re. Achtste Jaargang. 1868. Jïieutüs- en WOENSDAG AÖoerlentie-öfnÖ. 50 SEPTEMBER. De Heer H. SLOT. HELDERSC Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adveetentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Parler dc Fenelon c'est un titre pour plaire. Uitgeleid door eene breede schare van vrienden en belang stellenden, van hooger en lager geplaatsten bij marine en le ger, van ambtgenooten, leerlingen en oud-leerlingen, vertrok heden morgen uit deze gemeente, de dirigerende officier van gezondheid der 1ste klasse van Zr. Ms. zeemagt, de heer H. SLOT. Onze gemeente, bezit als hoofdstation der Nederlandsche zeemagt, het voorregt, in haar midden meermalen persoonlijk mannen te leeren kennen, die later geroepen worden, tot aan zienlijke staatsbetrekkingen, maar verkeert daardoor tevens niet zelden in de noodzakelijkheid om het vertrek van dezen als van die harer uitstekendste medeburgers te betreuren. Meer dan ooit geldt dit voor den heer Slot, die sedert December 1852, aan het hoofd stond van het Marine-hospitaal alhier, die de maritime geneeskundige dienst der directie alhier leidde, en die aan het militair geneeskundig onderwijs hier ter plaatse, waar de overgangs-examens voor hoogere rangen der officieren van gezondheid worden afgenomen, zulk eene gunstig bekende rigting wist te geven en bij dit alles steeds deelende in ieders hoogachting en sympathie. Maar ook buiten dezen zijnen eigenlijken werkkring vond de heer Slot gelegenheid te over, om zich te doen kennen als een man vol ijver voor het goede, gepaard aan eene zelden geëvenaarde minzaamheid en welwillendheid. Zal hij bij de geheele zeemagt en vooral onder de genees kundige dienst steeds naar waarde herdacht blijven sniet minder zal hij dit onder Helder's ingezetenen, van welken hij er zoo velen, met zijne groote gaven als geneesheer, als mensch en als medeburger, ten dienste stond. De heer Slot toch is een van die mannen, die niet slechts door de betrekking die zij vervullen, maar reeds door hunne persoonlijke eigenschappen allerwege achting en toegenegen heid wekken. Ik meen daarom de echo te zijn der openbare meening door met een paar woorden op dit alles te wijzen en den heer Slot, bij zijn vertrek van hier, te kunnen verzekeren, dat hem de beste wenschen van Helders ingezetenen naar elders vergezellen. Geroepen om voortaan te 's Hage aan het ministerie van marine, de zaken te leiden, betreffende de geheele maritime geneeskundige diensthopen wij dat de voorstellen die van zijn ijver, eerlang zullen uitgaan, ter hervorming van een'niet langer houdbaren toestand, genoegzame ondersteuning mogen wedervarenvan de zijde onzer regeringovertuigd als deze per se steeds zijn kan dat ai wat de heer Slot voorsteltniet anders kan zijn, dan een uitvloeisel van die voortreffelijke harmonie tusschen hoofd en hart, welke wij steeds de eerste waren in hem te bewonderen en te huldigen. Wilt gij Mijnheer de Redacteur, dit ingezonden stuk de plaats inruimen van uwe hoofdartikelen? Ik zal het uwer zijds als eene hulde te meer beschouwen, aan den man van wien het een geluk is zich te mogen noemen Een voormalig Leerling. 111 3 TT W S T LT D 11T 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 29 Sept. 1868. Wij vestigen de aandacht van het reizend publiek op de met 1 October aanvangende Winterdienst van de Holl. ijzeren Spoorweg-Maatschappij, de dieustbiljetten waarop de vertrekuren zijn aangewezen, zijn te bekomen aan alle sta tions en bestel-kantoren (zie advertentie hier achter). Naar men van een vrij goed onderrigte zijde verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de directie van de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij aangeschreven de lijn UitgeestZaandam met primo December