Achtste Jaargang. 1868. 3Iieutos- en WOENSDAG <ftÖöerfentte-6fa8. 15 J U L IJ. gedeelte. SCHUTTERIJ. M 7M. ELDERSG Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n 1.50 ,Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COORA De prijs der Advertentikn van 14 regels is 60 Centenvoor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Commissie, bedoeld bij Art. 15 der wet op de Schutterijen, zitting zal houden aan het Raadhuis, op Vrijdag den 17 dezer, des namiddags ten zes ure, tot het onderzoeken der redenen tot vrijstelling van dienst, die bij de onlangs gehoudene loting en naloting zijn ingediend, zoomede tot het onderzoeken der redenen vau vrijstelling of uit sluiting die be belanghebbenden ook na hunne inlijving bij de Schutterij mogten hebben voor te dragen; alsmede tot onderzoek van hen, die bij nummerverwisseling voor een ander verlangen op te treden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Helder, STAKMAN BOSSE Burgemeester, den 11 Julij 186S. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Gevonden op do straat alhier een GABNITUltE van een Dameshoed De Commissaris van Politie' A. C. BOONZAJER. HelderII Julij 1868. Btet-ojficiëel gedeelte. 1TISU7TS TIJDI1T3-31T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 14 Julij 1868. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en overeenkomstig het door de commissie voor het afnemen vau het examen ingediend proces verbaal vau rangschikking, zijn door den Minister van Marine met den 1 September a. s. benoemd tot adelborst 3° kl. bij genoemd Instituut de navolgende jongelingen L. R. Koolemans Beynen, C. J. G. de Booy, J. van den Bosch, jbr. A. O. J. M. de Casembroot, J. S. van Drooge, A. M. W. Dupper, H. J. Eerguson, C. J. Eraupois, W. H. Hofstede, J. H. M. Jansen, J. T. Jarman, A. B. de Jongh, C. M. Kooy, D. A. Mensert, A. G. D. Nolthenius,, jhr. S. B. Ortt, J. G. C. Plantenga, J. J. Poortman, C. W. Scblinger- mann, T. W. Schuylenburg, A. Seret, M. Smits, W. H. Soumen, A. A. Sweep, en H. G. J. Wolterbeek. Van Wieringen 12 Julij meldt men ons: Een schipper hier te huis behoorende, zou heden middag met eenige passagiers naar de Heldersehe kermis vertrekken. Op de hoogte der quarantaine-plaats brak de hals van het zeil, tengevolge waarvan de schipper over boord sloeg en ondanks alle aangewende pogingen mogt het de passagiers niet gelukken hem te redden. Hij laat vrouw en kinderen na. Daar er een stevige bries woei kwamen de passagiers, allen met varen ten eenenmale onbekend, niet dan met moeite aan den wal. Aan het prov. bestuur te Haarlem is aanbesteed: het bouwen eener havenmeesterswouing bij de Koopvaarderssluis alhier, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer E. J. Knoppert, alhier, voor de som van f7930. Hollaudsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij. Amsterdam-Rotterdam-IIelder. Aantal reizigers gedurende de maand Junij180,276. Opbrengst aan reizigers f 169,851.731-, h u goederen - 26,585.53 Totaal f196,437.26'-. Sedert 1 Januarij jl.: aantal reizigers 787,363. Opbrengst van reizigers en goederen f 887,194.701-. Z. M. heeft aan den gewezen commissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden, op Terschelling, W. S. L. Eschauzier, ter zake van in en door de dienst ontstane lig- chaamsgebreken, een pensioen verleend van f325 'sjaars. Z. M. heeft bi) het corps ingenieurs, mineurs en sap- peurs benoemd: tot kolonel den luitenant-kolonel D.G. An- dreae, van het korps, kommandant in de 3e Stelling der genie tot majoor den kapitein le kl. J. E. Holtzschue, van het korps, kommandant in de 11e Stelling der genie; tot kapitein 3e kl. (naar ouderdom van rang) den ln luitenant E. Ermerins, van het korps, werkzaam bij de Kon. Milit. Akademie; tot ln luitenant (naar ouderdom van rang) den 2u luitenant J. Scholtens, mede van bet korps. Het Handelsbl. deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het torenschip de Tijgerdat voor rekening der Nederland- sclie regering door de heeren R. Napier en Son te Glasgow is gebouwd. Het vaartuig heeft eene lengte van 1S7 en eene breedte van 11 voet. De inhoud bedraagt 1613 ton nen. De Tijger is zoo ingerigtdat bet schip bij een ge vecht voor een gedeelte met water kan worden gevuld, M waardoor het ten hoogste 2 voet boven de waterlijn uit steekt. De pantsterplaten op de zijden hebben eene dikte van 5 )- Eng. duim. De toren, die naar liet stelsel van ka pitein Coles werd gebouwd, is eveneens van pantserplaten, ter dikte van 12 duim, voorzien en met twee 300 ponders Armstrong stukken gewapend. De toren wordt door stoom in beweging gebragt, doch kan des noods ook met behulp van een daarin aangebragt windas worden gedraaid. Voor de equipagie, enz. zijn aanzienlijke ruimten gereserveerd, ter wijl tevens groote zorg aan de ventilatie is besteed. Een telegraaf dient tot overbrenging der bevelen naar de ver schillende punten van het vaartuig. Het stoomwerktuig, dat van 4 cyliuders is voorzien, heeft 140 paardenkracht. De schroef heeft eene breedte van 7 voet in doorsnede. In de Nieuwe Arnh. Cour. leest menHet is reeds bekend, dat de minister van Oorlog bepaald heeft, dat in plaatsen waar artillerie garnizoen houdt en waar artill.-schut- terijen worden opgerigt, de kommandanten dier schutterijen zich omtrent de oefeningen hebben te verstaan met de korn- manderende officiereu der artillerie ter plaatse, die zoowel de noodige officieren zullen verstrekken, om het onderwijs te leiden, als het benoodigd artillerie-materieel beschikbaar zullen stellen. Nog minder bekend is het daarentegen, ge loof ik, dat voor bedoeld onderwijs een leiddraad is opge maakt, die ter navolging wordt aanbevolen. Daarin wordt bepaald, dat het onderwijs zich zal uitstrekken a. Voor geoefende schutters tot 1. de soldaten- en pe- leton-school en de handgrepen met de sabel, een en ander voor zooveel noodig is om aan de schutters een voldoende militaire houding te geven: 2. de bediening van het batterij en uitvalgeschut; 3. het leggen van beddingen4. de kennis der benamingen van de hoofddeelen van vuurmond, affuit en andere voorname artillerie-voorwerpen. b. Voor geoefende schutters tot 1. de beweging en ver plaatsing van zware lasten met en zonder hulp der bij de artillerie in gebruik zijnde krachtwerktuigen of groote voer tuigen 2. een algemeen denkbeeld van de zamenstelling, be stemming en behandeling van buskruid en ernstvuurwerken 3. het, voor zoover er gelegenheid toe bestaat, zich bekend maken met de werkzaamheden in arsenalen en forten, het vervaardigen van bekleedingsmiddelen, enz. c. Voor het kader tot 1. de kennis der theorie van het schieten en werpen2. die der benamingen van de hoofd deel en eener vesting, en 3. het schatten van afstanden.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1