BURGERLIJKE STMD DER GEMEENTE TEXEL. nige leugens, dat is, onwaarbedeu, die bewezen zijn en die de een den ander uit lichtzinnigheid navertelt zondereenig bewijs." Ben der Antwerpsclie bladen deelt mede, dat er aan staanden Zondag, Maandag en üingsdng op de Schelde proe ven zullen genomen wordendie voor alle zeevarenden van het grootste belang zullen zijn, en in den hoogsten graad de nieuwsgierigheid van allen, die inet de scheepvaart in be trekking staan, zullen opwekken. Het moet een geheel nieuw stelsel zijn tot voortstuwing van zeeschepen en andere vaartuigen. Hit stelsel kan even goed op de zijden als op den voor of achtersteven van het schip in toepassing gebragt worden. De uitvinders, die overal met een brevet begunstigd zijn, hebben eene uitnoodiging ontvangen om hunne methode in te zenden bij de commissie voor de tentoonstelling van zeevaartkundige voorwerpen te Havre; Amerikaansche, Engelsche, Bransche en Belgische ingenieurs hebben er onderzoek naar gedaan en er met lof over gesproken. Deze uitvinding zou aanleiding kunnen geven tot eene geheele omwenteling in de zeevaart kunde. Benige dagen geleden zijn te Könïgsberg proeven ge nomen met een revolverkanon, dat van achteren geladen wordt en voor de infanterie bestemd is. Het kanon rust op een ligt onderstel; bij de proefnemingen had men het op) eene gewone tafel gebragt; de kanonnier drukt dit geschut door middel van een beugel, die over den schouder loopt vast tegen den borst, en gevoelt bij het vuren slechts eenen zeer ligten schok. Het kanon bevat 37 loopen, 12 meer dan het Bransche revolverkanon. De loopen liggen vast te gen den ladingstoel; het achterstuk is los en bevat de 37 dopjes voor de slaghoedjes en een zamenstel voor het vuren. Tusschen dit achterstel en de loopen wordt na ieder schot eene staalplaat, van zeven gaten voorzien, ingeschoven, welke met de loopen door 37 openingen, die eVen zooveel patronen bevatten, gemeenschap hebben. Tn een minuut konden 6 tot 9 dergelijke platen ingeschoven worden, hetgeen te zamen alzoo 222 tot 333 schoten gaf. Dit gesehut kan op 1500 passen het doel treilen; bij de proefnemingen werd echter op een afstaud van 300SOO pas naar papierschijveu gescho ten, die voor schanskorven geplaatst waren. Op 400 pas doorboorden de kogels de korven geheel eu al, terwijl zij op 800 pas nog diep indrongen. De Scotsman geeft eene beschrijving van eene proef te Edinburg genomen, met eene locomotief voor gewone wegen. Dit werktuig ging met vier zwaar geladen kolen wagens tegen een stellen weg op, over allerhande soort van plavei sel. De nieuwsgierigheid der menigte was zoo groot, dat de trein stil houden en versterking van politie afwachten moest, om ongelukken te voorkomen. Het nieuwe bij deze proefneming, welke volkomen gelukt is, was, dat rondom de wielen een beslag van dikke gutta pereba gelegd was. Ver rassend was het te zien, hoe de steenen eener nieuw geleg de Mac-Adambestrating zelfs niet aan stuk gedrukt werden maar een indruk maakten in de gutta percha, die dadelijk weder hare vorige gedaante aannam. De gutta percha-be- kleeding is de oplossing van het probeem, om bij stoomwagens op gewone wegen zoowel de bestrating als de wielen onbe schadigd te houden. Nu de oogst in Engeland zoo goed als afgeloopen is, is het mogelijk, ten naasten bij, zijnen uitslag te berekenen. Het jaar 1868 is een der belangrijkste jaren geweest, welke