M 765. Achtste Jaargang. 1868. ni Uil Ai Jïieums- en ZATURDAG «ftöoertentie-öfaö. 26 SEPTEMBER. Staten-Generaal. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post irecteuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. In de vergaderingen, dagelijks gehouden door de beide kamers der Staten-Generaal, hebben de jaarlijksche voorbe reidende werkzaamheden plaats. De Eerste Kamer is met het adres van antwoord op de Troonrede gereed. In de Tweede Kamer heeft de heer van Reenen het voor zitterschap aanvaard. Tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord op de Troonrede worden benoemd de heeren Dui- lert. van de Putte, Thorbecke en Rochussen. Morgen (Zaturdag) 1 ure zal de minister van finantien de begrootingwetten voor 1869 aan de Tweede Kamer aan bieden. POLITIEK OVEKZIGT VAN DEN DAG. Men weet niet welke van de tegenstrijdige geruchten aan gaande de opstand in Spanje de meeste waarschijnlijkheid voor zich hebben, doch dit is zeker, dat de staat van zaken hoogst ernstig is. Het telegrafisch verkeer tusschen Madrid en de grenzen en Cadix is verbroken. Men spreekt er zelfs van, dat de rails der spoorwegen zouden zijn opgebroken. Er bestaat tot op dit oogenblik volkomen overeenstemming van gedachten en handelingen tusschen de verschillende par tijen. Men beoogt voornamelijk den val der koningin, die overal zoo impopulair mogelijk is, de vestiging een er voor- loopige regering en de bijeenroeping eener constituante, om de toekomst van Spanje te regelen. Een telegram uit Madrid aan den ofïicieusen Weener Abend- Post bevat het volgende: »De officiëel door de opstandelingen aan de koningin on derworpen voorwaarden bevatten den eisch tot abdicatie van Isabella II ten behoeve van den kroonprins en tot oproeping der Cortes als nationale, constituerende vergadering.'' De Parijsche Figaro meldt, dat de opstandelingen in Spanje meester zouden zijn van de Puerta del Sol te Madrid. Dat te Saragossa barricades zijn opgeworpen. Dat markies Ar- migo, schoonzoon van O' Donnel, deel zou uitmaken van het revolutionnair comité te Madrid. Dat de minister Concha met hem in onderhandeling zou gekomen zijn, om de leiders der omwenteling te doen besluiten een regentschap aan te nemen, in afwachting van de meerderjarigheid van den prins van Asturië. De Gaulois zegt, dat het berigt van den opstand in Va- lencia bevestigd zou zijn en dat de legerhoofden Olozaga, Prim en Serrano zouden aangewezen zijn om deel uit te ma ken van het voorloopig bewind. De officieuse Parijsche Patrie verzekert, dat de koningin St. Sebastian niet verlaten heeft, en voegt er bij, dat er een gerucht loopt, dat de koningin zich op Fransch grondgebied zou begeven. Hetzelfde blad spreekt het gerucht tegen, dat er na het vertrek van Concha te Madrid een voorloopig bewind zou zijn ingesteld. Genoemd blad schrijft: Wij zien den toestand van Spanje zeer somber in, maar minder donker als feit, dan wel als een verschijnsel, waaruit de toestand des lands aan het licht komt. Wij betreuren het, dat de koningin niet naar Madrid heeft kunnen teruggaan. De Fransche regering is niet on verschillig, maar om te handelen moet zij eerst den loop der der gebeurtenisen afwachten. Naar van officieuse zijden verzekerd wordt, heeft de Fransche regering besloten eene strikte onzijdigheid in de Spaansche zaken in acht te nemen. De berigten van de Parijsche effectenbeurs van Dingsdag melden eene aanmerkelijke en algemeene rijzing der koersen, veroorzaakt door de vredelievende verklaring van den koning van Pruisen te Hamburg, en door het gerucht van de terug komst der koningin te Madrid. De stemming der beurs was juist het tegendeel der stemming van den vorigen dag. »Als de politiek de beurs binnendringt zegt het Journal des De bats in zijn beursberigt dan brengt zij er de hoofden op hol; eerst is in het oog der beurslieden de wereld in gevaar en alles verloren; een uur later is in hun oog de wereld ge red en alles behouden." 1TI 3 3 "77- 3 LT D X 1T3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 Sept. 1868. De laatste schietoefeningen in de kamp te Waalsdorp, door Neerlands Weerbaarheid, bij programma bepaald, zullen heden plaats hebben, waaraan ook het Heldersche artillerie Vrijkorps zal deelnemen; gisteren avond zijn nog meerdere leden van hier derwaarts vertrokken om van hunne geoefend heid blijk te geven. Zaturdag zal de uitreiking der prijzen plaats hebben, en het nationale feest dat gedurende deze week in de residentie werd gevierd, besloten worden met een te honden gemeen schappelijke maaltijd, voor de deelnemers aan den wedstrijd, die zich daartoe zullen hebben aangemeld. Des avonds zal nog weder aan het Badhuis te Scheveningen, ter eere van het feest, een groot harmonie-concert worden gegeven, dat met een prachtig vuurwerk zal besloten worden^ Door den Minister van Marine zijn met ingang van den 1 October a. s. benoemd tot kadets bij het korps ma riniers: N. van dc Roemer, J. A. J. T. E. Esser en J. J. P. Cambier. Zr. Ms. korvet van Speyk, onder bevel van den kapt.- luit. t/z. jhr. J. E. W. F. van Raders, is den 2 Augustus jl. te Batavia aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot officier der orde van de Ei kenkroon, den'majoor der infanterie Jhr. H. Leyssius. De te Middelburg ten vorigen jaren opgerigte Vrijwil lige Scherpschutters-vereeniging is dezer dagen bij gebrek aan genoegzame deelneming ontbonden; inen verneemt, dat de nog voorhanden fondsen aan den Weerbaarheidsbond zullen worden aangeboden. De sympathie, die het vlaamsch tooneelgezelschap, on der directie van de hh. Eloy Lemaire en Co., met mede werking van den heer Victor Driessens en mejufv. Beersmans, heeft mogen vinden, heeft den heer Victor Driessens aan gespoord, een goed geheel, bestaande uit de beste altisten en met zijne medewerking, daar te stellen om gedurende het winter- en zomer-saizoen van 1868 en 69 eene reeks voorstellingen te geven in alle steden van Nederland en vlaamsch België. De heer Victor Driessens zal directeur zijn en het ge zelschap zal den naam dragen van //Vlaamsch Tooneelgezel schap van Noord en Zuid." Dat wij van ganscher harte deze poging van den bekwamen acteur toejuichen, en haar met een waar genoegen zullen zien slagen, behoeft wel naauwe- lijks gezegd. Wij zouden het zeer wenschelijk achten dat ook van hier pogingen werden aangewend, om dit gezelschap in de gelegenheid te stellen te dezer plaatse eenige voorstellingen te geven. Omstreeks half Aug. jl. wist een gevangene te Meppen over de muur van de wandelplaats te geraken en te ontko men. Hij was beschuldigd van op een Zondag tusschen de godsdienstoefeningen het Maria-beeld, staande nevens het altaar in eene R. Cath. kerk van zijne gouden en zilveren ver sierselen te hebben ontroofdZondags na zijne ontvlugting werd de pastorie te Rüle onder de hoogdienst door middel van inbraak bestolen. Niettegenstaande zijne ontvlugting' uit het huis van arrest te Meppen en de beide diefstallen, gepleegd in de nabijheid dier stad, niettegenstaande hij te Meppen.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1