llerhoopint] BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. CARGA-LIJST. ADVERTENTIEN. MEUBELEN, HUISRAAD, KOPER-, TIN- GLAS- en AARDEWERK, BEDDEN en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. S WA VING, de leden plegtig geinstalleerd en door een zwaren eed ge bonden werden. Het verbond had ten doel om alle autho- riteiten uit den weg te ruimen. Een brief uit Japan deelt uitvoerig berigt mede van het ter dood brengen van den hoofdschuldige, op wiens last door het eskorte van den prins van Bizen te Hiogo-Kobé een aanval was gedaan op onschuldige vreemdelingen, die zich bevonden op het terrein, hetwelk hun was afgestaan. De europesche mogendheden hadden als voldoening den dood geëischt van den officier, die den aanval leidde. Het gouver nement van den mikado had daarin bewilligd en den 2den Februarij had de executie plaats in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van alle bij Japan geaccrediteerde staten. Ten half negen ure des avonds verlieten alle gevolmag- tigden Kobé om zich naar Hiogo te begeven. Na een kwartier te hebben voortgereden, kwam een Japansch officier, begeleid door twee gidsen met fakkels, de kavalkade te gemoet en de geheele stoet reed toen in galop naar de stad. Aan de poort voegde zich een gewapende militair escorte bij de gidsen. De enkele personen, die de Europeanen op weg ontmoetten, schenen zich volstrekt niet te bekommeren om hetgeen er gebeuren zou. Eerst in den omtrek van den tempel, waar de executie moest plaats hebben, zagen zij eene talrijke menigte bijeen. Maar niemand deed, bij het voorbijtrekken der vreemdelin gen en hun geleide, een mond open. Het plein en de twee voorzalen van den tempel waren met Japansche troepen ge vuld. Een officier leidde de vreemdelingen in de derde zaal en noodigde hen uit plaats te nemen. Yoor de deur der vierde zaal lagen twee wachters op den grond. In die zaal werd Taki-Zenzaburo, de schuldige, door eenige officieren bewaakt. Ho, een der gouverneurs van de stad, vroeg toen aan den tolk, die de Europeanen vergezelde naar de namen der mogendheden, welke bij deze treurige plegtigheid vertegenwoordigd werden. Die namen werden ingeschreven door den ambtenaar, die vervolgens de vraag deed of men ook nog iets tot den veroordeelde te zeggen had. Alle afgevaardigden antwoordden ontkennend. Daarop werden zij in den tempel binnengelaten, vergezeld van een klein aantal soldaten. Die tempel was slechts door eenige waskaarsen verlicht en de grootste stilte heerscht er. Toen de gezanten hadden plaats genomen werd de veroor deelde binnengeleid, vergezeld van de officieren van Bizen, twee officieren van Satsuma en twee andere officieren van Chaskin. De gouverneur van Hiogo woonden op last van den mikado de executie bij. Twee officieren, die getuigen en uitvoerders waren, volgden den veroordeelde. Een dezer twee droeg eene kleine tafel, waarop de wakizaki was geplaatst, namelijk het mes voor de strafoefening. De twee officieren hadden bloote armen en waren overigens in het zwart gekleed. De veroordeeldé daarentegen was fraai en zeer bevallig uitgedost. Hij trad met de officieren voor de vreemdelingen en alle drie maakten eene diepe buiging. Taki- Zenzaburo nam daarop eene plaats in het