BURGERLIJKE STAXD DER GEMEENTE TEXEL. CARGA-LIJST. Her de bedstede der bewoners. Bij zagen zij dat er eene wieg voor 't die werd vastgehouden door de vrouw, in slaap gevallen dat touw stevig vast hield. 'tWas de moederhand, die een schat bewaakte. Of de boos wichten geen mes hadden, of zij vreesden dat een plotseling loslaten van het touw haar zou doen ontwaken, de koelbloe dige berekenaar van 't geen er diende te geschieden bragt de hand in een wiegende beweging, waardoor de slapende het touw liet vieren en hij het ongemerkt uit hare vingers kreeg. Toen verzette hij de wieg en volbragten zij den diefstal, zooals bekend is. De Zigeuners, zoowel mannen, vrouwen als kinderen, die in langen tijd niets meer van zich deden hooren, heb ben eindelijk het Noorden des lands ook met een bezoek vereerd. Gister middag zijn zij te Groningen met hun bagage gearriveerd. 3Jn0e3onöen. Iets over Uitspanning. li HET DOEL. Aan alle uitspanningen en vermaken kan men een en hetzelfde doel toe kennen. Men behoort althans zich daarbij voor le stellen, een zekere mate van verkwikking, die zulk een veraudering in onze bezigheden breugt, waar door het ingespannen gebruik onzer krachten waarlijk afgebroken eu hare vernieuwing bewerkt wordt. Zoodanig doel moet voorzeker nuttig edel geacht worden, daar toch bij den gewonen meusch de al te lang durige bezigheid en inspanning de krachten uitput en den geest ver stompt. Ook kan het niet ontkeud worden dat hij, die buitengewone krach ten zelfs heelt, of wiens geest onvermoeid werken kan, na genotene rust niet alleen zijn werk aanvangt met nieuwe lust, maar gewoonlijk ook met meer zelfvoldoening werkt, en tevens met gunstiger uitslag zijnen arbeid bekrooud ziet. Voor alles heeft men dus toe te zien, dat dit doelu\z\, verdrongen of uit het oog verloren worde. Het zou geheel ter zijde gesteld zijn, indien ver maken ontijdig genoten werden. Zij moeten uit spanning geene bezig/eden zijn; zullen zij dat wezen dan behoort er inspanning voorafgegaan te zijn. Is niet het gedrag van sommige ouders dan zeer te berispen, die hunne nog schoolgaaude kinderen de beste leeruren vaak laten verspelen, uit vreeze dat zij huunen vertroetelden lievelingen een enkel genot, en ware dit dan nog maar altijd edel, zouden onthouden; zomers het visschen, nesten uithalen, diereu kwellen, of andere vreemde uitspanningen, 's winters het ijs- en sneeuw vermaak, waaraan vaak de grootste roekeloosheid zich paart? Moet niet de jongeling, die enkel door een ijverige studie in het vak zijner keuze, zich eenmaal een bestaan kau verzekeren, maar daarbij al zijnen kostbaren tijd en beste krachten wijdt, bijv. aan het ijdcl vermaak van lange verzen zijn geheugen in te pom pen, of hoofdrollen uit drama's van huiten te leeren, enkel en alleen om op openbare vergaderingen van rederijkers, even als een dwaalster te schit- tereu, moet deze zijne meestal toch nog zwakke talenten, niet tot veel te duren prijs koopen Trekt het voorbeeld van den huisvader ons aan, wanneer deze de gewig- tigste belangen van vrouw en kroost met voeteu tredende, avond aan avond zijn. egoïstisch vermaak zoekt in sociëteit of koffijhuis of dat van eene vronw die, als een waudelende thermometer waarlijk, zich eiken schoonen dag in groot tenu begeeft naar mevrouw A., en later naar jul'vronvv Z., alwaar zij, naar hare meening, zich overal, behalve in haar eigen gezin, ontspant en te huis gevoelt Bovendien kan men zonder inspanning niet eens bekomen wat men bij de uitspanning zoekt, namelijk genot, naardien zich dit niet laat denken zonder bewustheid dat men zijn pligt gedaan zich van zijne levenstaak wel gekweten heeft. Juit deze bewustheid (wier gemis ons overal zal doen klagen, ons van het een tot liet ander zingenot zal doen vlieden, zonder iets te vinden, ons slechts zelfverveling zal doen aantreffen) deze bewustheid moet ons vermaak ver schaffen, en met haar vindt men het gemakkelijk. Het doel der uitspanning wordt uit het oog verloren, wanneer hetgeen men tot zijn vermaak kiest geene eigenlijke verhoikking meer is, maar er te vele, ja somtijds meerdere inspanning, dan