M 753. Achtste Jaargang. 1868. Jtieutos* en v j ^<EÖoertentie--6föÖ. ZATURDAG 15 AUGUSTUS. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post H n 0 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- irecteuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertenties van 14 regels is 60 Centenvoor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. gcbedtc. POLITIE. Ten burele van politie is gedeponeerd een MEDAILLON waarin een Portret. Helder14 Aug. 1868. Se Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. ügiet-nffidëd gcbcdte. 1TI 23 TT W S T lï D 11? 3- S 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14 Aug. 1868. Heden morgen is de equipagie alhier aangebragt van een op de haaks geraakte Engelsclie sehooner. Het schip zal weg zijn, de lading bestaat uit zout en teerolie, van laatstgenoemd artikel is een gedeelte door schuiten geborgen en hier opgelost. Gisteren morgen ten half een ure hebben heeren officieren der opterigten dienstdoende schutterij alhier, in handen van het hoofd van het plaatselijk bestuur den eed afgelegd, voorgeschreven bij art. 30 der Wet op de Schutterij. ZEd.Achtb. hield daarna eene gepaste toespraak. Aanstaanden Zondag ten 1 uur zullennaar wij verne men, bedoelde heeren officieren hunne opwachting maken bij den heer majoor-kommandant en vervolgens bij eenige plaat selijke autoriteiten. Heden morgen is per stoombootdienst van de Gebr. Zur Muhlen van hier naar het kamp van Millingen vertrok ken, 24 man mariniers, 1 tamboer, 2 korporaals en 2 ser geants, onder bevel van den ln luit. A. H. W. de Gelder, tot het adsisteren bij het doen van de voorloopige werk zaamheden, het opslaan der tenten, enz. Den 23 dezer zullen van hier nog ruim 50 man daarheen vertrekken, onder ge leide van den 2" luit. J. J. Reeringh. Met den 20 dezer wordt de kapt.-Iuit. t/z C. J. Damme eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, en dat bevel met den 21 daaraanvol gende opgedragen aan den kapt.-luit. t/z jhr. M. W. Bowier. De kapt.-luit. t/z. jhr. J. B. E. von Schmidt auf Altenstadt en de luit. t/z. 2 kl. D. J. A. D. van den Steen, behoord hebbende tot 't eskader in Oost-Indië en van daar teruggekeerd, zijn op non-aktiviteit gebragt. De le luit. der mariniers P. A. van Braam Houckgeest wordt geplaatst op 't ramtorenschip Prins Hendrik der Nederig Z. M. heeft verleend de bronzen medaille aan H. van Zanten, 2e machinist op de Bronbeek, en J. de Vries, schip per op de Prinses Amelia, wegens het redden van een ln stuurman en een matroes, die ter reede van Riouw en van Amboina over boord gevallen waren; alsmede aan ieder een getuigschrift. Dingsdag werd te Amsterdam de 83e algemeene ver gaderinggehouden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter, mr. Modderman, hield eene rede, waarin hij wees op de punten van overeenkomst en verschil tusschen het federatief vertegenwoordigende stelsel der maatschappij en' de oude Nederlandsche federatieve republiek. Hij deed daarbij vooral uitkomen, dat het federatieve stelsel van af vaardiging na ruggespraak met de committenten in de re publiek verkeerd werkte wegens den geest van particularisme. Bij de maatschappij echter had van den aanvang af het universatisme gewerkt, daar men niet het belang van deze of gene afdeeling, maar de eenheid door zamenwerking der deeleu had beoogd en nagejaagd. Particularisme toch zou zelfmoord der maatschappij zijn; die de eenheid der natie zoowel in het ouderwijs als in andere opzigten tot leuze had. De kerkeraad der Nederduitsch-Hervormde gemeente te 's Gravenhage heeft besloten te vragen herziening van de uitspraak der Synodus coutracta, wat betreft haar eerste gedeelte, bij de volle Synode. Dat eerste gedeelte geldt de vernietiging van het vonnis van het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland van 13 Mei jl., waarbij is uitspraak gedaan, dat de predikant dr. J. O. Zaalberg behoort ontslagen te worden. Bij deze aanvrage om herziening heeft de kerkeraad het berigt gevoegd, dat hij tegenover het door de Synode contracta uitgesproken oordeel volhardt bij zijne bewering, dat het wederoptreden van dr. Zaalberg eene zedelijke on mogelijkheid is en de gemeente aan bespotting en verguizing zou bloot stellen. Nog heeft de kerkeraad bij de kennis geving, dat hij herziening verlangt, medegedeeld, dat hij, zoo de volle Synode de uitspraak van de Synodus contracta mogt handhaven, handelen zal zooals hij meent verschuldigd te zijn aan zijn heilige roeping om alle verantwoordelijkheid voor en alle medewerking aan het weder-optreden van dr. Zaalberg van zich af te werpen en te ontgaan. In de zitting van den gemeenteraad te 's Ilage van Dingsdag jl. is ingekomen een nieuwe aanvrage om voorloopige concessie tot aauleg en exploitatie eener duinwaterleiding. De aanvraag gaat uit van twee Londensche kooplieden. Ge lijk men weet, zijn de tegenwoordige concessionarissen, de heeren de Veer c. s. te Delft, er niet in geslaagd, het voor de uitvoering der concessie benoodigde kapitaal bijeen te brengenover de aanvraag van laatstgenoemden om eene rentegarantie moet nog beslist worden, Wij vernemen, dat Donderdag der vorige week we derom van Brussel 32 vrijwilligers voor het pauselijk leger, waaronder 16 Nederlanders vertrokken zijn; tevens vernemen wij, dat tegen 1 Sept. velen anderen zich gereed maken, om hun voorbeeld te volgen, zullende deze laatsteu den eer sten Donderdag dier maand uit Brussel afreizen. Woensdag is bij het Provinciaal Geregtshof in Zuid holland behaudeld de zaak van M. J. Eicardo, beschuldigd van diefstal met binnenbraak, gepleegd te Rotterdam in een herberg, waar hij verblijf had. Volgens de acte van beschul diging zou de beschuldigde uit een gesloten kist, in die herberg staande en toebehoorende aan een aldaar mede inwo nend persoon, hebben ontvreemd een zilveren horologie met gouden ketting en andere voorwerpen; die door hem in de Bank van Leening waren beleend. De beschuldigde ontkende den diefstal, bewerende de voorwerpen van eene vrouw, die hem geld schuldig zou zijn geweest, te hebben ontvangen. Na het hooreu van verschillende getuigen en het re quisitoir van den advocaat-generaal, den heer mr. van Maanen, die de schuldigverklaring eischte en veroordeeling tot eene correctionele gevangenisstraf van 6 maanden tot 5 jaren, voerde de verdediger van den beschuldigde, de heer mr. Beelaerts van Blokland, verschillende gronden aan, waaruit hij meende te moeten afleiden, dat de schuld niet wettig was bewezen. In ieder geval drong hij aan op het toepas sen van verzachtende omstandigheden. Na eenig verwijl, deed het Hof uitspraak en veroordeelde het den beschuldigde tat eene correctionele gevangenisstraf van 18 maanden. Op 24 Julij heeft eene plotselinge rijzing van' de Patapsco een groot gedeelte der stad Ellicott (Baltjmore) vernield, waarbij, zoover men weet, 37 menschen zijn om-

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1