midden van den tempel op een rood tapijt, aan welks beiden uiteinden lichtdragers waren geplaatst. Men zag in hem den vastbe raden man, die den dood niet vreest. Geen enkele trek op zijn gelaat getuigde van eenige aandoening. Toen hij gezeten was en eenige oogenblikken roerloos had doorgebragt, zeide hij in het japansch: ik alleen heb op de vreemdelingen doen schieten, daarom snijd ik mij den buik open Harakiri en ik verzoek de hier tegenwoordig zijn de personen mij de eer aan te doen getuigen daarvan te zijn. De veroordeelde ontdeed zich van zijne kleederen en ont blootte zijn ligchaam tot de onderbuik. Het mes, hetwelk men hem aanbood, wikkelde hij kalm uit het papier dat om het lemmet was geslagen en zonder eenige aarzeling maakte hij eene diepe snede in zijn buik. Op hetzelfde oogenblik dat hij bewusteloos ineenzakte, hieuw een der officieren hem door een enkelen sabelhouw het hoofd af. Al de toeschouwers waren nog onder den indruk van dit tooneel, toen Ho de vreemdelingen naderde en verklaarde dat regtmatige voldoening was gegeven aan den eisch der mo gendheden. Men wisselde de gebruikelijke groeten; de afgevaardigden verlieten den tempel en konden naar Kobé terugkeeren, zon der dat de Japansche bevolking zich aan eenige vijandige manifestatie schuldig maakte. De gierigaard brengt geld doelloos bijeende verkwister maakt geld doelloos zoek. De gierigaard kan tot inkeer komen, maar doet dit zelden; de verkwister zou dikwerf het verleden ongedaan willen maken, maar kan dit zelden. De gierigaard maakt zich iedereen tot vijandde verkwister heeft vele vrienden, maar die zijn nog erger dan vijanden. Wie in zijne jeugd een verkwister was, wordt op zijn ou den dag niet zelden een gierigaard, en wie een gierigaard was en als gierigaard stierf, laat zijn vermogen niet zelden na aan verkwisters. Wie het geluk verwerven wil, moet vlijtig en geduldig zijn; wie gelukkig blijven wil, moet matig en behoedzaam wezen.. Lang zaam en voet voor voet stijgt men een trap op, maar in een oogwenk stort men naar beneden, om aan de gevolgen van dien val maar al te dikwerf zijn gansche leven te la boreren. Saphir zeide: //Wie mij een bezoek brengt, bewijst mij eene eer en wie mij geen bezoek brengt, doet mij een ge noegen." Ecu armendokter schreef onlangs een recept voor en zei tot den nooddruftigen lijder: Daar neem je nu precies ieder uur een spijslepel van in:" En de zieke hernam: //Goed, meneer, maar dan zal het noodig wezen, dat uwes me ook een horologie en een spijslepel voorschrijft." Van 7—14 Mei 1868. ONDERTROUWD Willem Boon en Geertruida Knol.Hendrik Bakker en Bregje Klok. Abraham Lagerveld en Antje Vlaming. GETROUWD Pieter Maas en Willemina Borgman. Jan Mantje en Aunaatje Wuis. Hendrik Timmer eD Jaunetje Boon. Fulps Krijnen, weduwnaar van Martje Bruin en Trijntje van Grouw. Jan Leen eu Cor- nelia Lagerveld. Dirk Henkes eu Aafje Duijnmaijer. GEBOREN Trijntje dochter van Jan Daalder en Jantje Henkes. Marina Buis, dochter van Jan Buis en Tiesje Blom. Lammert, zoon van Pieter Vlas eu Alijd Bas. Maria en Cornelia, dochters van Jacob van Gurp en Johanua Wiegel. Hendrik, zoon van Cornclis Saris en Martje de Boer. OVERLEDEN Barbera van Kooten, 1 jaar, dochter van Adrianus van Kooteu eu Geertrui de Graaf. MAKKTBERIGTEIV. SCHAGEN, 14 Mei. 6 Ossen f 70 a 90. 