BURGERLIJKE STAXD DER GEMEEXTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. De -postmeester-generaal te Londen heeft bekend ge maakt, dat met de //Union Steamship Company" een nieuw contract is geslotenkrachtens hetwelk de maildienst van Devonport naar de Kaap de Goede Hoop en terug, voortaan tweemaal maauds zal plaats hebben. Sedert eenige maanden was te Leiden, in het belang der bestrating, het schrobben der straten verboden. Tn de Maandag jl. gehouden vergadering van den gemeenteraad is ver worpen een voorstel van een der raadsleden, om dat verbod op te heffen, doch daarentegen aangenomen een voorstel om alle gebruik van water bij het reinigen der straten te ver bieden. Men schrijft uit Hoogkeppel. De alhier sedert meer dan drie maanden aanhoudende droogte heeft zulk een na- deeligen invloed op de weilanden gehad, dat er reeds vee houders zijn, die hun vee hebben moeten opstallen. De vrees voor het doorwassen der aardappelen, zelfs al kwam er regen, is algemeen. De vooruitzigten zijn ongunstig. Dezer dagen overleed te Haarlem de heer Jan Frede- rik Helmers, de eenige zoon van den dichter der Ilolland- sche Natie; een man, die zich door christelijke deugden onderscheidde en in zijne jeugd een der uitstekendste leden van meer dan eene toen aan den Amstel gevestigde rede rijkers was. Een zoon en eene dochter beweenen zijnen doodt Voor een paar dagen hadden in Wierden een paar jongelieden de dwaasheid eene weddingschap aantegaan, waarbij een van hen zich verbond om binnen den tijd van 2 uren 27 borrels jenever te gebruiken, waartegen de andere twee Pruisische thaler ad f 3.60 verwedde. Blj het gebruiken van den 26ste zakte hij echter plotseling in elkander en zoude, zoo men niet spoedig geneeskundige hulp had ingeroepen, in den drank zijn gesmoord. Liet is te hopen dat hem dit tot eene les moge verstrekken, om in het vervolg niet weder zulke dwaze weddingschappen aautegaan, door zijn leven voor het heillooze Schiedammernat op te offeren. De Magdeb. Zeilu?ig méldt, dat te Schönebeck een 4-Otal vergiftigingen heeft plaats gehad door trichinen. Een ingesteld onderzoek heeft bewezen, dat een der varkensslagters vóór vier weken een varken slagtte, waarin zich trichinen bevonden. Het meerendeel der aangetasten bevindt zich in levensgevaar. In Londen en Engeland heeft het Zaturdag avond en Zondag na langdurige droogte geregend. In den nacht van 13 op 14 dezer heeft een oproerige .zamenscholing plaats gehad te Chioggia, bij Venetie, voor een koffijhuis. De politie, die tusschenbeide was gekomen, werd met revolver-schoten ontvangen. Ten slotte zijn de belhamels gearresteerd. Een man werd gedood en twee an deren zwaar gewond. Te Génève is eene zuster van liefde in hechtenis ge nomen verdacht dat zij de kranken, aan hare zorg toever trouwd, uit hun lijden hielp door hen te vergiftigen. De herhaling van altijd dezelfde verschijnselen bij zieken, die aan zeer verschillende kwalen leden, deed het vermoeden opvat ten dat zij daarvan de oorzaak was. De justitie heeft last gegeven de lijken te doen opgraven. Op Nieuw-Ilolland vindt men eene soort van boomen, Eucalyphus genaamd, die vier a vijf honderd voet hoog worden en waar in den hollen stam drie ruiters zouden kunnen rond rijden. Stonden de hoogste gebouwen, de dom van Straatsburg of de pyramide van Cheops te midden van zulk een bosch, deze boomen zouden ze overschaduwen. Den 20 dezer zal te Londen eene bijeenkomst worden ge houden, om te beraadslagen over de oprigting eener club voor vrouwen, dat wil zeggen niet