HIBTTWSTirDI 1T3- S 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 12 Juoij 1868. De werkende leden van Olympia alhierhebben zich eene dubbele hulde waardig gemaakt, door hunne, flinke uit voering op Woensdag avond jl. en door de edele strekking aan die uitvoering verbonden. Jammer is het, dat voor een der verdienstelijkste leden van Olympiaaan wien, naar wij meenen,de eere toekomt van de eerste impulsie aan deze daad van liefdadigheid te hebben gegeven, bij de behandeling van dat menschlievend voorstel de aanleiding is ontstaan, om zich aan de verdere medewerking der kamer te moeten onttrekken. Wij hopen dat de flinke regeling van het bestuur in alles, deze uitvoering betreflende, waaraan dan ook hoofdzakelijk de gunstige reüssite te daukeu is, op het bewuste lid verzoenend moge werken. Zr. Ms. monitor Heiligerleeonder bevel van den luit. t/z. le kl. H. A. ridder van Rappard, is in den namiddag van den lOn dezer van Birkeuhead (Engeland) naar Nederland vertrokken. De kapt. t/z. F. R. Toe Water, gedetacheerd bij het Ministerie van Marine, wordt op zijn daartoe gedaan verzoek met den laatsten dezer maand eervol van zijn detachement ontheven en op non-activiteit gesteld. De luit. t/z. 2® kl. F. Zegers Veeckens, dienende op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, wordt met den 10 dezer op non-activiteit gesteld en op dien bodem vervangen door den luit. t/z. 2.e kl. M. J. C. Lucardie. De officier van gezondheid 3° kl. J. Keijzer, wordt met den 16 dezer geplaatst in de rol van Z. M. wachtschip alhier, om gedetacheerd te worden op het instr.-vaartuig Pro Palria. De offic. van gez. 2e kl. J. van IJzeren wordt met den 21 dezer geplaatst op Zr. Ms. wachtschip ie Amsterdam. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren zijn de hoofdstukken der Staatsbegrooting van Binneniandsche Zaken en van Justitie, met algemeene stemmen aangenomen. Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Amsterdam-Rotterdam-Helder. Aantal reizigers gedurende de maand Mei: 159,669. Opbrengst aan reizigers f 150,487.54^- h goederen *029,851.06 Totaal f 180,338.60 J. Sedert 1°. Januarij jl.: aantal reizigers 607,087. Opbrengst van reizigers en goederen f690,767.44. De Goessche Ct is verbaasd over een ministerie, te zaftm gesteld uit een levenden windmolen, een homo novus, een volbloed radicaal en wat dies meer zij. Bas men zoo iets uit eeu ander land, dan, zoo durft het biaadje schrijven, zou men denkeu, dat een koning, die zulke raadslieden koos, krankzinnig was. (De redacteur van dat blad had hier nood zakelijk bij mogen voegen: Je moet niet denken dat ik gek beu). De hooioogst is in 't voornaamste deel van Friesland bijna afgeloopen (14 dagen vroeger dan andere jaren), en brengt omstreeks de hellt meer dan gewoonlijk op. Begun stigd door het heerlijkst weder, is men overal van den vroe gen morgen tot laat in den avond druk bezig met. het inhalen; de meeste landen zijn reeds ledig en wachten slechts op een verkwikkende!! regen, om zich op nieuw tot wasdom te zetten. Meu herinnert zich bijna niet, ooit zóó vroeg en zóó veel hooi te hebben iugeoogst. Uit Almelo schrijft men Nog zelden heeft men alhier zulk een groot aantal gras- maaijers naar Holland zien trekken als dit jaar het geval is. Dagelijks ziet men hen bij geheele korpsen, zoowel uit Duitschland, als uit den omtrek onzer stad binnentrekken, ten einde verder per stoomboot of trekschuit naar Zwolle te worden gevoerd. Daar deze vervoermiddelen echter in lang niet toereikend zijn, om allen te bergen, gebruikt men groote schepen of sompen, waarin zij als haringen op elkander wor den gepakt en zoo voor eenige silbergroschen per persoon, worden getransporteerd. Deze buitengewone toevloed' van vreemdelingen veroorzaakt alhier eene zeer groote levendig heid, en doet tevens vermoeden, dat men dit jaar eeu buitenge woon gunstigen hooioogst wachtende is. Men schrijft uit Workurn: Friesland, zoo rijk bedeeld van waterwegen begint ook gaandeweg meer stoombooten op zijne binnenwateren te zien. Door de verbeterde constructie der schroef booten schijnt men geen last meer te lijden van het afkabbelen der wal len. Thans hebbende schippers van Beeuwarde n op Bolsward concessie aangevraagd voor eene schroefbootdienst tusschen Beeuwarden en Workurn, benevens tusschen liggende plaatsen, terwijl de uren van aankomst en vertrek zouden geregeld worden in verband met die van de spoortreinen op de staatsbaan. Door het aanleggen der Zuiderzee stoombooten te Hindeloopen en door de nieuwe communicatie, eerlang te verwachten met Beeuwarden, zal de zuidwesthoek der pro vincie aan zijn isolement onttrokken worden. Maandag werden in het bosch van Boulogne de fraaije jaarlijksche wedrennen gehouden. De groote prijs van 100,000 frs. is gewonnen door den markies Hastings met het paard the Marl. Deu markies Hastings is dezelfde, die bij