3|nge3onöcn. CARGA-LIJST. v u BUilGEIUJJKE STAM) DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. de wettigheid der opheffing van deze inrigtingen. Deze agen ten moeten bovendien naam en beroep van de bezoekers dier dobbelplaatsen opteekenen en een lijst dier personen wordt geregeld aan de leden der vereeniging rondgezonden, opdat zij weten, wie het zijn, die hun eigen, of hun toevertrouwde gelden verdobbelen. Verscheidene groote firma's zijn leden der vereeniging. Gedurende de maand Augustus hebben de geheime agenten onder de dobbelaars 68 klerken van han delshuizen ontdekt en in de vorige zes maanden 623 gevallen medegedeeld. 't Is een feit, dat te Nieuw-York en Brooklijn 1017 verze- kerings- en loterijkantoren zijn en 163 faro-banken, waarvan de jaarlijksche netto-winst niet minder dan 36,000,000 dol lars bedraagt. Uit Zuid-Amerika wordt berigt dat er weder eene aard beving heeft plaats gehad. Te Valparaiso had men er slechts ligte schokken van gevoeld. In sommige streken zijn er in- tusschen groote overstroomingen het gevolg van geweest, die de bewoners noopten naar de bergen te vlugtener zijn ech ter slechts weinige personen bij verdronken. Van 49 schepen die bij de Chineas-eilanden lagen, zijn slechts 6 er zonder schade afgekomen. Eindelijk hebben de West-Indische booten uitvoerige berigten aangebragt omtrent het vreeselijke onheil, 't welk in de dagen tusschen 13 en 16 Augustus het noord-oostelijke deel van Zuid-Amerika getroffen heeft. De aardbeving heeft zich uitgebreid over de gansche kust tusschen Callao en Cobiza. Al wat aan de kust tusschen de beide genoemde plaatsen, welke beide zeiven verwoest zijn, ligt, is vernield. Van 't geen ten zuiden van Cobiza ligt, zijn nog geen berigten ontvangen. De steden Iquique en Arequipa zijn tot den grond toe ver woest, evenzoo de hoofdsteden Mejillones, Pisagua, Irica en Uochala. Al de steden in de mijnenstreek van Juancavelion zijn verwoest, o. a. de stad Cerro de Pasco. Te Chala, te Islay, te Mbllendo is geen huis blijven staan. De aardbeving duurde daar vijf-en veertig minuten. Nabij Islay is een aard- kloof ontstaan, met eene bron in den bodem. Hetzelfde ver schijnsel is op andere plaatsen waargenomen. Quito heeft minder schade geleden dan de meeste andere steden. In Ecuador zijn de steden Ibarra, San Pablo, Atuntaqin en Imontad in puinhoopen verkeerd. In Ibarra, Osavala en Cotocachi moet de geheele bevolking zijn omgekomen. De steden Perucho, Puellaro en Cacheguango in de nabijheid van Quito zijn bijna geheel omvergeworpen, waar Cotocachi stond is thans een meer ontstaan. Op sommige plaatsen werden nog den 19en schokken van aardbeving ge voeld. Uit het distrikt Esmeralda verwacht men ook opgaven van geweldige verwoestingen. Men meent, dat de ramp tot zelfs de hooger gelegen bergdistricten in de Andes niet ge spaard heeft. De rigting der aardbeving was over het algemeen van het Noorden naar het Zuiden, met herhaalde schokken in west- oostelijke rigting. Tusschen het begin der aardbeving in Islay en Chala, op een afstand van 145 mijlen, verliepen ongeveer tien minuten. Overal liggen de dooden nog onbegraven. De overgebleven bevolking leeft onder den blooten hemel en is niet zelden aan gebrek ter prooi. De regering zendt stoom- booten met benoodigdheden naar de geteisterde plaatsen. Doch beter denkbeeld van deze opgaven van de uitgebreidheid der ramp geeft de beschrijving van hetgeen ooggetuige op enke le dier plaatsen hebben aanschouwd van het verschrikkelijke dier natuurverschijnselen. Uit