p. 752. Achtste Jaargang. 1808. Jucuuis» en WOENSDAG JlDnerlciUie-fifnÖ. 12 AUGUSTUS. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post l.EÓ Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- irecteuren. Brieven franco''aan den*'Uitgever Sj Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Ceuten voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiëuiutezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger, UIB tr W S g IJ D 11T 3- B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 Aog. 1868. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit vau deu 5den dezer, no. 10, wordt bet alhier liggende schroefstoomsehip Bjambi met deu lsteu September aanstaande in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-ïudie, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee J. E. Buys. Met dien datum zijn op genoemd stoomschip geplaatst, de luit. t/z. 1 kl. J. Tromp, eerste officier, de luits. t/z. 2 kl. A. de Bruyne, J. P. J. Lucardie en G. J. Vischer; de adelborsten 1 kl. L. Dupper, W. R. Adema, C. J. de Jong, P. H. Ter Meulen, J. C. van de Kasteele, J. Schimmel, J. C. de Vriese en. W. A. Cambierjde officier van gezond heid 1 kl. W. Dammann; de officier van gezondheid 3 kl. G. P. J. Theunissen; de officier van administratie 1 kl. P. A. Le Mahieu en de scheepsklerken T. J. Olivier en H. B. Poel. Het ramtorenschip de Buffel, dat in Schotland voor rekening der Nederlandsciie regering is gebouwd en onder bevel van den kapt.-luitn. t/z. J. A. H. Ilugenholtz is in dienst gesteld, is Zaturdag jl. alhier gearriveerd. In de Ilaarl. Volksbode een blad dat de orthodoxe rigting is toegedaanleest men het volgende: De Synode heeft eene regtvaardige daad gedaan door Dr. Zaalberg in zijn ambt te bevestigen. Want wat deze predikant ook tegen de Christenheid moge misdreven hebben, tegen de wetten der Ned. ITerv. Kerk heeft hij niet misdaan. Zeker heeft bij de belijdenis, die in 1618 door de kerk officieel aangenomen is, met voeten getreden; maar die be lijdenis is sedert 1816 weder even officieel tot misdruk ver klaard geworden, en het is moeijelijk in te zien, waarom dr. Zaalberg Maurits van 1618 hooger stellen zou dan Willem I van 1816. Wat de confessionele vereeniging ook roepe en •en ijvere, zij kan de logica der feiten niet weerspreken. De gereformeerde confessie in de Nederl. hervormde kerk is koffijzakpapier geworden, en waarom zou eeu predikant daar niet op mogen treden F Hemel 1 zij dan de meeste leden der ■Synode Dordtscher dan Zaalberg? En toch buigt de kerk voor hen als een knipmes. Wat had toch al die beweging van modernen en liberalen in de Ilaagsche gemeente tegen den "onbesuisden prediker' te beduiden? Was liet iets minder dan gelijk aan eene demonstratie van diefjesmaten tegen den dief? Het ministerie heeft van uit zijn standpunt, hetzij met eerbied gezegd, onuoozel gehandeld met in den tijd het emeritaat alleen voorwaardelijk te vergunnen, en het klassi kaal bestuur heeft nog onnoozeler gehandeld. Want als dc politie den misdadiger heeft laten ontsnappen, loopt de burger zich te vergeeefs in het zweet om hem weer in te halen. De Synode zou zich eene sned door haar eigen aangezigt gehaald hebben, zoo ze het vonnis van het klassikaal be stuur bevestigd had. Zij heeft in dezen regt bijbelscli ge handeld. Want er staat geschreven: Niemand heeft ooit zijn eigen vleesch gehaat. Tu het gedrukt jaarverslag over 1867 van den dijk graaf van den Hondsbossche en duinen tot Petten, medege deeld in de vergadering van 5 Mei 1868 aan het collegie van hoofd-ingelanden, treft men het volgende aan over eene bij den Hondsbosschen zeedijk waargenomen plotselinge rij zing van het Noordzeewater: "Naar tijdsorde de meest be langrijke getijden zullende mededeelenmoeten