i Ter deelneming aan den nationalen scherpschutters- wedstrijd, te houden van 2126 Sept. in het kamp van Waalsdorpzijn gistereu morgen per spoortrein van 6 uur 40 min. van hier vertrokken 5 leden van het Artillerie- Vrijkorps, te weten: de heeren J. Nijhuijs, 1' luit.J. van Herwerden, korporaal; A. P. Polak; D. V. van Hoolwerff en A. Schuld. Zij werden begeleid van hier naar den Haag door ruim 80 kameradenwaaronder bijna al de officieren met den rna- joor-kommandant, den heer mr. D. P.H. Aberson, aan het hoofd en tevens de muziek van het korps, sterk ongeveer 20 leden. Bij het vertrek alhier deed het muziekkorps het volks lied hooren, dat bij alle stations tot aan den Haag werd herhaald, alwaar men ten 10 u. 40 m. aankwam. Daar de deputatie van de Utrechtsche weerbaarheid, on geveer 40 man, die met de eerstvolgende trein van Rot terdam verwacht werd, te kennen had gegeven om zich bij het Heldersche korps aantesluiten, wachtte men daartoe aan het station. Na aankomst marcheerde men in optogt naar het Haagsche bosch, alwaar gelegenheid werd gegeven eenige ververschingen te gebruiken; om ten 12J- ure naar het Bin nenhof te marcheren en zich aldaar bij de overige troepen aante sluiten, ten einde Z. M. bij het binnentreden van het ge bouw der Staten-Generaal de verschuldigde eer te bewijzen. Het muziekkorps van Heldersch artillerie-vrijkorps werd de eer vergund om den Koning, vergezeld van de Prin sen van Oranje en Hendrik met gevolghet eerst te begroeten en liet daartoe het Wilhelmus hooren. Bij welke gelegenheid men opmerkte dat Z. M. zijne bijzondere at tentie wijde aan dit vrijkorps, dat ook trouwens, behalve dat van den Haag, het sterkst vertegenwoordigd was,en het eenige voorzien van een eigen muziekkorps. Tot na de opening der Staten-Generaal en het vertrek van Z. M. ten 1 u. 40 m. bleef het korps op het Binnen hof geschaard, waarna men weder in optogt door de stad marcheerde. Na weinige oogenblikken rust te hebben ge houden werd de marsch weder aangevangen, om ten 3 ure present te zijn bij de algemeene weerbaarheids reünie, inde Ridderzaal op het Binnenhof. De decoratie der zaal maakte op al de aanwezigen een aangeuamen indruk. Vóór den in gang van het gebouw wapperden de nationale en Oranje vlaggen. In de zaal was aan het eind eene trofee van vlag gen aangebragt, terwijl de wapens der provinciën, omgeven floor vlaggen, aan de kolommen prijkten. Aan weerszijden der trofee waren schilden geplaatst, op het eene waarvan het jaartal 1866 het aanvangsjaar der scherpschutters- vereenigingen was aangebragt, terwijl op het andere het jaar 1868 was vermeld, het jaar waarin de eerste groote nationale wedstrijd wordt gehouden. Na verloop van eenige oogenblikken werd de komst van Z. K. H. den Prins van Oranje, eere-voorzitter van den weerbaarheidsbond, aangekondigd. Z. K. H. werd door de leden van het hoofdbestuur ont vangen en met fanfares door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers begroet. Na eenig verwijl werd door den Voorzitter van den "Weer baarheidsbond, den heer Schubart, aan Z. K. H. den voor deze gelegenheid door de stad ten gebruike gegeven beker, gevuld met den eerewijn, aangeboden, waarop Z. K. H. een hartelijken welkomstgroet bragt aan allen en inzonderheid aan hen, die van verre waren gekomen, om aan den te houden wedstrijd deel te nemen. Ik breng bovenal hulde, zeide Z. K. H. aan het bestuur van den weerbaarheidsbond en geloof u allen geen beteren wenseh te kunnen toebrengen dan deze: ik wensch u allen een vaste hand en een juist oog. Daverende hoerah's weerklonken door de ridderzaal, terwijl de krachtige toonen van het genoemd muziekcorps er niet weinig toe medewerkten om de ongekunstelde geestdrift der aanzienlijke schare te verhoogen. Daarna werd aan den voorzitter van het hoofdbestuur en ook door eenige andere leden het woord tot Z. H. gerig welke aanspraken met een daverend Leve de Koning, Leve de Prins van Oranjt eindigden. Waarna het muziekkorps der jagers bij vernieuwing het Wilhelmus deed hooren. Z. K. H. onderhield zich vervolgens nog eenige oogen blikken met de leden van het bestuur en verschillende offi cieren, waarna Hij, onder het presenteren van het geweer door de in twee gelederen geschaarde scherpschutters, de zaal verliet. Dit vertrek was het leeken voor het opstellen der ver schillende korpsen, die zich gereed maakten tot het honden van de aangekondigde!! optogt door een gedeelte der stad, en eindelijk naar het kamp te Waalsdorp. Op hun weg naar het kamp, wachtte den feestvierenden eene even aangename als vereerende verrassing. Op het oogen- blik dat de optogt zich vóór het paleis van Z. M. bevond verscheen Zijne Majesteit in scherpschuttersuniform, verge zeld van twee adjudanten, op het balcon van Hds. paleis en toonde onze geliefde Vorst daardoor bij vernieuwing Zijne hooggewaardeerde belangstelling in de vrijwillige schut ters vereenigiugeu, die beloven eenmaal een der heehtste steunpilaren van Neêrlands onafhankelijkheid en Oranje^ Stamhuis te zullen zijn. Voor Heldersch Vrijkorps was de tijd te kort om tot aan het kamp door te marcheren, daar het vertrek uit 's Hage bepaald was op 7 u. 14 ra.vau daar dat men ongeveer halfweg afscheid nam en alleen de vijf meergenoemde heeren zich bij de deputatiën der andere vereenigingen aansloten en doormarcheerden naar het kamp, terwijl de terugtogt der overigeu eerst naar 's Hage en vervolgens met het spoor naar hier in de beste orde en harmonie is afgeloopen. Vele le den is het een genoegen geweest dat ook de luitenant t/z. le kl. C. A. Jeekel, de oprigter en grondlegger van Hel dersch Artillerie-Vrijkorps, en steeds eerelid van het bestuur van dit korps, zich te 's Hage bij hen heeft aangesloten en de verschillende optoglen heeft medegemaakt. Het Ilaagsche Dagblad, dat in het congres van let terkundigen een landverraders-complot zag, houdt den wed strijd van scherpschutters voor eene demonstratie tegen de bezuinigingen op oorlog en marine. Het is zeker, dat die zamenkomst met kleine kosten gepaard gaat, die voor reke- kening van het departement van oorlog komen, maar dat deze scherpschutters iets anders willen demonstreren dan hunne geoefendheid in het hanteren der wapenen, is eene zeer onwaarschijnlijke onderstelling van het rumoer makende blad. Indien men dwaas genoeg ware in dien wedstrijd eene politieke demonstratie te willen zien, dan zou men ze juist ten voordeele eener besparing van uitgaven voor onze ver dediging moeten beschouwen. Vrijwillige volkswapening zou den duur der oefeningen en de sterkte zelve van het leger kunnen verminderen. Zóó weinig algemeen als die volks wapening thans is, kan zij natuurlijk dien invloed niet uit oefenen, maar als beginsel strekt zij daartoe en slechts door eene valsche redenering kan men tot de tegenovergestelde conclusie komen. Hetzelfde jubel-artikel bevat de gebrui kelijke schimpscheuten op de liberalen, dat zij van geene uitgaven voor onze defensie, willen weten en zoo de Hagenaars gehoor gevende aan het Dagblad, de vlaggen uitsteken, mo gen wij weldra het betoog te gemoet gezien, dat thans overtuigend is bewezen, dat de liberale ongelijk hebben. Dat de liberalen niet zijn tegen de uitgaven voor onze verdediging, en dat zij zoovele milioen willen toestaan als gevraagd worden, mits het geld met oordeel en doelmatig wordt besteed, behoeven de Hagenaars niet te wetennaar het schijnt. Arnh. Ct. Benoemd tot genees-, heel- verloskundige te Vlieland, tegen een jaarwedde van f525, de heer H. Elders, van Haarlem. Een inzender in de Gr. ct. vestigt er te regt de aandacht op, dat het inzenden van adressen aan de synode ter zake van hel proces van Zaalberg is af te keuren, omdat dit collegie in die zaak heeft regt te spreken volgens de wet, en zich door adressen, noch ten gunste, noch ten na- deele van den in het proces betrokken persoon mag laten influenceren. Wij vernemen, dat de persoon, die verdacht wordt schuldig te zijn aan het schieten door het venster van den kantonregter te Oud-Beijerland, en deswege reeds in voor- loopig arrest geweest, maar weder in vrijheid gesteld is, thans is gedagvaard tegen a. s. Maandag. Intusschen schijnt te blijken, dat hij zich de hem geschonken gelegenheid ten nutte heeft gemaakt, om spoorloos te verdwijnen. Den 16 dezer zijn door een, naar men zegt. anders oppassend jongeling in eene weide van Brouwershaven, aan een jong meisje, waarmede hij vroeger of nog in betrekking stond- met een hakmes verschillende ernstige verwondingen toegebragt. De dader heeft zich uit de voeten gemaakt. Vrijdag werd deze, daar hij zich niet langer aan de ijverige nasporingen van de justitie heeft kunnen onttrekken, te Zierikzee binnengebragt. De aanleiding tot zijne misdaad is nog niet met zekerheid bekend. Er circuleert te Batavia een adres aan den minister van koloniën, waarbij door belangstellenden in de Indische dagbladpers afkeuring wordt te kennen gegeven van het feit, dat van regeringswege aan den heer Busken Huet vrije overtogt werd verleend met het oog op zijne aanvaarding van den lavabode. Wij vernemen, zegt het Bal. HandeUbl., dat eene vrij sterke expeditie naar Bali vertrekt, o. a. twee bataillons infanterie. Het verslag van den raad van toezigt der spoorwegen in Nederland over 1867, geeft ook, als gewoonlijk, aan het slot eene lijst der ongevallendie bij de uitoefening van de dienst bij elke der maatschappijen zijn voorgevallen. Letsel aan personen was dit jaar nog al vrij aanzienlijk. De uitvoerige lijst maakt welligt bij den eersten opslag een ongunstigen indruk. Wanneer men echter de bijzonderheden nagaatvindt men, dat de veiligheid van het reizend publiek slechts in zeer geringe mate daarbij betrokken was. In de reeks van ongelukken door spoorweg-vervoer zijn er drie van reizigers, allen met doodelijken afloop. Bij alle drie was echter het ongeluk aan roekeloosheid te wijten; te Lei den sproDg, 16 July 1867, een reiziger uit den trein en werd

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2