M 762. Achtste Jaargang. Jïieuios» en WOENSDAG Er iSj yMiitesillird <flÖoertentte--üfaÖ. 16 SEPTEMBER. UT I H O" TT S IJ D 11T 3- H 1T. 1868. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post irecteuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adveetentiicn vau 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Na de geruchten eener alliantie tusschen Frankrijk, Hol land en Belgie, die te Parijs, nog altijd als eene gebeurlijke zaak wordt beschouwd, is er thans sprake van eene alliantie tus schen Noorwegen, Zweden en Denemarken, gesteund door Frankrijk en wederkeerig de politiek van Frankrijk steu nende. Een weekblad te Berlijn dat aan de militaire aangelegen heden gewijd is en van wege het ministerie van oorlog wordt uitgegeven, beschouwt Frankrijks tot stand gebragte veran deringen in het leger als eene zeer natuurlijke zaak, waar achter men volstrekt geene vijandige bedoelingen behoeft te zoeken De Fransche armee, zegt dat blad, was in 1866 beneden den gewonen voet van vrede, hetgeen ten deele was toe te schrijven aan de kosten der Mexicaansche expeditie, en Pruisens militaire magt en inrigting werden te laag aangeslagen. Indien Frankrijk nu de wederkeerige magts- vcrhouding, gelijk die vroeger bestaan heeft, wilde behouden, dan was het na Pruisens vergrooting wel genoodzaakt de organisatie van zijn leger te veranderen en zijne wapening te verbeteren want alleen op die wijze vermogt de Fransche regering het evenwigt te herstellen overeenkomstig de denk beelden, die zij steeds van hare superioriteit gehad heeft. Te Madrid zijn een aantal onder-officieren der artillerie in hechtenis genomen. Sterke patrouilles doorkruisen bij voort during de stad. Van het regement Albuera, dat te Tarra- gona in garnizoen ligt even als van dat te Bajadoz zijn ver scheidene officieren, verdacht van medepligtigheid, ontslagen. De Cataloniers moeten nu geheel voor den opstand zijn georganiseerd en slechts het gunstige oogenblik verbeiden. Het gouvernement heeft aan Pezuela het verzoek gedaan om, met het oog op dien toestand, de betrekking van kapitein- generaal te blijven waarnemen. De Standaard is van oordeel, dat «Brazilië zijne sporen verdiend heeft, en voortaan eene plaats innemen mag in de ridderschap der natiën. DeParaguayanen, die zich zoo wan hopig hebben verdedigd, moeten nu hun best doen, zoo gun stige vredesvoorwaarden mogelijk te bedingen. Hun over blijfsel van hun leger telt slechts 6000 man. en de Brazilia nen hebben 40,000 manschappen in het veld en eene talrijke bemanning op hunne gepantserde vloot. Daarmede kunnen zij Lopez, die zich aan de Tebiquary-rivier verschanst heeft, gemakkelijk den terugtogt afsnijden j te gemakkelijker, daar de genoemde rivier ook voor de vloot voor een goed gedeelte bevaarbaar is. Beide partijen moeten uit de jongste gebeur tenissen leering trekkenLopez moet hebben leeren inzien, dat de verbondenen van zins zijn, hem te onderwerpen, en in staat, hem te vernietigende Braziliaansche legerhoofden moeten zich thans lankmoedig toonen, en daardoor ook hunne eigene soldaten sparen. Een en ander geeft ons de overtui ging, dat, indien niet reeds met de volgende mailin elk ge val spoedig de tijding tot ons komen zal, dat de oorlog in Zuid-Amerika geëindigd is." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 15 Sept. 1868. Wij zijn verzocht te berigtendat de voorbereiding in de hervormde gemeente alhier, op Vrijdag a. s. 18 Sept., niet in de Nieuwekerk zal gehouden wordenzooals op het preêkbeurtènbriefje staat, maar in de Westerkerk, waar ook op aanstaanden Zondag het avondmaal zal gevierd worden. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik is gisteren van zijn vier daagschen togt in de Noordzee in de haven alhier teruggekeerd. Het schip wordt heden binnen rijkswerf gehaald. Door den Schout-bij-nacht kommandant en inspec teur van het korps mariniers is de kapt. Cliomel en de le luit. van Welij, benevens 12 onder-officieren en mari niers gedesigneerd om deel te nemen aan de nationale Scherpschutters-wedstrijd, te houden van 2126 dezer te 's Gravenhage. Ook zullen, naar wij vernemen eenige leden van het Artillerie-Vrijkorps, onder geleide van den le luit. Nijhuijs daaraan deelnemen Den 20 dezer wordt per stoomboot van de Gebr. Zur Muhlen des namiddags ten half drie ure alhier terug verwacht, uit het kamp van Milligen, 50 man onder-officieren en mariniers die aldaar de oefeningen hebben bijgewoond. De 2e luit. Pilaar die tot geleide van dit detachement is gedesigneerd keert vervolgens naar zijn garnizoensplaats (Vlissingen) terug. De le luit. de Gelder blijft met 25 man van het hier garnizoen houdende gedeelte, iu het kamp achter tot het opruimen der tenten enz. De overige 100 man keeren onder geleide van den kapt. van Es weder naar Vlissingen terug. Bij Z. M. besluit van den 8 Sept. jl. No. 23, is herbenoemd tot plaatsvervangend kautonregter in het kanton Helder, de heer Mr. W. Bok, standplaats Texel. Een onlangs te Amsterdam opgerigt Nederlandsch Operetten-gezelschap onder de leiding van den beer Louis Bernard, is naar wij vernemen niet ongenegen om ook ter dezer plaatse eene voorstelling te geven in het lokaal Tivoli. De directie verlangt echter voor de vele te maken kosten eenigzins gedekt te zijn en zal daartoe eene lijst ter intee- kening doen circuleren. Wij zullen naar de gehalte van dit gezelschap een3 r.ader informeren en den uitslag daarvan aau onze lezers mededeelen. De avonden vau Vrijdag en Zondag 11. zullen bij velen, die getuigen waren van de meer dan gewone zanguitvoering door bet Languedocsche mannenkoorwel onvergetelijk blijven. Groot was het genot door die geoefende kunstzangers ons geschonkenhun zingen laat een indruk na die hoogst zeldzaam en daarom te regt blijvend mag heet en. Dat dit achttal zangers het technisch gebied der toon kunst geheel meester is, bewijst de juiste inachtneming van al datgene wat de toonvorming voorafgaat Ongedwongen en zonder eenige gemaaktheid was hunne houding van het ligchaam en het openen van den mond geheel naar de re gelen der kunst; van daar dat de meeste toonen een ronde klank bezaten en helder en edel spraken. De groote moeije- lijkheid van den zekeren aanhef en het aanhouden van den toon zijn allen te bovenwant welk nommer wij ook hoor den, aan de intonatie ontbrak, naar onze meening, niets. Zoo ook het zwellen der toonen, het legato en staccato, het por- tamento, de accentuatie, met één woordgeheel hunne zang getuigt van een degelijke systematische studie in alle deelen der zangtechniek. Vier nommers hoorden wij, waarin de geestelijke, verhe vene beteekenis van het woord zang zeer treffend uitkwam. Het warenla Languedociennele Départ des Chasseursla Toulousaine en les Adieux a la Patriedie van wege het ver wonderlijke ensemble en de bezielende, gevoelige uitdrukking in de voordragtons op nieuw de waarheid deed kennen, van het zeggen: »de zang is de toontaal onzes innigsten levens" De gedachten en gewaarwordingen door de dichters en componisten in genoemde stokken uitgedrukt werden door het koor begrepen, geen wonder dan, dat de treffend aan grijpende opvatting dier toonstukken al de gewaarwordingen en aandoeningen, die de schoonheid der natuur kan geyjsnT bij de hoorders opwekte, en wij als magiesch aangegrepen r\\ medegesleept, gevoelden de bezielende magt der toonk Moesten van de overige nommers sommigen in betcj al onderdoen voor de hier bovengenoemden men wel dat de Fransche chansons en romances zich zei

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1