aan het aaustaande letterkundig congres ook nog deze vraag ter overweging voor te leggenof de geest, door Offenbach's operettes eu door de chansons der Thérèse's aangekweekt, zich reeds openbaart in onze romanliteratuur." Tot instandhouding en verdere exploitatie van het paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, heeft de directie aldaar eene hypothecaire geldleeuing van f225,000 uitgeschreven. Daarvan is voor f150,000 geteekend. Er moet dus nog in f75,000 voorzien worden. De directie ook hen, die geen f 1000 of f200 kunnen bijdragen, de gelegenheid willende geven, om een steentje aan het behoud van het paleis aan te brengen, heeft besloten hypothecaire certificaten van f 20 uit te geven, de uitgifte daarvan verbiudende aau een feest dat den 20 en 21 Augustus te Amsterdam in 5t Paleis zal gegeven worden. Het Paleis van Volksvlijt is niet alleen een sieraad voor de hoofdstad, maar 't is tevens een nuttig gebouw. „Hoevelen (schrijft teregt de Amst. Ct.) ondervondeu niet reeds de waarde van het bestaan van het Paleis voor hun haudel, hun industrie Hoevelen werden er niet alge meen door bekend en gewaardeerd, maakte niet hun naam er door, zagen er den aftrek hunner voortbrengselen niet door bevorderdWaarlijk, men behoeft niet alleen van belangstellenden te spreken, maar men mag ook op belanghebbenden staat maken. Eu dan bij hoeveel feesten, groote bijeenkom sten, als congressen en anderzins, was het Paleis niet het groote punt van ver- eeniging, waar duizenden zamenstroomden, en om strijd zich verheugden in het bestaan van die heerlijke, éénige, eu ous geheele land tot eere strekkende stich ting? Heelt het niet zelfs reeds in het buitenland een goeden naam, en heeft het ■ons niet bij vreemdelingen, die het in aanzienlijken getale bezochten, grooten lof doen verwerven?" Bij het 50 jarig bestaan der vereeniging voor den boek handel, bij 5t groote vrijmetselaarsfeest is dit gebleken. De directie durft dus op belangstelling rekenen. Zij doet nu een laatst beroep tot instandhouding. Voor eerst kan men door eenvoudig en regtstreeks voor het klein bedrag vau f 20 bij te dragen, door het nemen van de certificaten, vertegenwoordigende f20 hypo thecaire schuld, tot het in stand houden dezer nationale ouderueming mede werken. Maar ook een anderen weg opent de directie voor hen, die al da delijk genot begeeren voor hun geld. Zij organiseert eene buitengewoon groote 1'eestviering, twee dagen durende, en even uitlokkend voor al onze .landgenooteu, die eens een paar aangename dagen in Amsterdam wenschen door te brengen, met het Paleis van Volksvlijt tot punt van vereeniging en uitspanning, als voor de stedelingen, die er hunne vrienden van overal nog eens wenschen te ontmoeten, als ter herinnering aan zoo menig geuoegelijk uur, daar reeds bij verschillende gelegenheden, tentoonstellingen, congressen, ■prijsuitdeelingen, feestmalen, enz. gesleten. Tegen eeue bijdrage van f 25 ont vangt men 1. een certificaat hypothecaire schuld 2. een aandeel in eene groote tombola van voorwerpen van kunst en nijverheid, meerendeels aan te koopen op de doorloopende tentoonstelling; 3. een toegaugsbewijs voor één heer en ééne dame ter bijwoning der festiviteiten gedurende die twee •dagen, 20 en 21 Augustus. Als ieder die het nut, het voordeel, het genot dat het Paleis voor Volks vlijt reeds heeft verschaft, heeft ondervonden; als ieder, die den universclen aard dier stichting weet te waarderen, nu de hand mcê uitstrekt ter instand houding, komt de zaak eindelijk op duur/,amen voet, eu is zij den harden strijd te boven die zij van den aanvang, door dadelijk gebrek aan voldoend kapitaal, had vol te houden en onverdroten volgehouden heeft. Dan kau de directie meer en meer, beter dan tot nog toe, het Paleis iu vollen omvang exploiteren, ten nutte en ten genoege van land en stad véél doen wat nu -ongedaan moest blijven, eu zóó den dunrzamen bloei der zaak verzekeren. Indien onverhoopt op 7 Augustus e. k. voor geen 3000 bewijzen van deelneming is ingeteekeud, zal het