Aan de Staatsbegrooting voor 1869 ten aanzien van Hoofdstuk VI •^Marine) ootleenen wij nog het volgende De minister ontwikkelt als zijn stelsel, dat ons zeewezen in hoofdzaak moet zijd zamengesteld uit gepantserd materieel voor onze kust- en rivier verdediging en uit een eskader, bestemd om voor de handhaving onzer sou- vereine regten in Oostindie te waken terwijl alle andere diensten, zooals het vertoonen van de vlag, de bescherming van groote handelsbelangen, de oefening van officieren, schepelingen en miliciens, met behulp van dat ma terieel kunnen geschieden en voor onze W. I. bezittingen slechts een gering getal stoomvaartuigen van het kleinste charter vereischt worden. Wij zijn thans zoo goed als in het bezit van 4 ramschepen, waaronder de Prins Hendriken 3 monitors, en te Amsterdam zijn in aanbouw 1 ramschip en 2 monitors. De minister acht het raadzaam vooreerst zich te bepalen tot de aanschaf fing van monitors, vaartuigen, die, even krachtig gewapend, minder blootgesteld zijn aan het vijandelijk vuur, minder kosten en in ouze zeegaten steeds uitste kende strijders zullen blijven. Hij heeft mitsdien voor het volgende jaar de middelen aangevraagd voor den aanbonw van slechts 2 monitors, omdat bij de waarschijnlijkheid dat bovendien een gepantserd rivier-vaartuig zal kunnen wor den op stapel gezet, eene ruimere aanvraag de krachten van de productie onzer pantserinrigting zeker zou te boven gaan en er geen dringende aanleiding bestaat tot eene snelle aanschaffing van het nog ontbrekende materieel te besluiten. Een nieuw ontwerp is in bewerking van een gepantserd rivier-vaartuig, waarbij de afmetingen van reeds bestaande en bij de Braziliaansche marine in dienst zijnde vaartuigen, van gelijke soort als wij behoeven, tot grondslag zijn genomen. Bij een diepgang van 1.5 el, zijn zij 36.5 el lang en 8.5 el breed. Van het type Iijambi zullen nog 2 schepen worden aangebouwd. Moet men weder tot den aanbouw van houten schepen overgaan, dan zou men moeten trachten aan die type verhoogde strijdmiddelen te geven. De ver wezenlijking dier gedachte schijnt niet onbereikbaar. Maar met 't oog op de kosten, is het de vraag of het niet doelmatiger zou zijn om, in plaats van 12 schroefstoomschepen le kl., 6 of 7 gepantserde zeeschepeu aan te bou wen. Niet slechts dat 3 dezer strijders meer afdoende aan hunne bestem ming kunnen beantwoorden dan 6 üjambis; dat op die wijze onze O. 1. bezittingen geleidelijk van gepantserd materieel worden voorzien en dat de ter aflossing bestemde, bijaldien er in oorlogstijd te veel gevaar bestaat om die derwaarts te bestemmen, op onze kusten gewigtige diensten te kunnen doen, maar zij eischen slechts de helft van de bemanning die de Ljamlis vorderen. De normale getal sterkte zou dan met plus minus 600 koppen worden verminderd. Weuschende met de aanschaffing van getrokken geschut van zwaar kaliber voort te gaan, zonder de kosten der artillerie aanmerkelijk op te voeren, zijn de gewone uitgaven lager geraamd dan die van het vorige jaar. Door vroeger gedane bestellingen zal in de behoefte van het oogeublik kunnen worden voorzien. Ofschoon de voorraad houtwaren eene vermindering aanwijst, is er slechts eene som van f 100,000 noodig geacht tot aanvulling, omdat men vooreerst geen houten schepen zal aanbouwen. Met 't oog op den aanwezigen voorraad wordt de post voor materialen met f 100,000 verminderd. Die voor aanschaffing van materieelen voor gepantserde schepen met f 319,000 minder.De som voor verstrekkingen is f20,000 hooger gesteld. Die voor artillerie-materieel met f55,000 ver minderd; die voor de stoomvaartdienst met f 21,300; die voor werktuigen verhoogd met f 27,800 die voor steenkolen met f 20,000. Voor gewone onderhoudswerken is f21,000 minder uiteetrokken. Als eerste termijn is eene som van f 150,000 uitgetrokkeu voor de daar- stelling van een gebouw tot huisvesting en opleiding der adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de marine, in plaats gelijk tot dusver op het wachtschip Kortenaer. Tengevolge van een door den minister in 't belang van het lot van den werkman genomen maatregel, gevoegd bij de noodzakelijkheid om de arbeids- loonen van de werklieden voor de gepantserde schepen te verhoogen, is de betrekkelijke post met f 50,600 verhoogd. De kosten voor uitzendingen van officieren en schepelingen naar ïudië is aanzienlijk hooger. Bij de waarschijnlijkheid dat de opleiding der kweekelingen voor de mi litaire geneeskundige dienst eene belangrijke wijzigiug te gemoet gaat, en alzoo de bijdragen in de kosten van het onderwijs niet met naauwkeurigheid te bepalen zijn, is daarvoor bij ramiug eene som van f 10,000 uitgetrokkeu. Noordhollandsche staatsspoorweg Heider-Uitgeest. Julij 1868. Opbrengst: reizigers f 16,509.91, goederen en vee f2602.10, divers f6.—. Totaal f 19,118.01. Aug. 1868. Opbrengst, reizigers f16,416 563; goederen en vee f2843.853; diverse f25.Totaal f 19,285.42. Eenige officiers van gezondheid 3e klasse, voor de Indische dieust bestemd, zullen eerlang hunne bestemming opvolgen, te weten de heer G. J. N. Loomeijpr met zijne echtgenoote tegen 15 October per Josephine Bernhardine, gezagvoerder C. Willms, van hier naar Suriname, de heer P. H. de Waal tegen 10 Oct. per LeopoUlgraaf van Lim burg Stirumgezagvoerder C. Campbell uit -Botterdam naar Batavia en de heer A. Feikema tegen 15 Oct, per Ferdi- naoiden Louis, gezagvoerder Vogelzang, van hier naar Batavia. Niettegenstaande de rijkswerf te Vlissingen geheel ont ruimd is, zullen de mariniers er nog voorloopig garnizoen houden, en staat zulks iu verband, naar men verneemt, met een uitbreiding van het korps.dat, op weinige mariniers na geheel compleet is. Eene verandering van uniform, gewij zigd naar dat van de marine, waarin onze zeesoldaten zich gemakkelijker bewegen kunnen, wordt mede te gemoet gezien. Voortaan zullen al de miliciens van de in te lijven ligting bij de infanterie, tot hunne eerste oefening, 10 maanden achtereen onder de wapenen blijven, en bij de vesting-artil lerie, de ponteuiers, den trein en de mineurs en sappeurs 6 maandeu. In het jaar 1869 zullen onder de wapenen worden gehouden, boven en behalve de officieren, 13,600 man kader en vrijwilligers6600 miliciens, die dienen moeten tot aan vulling van het incompleet der vrijwilligers; 10,400 miliciens die 6, 10 maanden en 1 jaar onder de wapenen moeten blijven; 7800 miliciens, bestemd tot het bijwonen der na jaarsoefeningen, waartoe zullen worden bestemd al de miliciens behoorende tot de ligting van 1865 en verder die van de overige ligtingeD, welke tot dusverre slechts gedurende 5 maanden in den wapenhandel zijn geoefend geworden, terwijl het getal paarden zal bedragenbij de cavalerie 2300 en bij de artillerie 1100. In het volgende jaar zal er geen kamp bij Milligen worden gehouden, maar rullen een gedeelte der artillerie en van het bataillon mineurs en sappeurs weder in het kamp bij Zeist en het corps pontoniers in dat bij Aude! worden geoefend. Thans zijn op de begrootiug van Oorlog de noodige gelden aangevraagd tot oprigting van twee compagnien hos pitaalsoldaten en eene compagnie transporttrein. De vroeger voorgenomen tractements-verhoogiug voor de kapiteins en luitenants blijft ook nu nog, om finantiëele redenen, achterwege. Maar voor de soldijen der onderofficieren wordt dit jaar eene verhooging voorgedragen, terwijl tevens wordt voorgesteld het zakgeld van de soldaten tot 25 cents per vijf dagen te suppleren, iu die garnizoenen waar het zooveel niet bedraagt. Yan Terschelling 30 Sept. schrijft men ons het volgende Heden werd door den heer Termeulen in presentie van twee leden der commissie, op het duikerstoomschip de Antago nist, in de haven alhier, eenige proeven genomen met ver schillende tot de visscherij op de Lutine bestemde werktui gen, als o. a. eene machine om het zand weg te blazen