Achter artikel 23 te voegen rijtuigen bij aankomst en vertrek van het spoor of der booten of bij andere gelegen heden, zullen in die rigting geplaatst moeten worden welke door de politie wordt aangewezen." Voorts nog dat: »alle rijtuigen van 1 October tot 1 April des avonds een helder licht zullen moeteu branden." Op voorstel van den heer Zur Muhlen wordt nog opgeno men »dat dit licht aan de linkerzijde van het rijtuig geplaatst moet worden." In omvraag gebragt worden deze wijzigingen aangenomen. 4). Mecledeeling van ingekomen stukken. a. Een ingekomen verzoekschrift van den opperbrand- meester tot verhooging zijner jaarwedde. De Voorzitter stelt voor dit adres bij de opmaking der begroo ting over het volgende jaar te behandelen. Wordt aangenomen. b. Kennisgeving dat de heer mr. Ch. Bosch Reitz door Z. M. is benoemd tot majoor-kommandant van de alhier opterigten dienstdoende Schutterij en dat genoemde heer den 5 Mei jl. den eed als zoodanig heeft afgelegd in handen van den Commissaris des Konings in deze provincie. c. Kennisgeving dat bij de onlangs gehouden aanbesteding van bestrating enz. dat werk aan den laagsten inschrijver den heer P. Spruitzijnde beneden de begrooting, is gegund ge worden tot de som van f6540. Op de gewone rondvraag bekomt de heer Zur Muhlen het woord. Spreker verlangt dat eenige banken in het laan tje en in het plantsoen op het stations-terrein zullen worden geplaatst, ten gerieve van het publiek. De Voorzitter zegt daaromtrent met den gemeente bouw meester te zullen spreken tot het opnemen der kosten en daarvan mededeeling te zullen doen. De heer Zur Muhlen dringt er op aan dat er spoed mede gemaakt wordeopdat gedurende dit saizoen er nog ge bruik van kan worden gemaakt. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergade ring gesloten. 1TISÏÏVSTUDI1T3 S 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz., 22 Mei 1868. De feestelijke les der Zondagschool van de hervormde gemeente, gisteren avond in de Nieuwe Kerk alhier gegeven, getuigde dat de oprigting daarvan (nu acht maanden gele den) niet te vergeefs is geweest. Het aantal kinderen was zeer aanzienlijk en wekte onze verwondering ten hoogste op, die echter geheel verdween bij het hooren van den onder wijzer, den heer Rinuer; die zoo den juisten kindertoon weet aanteslaan en zijne leerlingen voortdurend weet te boeijen door het houden van regt kinderlijke toespraken en het uit lokken hunner antwoorden; waardoor hij met een bijzondere takt de ernstigste zaken op eene aangename en liefelijke wijze tot de jeugdige harten toegang weet te verschaften. Het afwisselend zangonderwijs, door de heeren Uurbanus en Kuijk, brengt ook zonder twijfel zeer veel bij tot het doel der inrigting. Beide heeren verdienen allen lof voor de vorderingen waarvan dc kinderen bij deze gelegenheid blijken hebben gegeven. Deze feestelijke les werd besloten door eene toespraak van den heer. Dr. Lamping tot de kinderen, hunne aanwezige oudprs en andere belangstellenden. Waarna nogmaals werd gezongen, eerst door de kinderen en daarna door de talrijke aanwezigen en wel van Psalm 133 v: 3. Na afloop werden de kinderen verblijd door het aan hen uitreiken van boekgescheukjes, een zeer geschikt middel om hunnen ijver op te wekken en de Zondagschool lief te krijgen. Gisteren avond had alhier in het lokaal Tivoli eene groote vergadering plaats van de Zangvereeniging Cecilia. Deze vereeniging mag zich steeds op eene groote sympathie bij Helders publiek beroemenhef werkend personeel weet zich die sympathie dan ook steeds ten volle waardig te maken. Vooral het saizoen in aanmerking genomen was de verga dering zeer tairijk bezocht. De verschillende noinmers van het programma werden uitmuntend uitgevoerd, inzonderheid het nommer 2 der tweede afdeeling: duo voor twee sopranen Barcarolle die beide dames verdienen bijzonderen lof. Ook de moeijelijke solo's in Die harmonie der Spiaeren wer den verdienstelijk uitgevoerd. Over het geheel voldeed ons dit nummer bijzonder, de uitvoering getuigde van degelijke studie. Woensdag morgen is Zr. Ms. stoomschip de Valk van hier vertrokken naar Birkenhead, overbrengende 70 man equipage bestemd voor de aldaar voor rekening van het Nederlandsch gouvernement gebouwd wordende Monitor. Z. M. heeft goedgevonden: lo. aan mr. Ch. Bosch Reitz, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als kapt. bij het artillerie-vrijkorps alhier; 2o. bij dat korps te benoe- tot ln luit.