Gelukkig was de brand in het oostelijke gedeelte der stad en de wind west; aan deze gunstige omstandigheid vooral had men te danken, dat men den brand Dog al spoedig kon bepalen en meester worden. De brandweer van Vollenhoven en Blokzijl was druk in de weer, doch de spuiten konden weinig uitrigten, omdat zij geen water uit grachten of sloo- ten konden krijgen, maar het bij emmers uit putten en pompen moest gehaald worden. In het geheel zijn 30 huizen afge brand naar men verneemt waren meest allen tegen brand schade verzekerd. De oorzaak vau den brand is nog niet met zekerheid bekend. Het volgend komisch voorval had dezer dagen in een ■onzer dorpen plaats. De wethouder in die gemeente, belast met het toezigt op het openbaar onderwijs, stelt er eeu eer in de koorden der beurs zoo sterk mogelijk toe te halen; terwijl zijn kennis van het schoolwezen juist zoover reikt, dat hij het getal scholen in de gemeente precies weet. De hoofdonderwijzer van een dier scholen vervoegde zich bij hem en overhandigde hem de lijst der voor zijn school noodige voorwerpen. De zeer geleerde wethouder zet zijn bril regt en begint het gevraagde aandachtig na te lezen Drie petroleum-lampen. Dat is nog al veel, maar het gaat nog. Twaalf bezems. Dat is veel te veel, maar het gaat er nog door. Ben logarithmen-tafel. Wel meester, zegt onze wethou der tegen den onderwijzer, waar denkt gij aan? Gij hebt goede eikenhouten tafels; gij hebt bovendien een prachtige mahonyhouten tafel? En nu nog een tafel van logarith- menWaar denkt gij aan, om zulk een kostbaren tafel te ■durven vragen. Wij kunnen het geld der gemeente beter be steden. En dadelijk werd de dringend noodig geachte lo garithmen-tafel geschrapt. Wij lezen in de Rosendaatsche Crt.: «Heden (8 Aug.) overleed alhier de heer C. E. van der Bilt la Motte, sedert meer dan een jaar redacteur onzer courant. Zijn verscheiden is een onherstelbaar verlies voor ons blad. Zijn asch ruste in vrede!" De Belgische dagbladen bevatten ijzingwekkende bij zonderheden omtrent de ontploffing, die Donderdag in den laten avond in een der steenkolenmijnen (Sainte Henriëtte) te Jem- mappes heeft plaats gehad. Het was eene uitbarsting van gas en de ramp schijnt te moeten worden toegeschreven aan de onvoorzigtigheid van een der opzigters, die zijne orders was te buiten gegaan en die, met 53 tot 51 zijner kameraden, het slagtoffer geworden is van het gebeurde. Dat niet meerdere van de 300 personen, die in de mijn werken zjjn omgeko men maar veeleer nngodoord i gcUlevcu, Is hieraan toe te schrijven dat het vuur zich slechts aan één gaanderij van de mijn heeft medegedeeld. Vrijdag ochtend zijn de verschillen delijken, die in drie lange rijen waren nedergelegd, geschouwd. Onder de slagtoffere moeten zich een vader, een zoon en twee dochters uit één gezin bevinden. De meestender omgekomene zijn voor 't overige huisvaders. Hartverscheurend was het tooneel der herkenning van de lijken van geliefde bloedver wanten door hunne familiën. Te Gateshead is eene groote fabriek van chemicaliën in weinig uren afgebrand. Al het houtwerk was nog zeer kort geleden geteerd, en langen tijd waren allen pogingen om het vuur te stuiten vruchteloos. De looden kamers, waarin het zwavelzuur ontstaat, smolten weg, en de brand weer moest over de stroomen en plassen gesmolten lood en brandende zwavel met planken heen gaan, terwijl bet bran dende mengsel hun hier en daar als modder om de beenen spatte. Drie personen, welke zich in een der uitgebrande vertrekken bevonden, bezig met spuiten en het leiden der pijpen, maakten zich ondanks de waarschuwingen der om standers niet uit de voeten, toen eene zwaren ijzeren pijp welke boven door het vertrek, liep, vlak naast hen ueder- viel, den vloer deed bezwijken en hen alle drie onder het brandende puin nederwierp. Een is daarbij erg gebrand geraakt de beide anderen hebben slechts beenen of ribben gebroken. Men berekeut de schade op f 850,000. De eigendom was slechts voor een deel verzekerd. De grootste aandeelhouder had juist kort te voren zijn buiten door brand verloren; 540 personen zijn door het ongeval buiten werk geraakt. De brand was ten 12 ure 's middags begonnen, ten vier ure was men hem meester. Men weet geene andere oorzaak dan de zonnehitte op het versch geteerde houtwerk. Dezer dagen had te Reims in de wolfabriek van Hol den Co., bekend onder den naam van het Engelsche etablissement, een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Ten drie ure in den namiddag op het oogenblik dat de werkzaamhe den zouden hervat worden, is de groote stoomketel die zich in het midden der fabriek bevindt, met een slag gespron gen, waardoor een groote hoeveelheid steenen en verschillende andere zaken overal heen werden geslingerd. De plaatsen werden door deze overblijfsels overdekt. De daken en ven sters werden allen verbrijzeld. Tien werklieden waren bij de mae'nine en in den omtrek werkzaam. Onmiddelijk werden pogingen tot redding in het werk gesteld. Na verloop van een uur wareu negen per sonen