door den aankomenden trein gedood; te Driebërgen sprong, 21 Julij, ook iemand uit den trein en overleed aan de ge volgen den 25 September werd een reiziger te Roosendaal door een rangerenden trein overreden en gedood. Behalven deze gevallenvindt men geene ongelukken van reizigers op genoemd. Wel werden nog voorbijgangers overreden, als: één te Venlo, 29 Jan., door een rangerenden trein en een bij Wolfheze, 8 Jan., mede beiden met doodelijken afloop. Ook hier moet men onvoorzigtigheid aannemen. Het grootste getal ongelukken trof echter als gewoonlijk de spoorweg-beambten en bedienden zeiven. Op den Rijnspoorweg werd een wachter gedood en op den Centraal-spoorweg te Kampen een stoker overreden. Drie conducteurs werden ge wond door het afvallen van den trein. Voorts ware er eeni- ge verwondingen van beambten, veelal bij het rangeren. Het schijnt eene treurige waarheid, dat het gewoon zijn aan gevaar, de o-ewone voorzorgsmaatregelen doet veronachtzamen, iets dat men in fabrieken, mijnen, enz. al te veel heeft opgemerkt Het vrij groot aantal ongevallen, op stations-en bij rangerin gen voorkomende, bevat eene waarschuwing te meer ook voor de reizigers, om op de stations, vooral op drukke dagen met pleiziertreinen, enz., alle overhaasting te vermijden. Dit korte overzigt bevestigd overigens, dat het spoorweg vervoer voor het reizend publiek, als het de gewone regels der voorzienigheid betracht, over het geheel niet onveiliger, ja veiliger is te rekenen dan de gewone vervoermiddelen. Tijdingen uit Spanje geven op nieuw uitzigt op eene re volutionaire beweging, die ditmaal niet zou uitgaan vau Ma drid, Sevilla of Bareelona, maar in de provincie Gallicie zou uitbreken. De zaamgezworenen hopen dat de generaals Dulce en Serrano de Canariscbe eilanden al verlaten hebben. Ge neraal Contreas is reeds in Gallicie, om de onderneming te organiseren, welke gemeenschappelijk door de partij van Prim, de JJnione Liberale en ettelijke democraten op touw wordt ge zet. De Spaansche regering kent het plan, maar is voor 't oogenblik niet in staat zich daartegen te verzetten. Gene raal Pierrard verlaat de volgende week Parijs, vergezeld van Clava, het bekende hoofd der catalonische arbeiders. Zij be geven zich insgelijks naar Gallicie. Op nieuw hebben zich in de Siërra Morena en in bergen van Opper Arragon oproerige benden vertoond. De dagbla den deelen, trots de cencuur, een brief mede uit Bailen, eene stad in genoemde provincie, volgens welken zestien gewapende personen daar in de vorige week waren binnengedrongen, den maire hadden gevangen genomen en de plattelands-garde ontwapend. Zij hadden zich toen meester gemaakt van alle vuurwapenen, en vervolgens brood, wijn en vleesch geëischt, die zij goed betaalden. Den volgenden morgen hadden zij hun togt naar het gebergte voortgezet. Eene andere bende heeft zich vertoond te Noyales in de provincie Malaga, waar zij de guardas-civiles, die hen waren nagezonden, krijgsge vangen maakten. Dit laatste feit wordt erkend door eene circulaire van den gouverneur dier provincie. Het onderhoud tusschen den keizer van Frankrijk en de koningin van Spanje zal bepaald plaats vinden. Men heeft uit Madrid ai het noodige doen aanvoeren, om de koninklijke residentie, waar het tweede onderhoud zal plaats hebben, be hoorlijk in te rigten. Dat het onderhoud; zal plaats hebben, wordt toegeschreven aan den invloed van de keizerin, die de pogingen van den Spaanschen gezant om den keizer tot die zamenkomst te bewegen, krachtig heeft ondersteund. De klerikalen zijn opgetogen over die bijeenkomst, maar wie weet hoe kort hun vreugde duren zal, even als die der Spaansche regering. Want waarschijnlijk zal de bijeenkomst het uit breken der revolutionaire beweging in het Schiereiland be spoedigen, daar Frankrijks populariteit op dit oogenblik daar niet grooter is dan in Italië. Eenige