eene club met rooksalons en billardkamers, of eenig ander vertoon van emancipatie der vrouw, maar meer een gebouw met de noodige localiteiten, waarin eene dame tot een geringe prijs lectuur, conversatie eneen goed buffet kan vinden. Daaraan wil men ver binden het houden van voordragten en debatings over huis houdelijke onderwerpen, ook voor vrouwelijke dienstboden. Het ligt in het plan om zich bij dit alles te onthouden van al wat zou kunnen strekken, om aan de zaak eene bepaalde godsdienstige kleur of rigting te geven. Een eigenaardig verschijnsel is de uitbreiding van de sekte der Mormonen ondanks al hare zonderlingheden en haar veel- weverij. Uit Liverpool, van waar eerst kort geleden een stoet bekeerlingen naar het beloofde land aan het Zoutmeer vertrok, is nu weer een tweede bezending derwaarts gegaan en wel van 700 personen, meest uit Wales, Schotland en Duitschland, en voor een groot deel vrouwen. Dat deze laatsten bij de slechte vooruitzigten om in Europa aan een man te komen, naar de mormonen-godsdienst overhellen, is te begrijpen. In de Mormonen-harems moet het bijzonder verdraagzaam toegaan. De heiligen aan het Zoutmeer zijn overigens op het oogen'blïk in rouw gedompeld wegens den dood vau Heber Kimball, na Brigham Young den eerste onder de Mormonen. De stemmen in de Amerikaansche pers ten gunste van een bekeering van de Mormonen tot mono gamie. des noods met geweld van wapenen, laten zich tegen woordig niet meer hooren. Men hoopt echter, dat de langs den' Zuiderzee-spoorweg voortdringende beschaving ook de heiligen van onzen tijd te magtig zal worden. Ook de-TVtfl York Times spreekt die verwachting uit maar getuigt te^ vens van de hoofden der Mormonen, dat ze vol energie en verstand, een mengsel van zelfopoffering en egoisme zijn, met ijver voor hun kerk zijn bezield en een verbazenden invloed op de belijders van hun leer hebben. Wat betreft echter de invloed van den Zuidzee-spoorweg, schijnen de Mormonen een ander gevoelen toegedaan dan de bladen, want Brigham Young heeft, zelfs voor een groot deel het maken van den weg aangenomen en drie van zijn zoons met eenige duizend Mormonen gezonden, om dat werk uit te voeren. Gaarne voldoen wij aan het verzoek tot plaatsing van het onderstaande: ANTI-DAGBLADZEGEL- VERBOND. Het Hoofdbestuur van het Anti-Dagbladzegel-Verbond heeft dezer dagen aan Z. E. den Minister van Finantiën een Adres gerigt van den volgenden inhoud Excellentie 1 Het Hoofdbestuur van het Anti-Dagbladzegel-Verbond meent, als orgaan van het steeds toenemend aantal dergenen, die door hunne toetreding tot de vereeniging het beste bewijs geven van hunne diep gevoelde overtuiging, dat geen dag bladzegel langer in Nederland mag worden geheven, niet on opgemerkt te mogen laten voorbijgaande optreding van Uwe Excellentie aan het hoofd van het Departement van Finantiën. Wanneer wij verklaren die optreding met groot genoegen te hebben gezien, dan geschiedt dit onder anderen, omdat wij met reden vertrouwen, dat voor de zaak die wij voor de ontwikkeling van het Nederlandsche volk van zoo overwe gend belang achten, door Uwe Excellentie iets meer zal wor den gedaan, dan ernstig overwegen. Reeds werden door uwen voorganger maatregelen voorbe reid, die tot verligting moesten strekken van den last, dien het Dagbladzegel op de perodieke drukpers heeft gelegden al hebben wij tegenover de voornemens, die het hem niet gegeven wa9 ten uitvoer te brengen, reeds dadelijk onze stem moeten verheffen, omdat zij sleehts gedeeltelijke vermindering beoogden, wij 