wij in de //eerste plaats vermelden,, dat op den 11 Mei 1867 onze zee- wwering door eene zoogenaamde Moerzee werd overvallen //eene lioogc golf, die plotseling uit zee opstijgende, bij Karn- "perduin tot over de palen liep, .en alzoo eene hoogte van "bijna 3 el boven volzee bereikte, en aldaar het materieel "van hout, dat zich buiten den paalregel bevond, tot buiten "de hoofden wegvoerde, vanwaar het echter weder aan het //strand gedreven is. "Te Petten bereikte die golf slechts de hoogte van 50 "duim boven volzee." Dit verschijnsel doet zich zeldzaam aan hel Noordhol- landschè strand in bovenstaande mate voor. Met 1 September a. s. treedt inwerking hetKoninkl. besluit vau 25 Julij 11., waarbij de opheffing bevolen wordt van de tirailleur-compagnieu bij de battaillons grenadiers van het regiment grenadiers en jagers en bij de overige acht regimenten infanterie. Dit besluit berust op de overweging van de noodzakelijkheid, dat bij het wapen der infanterie alle onderofficieren en verdere militairen in gelijke mate voor de tirailleurdienst kunnen worden bestemd en en dat iedere kompagnie hare eigen scherpschutters bezitte. De onderofficieren en verdere manschappen van de tirailleurs- compagnien zullen voortaan gekleed en gewapend zijn en dezelfde soldijen genieten zooals dit een en ander voor de onderofficieren en verdere manschappen van de bataillons, waartoe de couipagnien behooren, is vastgesteld. In verband hiermede zijn het'regiment grenadiers en jagera en de regimenten infanterie op andere wijze zamengesteld. Den 18° en 19n dezer maand vertrekken, van het instructie-bataillon te Kampen, naar de onderscheidene regi menten infanterie, een tachtigtal korporaals. In verband daar mede zijn tegen den 21 n dezer 100 jongelingen aangeschreven om de opengevallen plaatsen aan te vullen. Bij de loting voor de nationale militie voor de ge meente Gulpen in Limburg, bedroeg in het vorige jaar het getal der ingeschrevenen 23. Door eene vergissing werden er echter 24 nummers in de bus gedaan en bet overtollige nornmer 24 getrokken door den derden opgeroepen loteling. Het trekken ging voort tot en met den eenentwintigste jongeling, toen de militie-com missaris zijne vergissing ontdekte. Hij nam nu een nummer uit de bus, zijnde nummer 12, waarna door de twee laatst overgebleven jongelingen getrokken werden de nommers 17 en 21. Gedeputeerde Staten in Limburg vernietigden die loting, op grond dat de plaats gehad hebbende vergissing van invloed is geweest op de loting. Een nommer te veel kon een geheele verplaatsing van nommers te weeg brengen en daarenboven door het uit de bus nemen van het biljet 110. 12 was den personen, die daarna moesten loten welligt ten nadeele van eenigeti die reeds geloot hadden de gele genheid benomen dat nommer te trekken. Zes personen kwamen tegen de vernietiging der loting bij den Koning in hooger beroep. Zij beweerden dat het weggenomen nommer (12) één was dat stellig nog dienstpligtig zou maken en alzoo niemand reden tot klagen had. In allen gevalle ging de vernietiging der loting te ver, dewijl de twee eerstloten- den niet alleen geen nadeel in de gepleegde onregelmatigheid hadden kunnen ondervinden, maar zij zelf de kans hadden gehad om het overtollige nummer (24) te bekomen. Z. M. de Koning echter handhaafde de vernietiging, om dat de vergissing de volkomen gelijkheid van kans voor de lotelingen had verbroken. De daarop gehouden nieuwe loting liep regelmatig af. Vrijdag avond ten ruim 10 ure, ontstond er een felle brand in de stad Vollenhoven. Aangewakkerd door een Atë- vigen wind, breidde liet verwoede element zich in wéinige uren zoo ver uit, dat ieder voor het ergste begon te Vreezen. -

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1