In de maand Julij arriveerden bij het koloniaal werf depot te Harderwijk29 onderofficieren en manschappen die uit Oost-Indie terugkeerden78 onderofficieren en man schappen uit het leger hier te lande overgeplaatst en 67 particuliere personen, waaronder 26 vreemdelingen, die zich voor de koloniale militaire dienst verbonden. In het Dagblad leest men Ter waarschuwing voor handelaren om voorzigtig te zijn met aftevering van bestellingen aan hun onbekende per sonen, deelen wij het volgende feit mede, dat te onzer kennis wordt gebragt. Eergisteren ontving de heer Legel, in de Kerkstraat te 's Gravenhage, uit Mouscron een telegram, geteekeud //Janssens frères," waarbij hem eene niet onbelang rijke bestelling werd gedaan van visch en van zes groote tonnen ijs, een en ander af te zenden per spoortrein, grande vitesse. Daar de transportkosten hierop zeer hoog zouden loopen en er bovendien veel reden bestond om aan te nemen dat het ijs gedurende het traject grootendeels verloren zou gaan, meende de heer L. de bestellers daarop opmerkzaam te moeten maken. Hiertoe zond hij een telegram naar Mouscron af, maar ontving kort daarna van het telegraafbureau te 's Hage, mededeeling dat uit Mouscron het berigt was ontvangen dat het aangebodeu telegram onbestelbaar was, omdat de heeren Janssens frères er niet bekend waren. Men schijnt alzoo te 's Hage aan eene kwade praktijk te denken te hebben, gelijk, naar men ons verzekert, derge lijke meermalen plaats hebben, zoodat het niet overbodig mag geacht worden, den handelsstand in het algemeen aan te raden, in dergelijke gevallen wel op zijne hoede te zijn. Er zijn alweder voor de hoeveelste maal geruchten in omloop omtrent eene wijziging in liberalen geest van de binnenlandsche politiek der Fransche regering. Het schijnt, dat de wateren van Plombières, onder hunne talrijke goede eigen schappen, ook die hebben van de lieden te genezen van be krompen inzichten, want men beweert, dat de Keizer het thans eens zou zijn met de weinige zijner raadslieden, die hem trachten te overtuigen, dat de toekomst der dynastie op geen andere wijze kan worden verzekerd dan door eene re generatie van het keizerlijk regeerstelsel in liberalen geest. De Keizer zou-altijd volgens de geruchten te eerder ge neigd zijn om tot die denkbeelden toe te treden, omdat hij buiten eene verandering van regeerstelsel geen middel zou zien, om aan de naburige natiën, die hem in een oorlog met Pruisen behulpzaam kunnen zijn, genoeg vertrouwen in te boezemen, om haar tot een bondgenootschap met hem over te halen. De Parijsche Tribune bevat eene opgave, die zeer cu rieus mag genoemd worden. Het is eene lijst van de trac- tementen, die de hooge dignitarissen van het Keizerrijk ten gevolge van de bestaande cumulatie van betrekkingen genie ten. Daaruit blijkt o, a.dat de volgende heeren de te ver4 melden tractementen en emolumenten ontvangen De heer Troplong ontvangt als senator 30,000 frs., als president van den Senaat (behalve vrije woning) 130,000 frs. j als eerste Voorzitter van het hof van cassatie 35,000 frs., als lid van het instituut 1500 frs., te zamen 196,500 francs, Maarschalk Vaillant geniet als senator 30,000, als maar schalk 30,000, als grootkruis van het Legioen van Eer 3000j als minister van het huis des Keizers (behalve vrije woning enz.) 100,000, als groot-maarschalk van het Paleis 60,000. als lid van het bureau voor de afstandmeting 5000, te zamen 228,000 francs. De heer Kouher heeft als senator 30,000 en als minister van Staat (behalve vrije woning, verwarming enz.) 130,000 "te zamen 160,000 francs. De hertog de Persigny, de heer Drouyn de Lhuys, graaf Walewsky en de markies de la Valette genieten als senator 30,000 en als lid van den geheimen raad 75,000 fr., te za men 105,000 francs. Mgr. Darboy ontvangt als senator 30,000, als