personen geven zelfs den dag op, waarop de opstand zal uitbreken. Volgens latere berigten zou, ten gevolge van een algemee- nen opstand, de koningin van Spanje afstand hebben gedaan van den troon. De aanwezigheid der prinsen van Orleans te Baden- Baden schijnt bij de regering bezorgheid te wekken, althans te oordeelen naar het groote aantal mouchards, welke der waarts zijn gezonden om al de handelingen van die prinsen gadeteslaan. De Sport deelt dienaangaande het volgende mede«Op zekeren dag gebruikten de prinsen en eenige vrienden het middagmaal in de glazen veranda voor Step- hanienbad. Men besloot zich te vermaken ten koste van de «geheimzinnige heeren," die voor de veranda luisterden om te trachten het eene of andere woord op te vangen en het beste middel daartoe werd geacht het uitbrengen van toas ten. Toen nu de heeren met het glas in de hand stonden en de opmerkzaamheid der mouchards ten hoogste was ge spannen, trad de graaf van Parijs naar buiten en zeide: «komt binnen, mijne heeren, geneert u volstrekt niet, indien gij hoor en wilt wat wij zeggen." In een hoek van het ver trek was een photografisch toestel geplaatst en terwijl de prins tot de verblufte mouchards het woord rigtte, werden ze allen gephotografeerd. De prin3 is voornemens eene col lectie te maken van de portretten dezer heeren en die aan reizende vorsten uit te deelen. Naar men verneemt, hebben de fransche officieren die het kommando voeren over de nieuwe kleine kanonnen, de zoogènaamde rnitraüleusesop nieuw een eed van geheimhou ding moeten afleggen. Zooals men weet zijn de deelen dier stukken door verschillende werklieden vervaardigd, zoodat dus niemand met de inrigting van het geheele stuk bekend is. Natuurlijk heeft men niet dezelfde geheimhouding in acht ge nomen met betrekking tot het chassepot-geweer, waarmede thans het geheele leger gewapend is en men verzekert zelfs, dat zes dier geweren van het nieuwste model aan het prui sisch en drie aan het belgisch gezantschap zouden zijn aan geboden. Een aantal handelaren te Londen hebben het voorne men opgevat, om in het hart der City een groot lokaal in te rigten ten behoeve van den handel, waartoe ieder toegang zal hebben, die eene jaarlijksche contributie van 2 guineas zal betalen, en waar men alle voorname dagbladen der we reld zal vinden. We 1 bestaan er inrigtingen van dien b. v. Lloyds, het American en het Baltic Coffeehouse, maar deze zijn te duur en dan nog slechts ten dienste voor een bijzon deren handelstak. Het nieuwe lokaal wordt in Lombardstreet gevestigd, en zal zoo gemakkelijk mogelijk worden ingerigt. De vier wanden der zaal zullen voorzien zijn van lessenaars, die verhuurd zullen worden, hetgeen vooral eer. groot gemak zal opleveren voor hen, die slechts een of twee malen de City bezoeken en daar geen vast kantoor hebben. Kapitein William Milburn, gezagvoerder van de Baltic met zwavelerts en hooi, van Dordrecht naar Newcastle, rap porteert op den 8 dezer des avonds half 10 ure, peilende Spurn Lights W. t. Z. afstand 12 mijlen, dat een man, der equipage ontdekte dat er rook uit de voorkajuit kwam. Door het kapluik naar omlaag gaande, bespeurde hij vervolgens, dat het ruim in lichtelaaije vlam stond en het vuur door het dek van het volkslogies drong. Onmiddelijk werd er eene massa water ingeworpen, doch zonder eenïg effect. De brand nam integendeel toe. Men trachtte toen om de longboot over boord te zetten, doch door de vreesëlijke hitte was men niet in staat zulks te bewerkstelligen. Daarna werd de jollyboot uitgezet, en verliet men het schip, zonder dat men in staat was een stuk der kleederen te redden. Denzelfden avond werd de equipage opgenomen aan boord van het Zweedsche schip Gualiaen te Huil aan land gezet. Een onderzoek, dat te Liverpool is ingesteld aangaande het vergaan van het schip Taray heeft eenige bijzonderheden aan het licht