WOENSDAG Achtste Jaargang. 5 AUGUSTUS. Officieel geücdte. POLITIE. jfëict-officiëeï rjeöerite. niBTnrsTiJDirr^aiT. Verschijnt "WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post «1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes, De prijs der Advertf.ntikn van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdag» middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 1868. Gevonden een REGENJAS en een KINDER-HOEDJE. Helder, Aug. 186S. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 4 Aug. 1868. Naar wij vernemen zal de reservoir van de duinwa terleidingalhier, 10 el verhoogd worden, teneinde het water meer drukkiug te kunnen geven ten dienste van hooge en ver afgelegen plaatsen in de gemeente. Wegens beperkte ruimte in de artillerie-kazerne alhier, zullen eerstdaags eenige artilleristen tijdelijk gecaserueerd worden in het fort Kijkduin. Vrijdag jl. is van hier inet zijn gezin vertrokken, de dirigerende officier van gez. 28 kl. bij 's rijks hospitaal al hier, J. D. Sachse, tijdelijk non-actief, om binnen kort als chef van de geneeskundige dienst in Indie derwaarts te ver trekken. De heer Saehse werd niet alleen bij zijn wapen algemeen geacht als een zeer bekwaam en ervaren genees- en heel kundige, maar ook bij de ingezetenen dezer gemeente heeft hij door zijn humaniteit en bereidwilligheid daar waar zijn kunde werd ingeroepen, zeer vele dankbare herinneringen achtergelaten. Bij den wensch van zoo velen voegen wij ook den onzen, dat het den heer Sachse en zijn gezin bij de moei- jelijke taak die hem wacht immer wel moge gaan. De luit. t/z. 1° kl. W. L. A. Gericke, wordt geplaatst op het wachtschip alhier en de adelborst 1° kl. J. G. R. van Doorn, dienende op het wachtschip te Hellevoetsluis, is op non-acti viteit gebragt. Z. M. heeft bevorderd tot adjunct-commies J. H. J. Schmidt, thans klerk bij de directie der marine te Vlissin- ged, en hem overgeplaatst bij de directie der marine alhier. De afdeeling Helder der vereeniging het Metalen Kruis, heeft dezer dagen weder een harer leden door den dood verloren, met name J. Agema. Gisteren had de plegtige ter aardebestelling plaats op de bij die vereeniging gebrui kelijke wijze. Vele leden volgden den stoet, die werd voor afgegaan door het bestuur met de prachtige banier der vereeniging en een gewapend peloton infanterie, waarbij twee tamboers van dat wapen, die de treurmarsch deden hooren. De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich bij adres tot den Koning gewend en aan Z. M. in eerbiedige over weging gegeven, om de algeheele voltooijing van den Zeeuwsch- Limburgschen spoorweg tot Vlissingen zooveel mogelijk te bespoedigen, waartoe vooral zal kunnen leiden de afdamming van het Sloe, in elk gevrd het gereedmaken van de spoor- wegbaan VlissingenSloe, vóórdat het kanaal door Walcheren zal kunnen geopend worden. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft een adres aan Z. M. den Koning gerigt, om aan te dringen op het behoud der theologische faculteiten aan 's rijks hoogescholen althans van leerstoelen in die vakken van wetenschap, ter wille waar van Zijner Majesteits grooten voorzaat, de grondlegger onzer staatkundige vrijheid, de stichting der Leidsche academie in de eerste plaats noodig achtte en op wier bezit de Herv. kerk, ter vorming harer aanstaande leeraars, van de oprigting onzer hoogescholen af tot nu toe, getoond heeft den hoogsten prijs te stellen. De uitspraak der synode in de zaak van dr. J. C. Zaalberg, Vrijdag middag openbaar gemaakt, verklaart dat art. 37* reglement op de vacaturen, volgens hetwelk hem onaangevraagcl ontslag uit de dienst zou verleend worden, ten ouregte was toegepast.en dat zijne woorden en han delingen tijdens zijn ziektetoestand van hyperaesthesia nervosa, welke bezwaren die ook mogten opleveren, niet toerekenbaar geacht moesten worden; maar dat, na het ingediende attest van herstelling en volmaakte gezondheid, de //Verboden Preek" wel niet uitgesproken, maar door omstandigheuen onaf hankelijk van, ja in strijd met zijn wil en daarom dan ook als preek door den druk openbaar gemaakt -bij herhaling zulk een ruwen, bitteren en soms uitdagen den toon aanslaat zulke harlstogtelijke, stuitende en beleedigende uitingen be helst, dat hij zijne heilige roeping en verpligting als Evan geliedienaar verloochend en jammerlijk misbruik gemaakt heeft van de vrijheid den voorganger bij de openbare gods dienstoefeningen verleend, en daarom voor bepaalden tijd, Vamelijk voor vier weken, in de waarneming zijner kerke lijke bediening geschorst wordt. Tegen 1 Oct. a. s. is er gelegenheid tot plaatsing van 9 leerlingen aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. In de Haagsche kroniek van de Gr. Cour. komt o. a. over Huet's laatste boek 't volgende voor: lk zal niet het voorbeeld volgen van zoovelen, die met zekere vreugde op het boek aangevallen zijn en hunne pennen hebben gescherpt om den grooten criticus, van wiens onraeedoogende oordeelvellingen zoo velen te lijden hebben gehad, op hunne beurt eens ongezouten de waarheid te zeggen. lk vind het onedelmoedig, om met Schadeu- freude de afdwalingen van een uitstekend letterkundige met de el uit te meten. Men zegt genoeg, wanneer men zegt, gelijk men in deze dagen algemeen hoort: //hoe is het mo gelijk, dat Busken Huet zulk een boek heeft kunnen schrij ven!" En om het schoone gedeelte van het publiek af te schrikken dezen roman in handen te nemen, kan men vol staan met te zeggen, dat Lidewijde is Liederlijk wijf, eene vrouw, die niet in gezelschap van fatsoenlijke vrouwen be hoort te komen. Ik breng het boek ter sprake om aan de heeren letter kundigen, die het aanstaande letterkundig congres, hier te houden, zullen bijwonen, in overweging te geven om op dal congres de vraag te behandelen, of eene verklaring kan wor den gevonden voor het zeker opmerkelijk feit, dat drie onzer meest uitstekende auteurs in een betrekkelijk kort tijdsbe stek drie romans geschreven hebbendat die drie romans allen tot titel dragen een vrouwennaam; dat de drie heldin nen dezer drie romans, wier namen op het titelblad staan, juist de meest misteekende figuren zijn, welke in die romans voorkomen, dat eindelijk van deze drie romanheldinnen, ge classificeerd naar de chronologische orde, waarin de romans verschenen zijn, de eerste door den schrijver eeuigen tijd werd gehuisvest in een publiek huis, de tweede door den schrijver werd in verdenking gebragt bij haren beminde van ongeoorloofden omgang met een oud en getrouwd man. de derde door den schrijver werd gemaakt tot eene volsla gen boeleerster. Men ziet, er is een klimax, als bij afspraak tusdchen vdé drie verschillende schrijvers. En wanneer men óp zekere tooneelen en toestanden ziet, in al deze drie romans van uitstekende auteurs voorkomende, dan wordt men geneigd

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1