Van Grouingen 20 Juuij meldt men: Donderdag nacht heeft er een brutale diefstal plaats gehad in het gebouw van den rijkstelegraaf, aan het Martini-kerkhof. Nadat eerst de voordeur met groote moeite was openge broken, waarvan de sporeu duidelijk zigtbaar zijn, verbraken de dief of dieven twee lessenaars in het kantoor, waarin door de heeren telegrafisten in eene voor ieder bestemde lade het geld wordt geborgen, dat men voor de overgeseinde berigten ontvangt. Het daaruit ontvreemde moet ongeveer f55 be dragen. Gelukkig had juist de storting van ongeveer f 3000 plaats gehad. Men schrijft van Leiden, 18 Junij. Heden had alhier de jaavlijkscbe algemeene vergadering plaats van de Maatschappij der Nederlandsche letterkuude. Meer dan 90 leden waren zoowel uit deze stad als uit andere oorden des lauds daartoe zamengekomen in het gebouw voor de Maaischappij tot Nut van 't Algemeen. De hoogleer- aar de Vries opende de vergadering met eene sierlijke rede, waarin hij tevens de lotgevallen der Maatschappij iu het afgeloopen jaar in breede trekken schetste. Hij herdacht het lfital afgestorven ledenen wel iu de eerste plaats den medewerker aan het Woordenboek dr. Te Winkel. Ouder de geschenken werd gewezen op de keurige buste van Da Costa, onlangs van mr. Koenen ontvan gen, en de geldelijke bijdragen vau sommige leden. De hoogleeraar besloot met een krachtig woord van opwekking tot bevordering van het groote echt vaderlandsche doel der maatschappij. Op voorstel vau het bestuur werd bij acclamatie tot eerelid benoemd dr. Ed. Kaussner, koninklijk archivaris te Stutgart, ter vergadering tegen woordig. Tot binnenlandsche leden zijn benoemd de heerenMr. C. J. N. Nieu- wenhnis, dr. J. G. R. Acquoy, W. P. Wolters, dr. T. C. L. Wijumalen, J. W. L. Smit, dr. P. P. M. Alberdingk Thijm, mr. M. T. Lantsheer, prof. A. Loman, dr. A. H. A. Ekker, H. J. A. M. Schaepinan, ds. A. J. Molenaar, mr. R. H. J. Gallandat Huet, mr. F. N. Sickeuga, mr. L. de Hartogh, mr. H. E Carsten, dr. T. Zaaijer, dr. J. ten Brink Sr.mr. G. A. van Hamel, W. J. P. Nuyens, dr. J. W. Bok, Joh. Gram, J. J. Backer Dirks, dr. P. Romeyn, ds. J. J. van Tooreneubergen, jhr. mr. H. van Alphen. Tot buiteulandsche leden zijn benoemd de heeren: dr. Moritz Heyne, te Halle dr. Ruiolf von Raumer, te Erlangen, mr. Julius Vuylsteke, te Gent; dr. Karl Bartsch, te Rostock, dr. Wilh. Wattenbach, te Heidelberg Karei Holle, in de Preanger-RcgentschappeuJ.W.Colenso, te Port-Natal Frans de Cort, te Elsene bij Brusseldr. George Ebers, te Jena dr. Phil. Wac- kemagel, te Dresden dr. Wilh, Mannhardt, te Berlijn; J. de Fremery, te San-Francisco dr. Oscar Schade, te Koningsberg, en B. Vrambont te Brugge. Het geregtshof te Metz heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van den prins van Oranje. Regtdoende overeenkomstig de conclusien van den advocaat-generaal, den beer de Pierrefitte, heeft het hof den eisch van den prins van Oranje toegewezen en den koop nietig verklaard, wegens bedriegelijke kunstgrepen, beraamd door Vandendale en Collier. Het arrest verklaart ongegrond en denkbeeldig de tegen den notaris Boucher ingebragte beschuldigingen en gelast de ver nietiging van de aan de leden van het hof rondgedeelde Bel gische geschriften, op grond van hunne beleedigende strek king en blijkbaar kwade trouw. Ouder gewoonte hield de Merchant Taylor company te Londen, den 17 dezer haar jaarliiksch feestmaal. Dit eerbaar kleermakersgild hanteert tegenwoordig evenmin de el als de vrijmetselaars den troffel, maar het bezit een aan zienlijk vermogen, dat hoofdzakelijk (ot weldadige doeleinden dient en geeft van tijd tot tijd uitmuntende feestmalen, die door gasten uit de hoogste kringen worden bijgewoond en waartoe de ministers zich geen tweemaal laten noodigen. Deze laatsten moeten echter