M 751. Achtste Jaargang. 1868. Jïieuios* en %J$Lj ^<flÖoertentie--öf«ö. ZATURDAG #fftriccï gcbedtc- POLITIE. JJiet-ojficiëd gebcdtc. 1TIBTTWSTIJDI1T3 B 1T. HEIDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.80 Franco per post 0 u „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever s. Giltjes. De prijs der Ad verten tikn van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiên intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd eene PORTEMONNAIE. Helder29 Mei 1868. He Comm.issa.ris van Politie, A. C. BOONZAJER._ Helder, Nieuwediep, Willemsoordenz. 29 Mei 1868. Uit 's Gravenhage berigt mendat de heer Thorbecke door Z. M. zoude belast worden met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, en dat voorts wordt onderhandeld met de heeren de Bruyn Kops voor FinantienVries (lid van den Raad van State, vroeger Griffier bij de Provinciale Staten van Noordholland) voor Biuuenlandsche Zaken; de Waal voor Koloniën; de Kapt-Luit. t/z. Broes voor Marine; de Generaal Knoop voor Oorlog. De heer Brocx is heden morgen van hier naar 's Graven hage vertrokken. Wij vernemen dat het Harmoniegezelschap Concordia zich Zondag a. s., des avonds ten half zes ure, in het plant soen nabij het spoorwegstation, voor het publiek zal doen hooren De jeugdige zangers van Euphouia hebben hunne taak volbragt. Met grooten ijver en bewonderenswaardige inspanning, gaven zij op beide concerten treffende blijken van hunne bekwaamheid in de zangkunst niet alleen, maar ook van hunne belangstelling in het droevig lot van ongelukkigeu. Wij houden ons verzekerd dat ieder, die een dezer of wel beide uitvoeringen heeft bijgewoond, over alles wat den zang aangaat, hoogst voldaan moet zijn naardien toch de voor- dragt zoo wel van de solo's als van de kooren, de jaren der zangers in aanmerking genomen, bijna onverbeterlijk was. Van harte wensehen wij Euphonia geluk met hare wel geslaagde menschlievende poging. Het heeft dikwijls de verwondering van velen opge wekt, dat het elders, vooral in de groote steden, zoo veel gebruikt wordend kunst-mineraal-water hier tot nog toe niet was te bekomen. De voorstanders dezer, als de gezondheid bevorderende, drank zullen dus zeker met genoegen verne men, dat de heer Leijding aan de Binnenhaven zich het fabrikaat daarvan beeft eigen gemaakt; alwaar het tegen een zeer billijken prijs te bekomen is. (Zie advertentie hier achter). Bij het vertrek van de heeren Japansche officieren van gezondheid Itoe Gempak en Hajasi Kinkai, van deze plaats, waar zij bij het marine-hospitaal hunne wetenschappelijke vorming grootendeels verkregen hebben, zijn door hen zeiven en namens de keizerlijke Japansche regering, heden diverse prachtige geschenken in zilver (van sierlijke inscriptien voor zien), Japansch lakwerk en zijde stoffen aangeboden aan hunne leeraren, de hh. H. Slot, dirigerend officier van gezondheid le klasse; J. D. Sachse, dirigerend officier van gezondheid 2e klasse; dr. D. Hellema, officier van gezondheid le klasse en P.C. de Winter, le apotheker der zeemagtallen belast met het ouderwijs in de geneeskundige wetenschappen aan het marine-hospitaal alhier. De luit. t/z le kl. E. J. van der Sleydeti en de luits. t/z 2e kl. J. C. de Borst Verdoom, W. J. P. van Waning, J. A. Willink Ketjen, W. E. Hazenberg, J. C. Clarkson en W. C. P. E. de Klopper, allen behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie en van daar den 14 dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. Z. M. heeft den offic. van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt C. F. T. Hommelmet ingang van 11 dezer, bevorderd tot offic. van gezondh. le klasse. Z. M. sehroefstoomschip de Amstelonder bevel van de luit. t/z. 1° kl. J. B. Everwijn, is den 4 Mei jl. te Porto Grande (St. Vincent) aangekomen. Genoemde kommandant had het voornemen den 7den daar aanvolgende de reis naar de kust van Guinea voort te zetten. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt beantwoordt de voor eenigen tijd te Hellevoetsluis aangekomen en voor rekening van het Ne- derl. Gouvernement in Engeland gebouwde stoombarkas zeer slecht aan de verwachting; men zal dientengevolge vele belangrijke veranderingen in de machine moeten maken. De onderkomm. der Haagsche scherpschuttersveree- niging, kapt. P. F. T. Lafors, is door Z. M. benoemd tot ridder van de Eikenkroon; na de laatste opkomst werd het korps door de muziek der jagers te 's Hage opgewacht, en naar de sociëteit geleid. Van het korps ontving de kapitein bij zijn vertrek uit 's Hage een prachtig geschenk, een mar meren pendule met coupes. Bij Vlieland is Zaturdag avond bij sterken wind de Eng. brik Heroine bij de buitengronden het spoor bijster geworden; men zag dit, en daar een schip op die gronden meestal dadelijk aan stukken wordt geslagen, heeft de loods- kotter zich dadelijk naar 'tin nood zijnde vaartuig begeven en 't geluk gehad de bemanning, uit 8 koppen bestaande, te redden. Men voorspelt een droogen zomer, op grond van de omstandigheid dat de eik dit jaar vóór den esch in het blad staat, dat volgens de weerkundigen altijd een voorbode of voorteeken is van een fraaïjen zomer. In onderscheidene bladen is van Zwolle gemeld, dat de firma van Gend en Loos de exploitatie dtr staats-spoor- wegen zoowel als van den centraalspoorweg zai overnemen en dat daartoe reeds de noodige stappen gedaan zouden zijn. Ver moedelijk heeft de steller van dit berigt gemeend, dat de bezorging der goederen door genoemde firma gelijk staat met hetgeen men gewoon is exploitatie van spoorwegen te noemen. Uit Groningen meldt men, is voor een paar dagen een landbouwer naar Amerika vertrokken met de vrouw van een tolpachter teLaskwert, nadat hij vooraf zijne plaats te gelde gemaakt had. Die man laat eene vrouw met vier kleine kinderen achter; terwijl zijne reisgezel een man met 7 kinderen achtprlaat. Wederom wordt gewaarschuwd tegen de aanbiedingen door de heeren M. A. Oahn en Co., bankiers te Mainz en dergelijken gedaan, om deelneming uit te lokken tot de trekking in loterijleeningen. Voor de Oostenrijksche leening wordt de deelneming aflO. opengesteld, terwijl die ter beurze voor f 2 te bekomen is. En hoe worden de prijzen dan uitbetaald? Intusscheu worden de prospectussen naar alle steden van ons land franco per post uit Keulen ge zonden. Ilonderde lieden uit den middenstand laten zich door den schoonen schijn verlokken en verschaffen alzoo een vast inkomen aan de exploiteurs, die in hun prospectus waF"- geene bepaalde onwaarheden zeggen, maar dit toch zoo Jreb-* ben ingerigt, dat de waarheid moeijelijk te herkennenjkvalt.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1