M 752. Achtste Jaargang. 1808 Jtieums- en WOENSDAG «RÖoertentie-öfaD. 5 J U N IJ. HiaTTTTSTLTDI ÏÏ3 S IT. ELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATÜRDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 Junij 1S68. Volgens onze laatste berigten uit 's Gravenhage is het Ministerie thans zamengesteld als volgtThorbecke, buiten- landsche zakenGeertsema, biniienlandsche zaken van Bosse, finantien; Lilaar, raadsheer in het provinciaal geregtshof van Noordholland, justitie; de Waal, oud-Oost-Tndischambtenaar, koloniënBrocx, marinevan Muiken, oorlog. Z M. instructie vaartuig Uraniakommandant luit. t/z. Ie kl. J. W. Biukes, aan boord waarvan zich de adel borsten van het laatste studie jaar bevinden, is heden voor middag half elf ure van hier naar de Zuiderzee vertrokken, tot het volbrengen der practisene oefeningen. Naar wij vernemen zal Zr. Ms. stoomfregat Hertog Adolf van Nassau, in deu loop dezer maand buiten dienst worden gesteld. Het heeft Zijne Majesteit den KoningGroothertog behaagd in de Orde van de Eikenkroon te benoemen: tot kommandeur den kapitein ter zee M. H. Jansen; tot officier den kapitein-luitenant ter zee J. H K. Croes,et: tot ridders de luitenants ter zee der le klasse J. A. Greve en H. Dijserinck, Zr. Ms. stoomschip de Valk is gisteren avond van Birkenhead alhier geretourneerd. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 27 Mei 11. Dingsdag jl. had, in eene openbare raadsvergaderingde plegtige installatie plaats van onzen nieuwbenoemden burge meester. Nadat dit ceremonieel door den oudsten wethouder, den heer D. Timmerman, met een kort doch gepast woord was ver ligt, nam de geinstalleerde het woord, en ving aan, met te. zeggen dat hij door den Koning tot de vereerende betrek king van burgemeester dezer belangrijke plaats benoemd, als zoodanig trouw had gezworen aati de Grondwet en de wet ten van den Staat, en tevens om de belangen dezer plaats te zullen behartigen. Dat het zijn ernstig voornemen was die wetten, voor zooverre dit op zijn gebied lag, getrouw te doen naleven en eerbiedigen, maar dat het niet minder zijn streveu zou zijn de belangen der plaats met alle hem ten dienste staande middelen te bevorderen, en dat hij, ofschoon vreemdeling in gewest en gemeente, zich zou beijveren om spoedig als een burger alhier te kunnen worden aangemerkt. Vervolgens bragt spreker in herinnering het grootsch ver leden dat Schagen doorvroegere welvaart, fabriekwezen, enz., in de geschiedenis bezat, en dat ofschoon veel daarvan was te loor gegaan, onze gemeente toch nog altijd wat markt wezen, enz. aangaat, eene belangrijke plaats mogt heeten. Schagen echter had, meende spreker, niet alleen een grootsch verleden, ook eene grootsche toekomst was voor ons wegge legd, als maar de middelen om de bronnen voor meerdere welvaart hier ruimschoots voorhanden te doen vloeijen ijverig werden opgespoord, en waartoe vooral behoordeka nalisatie. Die toekomst te scheppendaaraan wenschte de redenaar al zijne brachten te wijden. //Doch", vervolgde spreker: //wat zal mijn goede wil, mijne inspanning alléén baten?" Daarom deed hij een hartelijk maar krachtig beroep op de medewerking van heeren wethouders, de overige leden van den raad en den in de gemeente-administratie grijs ge worden secretaris, om met vereende krachten alles te doen wat tot het heil onzer plaats bevorderlijk kan zijn. Daarna verklaarde hij zijne betrekking te aanvaarden. Moge de Voorzienigheid deu nieuw benoemden bij den wil ook steeds de kracht