en een boormachine, zijnde de eerste op het achter- en da laatste op het voorschip bevestigdde werking van deze beide machines liet provisioneel niets te weuschen over en verstrekt den uitvinder, de heer Termeulen, zeer ten roem daar echter de haven uithoofde van de vele kleispecie geene geschikte plaats oplevert om een degelijk resultaat dier werk tuigen te kunnen waarnemen, zal men eerstdaags buiten de haven de proeven herhalen en om daarbij met goed succes later de visscherij op de Lutine te bewerkstelligen. Naar wij vernemen zijn de leden der commissie voor Terschelling: de heeren D. Reedeker, P. Altena en W. S. L. Eschauzier. Als een nieuw blijk van 's Konings belangstelling in de vereenigingen tot bevordering onzer weerbaarheid, deelt men mede dat het Z. M. behaagd heeft, den Grootmeester van 's Konings Huis, graaf Schiinmflpennmck van Neyenhuis, te benoemen tot HDs. Commissaris bij den Nederlandschen Weerbaarheidsbond. Z. M. heeft aan den scherpschutter I. I. Michon, werkzaam ter Algemeene Landsdrukkerij, een prachtig gouden horologie met gouden ketting geschonken, als een bewijs van Zr. Ms. tevredenheid over de vaardigheid door genoemden scherpschutter bij den afgeloopen wedstrijd betoond. De scheepvaart te Harlingen is tegenwoordig zeer druk, zoodat in de havens overal groote en in de kleinere vaarwa ters der gemeente een tal van binnenvaartuigen gezien worden, en wel zoo veel, dat ze zich bijna niet wenden noch keeren kunnen, ja dat de wensch wordt geuit, dat aan den oostkant der gemeente eene aanlegkaai voor kleinere vaartuigen wordt gemaakt. De aanvoer van hout is zoo groot, dat de grach ten en havens het niet kunnen bergen en bij het bestuur van Franeker aanvrage is gedaan door handelaars om tijdelijk een deel van die gracht der stad tot berging van hout te mogen bezigen. De Engelsch Board of Trade heeft een gouden horologie aan kapitein J. A. v. Winkel, van het Nederl. barkschip Francina Willemina, ten geschenke gegeven, voor zijne mensch- lievendlieid betoond aan de bemanning van het schip Lrechin Castte. Men schrijft uit 's Gravenhage aan den Arnli. Ctdat door den heer John 51. Millan, te Londen, bij onze Regering aanvrage is gedaan voor eene concessie tot het aanleggen van een havenhoofd in zee, lang ruim 400 ellen, op de kust van Scheveningen, vóór het Stedelijk Badhuis. Het zou voorna melijk bestemd zijn tot uitspanningsoord en tevens moeten dienen tot het gemakkelijk aanleggeo en ontschepen van vaar tuigen. De voorgestelde constructie is, zooals die met vrucht op de Engelsche kust wordt toegepast. Het Journal de Rome deelt een brief mede van den paus aan de protestanten en andere niet-cathoiieken, opdat zij zich, ter gelegenheid van het te houden concilie, aan de catholieke kerk aansluiten en zoo doende de vereeniging helpen tot stand brengen, waarvan voornamelijk het heil der christelijke maat schappij athangt: de wereld zal geen ware vrede genieten, zoolang er niet eón kudde bestaat, door één herder geleid. Eene Amerikaansche vennootschap heeft consessie ge vraagd voor den aanleg van een telegraafnet in China en zoodanige eonsessie reeds van keizer TschuDg-Tsehe bekomen. De lijn zal 900 mijlen lang worden en van Canton zich uit strekken naar Shanghai. Deze zaak zal voor de Chinezen van groot gewigt zijn; zij zullen er even druk gebruik van maken als de Chinezen in Californie, en daaruit vloeit voort dat zij zich van een ander alphabet moeten bedienen daar het Chinezen niet geschikt is voor telegraaftoestellen. Dat die verandering van grooten invloed zal zijn voor het verkeer van China met de beschaafde wereld ligt in den aard der zaak. Te Nieuw-York heeft zich thans eene vereeniging ge vestigd, die zich ten doel stelt het- dobbelen tegen te gaan. De vereeniging bezigt geheime agentenom de salons te bezoeken, waar gedobbeld wordt, en bewijzen te leveren voor

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2