BMItLIJkK NT Wil lifMIBIË UELÜElt. III lÜ! [II LIJ li li STAXD DEK GElffiTE TERSCHELLING. BURGERLIJKE STAXD DER GE11EEME \\IERl\6Ei\. ■skritieker dan men denkt, maar aan wien ligt de schuld? minister van koloniëndie niet begrijpt wat het n wil^tAe right man in the right place. Men meldt van Usquert 5 Junij. Te Delfzijl greep jl. Maandag avond eene ongewone scène plaats. De stoomboot Kroonprinses Marie, vertrok nademiddags 5' uur van Emden, ten einde //eine Lustfahrt" te doen naar Delftzijl. Uitgezonderd enkele Nederlanders waren het Pruisen, waaronder vele militairen, welke zich op de boot bevonden. Bij de aankomst te Delfzijl heerschte er eene ongewone beweging onder de aldaar garniseerende militairen, die in rijen geposteerd met uitgetrokken sabels buiten de Waterpoort stonden, als moest er iemand geëx ecuteerd worden. Men werd echter spoedig uit den droom geholpen. Een Pruisisch militair, het piket willende passe ren, werd naar een //pas" gevraagd en dien niet hebbende, gezegd terug keeren of in arrest; een oogenblik later kwamen ook de andere Pruisen opdagen met iemand aan den spits wiens schitterende uniform een hoogeren rang aan duidde, waarop de kommandant van Delfzijl voorwaarts trad en hem vroeg//Zyt gij officier?" welke vraag met //nein" beantwoord werd. "Ilebt gij een pas?" //Nein." //Dan permitteer ik, als kommandant, u niet binnen deze vesting te gaan." De fiere houding van den kapitein gaf den Pruis niet onduidelijk te kennen, dat hij zich voor een Neder- landsch officier bevond, wiens woorden een wet voor hem waren. Daar stonden nu //die stolzen" Preussen," wier grim mige blikken maar al te zeer verraadden, dat »het tot hier toe en niet verder", voor hen een alles behalve aangenaam wachtwoord was. Ter gelegenheid van de maritieme tentoonstelling te Havre, heeft de gemagtigde der Nederl. regering de heer Hoogendijk eene toast ingesteld, wiens krachtige bewoordin gen een algetneene ovatie aan den Nederlandschen gast uit lokten. Hij deed het gewigt uitkomen van een zoo indruk wekkende manifestatie als nu te Havre plaats vond, waar nu zoo velen bijeen waren, gister nog door groote afstan den gescheiden, heden door den algemeenen vooruitgang bij een gebragt. Hij bewonderde het beleid en de wilskracht die de grootsche tentoonstelling hadden tot stand gebragt, na het zoo gedenkwaardig wereldfeest van 1867, en meende met trots er op te kunnen wijzen, dat het zijn vaderland was geweest, waar het eerste voorbeeld van deze speciale tentoonstellingen voor de visscheri jen gegeven werdaan Neêrlauds kollegie voor de visscherij mogt de eer toe gekend worden, dat het in 1861 te Amsterdam het. sein ten deze gaf, in 1864 te Bergen in Noorwegen, in 1866 te Boulogne en Arcachon gevolgd, en nu te Havre, het Liverpool van Frankrijk. //Ik ben gelukkig en fier, mijne heeren," sprak hij, //over de volmagt, die mij door mijn waardigen soeverein en door mijn regering verleend is, want ik zaj bij mijn terugkeer kunnen zeggen, dat het denkbeeld hooge vlugt genomen heeft en zoo vruchtbaar geweest is, dat Havre, de vorige tentoonstellingen voorbij strevende, alles vereenigd heeft wat de marine in hare hoogste uiting betreft." De heer Hoogendijk eindigde met eenige korte maar zaakrijke woorden van hulde aan de hoofdleiding ten algemeenen vooruitgang, die hij in 't magtige land gadesloeg, waarvan hij op nieuw de onbekrompen gastvrijheid genoot; een leiding, die in haar vaandel had geschreven, //de ver broedering der volken" en ter eere waarvan hij dronk op de gezondheid van Z. M. den keizer der Eranschen. De aandeelhouders der Suezkanaal maatschappijden 2en dezer te Parijs in de jaarlijksche vergadering vereenigd, hebben van den directeur der onderneming de stellige ver zekering ontvangen dat het kanaal