op die feestmalen redevoeringen houden. Het bezoek der badplaatsen in den Rijngau en den Taunus is sedert eenige weken zeer toegenomen. Men schrijft dit toe aan de omstandigheid, dat alle vrees voor oorlog is verdwenen. Meer dan gewoonlijk hebben Frankrijk, Engeland, de Amerikaansche Unie, Rusland en Nederland aanzienlijke contingenten touristen en badgasten geleverd, die zich voor namelijk te Wiesbaden, Eins, Nauheim en Homburg ophouden. De graaf de Chambord zal eerlang te Wiesbaden aankomen en daar gelijk vroeger weder eene groote receptie houden om de hulde zijner getrouwen te ontvangen. Men meldt de volgende regtspraak van een Frausch hof. die ook hier te lande welligt door den een of ander verdient gekend te worden. Bij de laatste assisen in het departement Tarn bragt een gezworene, die pauselijk zouaaf was geweest, als reden van vrijstelling als gezworene bij, dat hij in 1S60 zonder vergunning van het gouvernement dienst genomen had bij een vreemde mogendheid. Het hof nam de reden van vrijstelling aan: //aangezien de hoedanigheid vau Fransch burger de eerste voorwaarden is,-die vereischt wordt om gezworene te zijn." De ex-zouaaf werd daarop on- middelijk van de lijst geschrapt, na te hebben moeten hooren, dat hij geen Fransch burger meer was. Een ingenieur te Moskou, Stollenberg genaamd, heeft eene ontdekking gedaan, welke als een der gewigtigste van den laatsten tijd kan worden beschouwd. Hij vervangt na melijk, en heeft er op de tentoonstelling van landbouw proe ven mede genomen de tegenwoordige brandstoffen bii' het koken, als: hout, turf, steenkolen, coaks, enz.door eene ge leiding van lucht door koohvatèrstofgas is een zeer eenvou dig toestel, waarin de lucht ontbrandt en eene heldere en groote vlam vormt. Een kookkagehel met zulk een toestel had hij tien dagen lang voor het buffet der tentoonstelling beschikbaar gesteld. Op drie groote gaten werden de spijzen gekookt, die spoediger dan gewoonlijk door de groote hitte gaar werden en gedurende al dien tijd slechts voor 5 roebels kool waterstofgas vorderden. Eene zuivere bl^auwe vlam geeft viermaal meer licht dan het tegenwoordige i gas. Men ver krijgt alzoo door deze uitvinding eene bes-paring van dure brandstollen en bovendien dezelfde resultaten met eene be trekkelijk veel kleiner vlam. De Washington County Tost bevat een advertentie, waarin wordt geconstateerd, dat iemaiïïprpond suiker kocht van een der dorps-kruideniers, en daarin 1 pond zand vond. Dientengevolge bedreigde hij den kruidenier, die niet bij name werd genoemd, met eene vervolging, tenzij hem 7 pond onvervalschte suiker werden bezorgd. Den volgenden dag ontving de steller der advertentie 7 pakken, elk vau 7 pond. NB. Er waren 7 kruideniers in het dorp. De heer John Younghusband te Holme in het En- gelsche graafschap Cumberland, onlangs overleden, heeft in zijn testament eene zonderlinge bepaling gemaakt. Reeds sedert jaren had hij eene veete tegen de directie van den Sillotspoorweg, omdat zij bij den aanleg eener nieuwe lijn de rigting dwars over een groot gedeelte van zijne buiten plaats had genomen, ten gevolge waarvan een zijner schoonste wandelwegen was verloren gegaan. Dit had hij aan de directie nooit kunnen vergeven en daarom had hij alsnu bij uitersten wil eene som van 1000 pond sterling gelegateerd aan een sollicitor, die zich tegen die rigting van den spoorweg had verzet, terwijl hij overigens zijn geheele vermogen heeft vermaakt aan een vriend, onder de volgende voorwaarden 1°. dat die vriend de leden der spoorwegdirectie nooit zal toespreken; 2°. dat hij nooit met dien spoorweg zal reizen; 3°. dat hij langs dien weg nooit iets zal verzenden of zich iets zal doen toezenden; 4°. dat zoodra het blijkt dat deze voorwaarden niet stipt worden vervuld, de geheele erfenis