M 742. Achtste Jaargang. 1868. OlieuiDS- en WOENSDAG gcbccltc. KENNISGEVING. Bict-ufftciëd gcöcdtc. ii. itib trw- a t x j" b i ar 3 b it. HELDERSG Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever s. Giltjes. De prijs der Adverïkntikn van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zcgelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiên intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Ter voorkoming van teleurstellingen en nadeelen bij het bouwen van woningen in bebouwde gedeelten der gemeente, zoo als onder andereu bet land genaamd //de Del," inden Heldergelen polder, achtten de ondergeteekeuden het noodig, belangstellenden kennis te geven, dat de geldmiddelen der gemeente niet toelaten om in de eerste jaren op verlichting, bestrating, noch het maken van riolen voor dergelijke nieuwe bebouwing te kunnen rekenen. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 4 Julij 1868. L. VERHEY. Secretaris. KERMIS. Aan wijsgeerige bespiegelingen durven wij ons in de ker mis week niet wagen; om het geoorloofde of niet geoorloofde te bespreken, daartoe achten wij het oogenblik minder ge schikt, wij zullen ons daarvan onthouden, te meer daar over dit punt ons wel eenigzins het gras voor de voeten is weg gemaaid door N. N. die in de drie voorgaande nommers, ons in de rubriek ingezonden stukken, een zeer uitgewerkt artikel hecffc geleverd over kermis- en andere uitspanningen en wel speciaal over het doel en het geoorloofde van uitspanningen en ten slotte eenige zeer lezenswaardige voorschriften heeft gevoegd, die wij onze lezers wel aanbevelen in deze week nog eens te repeteren. Wij voor ons wij zullen dan de kermis nemen zoo als ze is en de menschen zoo als ze zijn, wel wetende dat alle mogelijke pogingen tot hervorming in deze dagen meer bespotting dan bijval zouden vinden. Alleen willen wij nog onze hoop uitdrukken, dat door de meer en meer toenemende beschaving bij burgerklasse en ook in den minderen stand, iederen mensch zijne eigen waarde meer en meer moge gevoelen, waardoor ongemerkt een af keer ont staat van die losbandigheden die den mensch vernederen en aan de minachting van zijn evenmensch blootstelt. Laat ons zien wat de kennis-wereld waarin wij ons bewegen ons aanbiedt. Maar om dan alles naar behooren te genieten dienen wij niet langer te suffen. Allons, het is Maandag avond 8 uur, bet dagwerk maar op zij geschoven, bet is im mers kermis en voor den Helder gelukkig maar eens in het jaar. Komende voor bet The'atre des Variétés onder directie van J. Calp, geven de muziekanten juist de laatste waarschuwing, wij laten ons met de stroom medeslepen om te zien wat er te zien is. Onder de hand hooren wij, dat die directeur niet alleen een meester is in de gymnastiek, maar ook een pre- vot in de kunst van ^liefdadige menschlievendheid." Wij vernemen dat hij eene gratis voorstelling zal geven aan de weeskinderen te dezer plaatse. Wij noemen het een flink ide'e, en het is goed ook, dat het zoo vroeg bekend is, zonder twijfel zullen eenige van zijne collega's nu zijn goed voorbeeld volgen. De tent was voor een eerste voorstelling reeds goed bezet, dit toonde ons dat het publiek een goede verwachting had, die, men moet het opectlijk erkennen dan ook in alle opzig- ten werd bevredigd. Nimmer zag men in een dergelijke be trekkelijk kleine tent zoo vele degelijke kunstenaars vereenigd; om eene geregelde beschrijving te geven, daartoe ontbreekt ons de ruimte, wij zouden het echter gaarne willen want ieder nommcr van het programma verdiende het ten volle. Wij mogen echter niet zwijgen over de twee komieke violisten, de behendigheid dezer kunstenaars heeft een jaren lange vol hardende studie vereischt, die het begrip van den dilettant violist verre te boven gaat. Behalve de verschillende poses, waarin zij op de wonderlijkste wijze hunne instrumenten we ten te bespelen, soms beiden op een viool, dan weder de een op het instrument