voor de groote scheep vaart den ln October 1869 geopend en plegtig ingewijd zal worden. Zij hebben de handelingen en voorstellen van het bestuur in allen deele goedgekeurd en hunne tevredenheid over den goeden voortgang der onderneming met warmte aan den dag gelegd. De aandeelen der Suezkanaalmaatschappij taijn aan de Parijsche effectenbeurs sedert eenigen tijd vrij gestadig ge rezen. De koers der actiën, waarop 500 frs. is betaald, staat thans genoteerd op 318 frs. Hoewel het ongelooflijk schijnt is het toch waar, dat in den nacht van 31 Mei een goederentrein no. 407, van Parijs naar Vendome den togt niet heeft kunnen voortzetten tengevolge van het ontzaggelijk aantal rupsen, die zich op de hoogte van paal 49 hadden verzameld. De wielen gleden uit over de tallooze menigte. Zij kruipen uit een naburig bosch naar de rails. Een uur en acht minuten heeft de trein stilgestaan; toen eerst kwam een tweede locomotief die den trein over de plek bragt. Het verschijnsel dat rupsen een spoortrein tegenhouden, is, hoe verklaarbaar ook, toch in hooge mate vreemd. Den 24sten April viel bij de Pont-aux-Changes te Parijs een man in het water. Simon Eavre, wiens uaain reeds menigmaal werd genoemd als de redder van drenkelingen, was daarvan getuige. Hij zelf, een grijsaard, begaf zich echter niet te water, maar zijn zoon Simon wierp terstond zijn kleederen uit, deze aan de hoede van de omstanders toever trouwende en sprong in de Seine. Zijn vader gaf hem aan den kant staande raad, maar op een oogenblik kwam de zoon zelf in gevaar en nu aarzelde de grijsaard niet om eveneens zich te. water te begeven. Hij had het geluk beide drenke lingen te redden onder het luid gejuich der tallooze toe schouwers, die zich intusschen aldaar verzameld hadden. Maar thans bleek het dat dieven zich hadden meester gemaakt van alles wat zich van waarde in de zakken der kleeren bevond. Zij werden spoedig ontdekt en "stonden dezer dagen teregt. Als getuigen verschenen nu Simon Eavre en zijn zoon, de eer ste de borst bedekt met medailles voor redding van drenkelingen, wier aantal thans niet minder dan 133 bedraagt. Zijn 19jarige zoon Ainédée heeft er nog slechts 17 gered. De dieven zijn tot dertien maanden gevangenisstraf veroordeeld. G E M E I G I) E B IU G T E 1. Als keur van beeldspraak strekke de volgende les op de Zondagschool te A., waar de onderwijzer zijne leerlingen met 's menschen zonden wilde be kend stellen: „Als alle water in de zee inkt was; alle grasscheutjes stalen „penneu en alle bladeren van de boomen papier waren; als alle menschen. „zoo oud werden als Mcthusalem en deze schreven nacht en dag door, dan „zouden zij met elkander op verre na niet, de zonden van één mensch kunnen „beschrijven" Napoleon IJl bij de gratie Gods, wil de Eransche soldaten niet uit Rome terug roepen, liever wil hij de dorstige Romeinsche schatkist, met 30 millioen lrancs laven. Het vinden van een paar oude pijpjes, gat' de Duitsche geleerde Keferstein aanleiding te beweren, dat Columbus niet de ontdekker was van Amerika, maar dat hij, den weg heeft gevolgd van de harthagers en E-yplenaars, die geleerde heeren keeren thans met hun wijs- geerig en kritisch onderzoek, alles ten onderste boven. Te Limoges is bijna de geheele kermis afgebrand. De opperkoning vau Siam, heelt nóg maar 66 kinderen en kindertjes. De hemel beware Nederland Van af 1860 tot op heden, ziju 70 millioenen frs. als Pieterspenningen in 'sPauscn schatkist gevloeid, die er zeker ook weer spoorloos uit verdwenen. 