Jiieuras- en «ftDoertentie-öfoÖ. HERIJK HUI IHTi:\ i GEWIGTEN. M 755. Achtste Jaargang. I8t>8. ZATURDAG Qcbcdte. Bict-cfftciëcï rjeücrfte. Het einde der Dwingelandij HELDBRSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post «1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der An verten tien van 14 regels is GO Centen; voor eiken regel meer 15.Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertëhtiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Tot den Herijk der Maten en ge wig ten, bestaande in alle Lengle-Maten, Ellen, Gevouwen Ellen, Kettingen enz. ijzeren en koperen Gewigten (de Medicinale tot de grein, de Goud- cn Zilver-Gewigten tot de korrel ingesloten). Brandboutsinaten of Wissen, Inhoudsmaten voor Granen enz. met derzelver Strijkels, alsmede de Tonnematen, en de zoo van hout als blik, koper of tin vervaardigde Vochtmaten, zal voor de gemeente Helder, voor het loopende dienstjaar, zitting worden gehouden in het Kantoor voor de Gemeente-Werken naast het Weeshuis, op de Kerkgracht, als OP MAANDAG den 15 en DINGSDAG den 16 Junye. k., voor wiik A tot en met wijk H aan het Westpleiu. met iubearip van Huisduinen. Op WOENSDAG den 17 en DONDERDAG den 18 Junij e. k., voor wijk I, vau het Westplein tot de Viersprong, voor- en achterom ter wederzijden van het Heldersche Kanaal en den Polder, wijk P en Q,. Op VRIJDAG den 19, ZATURDAG den 20 en MAAN DAG den 22 Junij e. k. voor wijk L. bewesteu de berastering van 's Rijks werf, bewesten het Ka naal, en voor wijk M, bezuiden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom. OP DINGSDAG den 23 Junij e. k., voor wijk K, benoorden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom en voor wiik O of de Nieuwstad, en Op WOENSDAG den 24 en DONDERDAG den 25 Junij e. k., voor wijk N, langs de Koopvaarders-binnenhaven, voor- en achterom. Op eiken dag van des voormiddags 9 tot 12 en 's namiddags van 3 tot 6 ure. Des Zaturdags alleen des voormiddags van 9 tot 12 ure. Bij elke zitting zullen, een halfuur voor den aanvang, nummers tot re geling der orde van opvolging worden afgegeven, doch ieder af te geven nummer zal slcchfs voor één persoon en voor d i e zitting geldig zijn. Voor dit jaar is als merk voor den IJk en Herijk bestemd de letter g (Gotische Vorm). Eu worden bij deze alle winkeliers, neringdoende lieden en andere be langhebbenden, overeenkomstig de bestaande voorschriften herinnerd, dat al de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten jaarlijks behooren herijkt te worden, en dat na gehoudenc zitting tot den Herijk, een onderzoek in de winkels en werkplaatsen zal worden gedaan ingevolge 's Konings besluit van 30 Maart 1827 (Staatsblad No. 13. De belanghebbenden worden uitgenoodigd om de Olie-, Kalk- en Teer- maten, behoorlijk schoongemaakt aan te bieden. Helder, De Buriremeestea der Gemeente, den 10 Junij 1868. STAKMAN BOSSE. Er is voor de niensclilieid geen scliooner schouwspel dan de val eens Dwingela/uls VAN DER PALM. Deze woorden van van der Palm, volkomen van toepas sing op het gevallene ministerie Heemskerk, werden nooit schooner bewaarheid dan verleden Dingsdag 9 Junij 1868. Op welken merkwaardigen dag het nieuwe ministerie voor 'teerst verscheen voor de vertegenwoordigers der Neder- landsche Natie. Behalve toch door de discipelen der heeren Lion en Vreede, werd dit ministerie van alle zijden geluk gewenscht, en met woord en handdruk welkom geheeten in 's lands vergader zaal voor den troon des Konings. En de geheele Natie (met uitzondering der Lionsche school) neemt deel aan dien geluk- wensch, aan dat welkom, want als hare vertegenwoordigers gevoelt de Natie zich verligt, gevoelt zij zich als verlost van een bange droom, is haar een steen van het hart gevallen, die zoo zwaar, zoo ondragelijk zwaar drukte. Het is alsof men uit een benaauwdemet stiklucht bezwangerde kamer, door eene weldadige hand wordt overgebragt in de vrije na tuur. Het is het allerzijds ontwaakte bewustzijn dat onze vrijheden en regten, niet langer ernstig zullen bedreigd worden. Plet is als had iedereen ,de woorden van den