M 74^. Achtste Jaargang. 1808. Jïieuros-- en ZATURDAG <ftÖoertetiüe--6faD. 11 J U L IJ. KERMIS. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 0 u n 1*60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever s. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertkntien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiên intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. in. De heeren Boas en Judels hebben Dingsdag avond alhier hunne eerste voorstelling gegeven en vervolgen daarmede dage lijks, ze worden steeds bijgewoond door een vrij talrijk publiek, waaronder de elite dezer plaats. De heer Judels en mevrouw Corin zijn immer de lievelingen van het publiek, maar wij zeggen het Uilespiegel na»zij maken het er ook na." Het personeel is weder merkelijk verbeterd. Het tóoneelgezelschap van de heeren Stoete en Jacqui heeft in de dezer dagen opgevoerde stukken zijn ge vestigden roem luisterijk gehandhaafd, zoodat wij het overtollig achten hier verder iets ter aanbeveling bijtevoegen. Dat men hier voor weinig geld teregt kan is ook voldoende bekend. Het Theatre Crosso is op eene wijze zamengesteld, welke den besten waarborg oplevert voor eene goede uitvoering, en die tevens ons verzekert, dat het in deze tent nimmer aan eene aangename afwisseling zal ontbreken. De werkzaamheden van de heeren James, Ferdinand en Jack, zoomede die van den heer Reich, wiens ligchaamswringen ons huiveren doet en ons beangst maakt voor 's mans spieren en van de ge broeders Pentland, zijn werkelijk even stout als onnavolg baar; een oordeel dat in nog veel sterker zin over de exer citiën van den heer Petersen moet worden geveld. Ook moet Signora Speltrini om hare buitengewone kunstoefeningen op het ijzer- of telegraafdraad worden geroemd, daar zij een ta- leDt als zoodanig ontwikkelt hetwelk haar regt geeft op de eereplaats, die zij in het Koninklijk cirque te Madrid inneemt. Detableaux-vivants, die de heerSmith ons doet aanschouwen, munten uit door artistieke bewerking en schoonheid van vorm. Bovenal het tableau Geloof, hoop en liefdemerkwaardig toe val dat ons deze zinrijke woorden nog in eene kermisomge- ving worden herinnerd, waar wij ze zoo vaak in onze gewone meer ernstige levensomgeving uit het geheugen en het hart verliezen mag als artistiek fraai worden gekenschetst; niet minder schoon, prachtig en frappant was de voorstelling van den dood van Menliusbeide nommers zagen zich dan ook door de luide toejuiching van het publiek als geliefkoosde nummers van het programma gestempeld. Het slotnummer overtrof echter alles nog wat we reeds met bewondering had den gadegeslagen. De kristalgrot der Nayaden alsook de Minniehaha of de ysregen, zijn reuzenfontijnen van inderdaad reusachtige vinding, die een lauwer vlechten om de slapen de3 heeren Smithhet moge hem voordeelig gaan op onze kermis en voor zijn ijs, dat ons boeit en bekoort, vindehij warme deelneming, die hem zilveren resultaten oplevere! Verder levert de kermis ons nog zeer vele merkwaardige zaken die een nadere kennismaking wel waardig zijn. Een ieder die gaarne met de groote der aarde bevriend wil zijn recommanderen wij Anak de Reus, voor 25 centen kan men hem de hand drukken. Iets waar men zich een leven lang op kan beroemen. Wat Hermann de Dierentemmer ons laat zien is zeer in teressant. De menschen zijn in dezen tijd zeer ongeloovig en meenen maar immer, dat ze wat op de mouw worden ge speld; doch wij kunnen hun verzekeren, wat men hier ziet is echte tijding. Onder al de helden, van Neêrlands marine en landmagt en zelfs onder die van het Vrijkorps zal men er niet een vinden die moed genoeg heeft om naar de uitgeloofde f100 te dingen. Van Norma en Lelie, de verschillende Paerlsen Juweelen van Vrouwen, waaronder ook een onschuldig Zeeuwsch Land meisje, die wij echter niet allen hebben kunnen bezoe ken zijn de bij ons ingekomen recommandatiën uiterst gunstig. Hetzelfde geldt ook van het nog ter elfder ure aan gekomen Paardenspel, de extra ordinaire geringe entrée zal wel niemand zich beklagen. Men zegt ons dat een enkele toer alleen het geld waardig is. Wij vertrouwen dus dat dit gezelschap een druk bezoek zal hebben. En eindelijk is dan ook de lang verwachte Carroussel met »boven etage" aange komen, ingerigt met zeer gemakkelijke banken en tafeltjes tot het gebruik van ververschingen. 