'hadden niettemin reden, om ons, zij het ook onvoldaan, danbaar te betoonen. Daarin lag immers de er kenning van het knellende der banden, die de vrije ontwik keling der drukpers nog altyd belemmeren. Voor zeventien jaren reeds werd door Uwe Excellentie een wetsontwerp aangeboden, waarbij het zegelregt op de dag bladen werd verminderd. In dat tijdsverloop zijn de behoef ten van ons volk op intellectueel gebied toegenomen. Wer den in 1851 reeds gewigtige bezwaren tegen de voorgestelde vermindering aangevoerd, thans gelden die bezwaren in nog lioogere mate en kan men alleen gewenschte uitkomsten ver wachten van eene algeheele afschaffing en op eenmaal. Het voorstellen van dien maatregel durven wij van U verwachten, doch ernstig vragen wij U, om zoo gij met ons van het ge- wigt der afschaffing overtuigd zijt, niet te dralen. De dagelijksche vermeerdering van het ledental van ons Verbond, dat thans omstreeks eenduizendtal leden telt, moge Uwe Excellentie indien gij tot dien gewigtigen maatregel overgaat den dank waarborgen van allen, die het wel meenen met het vaderland, en die vooruitgang op sociaal en politiek gebied een eerste vereischte achten voor het welzijn van ons volk. Moge het Uwe Excellentie gegeven zijn, dien dank te ver werven. Aan Zijne Excellentie Mr P. P. van Bosse Minister van Finantiën. Van 10 17 Julij 18G8. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Geene. GEBOREN Covnelia, dochter van Dirk Roerhorst en Johanna van Westen. Jasper Nanning, zoon van Teunis Koning Cz. en Geertje Dekker. Pieter, zoon van Cornelis Kalis en Antje Kuiper. Jetje, dochter van Jacob Stnit en Antje Blik. OVERLEDEN: Dirk Eelman 22 jaren. Martinus Martinusse, 10 maanden, zoon van Martinus Martinusse eu Martina Saarlis. Gerrit La- ribij, 10 maanden, wonende te Vlieland, zoon van Frederik Laribij en Eli— sabeth Visser. Klaas Luijtse, 28 jaren. Jacob Bremer, 22 maanden, zoon van Jacob Bremer en Trijntje Koning. Van 1—15 Julij 1868. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD J. Hooij en C. E. M. Swerver. -GEBOREN Reijer, zoon van P. Schrieken en A. Kuiper. Gerrit, zoon van J. Volder en T. Bos. Hendrica, dochter van C. Klomp en E. v. d. Boom. Hendrik, zoon van C. Kooij en M. Klok. Sia, dochter van A. Alderlieste en L. van Prooijen. Nicolaas, zoon van S. Ligthert en A. van Huize. Nicolaas Johannes Cornelis zoon van C. de Goede en J. J. Slebe. Trijntje, dochter van J. Faber en A. ICeijzer, Elizabeth, dochter vau Eh. Becker. Johanna Margarctha, dochter van M. P. N. Meijer en G. van Woesik. Johannes, zoon van A. Aalbevts en D. Cor- nelissen. Gijsbertha, dochter van A. Aalberts en D. Cornelissen.Pieter, zoon van K. Keijzer en T. Muntjewcrf. Antje, dochter van C. Keijzer en H. Kok. OVERLEDEN Jan Klees, oud 48 jaren, echtgenoot van A. Heinstman. Klaas, G maanden, zoon van K. Francis en M. Boontjes. Hendrik. 4 maanden, zoon van C. Dignum en N. Hopman. Pieter, 5 maanden, zoon van Neeltje Pik, Neeltje, 9 weken dochter van W. Hartog en A. Kruijsveld. Antje, 3 weken, dochter van J. Roos en D. v. d. Vlies, Maartje, 5 weken, dochter van C. Zeeman en G. Blom. Lourens Zwart, 69 jaren, eehtgeuoot van M. Pons. Jan, 14 dagen, zoon van M. de Vries en T. Buis. Ewoud, 5 maanden, zoon van C. Kuiper en E. Rooden. Kasper, 3 weken, zoon van K. Bellis en A. Sterrenberg. - Antje, 4 maanden, dochter van G. Broekhuizen en T. Smak. Jan, 7 maanden, zoon van W. de Boer en M. Prins. Everardus, 15 dagen, zoon van J. Deutckoin en C, Tromp.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2