Jïieuros- en <flÖoertentie--6fQÖ. J|g 764. Achtste Jaargang.1868. WOENSDAG 23 SEPTEMBER. <ü5ffktëeï gcöcdte. BEKENDMAKING. Bict-offiriëel rje&ccïtc. Staton-Generaal. 1TI 3 TT W S T XI D 11T 3- E JT. HELDEBSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATÜRDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.30 Franco per post „l.EO Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Post irecteuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt aan belanghebben den bekend, dat de VOLJAARS-PATENTBLADEN, over de dienst van 1868/69, aan deSecretarie der gemeente te bekomen zijn van Dingsdag den 22 September tot Woensdag den 30 September 1868, van des morgens 9 tot 1 ure en des namiddags 4 tot 6 urej den invallen den Zondag uitgezonderd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 19 September 1868. STAKMAN BOSSE. De sluiting der zitting van de Staten-Generaal heeft Zaturdag jl. plaats gehad. De sluitings-rede namens Z. M. aan den minister van Binnenlandsche Zaken uitgesproken, wijst er hoofdzakelijk op dat van wege de omstandigheden waaronder zij reeds geopend werd, niet veel is kunnen wor den tot stand gebragt. Gisteren (Maandag) heeft de opening door Z. M. den Ko ning plaats gehad. Z. M. houdt de volgende TROONREDE n Mijne Heer en! «Het verheugt Mij, Uwe Zitting te mogen openen met dank bare erkenning van het vele goede, dat het Vaderland te beurt viel. «Onze betrekkingen met de andere mogendheden laten niets te wenschen over. «De middelen van internationaal verkeer worden aanhou dend uitgebreid en verbeterd. «De belangen van handel, scheepvaart en nijverheid worden door Mijne gezantschappen en consulaten voortdurend met zorg behartigd. «Zee- en Landmagt, zoowel hier te lande als in de Over- zeesclie bezittingen, kwijten zich voortdurend loffelijk van hare taak. «Wat in Uwe vorige Zitting onafgedaan bleef ter verbe tering van het regtswezen, zal, voor zooveel noodig gewijzigd, andermaal aan Uwe beraadslaging onderworpen worden. «Ook zullen U voorstellen worden gedaan, ten einde in gewigtige leemten van de bestaande regterlijke organisatie te voorzien. Om dat doel te bereiken, mag gedeeltelijke invoe ring van de Wet houdende de nieuwe regtelijke inrigting, wenschelijk geacht worden. «De Wet houdende afschaffing van de tienden zal weder om worden ingediend. «Bij het toenemen van de bevolking des Rijks vordert artikel 77 der Grondwet vermeerdering van het getal leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. «Yan Mijne bijzondere zorg voor het onderwijs zal U blijken uit de voordragt eenerWet tot regeling van het hoo- ger onderwijs. «Met den aanleg van de werken voor de Staatsspoorwegen zijn groote vorderingen gemaakt. De verbinding langs de spoorwegen met de noordelijke gewesten is tot stand gekomen. «De aanleg van een aantal andere groote werken van open baar nut wordt regelmatig voortgezet. «De landbouw mag zich otfer 't algemeen in eenen ruimen oogst verheugen. «Dankbaar erken ik, dat de ziekte onder het rundvee geheel Ss geweken. Toen men onlangs eenige zorg koesterde, dat zij zich op nieuw zou vertoonen, zijn terstond de strengste maat regelen genomen. «De uitkomsten der Visscherijen was niet zeer bevredigend. Nieuwe ondernemingen belooven meer uitbreiding aan de Zee- visscherijen in het bijzonder. «Nieuwe wettelijke verordeningen op het krankzinnigen- wezen zullen u worden voorgelegd. «Onze nijverheid blijft vooruitgaan. «De ontwerpen van wet op den ijk der maten en gewigten op de begraafplaatsen en op de banken van leening zullen U op nieuw worden aangeboden. «Het uitzigt bestaatdat in het volgend dienstjaar alle Staatsuitgaven, ook die voor de spoorwegen zonder buiten gewone hulpmiddelen, bestreden zullen kunnen worden. «Bij de raming der uitgaven is naauwkeurig gelet op de wenschelijkheid om in alle eischen van de dienst te voorzien, met inachtneming van die matigingwelke door de omstan digheden geboden wordt. «Onder de wetsontwerpen met het finantieel beheer in ver band staande, die u voorgelegd zullen worden, behoort het voorstel tot afschaffing van het zegelregt op drukwerken, en zijne vervanging door andere middelen. «De toestand van Ons uitgebreid overzeesch gebied is niet met één woord aan te duiden. Door gewijzigde inrigting van het door de Grondwet voorgeschreven verslag, dat U binnen weinige dagen zal worden toegezonden zullen de bijzonder heden aangaande elk gebied, ook die volgens de laatst ont vangen tijdiugen, beter ter Uwer kennis komen. «Voor de regeling van vele groote belangen Onzer voor naamste bezitting is Uwe ijverige medewerking onmisbaar. Ik reken daarop voor de zoo tijdig mogelijke vaststelling der begrooting voor Nederlandsch Indië voor 1869. Heeft zoo danige vaststelling plaats, dan kunnen in de aanstaande lente wetsontwerpen gereed zijn betreffende de suikercultuur en de uitgifte van gronden in Indië. «Voor de vervulling der omvangrijke taak die U wacht, maak Ik met vertrouwen staat op Uwe vaderlandsliefde en op eendragtig zamenwerken. «Moge Uwe werkzaamheden, onder Hoogeren zegentot krachtige bevordering van 's lands belangen strekken. «Ik verklaar de gewone zitting van de Staten-Generaal geopend." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, euz. 22 Sept. 1868. Naar aanleiding der verschillende bij de Synode in- gezondene adressen van adhaesie, in de zaak van den Haag- scnen kerkeraad tegen Ds. J. C. Zaalberg, heeft de kerke- raad der Hervormde gemeente alhier, een adres aan de Synode gerigt, waarin hij tegen dergelijke (naar zijne mee ning) onbevoegde en ongepaste inmenging protesteert, en als zijn oordeel uitspreekt dat de beslissing in genoemde zaak, aan de wijsheid der Synode zelve, moet worden overgelaten. Zondag avond half tien ure zijn hier op de reede ge ankerd Zr. Ms. ramtorenscliepeu de Buffel en de Stier, en zijn gisteren morgen in de haven gestoomd. De laatstge noemde is onlangs te Birkenhead gebouwd en door de eerst- genoemdeu van daar afgehaald. Maandag middag 1 ure is Zr. Ms. stoomschip Djambi, kommandant de kapt.-luit. t/z J. E. Buys, onder het wis selen van saluutschoten met het nachtschip, van hier uitge stoomd, met bestemming naar Oost-Indië. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de kapt. der mariniers J. A Y. van Es. Bij beschikking van den minister van Justitie is de rijksveldwachter der 2e kl. B. Meeuwis, gestationeerd alhier, met den rang van brigadier-majoor-titulair, bevorderd tot rijksveldwachter der kl. met den rang van brigadiermajoqj. en met den 7 Oct. a. s. overgeplaatst naar Amsterdairi. En voorts overgeplaatst van Apeldoorn naar hier dé-rijks veldwachter Se kl. G. P. Methorst, met den rang van bri gadier-titulair, om alhier te fungeren als brigade-kommandant.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1