aan landbouwkundigen bekend zijn. In de twee voordeeligste jaren dezer eeuw, 1822 en 1S62, was op het einde van Julij niet zooveel graan binnengehaald als thans het geval is. En de vroeg tijdigheid van den oogst gaat gepaard met een even zeldzamen overvloed en goede hoedanigheid der tarwe. Alle omstandigheden hebben tot dit gewensche gevolg medege werkt geen wind heeft graan doea verloren gaan -geen regen heeft het gewas beschadigd, het zaad heeft zich gelijkmatig kunnen ontwikkelen, en niets heeft het volkomen rijp worden der aren belet. De tarwe-oogst in Schotland weegt tegen dien in Engeland op. Voor den vetweider alleen is het jaar tot dusver zeer schadelijk geweest: hij heeft zich genoodzaakt gezien, schapen en hoornvee tegen lage prijzen te verkoopen. Uit Japan is gemeld dat men de gewezen Taïkoen, Stolsbashi, heeft aangeboden hem in zijne waardigheid te herstellen, maar dat hij geweigerd heeft het aanbod te aan vaarden. Het gerucht liep thans dat hij als minister van Buitenlandsche Zaken zou optreden. - In het dorp Gumowo heeft een boerenknecht, die aan het ploegen was, eenen grooteu koperen ketel gevonden, be vattende 60,000 francs in Bransche goudstukken. De ouden van het land verhalen hieromtrent, dat twintig jaren geleden een ï'ranschman alles had doorzocht in de velden naast dat waar de schat is gevonden. De Branschman verklaarde dat hij, tijdens den oorlog met Rusland, had geholpen om een gedeelte der krijgskas te begraven, maar dat het hem onmo gelijk was, om de plaats te ontdekken waar het goud werd verborgen. Het Bransche blad LanUrue heeft nog niet kunnen verschijnen, daar geen drukker zich met den druk van het gevaarlijk geschrift wil belasten. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten in een der zalen van het stadhuis -een standbeeld te plaatsen, voorstel lende.... den kroonprins. Een kind van 12 jaar door een standbeeld verheerlijkt. Ongeloofelijke dingen gebeuren er soms in Spanje. De spoortrein van Madrid naar Alicante verliet het station. Op het oogenblik, dat hij zich in beweging zette, sprongen twee mannen in den goederen wagen, die, zoo als zij waarschijnlijk wisten, een koffer met 200,000 realen aan goud bevatte. Zij maken zich meester van den conducteur, maar een onder- conducteur, ziende wat er gebeurt, springt uit den wagen op gevaar af zijn bals te breken en snelt naar den stations chef, die onmiddelijk den telegraaf laat werken en eene gereed staande locomotief met eenige gewapende mannen den trein nazendt. De locomotief, ligter dan de trein, baalt dezen in op de hoogte van GetaM. De dieven bemerkten, dat zij weldra in de magt van hunne vervolgers zouden zijn, werpen de kist op den weg en springen uit den trein. Men bevrijdt nu den conducteur, verneemt van hem wat er gebeurd is, keert onmjddelijk terug en vindt den koffer nog in zijn geheel. Slechts 1000 realen ontbreken. T)e les was wel 1000 realen waard. Voortaan zal men ook aan de goederenwagens een gewapend geleide moeten meêgeven. In de afgeloopen week is er te Dowell Washington County, Ohio, een persoon bijna dood gevroren. Hij kroop in een ijskelder, om zoodoende koel te blijven. Eenige uren later werd hij gevonden, stijf bevroren en bewusteloos. Hij werd met groote moeite tot bewustzijn gebragt en zal waar schijnlijk de gevolgen zijner onbedachtzaamheid nooit te boven komen. Waartoe het stemregt voor vrouwen al niet