M 740. Achtste Jaargang. 1868. Jtieutos- en j? ^<ftDoertentte-6faÖ. WOENSDAG 1 J U L IJ. *!T? HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n n n 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdag» middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezouden stukken minstens één dag vroeger. Officieel gcücdtc. POLITIE. Gevonden op de openbare straat een Bonte en een Zwarte ZAK, een SLEUTEL, een Zilveren LEPELTJE, en een IJzeren EVENAAR. Helder, 30 Junij 1868. I)e Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. jOict-official gcöcrite. ITIBtTTTSTIJDIlf^BlT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord euz. 30 Junij 1868. Bij het alhier garnizoen houdende 3e bataillon Infan terie is eergisteren geretourneerd de 1" luit. T. W. J. Buijs, die met het Engelsche leger de Abyssinisehe expeditie heeft medegemaakt. Zondag voormiddag bij het uitgaan der Nieuwe-kerk, heeft een marinier een sergeant van dat korps met zijn sabel drie steken toegebragt. De marinier is in verzekerde be waring genomen en bevonden lijdende te zijn aan aanvallen van waanzinnigheid. De wonden zijn gelukkig niet van ernstigen aard en zullen spoedig weêr geheeld zijn. Gisteren morgen is alhier van Birkenhead gearriveerd de aldaar voor rekening van de Nederl. regering gebouwde monitor de Krokodil, begeleid door Z. M. stoomschip de Valk. Eerstgenoemde heeft kort daarna de reis vervolgt over de Zuiderzee naar Amsterdam. Heden zijn buiten dienst gesteld Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau en Zr. Ms. stoomschip het Z. M. schroefst.oomschip 2° kl. Marnix, zal morgen in dienst worden gesteld. Het bevel wordt opgedragen aan den kapt. luit. t/z. P. Toutenhoofd. Dit schip onlangs nieuw gebouwd te Amsterdam, voert 6 stukken en is voor zien van eene machine van 280 paardenkracht; het wordt uitgerust voor een reis naar Japan. Een bij het departement van Marine ingekomen rapport van den kapt.-luit. t/z. C. J. Darnme, kommanderende Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, bevat het berigt, dat die bodem op den 16 Mei jl. in de Siinonsbaai (Kaap de Goede Hoop) is aangekomen. Den 24sten daaraanvolgende zou de reis naar Nederland worden voortgezet. Alles was wel aan boord. De Minister van Pinantiën maakt bekend, dat bij hem is ontvangen een baukbillet, groot f40, door een onbekende uit den Helder, onder de letters N.N. tot voldoening van te min betaald registratieregt, aan den Minister van Binneulaud- sche Zaken ingezonden. Van Alkmaar berigt men het volgende: De officier van Justitie alhier is teruggekeerd van Wie- ringen, alwaar hij kennis had genomen van een treffend on geluk. Een man, vader van zes kinderen, had zich met 4 hunner naar het veld begeven en had de zorg voor het jongste kind en het toezigt over zijne aan vlagen van krankzinnig heid lijdende vrouw aan zijne zestienjarige dochter overge laten. De ongelukkige moeder misbruikt een onbewaakt oogenblik, grijpt haar jongste kindijlt er mede naar bui ten en werpt het in den put. De oudste dochter, die haar nageijld was, trachtte het kind nog te redden, doch werd door de krachtige krankzinnige gegrepen en ook in de diepte geworpen. Toen de man tehuis kwam vond hij aanvankelijk niemand. Later vond hij de beide lijken in den put en het lijk van de ongelukkige vrouw, hangende op den zolder. Zaturdag jl. heeft het provinciaal geregtshof te Utrecht bij een uitvoerig gemotiveerd arrest, den beschuldigde J. Graus schuldig verklaard aan moord, en hem diensvolgens veroor deeld tot de straf des doods, ten uitvoer te leggen op een der openbare pleinen te Utrecht. Na de voorlezing van dit vonnis, sprak de president, de heer jhr. mr. J. O de Jong van Beek en Donk, den veroor deelde toe, door hem nagenoeg te zeggen: '/Gij meendet uw verfoeijelijk bedrijf, door het oogenblik daartoe gekozen en door uwe overleggingen te bedekkenhet was u aanvankelijk gelukt uwe medemenschen te misleiden, toen de stem van uw slagtoffer zich, als het ware, uit haar graf deed hooren eu u het masker afrukte. Vreesehjk is uwe misdaad, maar vreeselijk ook is de straf, waartoe gij zijt veroordeeld. Mo gelijk is het, dat 's Konings genade u het levetr schenkt, maar ik raad u daarop niet te veel te bouwen. Ik geef u den raad uwe blikken te wenden tot den troon Gods; smeek Hem dat Hij uw hart vervulie met opregt berouw, opdat gij voor Hem, den Oppersten Regter, verschijnende, genade en vergiffenis moogt vinden." De veroordeelde verliet oogenschijnlijk zeer getroffen de geregtszaalde opgepakte menigte hoorde het vonnis met diepe stilte aan en verliet zwijgend de gehoorzaal waarin eene zoo ijzingwekkende misdaad haar nu zes dagen had bezig gehouden. Van Terschelling schrijft men ons het volgende Op den 25 dezer had alhier in het dorp Midsland eene harddraverij plaats van Tersehellinger paarden, waaraan 21 paarden hebben deelgenomen, de prijs, bestaande in een fraai zilveren horologie, is behaald door het paard van Jan Buren, bereden door den pikeur Douwe Pais, en de premie, zijnde een mooi theeservies met 12 porceleinen koppen en scho teltjes en schenkblad, is gewonnen door het paard van Cor- nelis de Groot, bereden door den pikeur Klaas de Groot; de prijs is gewonnen door hetzelfde paard dat het vorige jaar de premie had behaald; eene groote menigte uit ver schillende dorpen woonde deze harddraverij bij en toonde daardoor hunne belangstelling in tiet feest van dien dag, dat in de beste orde aliiep. Aan beide einden der baan was eene met vlaggen versierde tribune opgerigt voor heeren keurmeesters en belangstellenden, terwijl de straat verder hier en daar met vlaggen was versierd, dat aan het in het groen liggende dorp Midsland een treffend aanzien opleverde. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de be noeming van mr. E. G. R. H. van Lilaar tot minister van Justitie, heeft het Prov. Geregtshof van Noordbolland op gemaakt de volgende nominatie: J J. van Meerbeeke, subst. offic. bij de regtbank te AmsterdamA. van Eyk Bijlevelt en L. A. A. van Wensen, regters in die regtbank; J. II. Gilquin, regter te Haarlem; M. J. van Lennep, subst. offic. te Am sterdam, en P. van Bemmelen, regter te Alkmaar. Uit het te Groningen plaats gehad hebbende examen van onderwijzers heeft men de volgende conclusie getrokken. De ambitie voor 't vak van ouderwijzer neemt gesta dig af, men begint algemeen in te zien dat de kans om als hoofdonderwijzer geplaatst te worden boe langer zoo kleiner wordt, bij de vele sollicitanten die zich tegenwoordig voor elke vacature aanbieden. Gedurende het jaar 1867 zijn 9037 schepen in de Nederlandsche zeegaten binnengekomen en 83®. van daar naar zee gezeild. In dat tijdvak zijn op onze (kusten >- i'

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1