aartsbisschop van Parijs (behalve vrije woning) 50,000, als schadeloosstel ling voor diocesaine bezoeken 1000, als groot-aalmoezenier des Keizers 100,000, te zamen 181,000 francs. Generaal Fleury krijgt als senator 30,000, als divisie-ge neraal 15,000, als adjudant 12,000, als groot-officier van het legioen van eer 2000, als groot-stalmeester, belast met het toezigt over de paardenstoeterijen, 60,000; te zamen 119,000 fr. In berigten uit Petersburg werd voor een paar dagen medegedeeld, dat de Russische grenzen, ten noordoosten van Pruisen, tot aan St. Petersburg, de grond, over eene uitge strektheid van ruim 810 kilometers, aan eene vuurzee gelijk scheen. Latere berigten melden, dat deze brand voortdurend in omvang toeneemt, terwijl, nu hier dan daar, weder nieuwe bosch- en heidebranden ontstaan. Des morgens en des avonds vooral is Petersburg in een dig- ten rook gehuld, waardoor de zon zich als een bloedroode schijf vertoontde hitte is schier ondragelijk, vele personen vallen in onmagt op de straten, en het blusschen der bran den is bijna eene onmogelijkheid, daar de grond, dikwerf tot 20 a 30 voeten uit veen bestaande, het graven van diepe greppels nutteloos maakt. Nabij Strelna staat een pijnboomen bosch in brand; Iang3 den spoorweg naar Petershof zijn de te veld staande gewassen door het vuur verteerdzelfs wa ren de spoortreinen dikwerf genoodzaakt stil te houden, daar de houten dwarsliggers verbrand waren; voortdurend ziet men de dikkf rookwolken en vlammen zich als vurige kolom men in de lucht verheffen boven de bossehen van Colpen, Catchen en Tsatshoe Selo en boven een uitgestrekt woud, dat aan de baronnen Nieolai toebehoort. Den 20 der vorige maand vertrok eene afdeeling sappeurs uit het kamp van het Igor naar de bossehen te Wendonrik, nabij den spoorweg naar Moskou gelegen, om door het omhakken van boomen te trachten het vuur binnen eenige grenzen te beperken. In een half uur trjds legden dezen militairen, voorzien va hunne gereedschappen en levensmiddelen voor drie da<mn, de afstand van vier wersten af, die het kamp' van het" statioü scheidt. Een spoortrein stond hier gereed, om hen naar he station Sablino over te voeren, en in raim twintig minute waren zij op laatstgenoemd station aangekomen, waar zij doo de overheden ontvangen en naar de plaats van den bran gevoerd werden. Het bosch Oranienbaum, digt nabij het dor Sablino gelegen, was over eene uitgestrektheid van 40 bunder door de vlammen aangetast; en zeven wersten van daar ston den de bossehen Yindonisk over eene nog grootere uitgestrekt heid in brand. De militairen werden toen in twee afdeeiingen gesplitst: eene afdeeling bleef te Sablino, de andere vertrok naar Vindonisk. Zoodra de militairen bij den brand waren aangekomen, zette zij zich aan het werk, om langzamerhand van afstand tot afstand groote openingen in de bossehen te maken, waardoor het vuur zich niet aan de nabijstaande boomen kon meêdeelen. De grond, waarop zij werkten, was gloeijend heet, terwijl de officieren onophoudelijk moesten wa ken, dat hunne manschappen door de brandende takken niet verpletterd werden. Alle half uren moesten zij zieh buiten het bosch begeven, om adem te scheppen; het vuur verspreid de zich niet alleen langs de kruinen der boomen, maar deelde zich langs de wortels mede de dennenboomen, in dit tijdstip met hars bedekt, dat nieuw voedsel aan het vuur gaf, ver spreidde een ondragelijken stank en staken de nog "onaange taste boomen aan. De arbeid moest zoo spoedig mogelijk worden voortgezet, indien men den brand, die zich verbazend snel uitbreidde, vooruit wilde zijn. Niettegenstaande de moeijelijkheden, die meute overwinnen had, was binnen drie uren tijds langs een gedeelte van het brandende bosch een diepe gracht gegraven, en over een aan- merkelijken afstand een aantal boomen neêrgeveld, waardoor