bij ons gewone werk, ver- eischt wordt. Deze inspanning moge tijdens de uitspanning noch van het ligchaam noch van den geest gevorderd worden. Zoo kau zelfs een anders voorbeeldigen ijver van een directeur eener zangvereeniging, indien hij toch te veel inspanning vergt, van hen die uit behoefte aan ontspanning zich op de beoefening van een der edelste kunsten toeleggen, ter goeder trouw nog afbreken wat welligt met meer bezadigdheid en kalmte bestuurd, in stand ware gebleven. Hetzelfde kan ook worden toegepast met betrekking op re derijkerskamers ea andere vereenigingen welker karakter in eigenlijke uit spanning bestaat. Oefeningen die te veel vermoeijen, te veel nadenken vor- dereu, kunnen als uitspanningen niet zeer doelmatig genoemd worden, en zijn meestal bij gemis aan echte kunstzin, spoedig haren ondergang nabij. Vooral moeten wij het goede doel verloren achten bij zulke vermaken, die al te hevige bartstogten opwekken, aan de ziel een ongewone levendige be weging geven, die haar nadeelig is. Ik bedoel bier verschillende hartstogten, als van de verbeelding, die te sterk opgewekt wordt, van begeerlijkheid en winzucht, die tot de dolste stappen den mensch verleiden kan, hem in ver blinding en onverschilligheid stort, hem wel eens op de verwoesting van geheel zijn geluk te staan komt, ja niet zeldeu tot volslagene wanhoop voert. Is nu bet doel der uitspanningen verkwikkingwaardoor men zich poogt in staat te stellen, om aan ziju ware levensbestemming getrouw te beant woorden, dan behoort men daarbij toenemen in volkomenheid te beoogeu! Men moet volstrekt niet uit het oog verliezen, dat de mensch geroepen is om zich langs zoo meer te bekwamen ter bevordering van het algemeen welzijn. Zoo kan men met het hoofddoel vele nuttige bijeinden verbinden, bijv. de vermeerdering van kundigheden door gesprekken; de redding van verlegenen, waartoe dikwijls onverwachts aanleiding gegeveu wordtimmers gaven no" onlangs de zangschool Euphonia en de rederijkerskamer Olympia hiervan de loffelijkste bewijzen? Ook de geruststelling van een bekommerde waarvan het collegie Nut en Genoegen t en voorbeeld gafde wegneming van eenig vooroordeel, de wederlegging van den laster, de aanbeveling vau een nood- drufligen. En hoeveel zou ik niet kunnen opnoemen, waartoe,men gelegenheid bekomt, of zich opgewekt gevoelt ouder liet genot van eenige uitspauuiug. Dan beeft toch de ziel door hare opgeruimde stemming zekere neiging tot weldadigheid van allerlei aard. Welke nuttige, belangrijke, weldadige inrig- tingen, hebben niet haar ontstaan aan eene of andere gelegenheid te dauken, bij welke edele gevoelige harten zich vereenigd hadden ter ontspanning van den geest, eu waarvan zij zich de weldadige vruchten nog na vele jaren met gevoel van tevredenheid herinneren mogen! Een sterk sprekend voorbeeld in deze, geeft ons het ter deze plaatse zoo bloeijend en gunstig bekende ge zelschap Ernst en Scherts. Wie toch maar eenigzius bekend is met de aanleidende oorzaak welke aan dat omvangrijke ligchaam het aauzijn heeft gegeven, moet thans met verba zing nede/zien op de belangrijke uitkomsten die eene talrijke deelneming aan onschuldige en doelmatige uitspanning kan aanbrengen, Hoe moet niet liet hart vau hem die de outwerpér vau dit gezelschap is, van dankbaarheid kloppen, hij de bewustheid dat door zijne heilzame oprigting nog onlangs zulk eene belangrijke geldelijke bijdrage is geworden aan de ongelukkige weduwen en weezen van Terschelling. Terwijl wij ons nu zoodanig doel der uitspanningen of vermaken voor stellen, zal het geen opzettelijk betoog noodig hebben, dat het genot, daaraan verbonden, ons geoorloofd zij omdat de voorname pligt, de bewaring vau onze gezondheid eu van ous leven niet kan volbragt worden als men geen zekere middelen heeft om de uitgeputte krachten te vernieuwen omdat de opgeruimdheid van geest, die er door bevorderd wordt, tot nuttige werkzaam heden vereischt wordt en vaak de lastige tijdverveliug, die bron van zooveel kwaads, er door wordt tegengegaan. Wanneer men zoo onbepaald de vermaken geoorloofd hoort noemen, ont