-adj J. H. de Meijer, thans le luit. bij het korps. Z. M. heeft den heer B. J. Tideman, hoofdingenieur der Marine bij 's Rijks Werf te Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen l,eeuw. De ingenieur der marine, A. E. H. Roëll, zal, naar men verneemt, eerstdaags ten gevolge van een aau hem ver leend verlof, aan 's rijks werf te Hellevoetsluis, door den ingeuieur Loder vervangen worden. - Dingsdag jl. werd in het provinciaal gouvernements gebouw te Haarlem aanbesteedhet driejarig onderhoud van de haven te Texelminste inschrijver W. Hillenius, tfl voor f 5968 per jaar. A. P- de Langegeboren te Alkmaar, is Din|H^^ te Leiden bevorderd tot doctor in de regten, na verdediging van stellingen. Meu wil te Zwolle weten, dat de firma van Gend en Loos de exploitatie der Staats-spoorwegen zoowel als van den Centraal-spoorweg zal overnemen, waartoe reeds de noo- dige stappen gedaan zouden zijn. Bij de Woensdag te 's Hage gehouden parade heeft een ongeluk plaats gehad. Het paard van een der officieren van het regiment huzaren viel bij het maken eener manoevre, terwijl de berijder er onder geraakte. Opspringende, liep het dier zonder ruiter voort; de fourrier S., die zich te voet achter den staf bevond, liep op het paard toe om het op te vangen, toen hij door een officier van de artillerie, die de dienst van adjudant van den generaal verrigte en tot het overbrengen van een order, in galop op het hoofd der ko- louue toereed, werd overreden en daarbij een trap van het paard bekwam. De officier van gezondheid Eyssell liet den gewonde naar eene der tenten overbrengen, waar bij onder zoek gebleken is dat het linkerbeen boven deu enkel gebroken is. Later is de lijder naar het hospitaal overgebragt. Een der daders van een in den nacht van 6 op 7 dezer in de stations te Zevenbergen en Oudenbosch gepleegden diefstal van gelden is der politie in handen gevallen. Vol gens eeu berigt uit Breda had die. persoon als roomsch- catlioliek geestelijke gekleed, bij den pastoor te Klundert een bezoek gebragt. Laatstgenoemde koesterde echter eeni- gen twijfel omtrent de waardigheid van zijn bezoeker en sprak dezen daarom in de latijnsche taal aan. De gewaande geestelijke verstond daarvan geen woord. Hij was slechts lampeuschoonmaker bij de staatsspoorwegen te Venloo geweest. lil het Zondugsbl. komt een artikel voor over de te Rotterdam bestaande inrigting van de firma Nieuwenhuis en C°., oin de mindere klasse op goedkoope wijze van voedzame spijzen te voorzien, waaraan wij hier eenige bijzonderheden ontleenen. Den 3 Sept. 1867 werd een begin gemaakt met den ver koop van soep, waarvan eerst 63, doch in den loop van den winter reeds 1000 portieu daags werden verkocht. Op 28 Oct. begon men, behalve de soep, aardappelen met stokvisch en hutspot, op 12 Nov. erwtensoep, op 15 Maart gekookte booneu en op 5 Mei 11. karneintlksbrij verkrijgbaar te stellen. Achtereenvolgens werden twee lokalen geopend, waar de ar beidende klasse zeer comfortabel kan gaan zitten eten. Voor 10 cents ontvangt inen thans 7 maatjes soep, 8 maatjes boonen, 9 maatjes karuemelksbrij van parelgerst of 7 ons aardappelen met rijst en stokvisch, welke porties men door uitbreiding van debiet nog grooter hoopt te maken. In elke portie soep komt 1 ons vleesch. Tegen den winter hoopt de ondernemer minstens tienderlei wanne spijzen dagelijks verkrijgbaar te stellen. Personen, die in de lokalen komen eten, kunnen voor 5 cents van iedere spijs bekomen. He ondervinding leert dat het personeel, dat in de lo kalen komt eten, veel bestaat uit arbeiders, die door de verre afstanden of anderzins geen gelegenheid hebben oin te huis te gaan eten voerts uit brievenbestellers, loopers voor kan toren, bezoekers van buiten de stad, enz. De redactie van het Zondagsbl. verklaart de inrigting te hebben gezien en prijst haar aau wegens hare zindelijkheid en doelmatigheid; zij onderzocht ook dt spijzen en vond die goed toebereid, smakelijk en voedend. Verder wijst zij op het belang van eene goede voeding, waardoor gezondheid en zedelijkheid worden bevorderd en de dronkenschap wordt beteugeld. Door de economische wijze, waarop hier voor duizenden te gelijk wordt gekookt, verkrijgt men een aan zienlijke besparing; zoodat eene portie die den ambachtsman hier op 5 of 10 cents te staan komt, hem te huis minstens het vierdubbele zou kosten. Om al deze redenen beveelt zij dan ook deze inrigting met nadruk aan. De Kieuzzeilung ontving, volgens hare eigene mede deeling, dezer dagen den volgenden brief aan haren redacteur gerigt en onderteekend door "een israëiiet": "Gij hebt het in uw laatste nommer als eene bijzonderheid doen uitkomen dat het meerendeel der redenaars en toehoorders, welke de laatste democratische volksmeetiug bijwoonden, uit israëlieten bestond. Ik wil dit gaarne erkennen, maar verwondert u dit, u, die met uwe gansche partij de leus hebt aangenomen: "eerst wij, dan wij weder en dan komt het volk -in lang nog niet."? Wel zijt gij onze vrienden, wanneer het er op aankomt aan onze dinés en soupés aan te zitten, van ons voordeel te trekken, zonder ons naderhand te betalen wel acht gij het niet beneden u als commissarissen op te treden bij onze ondernemingen, wanneer deze goed geld afwerpen; maar al die vriendschapsbetooningen kunnen ons niet bewe gen om ons aan te sluiten bij eene partij als de uwe, en gij kunt u dus niet verwonderen, dat gij de israëlieten in grooten getalen deel ziet nemen aan democratische vereeni- gingen Slechts dan zoudt gij reden hebben u te verbazen, als de israëlieten krankzinnig genoeg waren om deel te ne men aan conservative vereenigingen.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2