gebragt, die de aandacht van assurantie-maat schappijen, enz., zeer waard zijn. De Tara verliet het Wel lington-Dok te Liverpool den 22sten Augustus op reis naar Quebec, en des middernachts waren geen twee planken van het schip overgebleven en al de manschappen verdronken. De kapitein alleen werd gered, door een voorbijgaande stoom boot die hem op een mast in zee vond drijven. Bij het inge stelde onderzoek is gebleken, dat van de 21 man slechts zes nuchter waren, toen het schip door de sleepboot naar de rivier werd gebragt. Het was stormachtig weder, en korten tijd nadat de sleepboot het schip verlaten had, geraakte het aan, lager wal en zonk. De havenmeester zeride in zijn verhoor dat de geheele equipage zeer goed in orde was, want dat de bemanning der schepen altijd dronken naar zee ging. Omtrent het ongeluk te Metz, wordt nader geme ld Donderdag namiddag ten 2 ure hoorde men een verschrikke lijke ontploffing in de geweerpatronen-fabriek van het arse naal. De werklieden ten getale van 109, waren op dat oo genblik verdeeld in twes lokalen. In het eene bevonden zich 71 vrouwen en in het andere 14, terwijl 10 manschappen van het korps jagers, 10 vuurwerkmakers, met een chef en drie onderchefs, in de beide lokalen verdeeld, bezig waren. Naar men zegt, had een der jongste arbeidsters een andere een groote schaar toegeworpen, die op een slaghoedje nederkwam dit ontplofte en daarop volgde de algemeene ontploffing, waar door de houten wanden van het lokaal uit elkander sprongen en het dak geheel werd weggeslagen. Spoedig werden de nog levenden uit de pniühoopen te voorschijn gebragtmen vond er 16 lijken, die totaal onkenbaar waren. Van de ge kwetsten werden er dadelijk 59, die verschrikkelijk gekneusd, verminkt, sommige zelfs half verpletterd waren, naar het hospitaal overgebragt. Eenige zijn in den loop van den dag of des nachts bezweken. Naderhand zijn er nog meer ge wonden getransporteerd, zoodat het aantal in het geheel 82 beliep. Onder de slagtoffers waren vele huismoeders. Al het mogelijke werd gedaan om andere ontvlambare of ont plofbare goederen uit het brandend houtwerk te verwijderen. Men moest eenige vaatjes kruid midden onder den smeulende hoop weghalen, dit gevaarlijk werk werd met volharding volbragt. Snel en voorzigtig werd de geheele voorraad weg gevoerd. De min. van binnenl. zaken heeft terstond een be drag van 10,000 fr. beschikbaar gesteld, om in de eerste be hoeften der nagelaten betrekkingen te voorzien. De keizer en de keizerin hebben verder huu leedwezen wegens die ramp te kennen gegeven en ondersteuning beloofd. In Rusland heeft zich in het distrikt Dunaburg de echte Siberische veepest vertoont; daar zijn reeds 4000 paar den, 1000 koeijen en honderden schapen aan die ziekte ge storven. Daarbij heeft het stoomschip Var voor eenige dagen te Toulon berigten uit Alexandrië aangebragt, meldende, dat zich in drie provinciën van Beneden-Ëgypte gevallen van veetyphus hebben voorgedaan. In de omstreken van Nanoy, te Chateau Solnis, zijn bovendien verscheidene runderen aan de pestkool overleden. Dezer dagen zijn in Italië van de 2855 jonge lieden die toelating tot de hoogescholen vroegen, slechts 456, bij een niet streng examen, rijp bevonden voor het hooger onderwijs. Onder den naam van«museum van uitvinders", zal binnen kort te Parijs een zeer praktische onderneming op touw worden gezet. Verscheidene buïtenlandsche consulaten te Parijs begunstigen het plan. Tot dat museum zullen de uitvinders van alle natiën toegelaten worden om hunne plan nen, ontwerpen, modellen, ten toon te stellen. Zoo ontstaat er op een zoo geschikt centraal punt als Parijs, een neutraal terrein, waarop kapitalisten en uitvinders elkander kunnen ontmoeten en verbindtenissen aangaan voor de exploitatie der tentoongestelde voor- en onderwerpen.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3