M 747. Achtste Jaargang. 1868. Jlteutos- en ZATURDAG <flÖoertentie-6föÖ. 25 J U L IJ. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post #1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdag# middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Een berigtgever van de Times zegt het volgende omtrent de gebeurtenissen in Spanje «Ik heb nog steeds grond om te twijfelen of het Spaansehe gouvernement in het bezit is van een ernstig bewijs tot staving zijner verdenkingen tegen de mannen die het dezer dagen heeft doen arresteren of bannen. Intusschen heeft de hertog van Montpensier door zijne ver banning gewigt in het oog van het Spaansehe publiek ver kregen, meer dan hij zelf ooit had gezochthij is door de ministers als het ware tot pretendent, tot mededinger naar de kroon van Spanje verklaard. Doch het iszeker dat er in Spanje veel misnoegdheid bestaat, niet alleen onder de militairen van hoogen rangmaar ook onder de meer gegoede burgerklassedie geene voorkeur voor eene of andere politieke partij heeftalsmede onder degenen dietot de verschillende partijen behoorende, ten laatste door hunne gemeenschappelijke ontevredenheid onder ling verzoend zijn. Er bestaat goede grond om te denken dat staatkundigen van verschillende kleuren in Spanje hunne onderlinge geschil len hebben geschorst, en besloten hebben elkander de hand te bieden en met onderlinge inschikkelijkheid op het hun ge- meene terrein te ontmoeten, en dat er werkelijk, al is er geen bewijs daarvan in de handen van het Spaansehe gou vernement, eene afspraak of onderlinge aaneensluiting bestaat, met het doel, om eenen anderen persoon op den troon te brengen. Op dit punt schijnen de bedoelde mannen eenstemmig te zijn de eenige vraag waarover nog verschil van gevoelen tusschen hen bestaat, is of, ingeval de troon open kwam, de hertogin van Montpensier tot regentes zou worden uitgeroe pen, dan wel of de Spaansehe natie terstond zou worden uit- genoodigd om bij volksstemming te verklaren welken rege ringsvorm en welken souverein zij verkiest te hebben. De keuze is niet zoo gemakkelijk als zij zou schijnen. Er is in Spanje niemand meêr gezien, en in hooger achting, dan de hertog van Montpensier: doch hij is een buitenlander, een Franschman: en de ingenomenheid tegen Frankrijk heeft in Spanje al de revolutien overleefd. Buitendien is hij een prins uit het geslacht Orleanshij zou dus als koning of regent geenszins eenen vriendschappelijken nabuur in den keizer der Franschen hebben. Wat de uitkomst van dat alles in Spanje zal zijn is moei- jelijk te voorzien. Men verzekert o. a. dat de hertog van Montpensier voornemens is van zijne waardigheid als infant en kapitein-generaal en van at zijne Spaansehe bedieningen en ordeteekenen afstand te doen. In het geheim worden tallooze schotschriften, tegen de koningin gerigt, in omloop gebragt. Volgens een ander gerucht zullen de hertog en de hertogin van Montpensier aan boord van een Spaansch fregat naar Enge land vertrekken, daar de Spaansehe regering zich tegen hun verder verblijf in Portugal verklaard heeft. 1T X 3 TT W 3 T li" D 11T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 Julij 1868. Gisteren morgen heeft de besteller der schroefstoomboot maatschappij, genaamd Faro, het ongeluk gehad bij het afladen van eenige fusten in het logement de Toelasteen zijuer beenen te breken. Bij afwezigheid van burger-geneesheeren werd de hulp ingeroepen van den dirigerenden officier van gezondheid I. D. Sachse, en door dezen met de meeste wel willendheid verleend. De Engelsche schroefstoomboot Aurorakapt. Smith, van Londen naar Amsterdam bestemd, geraakte gisteren na middag, op de hoogte der batterij Kaaphoofd, in zoodanigen toestand dat de machine niet meer kon werken, dit incident moet veroorzaakt zijn door dat een der pijpen met wier is verstopt geraakt. De kapt. liet onmiddelijk het anker vallen en trachte het wier te verwijderen. Inmiddels slipte het anker en werd de boot door een hevige noordelijke wind tot te gen de steenglooijing van den Zeedijk gedreven. De pogingenom met eigen krachten zich weder af te werken, waren vruchteloos, zoodat de kapitein, tegen den avond, zich genoodzaakt zag om een sleepboot te seinen. De boot Archimedes, kapt. de Liefde, snelde daarop spoedig te hulp. De wind was te hevig en juist op de kust, zoo dat de sleepboot de Aurora niet op zijde konde schieten en de sleepers met een vlet moesten worden overgebragt. Her haalde malen mislukte die poging en liep de Archimedes, bij langer oponthoud, mede gevaar tegen de steenglooijing ge worpen te worden. Eindelijk door een praktische manoeuvre van den ervaren kapt. de Liefde, mogt het gelukken de sleepers aan boord der Aurora te bevestigen. Hiermede gereed zijnde, was de grootste zwarigheid overwonnen. Een half uur later lag de Aurora op de reede ten anker. Hij heeft heden morgen zijn reis naar Amsterdam vervolgd. De overeengekomen som tusschen den kapt. Smith en den kapt. de Liefde, bedraagt, naar men ons mededeelt, 80 pond sterling. Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix, is gisteren namiddag ten 2 ure van hier vertrokken naar Japan. De navolgende officieren van gezondheid der marine worden met 1 Aug. a. s. geplaatst op de daarbij vermelde schepen, als: op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam de offic. van gezondheid 2e kl. B. H. Thomson; bij het hospitaal der marine alhier de offic. van gezoudheid 3e kl. W. Schutte en W. T. Clous: op Zr. Ms. drijvende batterij Neplnnus de offic. van gezondheid der 3e kl. F. M. Cowan, op Zr. Ms. wachtschip alhier de offic. van gezondheid 3e kl. M.Steensma, J. A. G. Hulst en G. P. J. Theunissenop Zr. Ms. ram- torenschip Prins Hendrik de offic. van gez. 3e kl. W. Schoon- dermark en op Z. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis de offic. van gezondheid 3e kl. A. Pieters en J. Messemaker. De offic. van gez. 2e kl. J. van IJzeren, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De officier van adin. der 2e kl. F. W. L. A. Hirschmaim laatst behoord hebbende tot het eskader in Oostindie en dezer dagen van daar teruggekeerd, wordt met den 26 dezer op non-activiteit gebragt. Bij koninklijk besluit van den 18 dezer is bij het korps gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Hoorn, benoemd tot le luit.-kommandant de heer J. G. R. van Haersolte en tot 2e luit. de heer mr. G. van Rossum. Bij Z. M. besluit van denzelfden datum is herbenoemd tot griffier bij het kantongeregt te Schageu de heer C. de Heer; tot griffier bij het kantongeregt te Purmerende de heer P. Geerke. Z. M. heeft aan mr. W. C. J. de Yicq, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kan- tonr. te Hoorn. Men schrijft ons van Alkmaar het volgende: Op Woensdag den 22 dezer des avonds ten 8 ure werd door de scherpschutters vereeniging te Alkmaar een alge- meene vergadering gehouden, waarin besloten is, om de noo- dige geweren met getrokken loopen aan te vragen, ten eindé zich te oefenen in het schieten naar den schijf; en weLop de duinen van Bergen, daar in de gemeente nog geen schietbaan bestaat. Daarna werd aan den voormaligen infdruc-

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1