leest geen voortgang hebben en worden de inteckenaren ontslagen. Maar dat er in het gansche land geen 3000 be langstellenden zoudeu zijn, is waarlijk niet denkbaar. Men zorge slechts vóór 7 Augustus deel te nemen. Dat er altijd kaf onder het koren aanwezig is, bewijs zen op nieuw de twee volgende feiten: Even als duizenden onzer laudgenooten, begaf zich ook de oude heer G. H., uit Zutpheu, de vorige week naar Middachten, ter bijwoning van het Zendingsfeest. Gedurende de groote panze naast de cantine staande, waar het van nienscheu wemelde, werd hij op eens onzacht ter zijde gestooten door een welgekleed heer, die een half gevuld bierglas in de hand hield. Een half uur later miste de goede man zijn kostbaar gouden ho- rologie met zwaren gouden ketting. Ook de heer C. v. d. W. had eene soortgelijke ontmoeting met iemand die er zeer fatsoenlijk uitzag, en zocht daarna te vergeefs naar zijn zil veren bril, die met het fraai bewerkte zilveren étui was ge vlogen. Het Engelsch parlement is gesloten, nadat eerst nog de zaak van het Fransch-Belgisch-Nederlandsch verbond ter sprake is gekomen. De minister van Buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat er volgens tijdingen uit Brussel en 's Hage geen grond bestaat voor bedoeld berigt. Dit démenti zal meer baten dan alle verklaringen der half-officieele Fransche bladen. In de slaitingsrede heeft de Britsche regering hulde gebragt aan 't leger voor den afloop der Abyssinische expeditie en hare ingenomenheid betuigd, dat de bewegiDg der Fenians in Ierland ten einde is, zoodat geen Fenian meer in den kerker is, die op een vonnis wacht: ten slotte heeft de minister zijn vertrouwen te kennen gegeven in het behoud van den vrede. Dit laatste had de heer Disraeli ook in 't breede op het mi- nistrieel banket op Masion House verklaard. Het heeft echter ergenis gewekt, dat hij daar zijn bewind zoo buitengemeen heeft geprezen en met name in den toestand van Ierland een punt van tevredenheid heeft gevoDden. 't Is waar, er hebben geene arestatien meer plaats, maar de habeas corpus act is nog opgeheveD. Ook heeft Disraeli verklaard, dat hij met opzigt tot de verkiezing op de massa rekende, waaronder de ver lichte en doorslepen geesten in de minderheid zullen zijn. De Times leest den premier over dezen uitval de les. De door slepen lieden, die een zelfzuchtig doel hebben, zullen zeker het heil des lands niet in de eerste plaats op 't oog hebben, maar dat de verlichte lieden de eischen van den staat 't best zullen begrijpen is toch duidelijk genoeg. De laatste tijdingen uit Rome bewijzeö, dat er eene groote ongerustheid heerscht, en dat men altijd meent een aanval te vreezen te hebben. De paus heeft het kamp van Rocco di Papa bezocht, en heeft de brigades van Zappi en Courten in oogenschouw genomen. Er liep een gerucht, dat zeker be vestiging verdient, dat nl. kardinaal Lucien Bonaparte tot aartsbisschop van Klausenburg in Zevenbergen zal benoemd worden, met de geheele kerk der Yereenigde Grieken als bisdom. In de Engelsche bladen vinden wij de volgeude bij zonderheden aangaande het veischrikkelijke ongeluk, - dat Vrijdag-avond in de concertzaal Victoria te Manchester plaats gehad. Bedoelde zaal neemt de ruimte in vau drie diepingen van een gebouw met vier étages en i> - ;:V; buitenzijde uit winkels is zatnengesleld. Een zeer sH tal personen was de uitvoering (een benefiet) komen^B tegen den gewonen prijs van 2 pense (10 cents) pei^J De uitvoering begon ten 6J- ure. Even nadat de ouverture was afgespeeld, waren er eenige jongelieden, die, achteraan iu het parterre zittende, wat beter op het tooneel wilden zien en tot dat einde zich ophieven eu vastklampten aan gasarmen. De laatste» braken daardoor en zoo verspreidde zich eene gaslucht in de zaal. Daarhij zou het gebleven zijn, als iemand in het parterre, een dier overdreven lieden die zich om de minste nietigheid angstig maken en haar dan nog veelvoudig vergrooteu, niet plotseling brand! had ge- roepeu. Onmiddelijk ijlden de toeschouwers van de twee