aan een hierbij genoemde bloedverwant van den erflater moet vervallen. Bovendien heeft de overledene, als een bewijs zijner minachting jegens de bedoelde spoorwegdirectie, aan den heer John Trving en de overige directeuren, ieder een oortje gelegateerd. De moordenaars van den vorst van Servie moeten be kend hebben, dat eene zamenzwering, bestaat, die het zich ten doel had gesteld om de familie Obrenowitsch uitte roeijen. Ten gevolge van die bekentenissen werd ook de zuster van prinses "^erside Kara-Georgewitsch, de weduwe Lucaesewitsch, die in Belgrado woont, in hechtenis genomen. Volgens de Pesther dagbladen bestond de zamenzwering reeds vijf maanden en hielden de zamenspanners, die in het geel gekleed waren, hunne bijeenkomsten in een der drukste stra ten van Belgrado. Prins Michael en de voornaamste personen zijner omgeving moesten vermoord worden en een voorloopig bewind uit de zaamgezworene optreden, die dan prins Alexan- der Kara-Georgewitsch zouden proclameren. Belgrado zou, om de verwarring te vergrooten, in brand gestoken worden. Een ander blad zegt, dat de zamenzweerders, indien zij bekend waren, door het volk in stukken zouden worden ge houwen. Het huis der drie voornaamste moordenaars, de gebroeders Radovanowitsch, is door het volk te Schabatz ge heel gesloopt. Met moeite heeft de militaire magt de ouders der moordenaars beschermd. Als een van de moordenaars noemt men thans ook zekeren Marich, voorheen voorzitter eener regtbank, die wegeDS moord, op zijne vrouw gepleegd, tot 20 jaar tuchthuisstraf was ver oordeeld en van den directeur der gevangenis verlof had be komen om in het park van Toptschidera te wandelen. Ook genoemde directeur is nu in hechtenis genomen. Toen een der gebroeders Radovanowitsch onder militair geleide werd weggebragt, wilde het volk de lynchwet op hem toepassen. Alleen zijn geroep dat hij niet alleen was en de krachtige houding van den bevelhebber behoedde hem daarvoor. Men verhaalt, dat de zamenzwering zoo uitgebreid was, en hare plannen zoozeer bekend, dat een der professoren dien avond zijn collegie opende met de woorden dat het nu tijd was de republiek uit te roepen of Kara Georgewitseh tot vorst te verkiezen. Daarop moet een der studenten gezegd hebben, »als deze het waagt den grond van mijn vaderland te betreden, dan zal ik hem met eigen hand neerschieten/' Ook van dezen hoogleeraar heeft de justitie zich meester ge maakt. Een genootschap van pugnalatori (of broeders van den dolk), inderdaad de kern der verstrooide ledematen van oude genootschappen van misdadigers, heeft zich in Ravenna en elders in de Romagna (Italië) gevestigd. Eenige van de mis daden, in den laatsten tijd door de rotgezellen van dat genootschap gepleegd, waren zoo afschuwelijk, dat zij zelfs in Italië, alwaar zware misdaden zoo dikwijls voorkomen, diepen indruk maakten en ontsteltenis baarden. Een moedig man, de advokaat Cappa, werd tot substituut van den procu reur-generaal te Ravenna benoemd en uit Piemont derwaarts gezonden. Hij begaf zich naar zijnen post met het vaste voornemen om er zijnen pligt als openbaar aanklager en ver volger van het misdrijf te doen. «Weldra ontving hij naamlooze brieven, waarin hij namens de moordenaarsbende met geduchte wraak bedreigd werd. Kort daarna is de bedreiging uitgevoerd Cappa is te Ravenna op de openbare straat, te midden eener geheele bevolking, op twintig schreden afstands van een schildwacht, met dolksteken vermoord. Niemand deed eene poging om den moord of de vlugt der moordenaars te beletten en zelfs ontbrak het aan moed om de laatste eer aan het lijk van den overledene te bewijzen. Het lijk werd als ter sluik, door een klein aan tal ambtgenooten en Piemontezen uit de stad naar het spoor-

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2