de Derby-wedrennen te Epsom de nederlaag heeft gele den en toen ten gevolge zijner weddenschap geruïneerd werd. Hij heeft thans ruimschoots teruggewonueu wat hij toen heeft verloren. Onder de Engelachen, die tegenwoordig wa ren, heerschte groote geestdrift en opgewondenheid. De keizer, de keizerin, de keizerlijke prins, de graaf en de gra vin van Vlaanderen en de familie Murat woondeu de wed- renueu bij, De keizer, die zeer vermoeid schijnt, -heeft zich echter vroegtijdig verwijderd. Door den Fransehen vice-consul te Buxemburgsche zou aan den minister van Buitenlandsche Zaken in Frank rijk een dépêche zijn toegezonden, waaruit blijkt dat iu den nacht op Zondag jl. iu genoemde stad en omstreken plak katen zijn gevonden, houdende aandrang tot annexatie van het Groothertogdom bij Frankrijk. Verder wordt berigt dat de verdere uitgave van het in de Fransche taal verschij nende blad V Aoenir door de Buxemburgsche Regeriug thans zou zijn verboden geworden. De sterkte van het politiekorps te Bonden bedraagt 8450 man. De bekostiging van dit ligchaam heeft verledeu jaar beloopen de som van 847,774 pd. st. 11 sh. 2 p. (f J 0,1 73,288). De hoofdmagistraat der politie-regtbank ge niet een salaris van 1500 pd. st. (18,000); voorts zijn er 32 magistraten, die elk 1200 pd. st. (f 14,400j 's jaars hebben Dezer dagen heeft zich te Hamburg het Noordduit- sche schaakkongres gecoustitueerd, waaraan de best bekende schakers deelnamen. Als eene kuriositeit kan worden ver meld, dat de wedstrijd geëindigd werd met een blindelings spel, dat de heer E. Schailop uit Schwt-rinsburg gelijktij dig met acht verschillende tegenspelers speelde. De heer Schailop zat met den rug tegen de schaakborden gekeerd en won ten slotte vijf der acht partijen. Dezer dagen hebben in de departementen Charente en Benedeu-Ohareute ongeregeldheden plaats gehad iu de ar rondissementen Barbezieuz en Cognac. De Charenlais be helst ten deze het volgende Zondag 31 Mei toen in de kerk van Sigogne in het kan ton Jaruae de mis gelezen was en de abt Bombard naar het doopvont trad, werd hij door een woedende menigte beschimpt en gedreigd en gesommeerd, haar dadelijk een schilderij uit te leveren waarop korenaren en druiventrossen zlju afgebeeld, eeu voorstelling van de tienden onder het vroeger stelsel aan de geestelijkheid verschuldigd. De. pas toor, die nooit van die schilderij gehoord had, had goed ver zekeren, dat hij niet aan het geuit verlangen kon voldoen, daar hij volstrekt niet wist wat men eigenlijk bedoelde; te vergeefs zwoer hij, dat hij van dien aard niets kou toonen dan een toouvaas door den keizer geschonken en waarop inderdaad korenaren en druiventrossen zijn geciseleerd, als avondinaalzinuebeeldenlnj werd ter kerke uitgesleept en buiten schromelijk mishandeld. Het gelukte hem echter te ontsnappen, hij klom, niettegenstaande lnj 64 jaar oud is, over eeu vrij hoogen muur eu verschuilde zien op den zol der van het huis vau een zijner bur-n. Dadelijk waren ruim 590 liedeu iu ziju woning, verwijderden met geweld den maire die hun den ingang wilde beletten, doorzochten alle hoeken eu schreeuwden om het outloopen slagtoffer. Den volgenden, ochtend vroeg kwamen de keizerlijke pro cureur eu de luitenant der gendarmerie van Cognac te Sigogne met tien gendarmes en eeu brigadier. Op aanwij zing van den maire werden dadelijk vier belhamels gevat daar dit echter ouder de bevolkiug, die in 't begin zeer be daard scheen, groote beweging veroorzaakte, werden zij om ernstige verwikkelingen voor te koinen, naar Cognac gezon den. Toen de menigte, door een toevloed uit naburige ge meenten versterkt, dit veruain, eischte zij gebiedend de in vrijheidstelling der gevangenen en maakte aanstalten om zelve hen te Cognac te gaan bevrijden. De kalme houding ech ter van de overheden en de manschappen onder haar bevel maakte eenigen indruk, zonder evenwel te bewerken dat men uiteenging. Zondag ochtend zijn vau Augoulême naar Si gogne de noodige manschappen gezonden, die nog tien op roermakers gevat hebben. De orde is echter nu hersteld. De opgewondenheid intusschen duurt in het departement voort, en men ducht ongeregeldheden te Montendre, Saint- Savin, Reignac en Croix Genie. Er zijn dan ook uit Bi- bourne eenige eskadrons lanciers naar die punten gezonden. Het volgende, ontleend aan eene redevoering van den heer Wendell Philips, lid vau den senaat der Vereenigde Staten, is een eigenaardig staaltje van Amerikaansche wel- sprekenheid en van de wijze, waarop het Noorden over het Zuiden der Unie denkt. //Het blanke ras. op de stang gereden, zal gedresseerd worden; het zwarte ook Maar om terug te keeren tot mijn tekst. Zoo als de heer Greely zeidt* «Er is koorn genoeg in Alabama; maar er zijn geen slimme koppen genoeg, om er van te profiteren." Daar hebt gij nu het Zuiden De seDaat

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2