bovenste galerijen nu naar den trap. Deze is 6 voet breed en loopt tot aan den ingang van het gebouw, terwijl op iedere verdieping een portaal is. Vreeselijk en inderdaad schrik wekkend was het gedrang dat hieruit ontstond. De beneficiant kwam op het tooneel en trachtte de me nigte zooveel mogelijk tot bedaren te brengen niets hielp. Mannen en vrouwen stormden als bezetenen de trappen af. Men kan zich het gedrang voorstellen wanneer men weet dat er onder een duizendtal personen op de galarijen geen twintig waren, dieniet op den gemeenschappelijke trap storm liepen. Die in het parterre zaten konden een betrekkelijk veilig heenkomen vinden langs een anderen uitgang. Precies hoeveel menschen in het gi drang of door uit de vensters te springen, zijn verwond, weet men nog niet. Maar tusschen 10J- en II ure werden 26 lijken in het gasthuis opgenomen, benevens een aantal gewonden, waarvan 13 of 14 ook in een betreurenswaardige» toestand verkeerden. Zoodra de tijding in de stad bekend werd was de toeloop naar het gasthuis niet minder groot van bloedverwanten en vrienden en daar had men toen nieuw gejammer en geweeklaag. De meeste slagtoft'ers van dit betreurenswaardigen ongeluk behooren tot de arbeidende klasse. Een officieel onderzoek heeft doen zien dat de ziekte die zich onder het vee in de Russische en Pruisische grens plaatsen beeft vertoond, het miltvuur is, dat intnsschen reeds eene belangrijke uitbreiding heeft gekregen, terwijl inder daad reeds vijf personen zijn overleden door het gebruik van het zieke vleesch. Het Journal de Charleroi schrijft aangaande het be rigt van den Amerikaanschen dierentemmer, die te Brussel door zijne eigen leeuwen zou zijn verslonden, dat het dit berigt per telegraaph van de directie der menagerie zelve ontvangen had, dat het echter, door het zwijgen der Brus- selsclie bladen achterdochtig geworden, informatie» ingewonnen en nu begrepen heeft, dat het geheele berigt eene reclame van die directie is geweest. Inderdaad eene soort van re clame, een wilde-beestentemmer waardig. De zoogenaamde //teetotallers," leden van een matig heidsgenootschap, hetwelk het gebruik van alle spiritueuse dranken, zoowel van wijn en bier als van brandewijn en jenever wenscht af te schaffen, spannen op bet oogenblik alle krachten in om in Engeland den verkoop van al deze dranken des Zondags te verbieden. De heer J. Abel Smitli heeft voor het huis der gemeenten eeu rapport opgemaakt, aangaande de wenschen van dit genootschap en een wets voorstel ingediend. Zoo als natuurlijk is, vindt deze voorge stelde wet veel tegenstand en eenige bladen toonen aan hoe onbillijk de weusch van deze met goede bedoelingen bezielde dweepers is. Eene nieuwe uitvinding betrekkelijk brievenbussen. Er wordt op dit oogenblik veel gesproken van een vernuftige uitvinding van M. Replovsky, diakeu der kerk van Stutgardt. Door middel van een toestel, die op de brievenbussen wordt toegepast, bekomt men bij het werpen van eenen brief in de bus, oogenblikkelijk een ontvangbewijs bevattende het jaar, de maand en den dag waarop de briefin de bus wordt geworpen Het is onnoodig op de waarde der uitvinding te wijzen. Dagelijks toch wordt er er geklaagd over het verdwijnen van brieven, welke in de bussen geworpen worden, en de nood zakelijkheid eener geregelde controle deed zich levendig gevoelen. M. Replovsky bevindt zich op dit oogenblik te St.Petersburg, waarheen hij zich voor zaken begeven heeft. Men zegt, dat men hem in Duitschland een octrooi van vijf jaren heeft aangebodendoch hij wenscht dat de eerste toepassing er van in Rusland plaats hebbe. De wet in Engeland zegt dat de honden een muil band moeten dragen. Een kapitein van de lijfwacht der ko ningin, aan de wet willende gehoorzamen, zonder zijn Azor te kwellen, heeft den muilband aan de staart van zijn hond bevestigd. Geen enkel politie-agent heeft tegen hem pro cesverbaal durven opmaken aangezien de wet niet zegt, waar- of hoe de hond den muilband dragen moet.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2