leiden kan De NewYorksche dames zijn, naar men meldt, zóó verrukt door de schoonheid van majoor Hoffmann, den adspirant- kandidaat voor de aanstaande verkiezingen in dat district dat zij liet diep betreuren het stemregt niet te bezitten. Men kan dus nagaan welke overwegingen op eene poiiteke keuze invloed zullen hebben, als eenmaal het door velen gedroomde ideaal zal zijn verwezenlijkt. In de nabijheid van het spoorwegstation alhier vroeg dezer dagen een reiziger aan een jeugdig Israëlitisch handelaar in fruit: "kunt ge mij ook zeggen hoe laat de laatste trein ver trekt," waarop de ander antwoordde: »och mijnheer dat zal uwe' en ik immers toch niet beleven." 3|iigc5onücn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Mijnheer de Redacteur Eenige bezoekers van den Anna Paulowna Polder, ("ge meente Zijpe), klagen zeer over de groote mate van onvei ligheid vooral aan de Kleine Sluis veroorzaakt door aldaar losloopende honden. Schier ieder oogenblik wordt men door dat gedierte aangeblaftaangegrimd of aangevlogen. Vooral ook voor kinderen is dit zeer gevaarlijk. Een kind is zegt men aldaar reeds gestorven tengevolge van schrik door het toeschieten van een bijna altijd losloopende half razende hond. Dringend noodzakelijk is het dus dat, bij de thans heerschende tropische hitte, de honden van den pu- hlieken weg geweerd worden en hoewel het in die uitgestrekte gemeente niet doenlijk is dat de zorg daarvoor alleen aan het politie-toezigt worde overgelaten, ware het wenschelijk dat de ingezetenen houders van honden werden uitgenoodigd daartoe welwillend mede te werken. Van 13 20 Augustus 1868. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Arnoud Laugeveld en Neeltje Daalder. Martïnos Lan- geveld en Antje Dajmeijcr. GEBOREN Klaas, zoon van Cornelis Timmer eu Antje Boon. OVERLEDENHendrika Maria Wiegel, 20 maaudeu, dochter van Leen— dert Wiegel en Jannetje Wetsteen. Henrie Johan van der Vliet, 20 maanden, zoon van Pieter van der Vliet en en Henriette Coruelia Ottesz. Een aangespoeld lijk. MARKTBERIGTEN. SCHAGEN 20 Augustus. 1 Stier f90. 16 Gelde Vette Koeijen f 160 a 200. 6 Kalflcoeijen f 100 a 140. 7 Nuchtere Kalveren f 6 a 9. 200 Magere Schapen f 6 a. 12. 300 Vette Schapen f 18 ii 22. 24 Lammeren f7 a 9. 12 Magere Varkens f 10 a 15. 25 Biggeu f4 a 6. Konijnen 10 a 75 ct. Kippen 40 a 60 ct. Eenden 30 a 40 ct. Duiven 10 a 30 ets. Boter f 0.95 per kop of f 1.26^ per Ned. pd. Kaas 25 a 30 ets. per N. P. Kipeijeren f2.50 a 2.60 per 100 st. PURMERENDE, 18 Aug. Kleine Graskaas f 31.50. Redelijke voorraad slepend en duur verkocht. Aangevoerd 181 stapels Kleine Kaas, 8 Middelbare. Boter van f 1.10 tot f 1.35 per N. P. Gemiddeld 1'1.25 per N. P. Aangevoerd 154 Runderen. In Vette Koeijen was de handel vrij goed; de beste gelden veel. In Melkoeijen is de handel niet zoo levendig. 7 Paarden. 124 Vette Kalveren, prijs van 60 tot 80 ct. per N. P. Handel vlug. 21 Nuchtere Kalveren, prijs van f7 tot f 18 per stuk. Handel vlug. 30 Vette Varkens. De prijs was van 42 tot 52 eents per N. P. Handel vlug. 12 Ma gere Varkens, van fll tot 15, en 79 Biggen van f4 tot f6. Handel matig vlug. 1050 Schapen en Lammeren Het gerucht ging dat de Vette Schapen uithoofde van bclemmevdeu invoer in Engeland onverkoopbaar zouden zijn. Gelukkig was dit echter het geval niet; de prijzen waren wel iets minder

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3