4 Stieren f60 a 100. 56 Magere Gelde Koeijen f 100 a 140. 98 Kallkoeijen f 100 a 175. 30 Vaarsen f80 a 150. Gras- Kalveren f 30a 60. 26 Nuchtere Kalveren f 2.50 a 6. 923 Magere Scha pen f8 a 22. 990 Lammeren f5 a 10. 12 Bokken en Geiten f50 a f5. 23 Magere Vavkeus f 12 a 26. 136 Biggen f 5 a 7.50. Konijnen 10 a 60 ets. Kippen 60"a 90. ets. Eenden 55 a 75. Duiven 10 a 25 ets. Boter 70 a 72^ ct. per kop of 93^ a 96£ ct. per Ned. pond. Kaas f 20 a 40 ets. per Ned. pond. Kip-Eijeren f 2. Eend-Eijeren f 2.75 per 100 st. PURMERENDE, 12 Mei 1868. Aangevoerd 203 stapels Kleine Kaas, I Middelbare. Boter van f 0.90 tot 1.00 per ned. pond. Gemiddeld f 0.95 per ned. pond. Aangevoerd 902 Runderen. Vette Koeijen gaan tot lagereu prijs en niet zoo leveudig vau de hand. In Melkkoeijen was de handel tegen verwachting niet vlug; de prijs is echter zeer hoog te noemen. In Kalfkoeijen voor Brabant was de handel miudcr. 5 Paarden 110 Vette Kalveren. Prijs van 60 tot 80 ct. per ned. pond. Handel matig vlug. 110 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 3 tot 112 per stuk. Handel stug. 49 Vette Varkens. De prijs was van 46 tot tot 54 ets. per ned. pond. Handel 7lug. 30 Magere Varkens, van f 15 tot 22, en 468 Biggen van f5 tot 7. Handel redelijk vlug. 2228 Schapen en Lamineren. Vette Schapen worden vlug verkocht. In Overhouders was de de handel matig. De Lammeren worden tot niet zeer hoogen. prijs van de hand gezet. Kipeijeren f2.20, Eendeijereu 2.85 per 100 stuks. Verleden Diugsdag zijn ter waag aangevoerd 2822 Ned. ponden Boter. Verleden Woensdag zijn ter paardemarkt aangevoerd 61 paarden. ENK HUIZEN 14 Mei. Kaas aangevoerd 30 stapels, wegende 8071 N. p. Hoogste prijs f 28.50. laagste prijs f 22.Mosterd per mud f 20.Karweij per 50 kilo f 23. Maanzaad per 50 kilo f 19.Graanwe Erwten per mud f35.a 17. Capucijhders f15.Bruine Boonenflo.Witte ErwteDfl3.Wijker Vdleu f 13. Op de veemarkt te Steenwijk, dd. 11 dezer, was groote aanvoer van dragtig- raelk- en gustvee eu zag men veel kooplieden, ook uit den vreemde. De handel ging, ook wegens 't groeizaam weer vlug van de hand. Vette Koeijen golden 54 tot 58 ct. per Ned. pd.; neurende eu verschmelkte Koeijen f 100 tot 170; guste f80 tot 160; jarigen f70 tot 120; pinken f40 tot 50; kal veren f 15 tot 20; Mageren Varkens f 15 tot 35; biggen f5 tot 10; Schapen f 8 tot 18; lammeren f 2 tot 3.50. SNEEK, 12 Mei. Prijs der Boter f41. LONDEN, 14 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd 670 Ruuderen; 10,310 Schapen en Lammeren 400 Kalveren. Prijs: Kalveren 5/4; Zwijnen 4/6. Plaanwe handel. Van 7 tot en met 14 Mei zijn te Helder tot lossing ingeklaard Naam van het Schip. Gezagvoerder. Plaats van her komst. Lading. Mary Jane J. Wrigt Sunderland Steenkolen Stoomb. Carbon G. Reston Newcastle Elisabeth E. Weerd Sunderland n Bevallen van een ZOON A. BORST, geliefde eehtgenoote van C. BOON. Helder, 11 Mei 1868. in liet Logement van den Heer J. ZITS alhier, op Woensdag 2© Mei a. s. 's voormiddags 10 ure, van: Daags te voren te lezigtigen. Gelegenheid tof bijvoeging bestaat tot en met Maandag e. h. Deurw.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3