voor 't pu bliek te openen. Deze aanschrijving heeftovereenkomstig de concessie voor de exploitatie dezer lijn, drie maanden voor den dag der opening en alzoo vóór primo September plaats gehad. Zaturdag avond jl. is het gebouw der Marine-club alhier ingewijd geworden, een groot aantal leden met hunne dames zijn daarbij tegenwoordig geweest. Het feest werd opgeluisterd door het muziekkorps der Marine. Aan het Provinciaal gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed het onderhoud der Rijks-zee- weeringen op het eiland Wieringen, van 1 October 1868 tot 31 December 1871. Minste inschrijver de heer B. Beu kenkamp, te Wieringen, voor f3350 per jaar. Z. M. heeft tot maj.-comm. bij de rust. schutterij in Noordholland benoemd: van het le bat. B. A. van Doorn, vroeger kapt. bij de dd. schutterij te Amsterdamvan het 2e bat. A. van Lennep, thans maj.comm. van het tot dus verre bestaande 2e bat.; van het 3e bat. P. H. Vreede;van het 4e bat. T. J. Wallervan het 5e bat. W. J. Hielde Bok; van het 6e bat. J. G. R. van Haersolte, thans le luit. bij de dd. schutterij te Hoorn; van het 7e bat. D. Tobias, vroeger maj. bij de dd. schutterij te Amsterdam. Yan Terschelling 26 Sept. meldt men ons Op de jaarlijksche vee- en paardenmarkt, alhier te Mids- land gehouden, den 24 Sept. 11.waren van dit eiland aan- gebragt 3 paarden, 16 veulens, 1 enter, 103 runderen en l0 schapen; behalve bij de veulens was de handel over het algemeen zeer slap, vooral wat de runderen betreft, echter zijn voor enkele hooge prijzen besteed. Heden namiddag 6 uur is alhier gearriveerd de dui ker-stoomboot Antagonistgezagvoerder P. P. Krul, men ver wacht nu, zoo de gelegenheid goed is, dat de werkzaamheden op de Lutine eerlang een aanvang zullen nemen; gemeld vaartuig is voorzien van verschillende werktuigen allen van de nieuwste vinding, die voor de visscherij op de Lutine van groot nut kunnen zijn. Naar men verneemt heeft het den keizer der Pranschen behaagd een zilveren medaille 1° klasse te verleenen aan den schipper Krul, stuurman van de reddingboot van het eiland Terschelling en aan de heeren II. Bodewijk, onderstrand vonder, en T. Ruijgh, scheepsagent aldaar, wegens hun lof felijk gedrag en bewezen diensten bij gelegenheid van het verongelukken der Fransche schepen Anna en Dorade op gemeld eiland in October 11. Eene belooning in geld is aan de bemanning der redding boot uitgereikt. Uit het feestverslag van het Dagblad betreffende den nationalen wedstrijd en wel speciaal uit dat gedeelte betref fende het diner, Zaturdag op het badhuis te 'Scheveningen gehouden, nemen wij het volgende over: Z. M. de Koning stelde vervolgens een dronk in op Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, wiens hart zoo warm klopt voor alles wat met de eer van Nederland in verband staat en die tevens de waardige admiraal is van Neêrlands vloot. In groote doch in juiste trekken wierp Z. M. bij deze ge legenheid een terugblik op dc roemruchtige dagen der Nederlandsche Marine en o. a. bij het heldenfeit van van Speijk stilstaande, vergat Z. M. ook niet den held van Simonoseki (den heer de Casembroot) die aan tafel aanwezig was. Deze dronk werd beantwoord door den heer Uhleubeck, kommandant in de marine-directie te Nieuwediep, die als oudst aanwezig vlagofficier, namens de Nederlandsche Marine, dankte voor de eer haar door Zr. Ms. feestdronk te beurt gevallen, daarbij de verzekering gevende, dat, gelijk weleer, de Hol landsche kinderen van de zee met onverzwakten moed op de eerste linie van defensie zullen staan, wanneer Oranje of Nederland door ecuigen vijand be dreigd mogt worden. Bijzondere vermelding verdient dc toast, waarin door den heer Jeckel id» V: 4

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1