teur, denserg. D. J. Baert van het 4e batailiou 7e reg. inf. thans in garnizoen te Amsterdam en voor deze gelegenheid met verlof alhier, een aandenken uit de vereeniging geschon ken, niet alleen voor zijn bewezen diensten, maar voor de goede en fiksche manier waarmede hij zijne instruotien en exercitien wist te leiden. De heer Vreede nam het woord en overreikte genoemden serg. Baert met zeer gepaste en hartelijke woorden een zil veren horologie met inscriptiescherpschutters vereeniging te Alkmaar ter gedachtenis aan D. J. Baert. De heer Baert bedankte de vereeniging met zeer harte lijke woorden, niet alleen voor de onderscheiding die hem dezen avond te beurt viel, maar ook voor de goede behan deling en welwillende genegenheid die hij heeft mogen on dervinden gedurende den tijd dat hij te Alkmaar gedetacheerd was; hij beval zich steeds in het aandenkeu en de vriendschap van Alkmaars ingezetenen aan. Het gemeentebestuur te Vlissingen heeft bij adres aan Z. M. den Koning aangedrongen op spoed met de voltooijing van de spoorwegwerken. Tevens heeft de kamer van koop handel aldaar, nu de maritieme etablissementengebouwen magazijnen, dokken, enz. van marine aan finantien zijn over gedragen aan den minister van finantien gevraagd of men in den vreemde niet zou bekend maken, dat dit terrein, boven alle beschrijving goed gelegen, voor scheepsbouw of groote haudels- of industrie-ondernemingen aan de vreemde nijverheid wordt aangeboden. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden is een adres aan den Minister van Finantien ingediend, waarin de wensch wordt te kennen gegeven tot wijziging van de wet op de brievenposten), in dien zin dat het briefport wordt verminderd tot een gelijk bedrag van 5 ■centen voor iederen enkelen brief binnenslands. Onder de aangevoerde motieven leest men het volgende Yan vrees, dat zulk eene verlaging voor de schatkist na- ■deelig zoude zijn, zal wel geene sprake behoeven te wezen. Immers heeft de ondervinding voldingend aangetoond, dat door de in 1855 reeds ingevoerde veel belangrijker vermin dering eene geheel tegenovergestelde uitkomst verkregen is. Die uitkomst wij meenen het veilig te mogen aannemeu zou door een maatregel, als de bedoelde, niet ongunstiger worden, vooral niet wanneer het verlaagd uniform-port enkel op de gefrankeerde brieven werd toegepast, en dus niet op de ongefrankeerde, welke aan het bestaande port zouden kunnen blijven onderworpen. Maar ook al mogt de zaak in den eersten tijd financieel eenigszins schadelijk werken, de meer uitgebreide briefwisseling zoude het verlies, dat toch ■zeker niet van overwegend belang zou wezen, al spoedig en misschien ruimschoots vergoeden. Men schrijft uit Gouda 23 Julij: Eergister had hier een treffend ongeluk plaats. Bij de schietoefeningen der militairen op het schietterrein werd, na het gewone schijfschieten, het signaal gegeven tot snelvuren. Hetzij dat een der militairen, bij de schijf in den kuil zijnde, het signaal tot. het snelvuren niet had gehoord of door welke oorzaak dan ook, hij kwam uit den kuil en werd onmid- delijk door een schot in den linkerarm getroffen, met het noodlottig gevolg dat reeds vóór den avond de arm is moeten geamputeerd worden. Zaturdag 11. werd in de legerplaats Zeist groote parade gehouden voor den mineur le kl. Wijershuizen, die op dien dag zijn 50jarigen diensttijd volbragt, waaronder 45 effec tieve dienstjaren. Deze mineur, die op de citadel van Ant werpen aan een tegenwoordig opper-officier der genie het leven redde, genoot zoozeer de achting zijner officieren, dat men hem op dien feestdag uitnoodigde, aan het dessert der officierstafel te komen, waar men den ouden krijger een glas champagne aanbood, terwijl de kommanderende officier der mineurs, de kapt. Asschendelft de Coningh, hem namens de officieren eene som gelds gaf, om dien dag vrolijk te vieren, terwijl hem een grooter en blijvend geschenk werd toegezegd. Te Steenwijk is, wegens de droogteop boete van fl., het rooken van tabak op de straten door het bestuur verboden. Ook in het sterrebosch te Assen mag men we gens de droogte met geen brandende pijp of sigaar komen. In de Nieuwe Arnhemmer Courant leest men het onderstaande //Bij besluit van den Gouverneur-Generaal van Neêrlandsch Indië, dd. 13 Mei 1868, Stil. n°. 57 is vastgesteld een reglement op het opsporen en ontginnen van bronnen, aard olie, petroleum of andere dergelijke bitumineuse zelfstandig heden opleverende. »Met genoegen hebben wij van dat besluit kennis geno men, omdat het aan een reeds lang bestaande behoefte voldoet. Reeds in 1863 werd door den heer S., administrateur eener tabaksonderneming in de residentie Rembang, afdeeling Bodjonegoro, aanvrage gedaan tot het ontginnen van bestaande petroleum-bronnen, gelegen op ongeveer 2 palen afstands van de dessa Dangilo, district Padangang, welke bronnen aan voornoemde dessa behooren. //De toenmalige controleur der afdeeling Bodjonegoro be gaf zich toen met den Wedhono van het district naar de dessa Dangilo en liet de bevolking dier dessa verzamelen ten einde haar te vragen, of zij genegen was de bewuste bronnen aan de heer S. af te staan en op welke voorwaarde. Het antwoord was, dat de bevolking de bronnen wilde af staan, indien de heer S. de jaarlijksche betaling