staat welligt bij dezen of genen de vraag Mag men dit zoo algemeen op allerlei genotbijv. ook op de kermis toepassen En deze vraag leidt mij tot het onderzoek wat men van het al of niet geoorloofde bij het genot dier uitspanning te denken hebbe. Wordt vervolgd. Op een Rederijkers reclame. Hij die tot leuze stelt B Wij huldigen het goede Begrijpt weer niet, dat X zoo bitter, bitter faalt, Hij huldigt toch (wie wordt die schijn van deugd niet moede Een taal, zoo laf!zoo trotsch 1 die op den burger smaalt. Is dan alleen de man van adel edel En heeft de burgerstand geen kunstgevoel, geen smaak? Maar zeg 1 Wie zijn zoo deeglijk" om wiens schedel, ;t Vernuft als zigtbaar speelt, bij 't Rederijk' vermaak X kent „die soort" die om de stand of kleeren Misschien zoo lief hem is, wanneer Olymp' vergaart X ziet in 't fijner kleed de liên die kunst waarderen, Maar in den burgerstand steeds fozMast, hem niets waard. Van 18 25 Juuij 1868. ONDERTROUWT: Jacob Eelman en Marijtje Hemelrijk. GETROUWD Hendrik Wuis en Aagje Vlaming. Meiert Vlas en Jannetje de Wijn. GEBOREN: Meindert, zooa van Meindert de Boer en Marijtje Koopman. 8imon, zoou vau Harmeu de Wijn en Dirkje Groenevcld. Bastiaan, zoon van Pieter Bakker en Catharina Blom. Pieter, zoon van Willem Boon en Geerlruida Knol. Gerardus Johauues, zoon van Barend Bussel- man en Frouwtje Puiman. OVERLEDEN: Adriana Smit, 14 maanden, dochter van Gerrit Smit en Eva vau KootenAmbtshalve ingeschreven 1. M A li K T B E U 1 G T E N, PURMERENDE, 23 Junij. Aangevoerd 254 stapels Kleine Kaas, 11 Middelbare. Boter van f 1.05 tot f 1.15 per N. P. Gemiddeld fl.10 per N. P. Aangevoerd 60 Rundereu. Vette Koeijen giugen redelijk vlug van, de hand. In Melkkoeijen was de geest iets heter, de aanvoer zeer geyug Naar Kall'boeijen was ook weder meer vraag. 40 Paarden. 150 Vette Kalveren prijs van 60 tot 80 ct. per N. P. Handel leveudig. 44 Nuchtere Kalveren, prijs van f5 tot f 14 per stuk. Handel stug. 107 Vette Var kens. De prijs was van 49 tot 51 eeuts per N. P. Handel vlug. 8 Magere Varkens, van f 13 tot f 19, eu 198 Biggen van 14.50 tot f6.50. Handel tug. 459 Schapen eu Lammeren. Vette Schapen werden vlugger dan de Horige week verkocht; de prijzen zijn evenwel uog niet zoo hoog als voor 14 dagen. In Magere Schapen was' weinig handel. Lammeren ziju niet sink te plaatsen. Kip-eijeren f 2.70, Eend-Eijercn 3.40 per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 302 stapels Kaas, wegende 82508 N. P. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f26.50, Mid delbare f25.75 Aangevoerd 1162 N. P. Boter. ENKHUIZEN 24 Junij. Kaas aangevoerd 86 stapels, wegende 23879 N. p. Hoogste prijs f 26.75. Laagste prijs f 23. SNEEK, 23 Junij. Prijs der Boter f41. LONDEN, 25 Juuij. Ter veemarkt waren aangevoerd 1440 Runderen, 16,440 Schapen en Lammeren 553 Kalvereu; 40 Zwijnen Prijs BesteRuudereu 5/2; Schapenen Lammeren 4/8,"Kalveren 4/10 Zwijnen 4/4. 266ste STAATS-LOTERIJ. Vijfde Klasse. Vijfde, Zesde en Zevende Trekking. No. 4,619. 10331, 10397 en 14560 ieder f1000; no. 8511,10409, 14936 en 19339 ieder f 400; no. 4239, 9028, 9944 en 14680 ieder f 200; no. 2703,4979, 6085, 15052, 1S037 en 19414 ieder f 100. No. 1799, 2682 en 6369, ieder f 1000; No. 143 16585 en 18701, ieder f 400; No. 1113,3923,4713,5096, 12590, 14151 en 18087, ieder f200; No. 1920, 3518. 6475, 7514, 10106, 11205, 12066, 12242, 15464 en 16907, ieder f100. No. 7061,9806. 1 1675, 12220, 12655 en 16965, ieder f 1000; no. 4215, 8187 en 9678 ieder f400; no. 2081, 104S7, 13937 en 19039 ieder f200; no. 6, 696, 3506, 8605,11300, 12182, 12450, 17303 en 19598 ieder f100. Van 19 tot en met 25 Junij zijn te Helder tot lossing ingeklaard Naam van het Schip. 1 Plaats van Gezagvoerder. 1 hcrkomst Lading. Voor wien bestemd. Margaret Swan Thomas Mary Carbon, stooms. Vivid Alma Silvia W. Chambers Suuderland J. Davison J. Shotton G. RestoD Newcastle W. Bedingfield Suuderland Thomas Hann Middlesbro L. H. Soerdrup Sundtwal Steenkolen n Hout Wurfbain&Co. ii ii Hagedoorn&Z. Wurfbain &Co. C. Berghuijs. Blikman Co.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3