de brand zich langs die zijden niet meer kon uitstrekken. Een twintigtal werklieden werd met de bewaking van deze grens belast, terwijl de overige eenigen tijd uitrustten, om hun moeijelijken arbeid te hervatten. Den volgenden dag was alle gevaar afgewend, en vertrok het detachement naar Sablino, waar de overige militairen nog onvermoeid bezig waren ora den boschbrand, die aldaar een veel grootere uitgebreidheid had eu het dorp bedreigde, te helpeu beteugelen. Meer dau 100 bunders bosch stonden in volle vlam, de boomen deelden het vuur niet slechts door den toppen aan de nevens hen staande mede, maar stonden van boven tot onderen in brand en geleken vurige pilaren, die, na korten tijd gebrand te heb ben, omver vielen of tegen andere boomen aankwamen en aan dezen onmiddelijk het vuur mededeelden. De militairen, die reeds herhaalde malen eene opening in het hout gehakt had den, zonder dat hun moeijelijke arbeid met gunstig gevolg bekroond was, zetten, door hunne makkers ondersteund, met vernieuwden moed den arbeid voort, en eerst nadat over een lengte van ruim 5 bunders al de boomen omvergehakt waren, was er voor eene verdere uitbreiding van den brand niet meer te vreezen. Deze arbeid had intussehen nog twee dagen ge vorderd. Men zal zich herinneren dat de hertog van Montpen- sier verklaard heeft al zijne Spaansche titels en waardighe den te willen nederleggen. Thans berigt men uit Madrid dat hij namens de koningin ten antwoord heeft ontvangen dat het door hem aangeboden ontslag niet kan worden aan genomen. Psychomancy of zielsbeJcoring. Eijening Travelier bevat onder dezen titel de volgende annonce: Verkrijgbaar voor elke sexe een middel ter bekoring, en om de liefde en genegenheid terstond van wien ook te winnen. Dit eenvou dig middel is franco per mail voor 75 cents te verkrijgen met een gids voor ougehuwden voor beiderlei kunne. Een wonderlijk opwekkend boekje 1 1 00,600 exemplaren zijn reeds verkocht. Adres E. Williams Co., uitgevers te Philadelphia. 3jn0E3onticn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Mijnheer de Redacteur Het in uw vorig No. voorkomende ingezonden stuk, over het door mij aan den Gemeenteraad ingediende adres, noopt mij u te verzoeken, den wel willende inzenders voor den vervolge te bedanken voor hanne goede mee ning, maar tevens om mijneuwille dergelijke stukjes niet te plaatsen. Alligfc toch worden zij op mijne rekening gesteld. En het zij den belangstellenden genoeg, dat ik niet van plan ben te berusten in het gewenschte zwijgen der Gemeenteraadsleden. Eerbiediging van iedere meening, ook van die welke de leden deed zwijgen slnit nog niet in medcinstemming. Daarvan zal ik echter op eene andere "wijze doen blijken, en ter plaatse waar zulks behooren zal. Maar steeds waardig, rond en open Vooral niet met minder gekuischte woorden of personaliteiten. De zaak van regt en billijkheid is te schoon, om ontsierd te worden door de wijze van verdedi ging. En daarbij om het beeld te bezigen van een bekend schrijver. Vele lieden die ongevoelig zijn voor een' hnn toegeworpen, een hun treffende steen, worden eensklaps schijubaar gevoelig voor het weinigje gruis dat van den steen afvalt. Zorgeu wij dus dat er zoo weinig mogelijk gruis afvalle. Ik beloof u en uwe lezers voor de gevraagde opoffering, de tijdige en vol ledige mededeeling van hetgeen mij in dezen te doen noodig zal schijnen en gaarne erken ik ten slotte, het nut vau het bestaan van uw onafhankelijk blad, dat mij daartoe in staat stellen zal. Uw Dienstw. Dienaar, van opdorp. Correspondentie. Wij voldoen aan bovenstaand verzoek ook reeds voor dit nommer, hopende dat de geëerde inzenders van drie opstellen over dit onderwerp, dit ons ten goede houden en met bovenstaande genoegen zullen nemen.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2