derpadjek, die in dat jaar 172 en in het vorige ƒ240 bedroeg, wilde betalen. De heer S. nam met dat voorstel genoegen, zoo hij de toestemming tot ontginning van het gouvernement kon verkrijgen. Volgens opgaaf der bevolking gaven die bronnen in den droogen mousson hoogstens 3 flesschen en in den regen mousson minder dan 2 flesschen daags De prijs die de bevolking maakte was van ƒ0.25 tot ƒ0.50 per flesch. //Met het vermelden van bovenstaande, beoogen wij alleen onze lezers te kennen te geven, dat er wezenlijk petroleum- bronnen op Java bestaan, eu dat de bevolking genegen is die aan Europeanen ter exploitatie af te staan. »Wat nu de productie betreft, zoo twijfelen wij niet of die zou vertienvoudigd worden bij eene behoorlijke ontgin ning. De kwaliteit is zeer goed, en bij behoorlijke zuivering zal de Javaansche petroleum met de Ainerikaansche op Java kunnen wedijveren; assurantie en transport naar Europa zijn te hoog, dan dat onzes inziens op de Europesehe markt door den Java-petroleum winsten kunnen behaald worden." Nu met de aanstaande voltooijing van het Suez-kanaal de handel naar Indie zijn ouden weg zal hernemen, doet zich de vraag op, welke natie hiervan het meest zal profi teren. Frankrijk heeft met alle magt het tot stand brengen van dat kanaal bevorderd in de regtmatige hoop dat Marseille een goed deel van den indischen handel tot zich zou trekken. Maar de kortste weg uit Engeland zoowel als Duitscbland loopt niet over Marseille, maar over Brindisi, een Italiaansch plaatsje aan de Adriatische Zee. De eenvoudigste weg van Engeland en ook van ons land naar Brindisi liep over den Mont-Cenis, waarover een spoor gelegd is, en waardoor te gelijk een tunnel gegraven wordt. Maar het eene uiteinde van die lijn ligt in Frankrijk en het Fransche gouvernement zag ongaarne den bloei der Italiaansche havens, ten koste van zijne eigene; het legde het verkeer dus allerlei moeije- lijkheden in den weg. Nu echter over de Breuner-pas in Tyrol een nieuwe spoorweg is aangelegd, zal de Fransche regering moeten toegeven of ondervinden dat het verkeer grootendeels zijn weg door Duitschland neemt. Een liefhebber van rekenen heeft aan de Corriere Italiano de volgende berekening gezonden der Italiaansche staatsschuld. Een milliard in zilver weegt 5 millioen kilo gram; 2600 wagens met vier paarden bespannen zouden noodig zijn om ze te vervoeren, en het zilver is toereikend om de spoorwegrails van Turijn naar Florence te vervaardi gen. Een milliard in koper zou 100,000,000 kilogram we gen. Een bankbiljet van 1 lire der volkshank te Florence is breed 0.09 streep, een milliard in deze biljetten zou een strook vormen van 90,000 kilometers lengte, waarmede Italië, 4767 kilometers in omtrek, 19 maal omwikkeld kan worden. De oppervlakte van een biljet is 27 vierkante duimen een milliard biljetten beslaat alzoo eene oppervlakte van 270,000 kilometers een lap papier, groot genoeg oin Italië, Sardi nië alleen uitgezonderd, geheel toe te dekken. Zoo men bij de geboorte van Christus een milliard der biljetten in een kist gesloten had, waaruit door een mechanische inrichting, elke minuut één bankbiljet viel, dan zou de kist nog niet geheel ledig zijn, en hiertoe nog 50 jaren moeten verloo- peu. Italië nu heeft 6 milliard schuld, en wanneer het zijne schuldeischers op deze wijze per minuut voldeed met een lire, dan komt de laatste schuldeischers eerst over 11514 jaren aan de beurt. Victor Hugo heeft, zoo berigt men, een nieuw drama voltooid, waaraan hij sinds dertig jaren heeft gearbeid en dat den titel van: "Madame de Maintenon'1 voert. Een der Duitsche gëillnstrecrde bladen bevat een portret van den lieer Thorbecke en voegt daarbij de volgende biografie die, al zijn ook verschei dene bijzonderheden aan velen niet onbekend, toch wel verdient in haar ge heel le worden medegedeeld „Ofschoon het zeer moeijelijk is zegt een even scherpzinnig als ge leerd Erauseh schrijver, Charles de Resumat de teleurstellingenwelke de ervaring steeds met zich brengt, te verdragen, zonder moedeloos te worden, zijn er toch overtuigingen die zich door niets laten schokken, mannen die alles met onverschrokken blikken gadeslaan, vast besloten om zich door niets te laten ontmoedigen, ondanks de ervaring van het oogenblik en, wat er ook geschiede, nooit aan de toekomst te twijfelen. Zij hebben het onwankelbaar geloof, dat de maatschappij, wanneer zij aan de beweging van den nieuweren tijd deelneemt, door eene goedo gedachte bezield is. Tot deze overtuigingen, tot deze mannen behoort zekerlijk Jan Rudolf Thorbecke, het uitmuntende lioofd van de Nederlandscbe constitutionele partij, de leider en ziel van de tegenwoordige regering, al is het ook dat hij niet aan het hoofd staat. Niemand meer dan hij is in staat om de groote ma teriele en intellectuele beweging van nnzen tijd te volgen, haar te begrijpen en er nooit aan te twijfelen, dat liet Nederlandsche-volk zoowel de magt als de roeping en den pligt heeft deel te nemen aan de beweging van den nieu wen tijd. Deze geniale staatsman werd te Zwolle uit ouders, tot den burgerstand behoorende, geboren, die, ofschoon slechts weinig bemiddeld, toch zorg droe gen hem eene bijzonder goede opleiding te doen geven.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2