Nederland- schen Teren tius op de lippen Er is voor de menschheid geen schooner schouwspel dan de val eens Dwingelands De val eens dwingelands! Ja, want de heer Pleemskerk was een dwingeland, een miniatuur Bismarkje, zonder diens hoogen ernst. De heer Heemskerk was een dwingelandgetuige de niet herbenoeming van professor Buijs, tot secretaris van het collegie der zee- visscherijen, voor welke eerepost de heer mr. Rahusen be noemd zijnde, deze kordaat bedankte en het geheele collegie dreigde met ontslag-aanvrage, waardoor professor Buijs ten slotte wel weer benoemd moest worden. De heer Heemskerk was een dwingelandgetuige de niet herbenoeming des heeren Pijls, als burgemeester vau Maastricht, eenvoudig dewijl hij een vriend van den heer Thorbecke was. De heer Heemskerk was een dwingeland getuige het pen sioen gegeven aan den heer Keuchenius, ter wille zijner mo tie, die den verdrukten, maar kloeken vaderlander, steeds tot eer zal strekken. De heer Heemskerk ivas een dwingelandgetuige bovenal zijne beide kamerontbindingen, zijne minachting voor de ver tegenwoordiging der Natie, zijn berucht bevelwoord aan deze, dat zij zich "binnen de grenzen" te houden hadde, getuige. Maar waarom het gelukkige heden vergald door oprake ling der herinnering aan dat droevige verleden. Vervolgen wij liever onze mededeeling zijnde deze eene goede boodschap. De heer van Bosse, minister van Financiën namens het nieuwe kabinet deszelfs rigting in algemeene trekken aange vende, sprak onder anderen deze schoone woorden: »Wij zijn diep doordrongen van het besef, dat getrouwe "handhaving van de regten der kroon zeer wel hand aan »hand kan gaan met deü even naauwgezette eerbiediging van »de regten der vertegenwoordiging. Piet behoort, gelooven »wij, tot een goed regeringsbeleid, van die overtuiging te ndoen blijken. Alleen dan kunnen van den constitutionelen "regeringsvorm de vruchten worden geoogst, die men regt «heeft er van te wachten, wanneer een geest van inschikke lijkheid zonder de minste opoffering van regten of begin- «seJen, regering en vertegenwoordiging beiden bezielt." Door welke woorden eene nieuwe toekomst wordt aange kondigd, waarin het Nederlandsche volk door zijne regering niet langer beschouwd zal worden als een hoop individuen, die belastingen mogen betalen, maar niet mogen mede oor- deelen over het gebruik dier met bloed en zweet opgebragte penningen. Plet tegendeel is waar. De tegenwoordige regering stelt er prijs op, dat gij rondweg uitkomt voor uwe beginselenen regten, daar zij alleen in gemeen overleg (en niet in dwang middelen als kamerontbindingen) eene gezonde politiek erkent. Hoort slechts wat den heer v. Bosse zegt »Wij meenen, dat wij het best zullen voldoen aan het ver trouwen, waarmede de Koning ons vereerde, wanneer wijde vlag die wij voeren in eere houdende en den strijd niet ont wijkende waar die noodig is, ons toeleggen op bevordering van het gemeen overleg met de vertegenwoordigingwier medewerking en ondersteuning ons onmisbaar zijn. Door deze verklaringen is nog eens teruggewezen op het 1 f? 1 1 1 1 OO JL liooiugebrek van het vorig ministerie, dat de nieuwere grond slagen van onze regeringsvorm miskennende, denkbeelden en opvattingen ingang wilde doen vinden, die te huis behooren in een afgesloten tijdvak. Dat was achteruitgang: reactie. Ploort nu verder den heer v. Bosse. "Onze rigting is bepaaldelijk eene rigting van vooruitgang. »Er kan onder hen, die deze rigting zijn toegedaan, ver- "schillend worden gedacht over de eischen en behoeften van »het oogenblik en over de snelheid van beweging, terwijl »het doel hetzelfde is. "Dat opbouwen, geen afbreken, noodig is, daarover kan »geen verschil van gevoelen bestaan. Maar geen stilstand, die "achteruitgang is." De voorzitter dankt den heer van 2?osse voor de door hem gedane mededeelingen. y Zoo mogt dus de N. Rott. Crt. dezer dagen teregt zeggen: "Nu zijn wij weer op den normalen, op den constitutionelen wegj" Dwinglandij of constitutionele vrijheid! dat toch was de kwestie. v

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1