Arequipa wordt geschreven, dat daar de huizen allen van hout waren en van ééne verdieping, zoodat zij de eerste schokken wederstonden en de bewoners tijd hadden om zich in de open lucht te bergen. De gevangenen en de zieken in het hospitaal maken het grootste gedeelte van het getal der slagtoffers te Arequipa uit. In Iquique lijdt de bevolking gebrek aan water. Deze stad, in eene dorre streek gelegen, gebruikte gedisteleerd zeewater, en de fabriek aan zee, die in de behoefte voorzag is spoor loos weggespoeld. Te Callao, de noordelijkste der geteisterde steden, waarvan berigten zijn, heeft zich den dag na den 13 eene nieuwe ramp bij die van den vorigen dag gevoegd, daar een groot gedeel te der stad door brand vernield werd. Dertig huizen brandden geheel af, en zeven en twintig werden daarenboven zwaar beschadigd. Het vuur veroorzaakte hier eene schade van een millioen dollars. In de meeste berigten wordt het getal slagtoffers van de aardbeving over de geheele streek, van waar berigten bekend zijn, op 20,000 k 30,1)00 personen geschat. Met eenige naauw- keurigheid zal het getal wel nimmer kunnen bepaald worden. De materieele schade wordt geraamd op niet minder dan 30 millioen dollars. De Redactie onderschrijft niet altoos de der inzenders. Sedert een zevental jaren mogten wij inwoners van Oude Schild op Texel ons verheugen in zedelijke ontwikkeling der bevolking en in eene meer broederlijke genegenheid der leden van de twee alhier bestaande kerkgenootschappen onderling. Zeer veel bragt hiertoe bij het door eenige vrienden opge- rïgte wintergezelschap, onder den naam van Sociëteit Neptu- nuSi alwaar door zamenkomst der leden de band der vriend schap werd bevestigd en door voordragten de zucht tot ver meerdering van kennis werd geboren. In het vorige jaar zagen wij tot ons leedwezen een tweetal inwoners, wiens medewerking wij op hoogen prijs stelden, door verandering van woonplaats uit ons midden gaan. In het begin van dit jaar leed ons dorp weder veel door het overlijden van onzen jeugdigen hoofdonderwijzer en nu Zondag 27 Sept. j 1. waren alle bewoners zeer getroffendoor dien de hooggeachte en beminde heeren V. R. Sikkes, pre dikant, en G. G. Honig, R. C. priester en pastoor, mannen die sedert een tal van jaren door woord en voorbeeld zeer veel tot kweekïng van genoemden goeden geest hebben'me degewerkt, op hetzelfde uur hun afscheids-predicatie hiëldêir. Het afscheid der beide heeren van elkander en van de-in woners, bij hun vertrek aan de haven, was zoo hartelijk.en aandoenlijk, dat het een zigtbaar blijk leverde hoe hoog die leeraren hier werden geschat. De genoemde Sociëteit zet nog immer hare werkzaamheden voort, en, zoo wij hopen zal het doel der oprigting nimmer uit het oog verloren worden; maar dit vooral wenschen wij: dat de vrucht door de nu vertrokken leeraren gekweekt, door hunne verwacht wordende opvolgers moge onderhouden wor den en tot volkomen wasdom worden gebragtopdat de oogst der zeven verloopen jaren niet door de zeven volgende woelen verslonden. Oude-Schilders» Oude Schild op Texel, 1 Oct. 1866. Van en met 25 Sept. tot l Oct. zijn te Helder tot lossing ingeklaard Naam van het Schip. Gezagvoerder. Plaats van herkomst. Lading. Voor wien bestemd. Heron J. Barbinsou Sunderland Steenkolen Hagedoorn&Z. Pearel E. Burkett Zurmnhlen&C. Mary E. Jurhny n Wurfbain&Co. Aiubrocia Moe Toderham Hout Blikman Co. Olivia F. Jacobsen Sundswall it Maria T. Falix n n Sverige F. Andevson Alpha S. Torapson Sunderland Steenkolen Zurmnhlen&C. Rubert M. A. Torbecke Huuicksvall Hout Blikman Co. Eucharis A. Pederseu Hernosand Hout en Visch Van 23 30 September 1868. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Gerrit Boon, weduwnaar van Trijntje Koken Antje Mul der, weduwe van Wiegert Pieters van den Herberg. GEBOREN Petronella Anna, dochter van Jacob Koning en Grietje Kuiper. Johanna, dochter van Bonofacius Wiegel en Maatje van Ceters. Ma- rijtje, dochter vau Cornelis Bakker en Jannetje Witte. OVERLEDEN Hendrik de Wijn, 74 jaren. Van 15 30 Sept. 1868. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: Jan Kooijrnan en Catarina Roozendaal. Gerrit Gouwen, te Schagen, en Jantje Rentenaar. GEBOREN Gerrit, zoon van E. Langedijk. Trijntje, dochter van D. Kuiper en T. Breed. Diemvertjc, dochter van J. Gijzen en G Jongejan. Wij brand, zoon van W. Scherraerhorn en N. Slooten. Aris, zoon van' K. van der Vlies en N. Mos. Maartje, dochter van S. Koning en T. van der Mand. Jan, zoon van J. Speur eu B. Dekker. Abraham zoon van L. van Wachtendorff van Rijn en G. Kuiper. OVERLEDEN: Hendrik, 6 weken zoon van J. Koken S. Klos. Geertje Stam, 21 jaren, echtgenoote van H. Jeramink. Trijntje, 5 maan den, dochter van C. Keijzer en T. Marees. Jacobus Josephus Schatraad, 56 jaren, echtgenoot van A. Laan. Hendrica, 14 jaren, dochter van J. Klomp en K. J. van der Boom. Levenloos aangegeven 1. MAP. KTBERIGTE i\. AMSTERDAM, 30 Sept. Tarwe stil. Oude Witteb. Pools f 4.20 Jarige bonte f390. Rogge in loco vast. Petersburger f216, 217, 218. Taganrog f222 en a contant zonder korting. Petersburger f 210, 212. Tangarog f 216. Galatz f 210. Onveranderd. Op levering in October f205, 206, 207. Maart f205, 204. Mei f 205, 204. 1 Oct. Zandaardappelen f2.50 a f4.50; Geldersche Stoelm. f2.IC a2.20; dito ronde Wolkammer f2.10 a 2.20; Zeeuwsche Jammen f2.20 a 2.30; Pruisische f 2.30. Uithoofde van den minderen aanvoer, was de handel iets williger en lie pen de prijzen 10 cent hooger. SCHAGEN, 1 Oct. 8 Paarden f 25 a 100. 2 Stieren f 60 a 90. 28 Gelde Magere Koeijen f 70 a 110. 15 Gelde Vette Koeijen f 160 a 180. 6 Vaarzen f 50 a 80. 4 Nuchtere Kalveren f 8 a 20. 400 Magere Schapen f6 a 10. 350 Vette Schapen f 18 a 23. 40 Lammeren f 8 a 12. 4 Bokken en Geiten f 1.50 a 4.50. 6 Magere Varkens f 12 a 22. 50 Biggen f4 a 6. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 25 a 100 ct. ct. Duiven 10 a 25 ets. Boter per kop f 1. of f 1.33 per Ned. pd. Kaas 17^ a 25 ets. per N. P. Kipcijeren f3.50 per 100 stuks. PURMERENDE, 29 Sept. Kleine Kaas f32.75. Goede voorraad; slepend duur verkocht. Middelbare f Aangevoerd 179 stapels Kleine Kaas, 6 Middelbare. Boter van f 1.25 tot 1.35 per N. P. Gemiddeld f 1.30 per N. P. Aangevoerd 180 Runderen. In Vette koeijen was weer meer handel, de prijs was ook iets hooger. In Melkkoeijcn goede kwaliteit, is vrij vluggen handel, de magere Geldekoeijen zonder melk gelden weinig. Kalfkoeijen zijn duur. 13 Paarden. 2 Veulens. 79 Vette Kalveren prijs van 70 tot 90 ct. per N. P. Handel levendig. 18 Nucbteren Kalveren, prijs van f 8 tot 20.per stuk Handel vlug. 66 Vette Varkens. De prijs was van 46 tot 54 cents per N. P. Handel matig vlug. 53 Magere Varkens van f 14 tot 19 en 305 Biggen van f 4 tot 6. Handel redelijk vlug. 1650 Schapen, en Lammeren. De Vette Schapen waren niet zoo ruim aangevoerd, de handel was iets beter. Magere Schapen blijven onverkoopbaar. De Overhouders gaan stug van de hand. Kipeijeren f 3 75. Eend-Eijeren f 5.— per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3