van onder de puinhoopen gehaald. Vijf van dezen wan dood en vier gewond, waaronder één zeer ernstig. Onde^ de dooden moet een op zeer treurige wijze zijn omgekomen, i Deze bevond zich onder den buitensten mantel van een trap/ Terwijl de verschillende brokstukken van het dak nederviefl len, vlogen een gedeelte daarvan in brand. Het hoofdhaar van den ongelukkige had hierdoor vlam gevat, en toen men S hem onder den puinhoop vond, was zijn hoofd gedeeltelijk verbrand. Men kan veronderstellen dat hij spoedig door ver stikking den dood heeft gevonden. Uit den kreits Heinsberg meldt men het volgende: Gepasseerde Woensdag kwamen te Bruchsgen drie kleine kinderen, van 5, 6 en 8 jaren oud, uit school naar huis terug. Daar de ouders afwezig, en de kinderen dus aan zich zeiven overgelaten waren, staken zij in de keuken een klein vuurtje aan, dat echter ras om zich heen greep en het ge- heele gebouw in vlammen zette. De arme beangste kinderen liepen toen naar den stal, om zich daar te verbergen; zij werden er dan ook later, ouder het gloeijende puin, als ver koolde lijkeu gevonden. Mag men de Köln. Zlg. gelooven, dan laat de pans den romeinschen vesting-driehoek van geschut voorzien, en zóóinrigten als stond de vijand voor de poorten. Deze. sterke driehoek bestaat uit den Engelenburg, die met nieuwe bas tions en loopgraven versterkt wordt, de schans van den Aventijnschen berg en de werken op den Janiculus. Overigens duurt de staat van beleg, waarin Rome sedert 25 October 11. verkeert, onafgebroken voort. Het beschadigde deel van den Atlantisehen telegraaf kabel moet, naar de door deskundigen op de Iersche kust gedane proefnemingen, op 80 mijlen van de Amerikaansehe kust en in 100 vademeu diepte liggen; daar de kabel vol strekt geene seinen meer overbrengt, denkt men dat hij ge heel gebroken is, waarschijnlijk door het zinken van eenen ijsberg. De herstelling zal denkelijk slechts eene maand tijds vorderen; intusschen is de andere kabel volkomen bruik baar en voor de kommunikatie toereikend. De maatschappij tot bevordering van het stemregt der vrouwen heeft te Londen eene algemeene vergadering ge houden, waarin o. a. werd medegedeeld, dat er van verschil lende geschriften in het belang der zaak gedurende één jaar 20,000 exemplaren wareu verspreid, en tevens, dat er genoeg zaam geld inkwam, om de rekening met een goed batig saldo te doen sluiteu. De Corr. Russe, een blad dat te Petersburg onder den invloed van het ministerie van buitenl. zaken wordt geschre ven, zegt in haar nouimer van 29 Julij, dat de staat der veldgewassen in het zuiden van Rusland beter begon te wordeu tengevolge van den aldaar gevallen regen, en dat in de gouvernementen Simbirsk, Saratofï en Penza op een over- vloedigen graanoogst staat gemaakt mogt worden. De Amerikaansehe correspondent der Londensche Ti mes zegt in eeu schrijven van 24 Julij: «De tarwe-oogst, juist binnengebragt in de staten die het midden der Unie uitmaken, is, naar verzekerd wordt, ongemeen overvloedig en van uitstekende hoedanigheid. De maïs staat veelbelovend te velde, maar heeft in het zuiden door langdurige droogte geleden. De berigten uit het zuiden omtrent den katoen- oogst luiden gunstig en beloven eene ruime opbrengst. De Indépendance Beige haalt een brief uit Ostende aan, in den Echo du Luxembonrg geplaatst, en waarin treurige bijzonderheden voorkomen omtrent den gezondheidstoestand van den kroonprins van Belgïe. De briefschrijver spreekt van eene belangrijke verslimmering van dien toestand. De Indép. drukt de hoop uit dat de mededeeling overdreven moge zijn, maar wijst er toch op hoe de belangstelling van het gansche land eischt dat het publiek met juistheid worde ingelicht en dat het daarom zeer wensehelijk is dat voor- loopig officieele bulletins omtrent 's prinsen toestand werden uitgegeven. Het Journal des Bebats bespreekt de pas ontvangen berigten omtrent het laatste conflict tusschen burgers en en militairen te Barcelona. Het blijkt, dat de militaire gouverneur, krachtens het hem bij staat van beleg toekomend gezag, den burgerlijken gouverneur heeft afgezet, 't Schijnt, merkt het blad op, dat de menschen, die Spanje regeren, als zij niemand van gewigt meer hebben, om de hand er aan te slaan, beginnen elkander af te zetten en dan ook al heel spoedig elkander vast te zetten, naar alle waarschijnlijkheid. Terwijl de heer Seward nog altijd in onderhandeling is met het dominicaansche gouvernement over den aankoop van de baai van Sarnana, is er sprake van eene nieuwe^ annexatie. De koning der Tidgi-eilanden is aan het Ame rikaansehe gouvernement 45,000 dollars schuldig als scha devergoeding voor de bemanning van twee amerikaansehe schepenwelke door zijne onderdanen zijn opgegeten. Tha- koubau, zoo heet de koning, heeft tot onderpand der betaling drie van zijne beste eilanden gegeven. De tijd van beta ling is nu gekomen en Thakombau is niet bij magte er aan te voldoen. Een zekere Hare, een engelsch zendeling, is

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2