van den ander, is het wonderbaarlijkste dat een der beide kunstenaars een wandelstok uit het publiek vraagt en daarna een luciferdie hij achtereenvol gens gebruikt in de plaats van den strijkstok, en daarmede welluidende toonen aan zijn instrument weet te ontlokken. Wij zullen van deze onbegrijpelijke zaken niets meer zeggen, men zou ons toch niet gelooven, en waarlijk wij moeten er kennen het is niet te gelooven, zoo lang men er zich zelf niet van heeft overtuigd. Ook de dressuur van de hond Moustapha grenst aan het wonderlijke, wat de heer Gellert zijn hond laat doen kan men met regt rangschikken onder de rubriek goochelen. Wij voorspellen den heer Calp een buitengewoon druk be zoek, hij verdient het echter ten volle, want hij weet zijne bezoekers uitmuntend te boeijen. Ook de heeren Ouvrier openden heden avond de reeks hunner voorstellingen, het fraaije aanzien der tent en het veel belovende programma wekte onze belangstelling op, wij snel den er heen en met ons ons een zeer talrijk publiek. Voor enkele onzer lezers die het niet regt duidelijk mogt zijn, hoe wij op twee plaatsen tegelijk kunnen zijn, zij gezegd, dat dit nu eigenlijk tot de redactie-wonderen en niet tot de kermis wonderen behoort. Wij zitten op ons gemak bij de gebr. Ouvrier Wat het schilder- en decoratie werk aanbetreft dit is werke lijk fraai en het mechanique kunstig en verrassend. De voor stelling van den storm en de schipbreuk op zee is zoo na tuurlijk vertoond, dat men soms werkelijk twijfelt of de red ders zelfbewuste menschen dan wel mechanische poppen zijn. In hoeverre nu »de Sphinx, of het geheimzinnig menschen- hoofd, ook de twijfel bij velen opwekt van het al of geen geloof slaan aan bovennatuurlijke wonderen, vermogen wij niet te zeggen, trouwens komen de indrukken die deze, voor de meesten, onbegrijpelijke dingen op den toeschouwer maken ook geheel voor rekening van den heer professor Albert, die op eene beschaafde en zeer voorkomende manier, ook al bui tengewoon, de moeijelijkste proeven geeft zijner zeldzame be hendigheid als Physicus. De reis naar Californie, de ver dwijnende gezigten, de sterren van duizend kleuren, enz. enz., het is alles hoogst beziens- ja bewonderingswaardig. Wij houden ons overtuigd, dat de Directie dezer waarlijk goed ingerigte tent, deze week goede zaken zal maken. De overige Theatres, die mede zeer veel interessants beloven worden eerst heden en morgen avond geopend, wij hopen ze suc- cessivelijk te bezoeken en van onze bevinding melding te maken. Wij kunnen hier niet eindigen zonder nog met een enkel woord hulde te brengen aan de «liberale kermisgeest" van het bestuur der sociëteit de Eendragt gedurende de kermis zal de introductie vrij zijn zoo ivel van ingezetenen als vreem delingen. Ook worden pogingen acingewend om in genoemde sociëteit een degelijk muziek gezelschap te engageren tot het geven van Matine'es Musicales. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 Julij 1868. Gisteren heeft ZExc. de minister van marine een proef- togt gemaakt op de reede en in liet marsdiep met de mo nitor Heiligerlee. Bij het verlaten van de haven voerde het muziekkorps van de marine eenige stukken uit; op hetzelfde oogenblik liep de stoomboot Ada van Holland de haven in, komende van Texel, aan boord waarvan zich ver schillende muziekgezelschappen bevonden, die ter eere van den minister het volkslied deden hooren, dat door ZExc. met een salut werd beantwoord. Z. M. stoomschip de Amstel is den 25 Mei te St. George d'Elmina gearriveerd. Hoewel het alhier garnizoen houdende 3e bataillon Infanterie geen deel zal uitmaken van de troepen die dit_ jaar te Millingen zullen kamperen, zullen toch, naar .-'tvlj vernemen drie van de vijf eompagnien gedurende diefi tijd naar elders worden gedetacheerd, en wel de 4e de 5e efi de le eompagnien; naar Amsterdam, naar Hoorn en naar Haarlem of Leeuwarden.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1