't Is toch een zonde, de geboortedag van den ex-koning van Hanover, is met grooteu luister gevierd, 100 menschen hebben bij die gelegenheid aan HD. talel geschaft en een gouden medaille op den koop toe gekregen. Een apothekerspatent kost in Italië maar 100 Ir. De Urania is met de adel borsten naar zee gestevend, tot het doen eener ontdekkingsreis in de Zuider zee. De ontvangst van keizer Napolcou te Rouaan, was niet zeer hartelijk, Z. M. heeft er mooije, suikerzoete, maar niets beteekende, aanspraakjes gehouden.Te Utrecht zijn in 1867 geboren 2208 kinderen, waarvan slechts 188 iu onecht. Op het tooneel te Warschau is aan de bevolking kennis gegeven van de geboorte van den Russischen kroonprins.Ofschoon de conservatieven huimeu toeleg om het vorige ministerie te behouden of een nieuw dergelijk kabinet in het leven te roepen hebben zien mislukken, blijven hunne organen en vooral het Dagblad van ZH. voortgaan de liberalen en het nieuwe ministerie te verguizen en met smaadredenen te overladen. Maar zou dan ook een kwaden boom ooit goede vruchten dragen Van 29 Mei 5 Junij 1868. ONDERTROUWD: P. J. de Ruijter, aardewerker, 28 jaren en N. Rens- maag, 21 jaren. C. H. Verbrugge, smid, 30 jaren en A. C. Dienaar, K 16 jaren. J. Gooijer, 1ste ziekenoppasser bij de Marine, 24 jaren en M. J. Sarleinijn, 19 jaren. GEHUWD P. Gorter en L. E. Jauson. J. M. den Hoed en L.van Lingeu. BEVALLENA. van Brederode, geb. Rijnderhoff, D. C. J. B. Cor- des, geb Budke, D. G. Verblauw, geb. Smit, Z. J. Kos, geb. Bra- kenhoff, Z. M. M. Langenberg, <;eb. Bvijs, Z. M vau Sleeuwen, geb. van Hooien, D. D. Smit, geb. Muije, D. W. Bakker, geb. vau de Poll, Z. G. D. Kuiper, geb. Kramer, Z.S. C. Schol, geb. de Haan, Z. OVERLEDEN E. A. Smeekeus, 8 jaren. M. Bakker, 18 jareu. M. W. kaminerer, 22 maanden. L. Wale, 76 jaren. E. J. Gijzen, 13 maanden. Levenloos aaugegeven 2. van 1 31 Mei 1868. ONDERTROUWD Gerrit Molenaar, matroos 27 jaren en Wilhel- mina Pot, 26 jaren. Jacob Holkeboer van Wams, bakker, 26 jareu en Autjc de Breed, 22 jareu. Andries Gerrits Stada, weduwnaar vaD Trijntje Cornelis Bos, zeeman, 34 jaren en Jemkje Bos, 21 jaren. GEHUWD Cornelis Schaap en Taijke Kuijper, Andries Gerrits Stada en Jemkje Bos. Gerrit Molenaar en Wilhelmina Pot. Jacob Holkeboer en Aatje de Breed. GEBORENTijs, zoon van Aricn Kooijmau en Sjoeke Lieuwen. Heudrik, zoon van Aaltje vau der Veen. Jantje, dochter vau Oep de Breed en Maamke Schroor. Heudrik, zoon vau Gerrit Klaas Smit en Pietje Jords Roos. Douwe, zoon van Gerrit Lucas Bakker eu Jetske Annes Dijkstra. OVERLEDENAnne Klijn, oud 5 m. Jetske Buren, 8 w. Hen drik Kuijper, Sm.Klaas Bos, 3 m. Gedurende de maand Mei 1868. ONDERTROUWD P. H. Kooij, weduwnaar, 64 jaren, met Dicuwertje Maats, 49 jaren. D. Lont, 30 jareu, met Maartje Poppen, 25 jaren. S. Rotgaus, 30 jaren, met Dieuwcrtje Ruijter, 32 jareu. GETROUWD: J. Gorter met Ililtje Bont. P. H Kooij met Dieuwertje Maats. D. Lont met Maanje Poppen. GEBOREN Jan, zoon van A. van Harteveld en Elisabet Boersen. Neeltje, dochter vau P. Kooij en Maartje Roos.Jacob, zooti van G.Everts. Geertje, dochter van A. Kooij eu Aaltje Mostert. Trijntje, dochter vau P. Mulder en Maartje de Vries. Neeltje, dochter van Jb. Tijsen en Grietje Kooij. OVERLEDEN: Pietertje Dijkshoorn, 5 weken, dochter van W. Dijkshoorn en Maaltje Bakker. Grietje de Haan, 20 jaren, dochter van J. de Haan en Neeltje Bakker. Maria Comelia Tporaan, 69 jaren, echtgenoote van J. Jongkind. Prans Klaver, 65 jaren, zoon van wijlen E Klaver en Grietje Molenaar. Cornelis Lont, 5 maanden, zoon van S. Lont en Geertje Wagemaker. M A fi K T B E 11 I G T E N. ALKMAAR, 6 Junij. Aangevoerd 14 Paarden f30 a 150, 14 Koeijen f 40 a 170. 21 Nuchtere Kalveren f5 a 14. 295 Schapen, f8 a 40. 580 Lammeren f2 50 a 7 50. 8 Geiten f3 a 5, 6 kleine Bokjes f0.35 a 0.70. 86 Magere Varkeus f 10 a 20. 243 Biggen f5 a 10. Boter per kop 62^. a 70 ets. HOORN, 4 Junij. Graskaas f26.Hooikaas f 22.50 Aangev. 154 stapels, wegende 36758 NP.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3