1T B TT TT S T TJ D lf 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 10 Julij 1868. Gisteren morgen te 9 ure ontstond hier brand in de Langestraat in de broodbakkerij van A. London. Het huis, dat niet nieuw meer kon genoemd worden, lag ras in puin, door de betrekkelijk spoedig aangebragte hulp met de spuit No. 1 is van het belende huis, dat echter zeer veel gele den heeft, nog een gedeelte bewaard gebleven. De hui zen waren voor brandschade verzekerd, doch de inboedel van London helaas niet. Z. M. Zeilschip Prins van Oranje is hier Woensdag van Vlissingen aangekomen, gesleept door Z. M. stoomschip tle Valk. De scheepsklerk W. A. van Ouwerkerk, dienende op het wachtschip alhier, wordt op non-activiteit gebragt. De uitslag der verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Dordrecht is geweest als volgt: er werden uitge- bragt 2005 stemmen, waarvan van onwaarde 21 stemmen. Daarvan bekwamen mr. M. Bichon van Ysselmonde 1071 n jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot 913 stemmen; de heer Bichon is alzoo gekozen. Den 25 dezer moet van het koloniaal werfdepot te Harderwijk vertekken, om voor Rotterdam over te gaan aan boord van het schip J. C. Schotelkapt. E. M. Chevallier, een ge wapend detachement, sterk 25 militairenwaaronder 5 onder officieren, onder bevel van den met verlof naar Java terug keerenden kapt. der infanterie F. A. Gits en het medegeleide van den 2u luit. der infanterie A. J. Prager, en den officier van gezondheid 2e kl. J. P. P. Ermerins. Dit naar Java bestemde detachement, zal eerst St. George d' Elmina aandoen, van waar eenige aldaar voor de militaire dienst in Ned Indie aangeworven neger-rekruten (hoogstens teu bedrage van 50) afgehaald en naar Batavia overgebragt moeten worden. Tevens znllen bij dezegelegenheidzes gewezenmilitairen van het Ned. O.-I. leger, van Afrikaanschen oorsprong, thans te Har derwijk vertoevende, naar St. George d'Elmina terugkeeren. Met de Nicolaas IVitsen zal de stafmuziekant le klasse A. Hermann, met vrouw en drie kindereu naar Java gaan. De commissie voor de protestautsche kerken in Nederl. Oost- en West-Indië heeft bekend gemaakt, dat zij zich geroepen ziet drie predikanten of kandidaten tot de H. dienst aan te bevelen aan de regering, ter plaatsing in Oost-Indië. Bovendien is er nog eene vakature te Nickerie en op Curapao; voor de laatstgenoemde vakature kan al leen een predikant of kandidaat van de lutersche kerk in aanmerking komen. Bovendien is de regering bereid om een bekwamen zendeling, ongehuwd, te plaatsen op de kust van Guinea, tegen het genot van ƒ2000 'sjaars en vrije woning. De kennis der engelsche taal zal voor dezen eene aanbeveling zijn. Men schrijft van Amersfoort, 7 Julij. Heden avond heeft zich een wachtmeester van het hier in garnizoen liggend regiment rijdende artillerie met een pistool het leven beuomen. De ongelukkige bleef dadelijk dood. Te Luik woonde sedert eenigen tijd in eenen winkel eene jufvrouw, die door hare sierlijke lokken en keurige kleederkracht algemeen werd opgemerkt en die door haren ijver en oppassendheid de achting harer meesteres had ver worven. Dezer dagen viel de politie onverwachts het huis binnen om de jufvrouw aan te houdenaangezien zij niets minder was dan een rekruut, die, om zich aan den mili taire dienst te onttrekken, zich als vronw had verkleed. Te Brussel heeft een persoon getracht een einde aan zijn leven te maken door zich op Japansche wijze de buik

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1