scheuken, tot volvoering der goede voornemens waarmede hij jegens Schagen is bezield Dan zal het woord waarmede hij zijn ambt aanvaardde, voor ons een blijde boodschap zijn geweest. Van Wieringen 31 Mei schrijft men ons: Omtrent den staat van het vee en den landbouw binnen deze gemeente, kan het volgende worden medegedeeld: De winterrogge, zoomede garst, tarwe, haver en tuin vruchten staan uitmuntend. De aardappelen staan goed en beloven, buiten ziekte, eene goede opbrengst; boomvruchten laten zich zeer gunstig aanzien, de appelen en peren zijn meerendeels gezethet hooiland staat goedgras is er vol doende, de laatste regens en daarop gevolgde warmte, oefent daarop even als op alle gewassen in het algemeen een gun- stigen invloed uit, ook de meeste granen, vlas en klaver in den polder Waard Nieuwland staan naar wensch. Rundvee was dit voorjaar gezocht en tegen hooge prijzen, van f 200 tot 250 h 260, verkocht. Schaapvee was dit jaar veel ongezond en dientengevolge de handel minder gunstig en de prijs laag, en hoewel thans voldoende gezond, blijft de prijs niettemin gedrukt. Lammeren worden vau de f 4 tot de f7.verkocht. In wol is nog weinig handel, de prijs is van fl.15 a fl.20 per kilo. Van de Zijpe schrijft men ons het volgende: In deze gemeente is voor de nagelateue betrekkingen der verongelukte visschers gecollecteerd de som van f297,75i- (netto) en in de gemeente Callantsoog de som van f22.S0 (netto). Men berigt uit het noorden des lands, dat de prijzen van 't vee, bij de vele weide die zich overal opdoen, nog gedurig hooger worden; die verhooging wordt mede ver oorzaakt door den vernieuwden kooplust van de Belgische en Pruisische handelaren, die tegenwoordig alle markten afreizen, en inzonderheid voor guste- en kalfde koeijen enorme sommen besteden. Er worden vele vetweiders gevonden, die dientengevolge 't benoodigd aantal koeijen naauwelijks magtig kunnen wordendit is te lastiger, daar overal zóóveel gras wordt aangetroffen dat het weidevee op dezelfde afmetingen lands, op zijn minst met aantal van 't gewone kan worden vermeerderd. Als een zeldzaamheid verdient vermelding, dat in één nommer der Leeuw. Ct., dat van 29 dezer, onder de an nonces niet minder dan 18 gedenkdagen van huwelijksfeesten voorkomen als: zeven 25jorige echtvereenigingen twee 30- jarigevijf 40jarige, twee 50jarige, eene 55jarige en eene 60jarige. Vrijdag is te Giethoorn, bij den burgelijken stand een paar ten huwelijk ingeschreven, waarvan de jongman 52 en de bruid, een bemiddelde weduwe, zonder kinderen, 74 jaren oud is. De eerste is tot dusverre dienstknecht bij de laatste_ Dezer dagen heeft de keizerin van Eraukrijk in audi ëntie ontvangen de weduwe van wijlen den Mexicaanschen generaal Miramon, die bij eene laatste poging om keizer Maximiliaan tegen zijne verraders te verdedigen, het leven heeft verloren. De keizerin ontving mevrouw Miramon met de hartelijkste bewijzen van deelneming, en bij het onderhoud, dat meer dan een uur duurde, won H. M. met de meeste belangstelling inlichtingen in nopens het drama van Queretaro, waaromtrent niemand beter op de hoogte kon zijn, dan de ongelukkige weduwe van deu Mexicaanschen generaal. Aan het slot van dit onderhoud gaf de keizerin aan mevrouw Miramon te kennen, dat zij haar een jaargeld van 6000 francs uit hare particuliere cassette toelegde. Uit de omstreken van Vervier (Belgie) meldt ufetr dat den 25e" der vorige maand de Vesdro plotseling buiten

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1