10 man van het schip beproefden toen, door de hevige bran ding, in een andere boot aan land te komen. De boot werd echter verbrijzeld en 5 man vonden den dood in de golven drie werden gered en twee dreven op wrakhout aan land, terwijl zij 1£ uur door de golven heen en weêr gedreven werden, alvorens gered te kunnen worden. Onder de om gekomenen zijn luit. baron Uerkiill von Gildenband, vleugel adjudant van den keizer en de luit. Zorin. Weldra kwamen het-vuurpijl-toestel en de reddingsboot op de plaats aan, waarvan men echter eerst later gebruik maakte. De redding boot bereikte het schip en nam zooveel mannen in als ze kon bergen, doch bij de landing werden de kiel en vele luchtko kers beschadigd. Des namiddags werd de zee kalmerdaarna gelukte het met behulp van vier andere booten al de overigen aan land te brengen. De koning van Denemarken had on- middelijk den adjudant Mehldahl ter beschikking van den grootvorst gezonden met hem kwam de russische consul-ge neraal. Van Struer reisden de grootvorst met den vice- admiraal Possiet en twee officieren naar Berlijn. Te Aarhuus zouden dien dag 8 officieren en 200 matrozen aankomen en in de volgende dagen de overigen. De bemanning werd in de rijschool te Aarhuis ingekwartierd. Sedert de executie der Fenians te Manchester, was achtereenvolgens in verschillende steden van Engeland te zien geweest eene voorstelling van die gebeurtenis, uitgevoerd door wassenbeelden. De bezitter en vertoon er van dit kunstwerk heeft thans de onhandigheid gehad, om daarmede in Ierland op te treden, te beginnen in Dublin. Doch pas was in die stad de eerste vertooning tot het culminante punt genaderd en had de beul het luik doen vallen, of eenige personen met stokken bestormden het tooneel en sloegen Calcraft, den beul benevens zijne slagtoffers Allen Larkis en O'Brien en verder wassen- figuranten, kort en klein. In het Rotterdamsck Zondagsblad komt een zeer lezens waardig artikel voor, getiteld: «Het Koningrijk der Nederlanden en de omwenteling in Spanj e," waaruit wij het volgende overnemen Wat toch was de werkelijke stand van zaken in Spanje Eeue koningin, die aan haren gemaal slechts het regt 'toekende om te ja gen eu te visschen, en die voor het overige een ledepop was in de handen van twee lieden, de intendant Marl'ori, de fuvori van den laatsten tijd, en de geestelijke zuster Patrocinio. Die twee bestuurden het land. Ter wille van die twee werden ministeries omvergeworpen, ter wille van die twee werd goede raad in den wind geslagen. Aan het tot in de nieren verdorven hof, kwam eene alliantie tot stand tusschen de behoudslui en de clericaleu. Beide partijen reikten elkander de hand, met Marfori en Patrocinio als leiders of als werktuigen. De gevolgen van dat verbond lagen voor de hand. De couservativen voer den een regeringsbewiud in, dat de tirannie spoedig ten top voerde. De clericaleu hadden hunnerzijds weldra het heft geheel in handen. Vrijheid vau geweten en vrijheid van drukpers werden ijdele klanken. De gouden eeuw vau de godsdienstige school was aangebroken. Het neutrale onderwijs, afgescheiden van het ouderwijs in de godsdienst, werd uit Spanje gebannen. Het laud had, volgens de proclamatie der republikeinen, een heïrleger van 80,000 geestelijken van allerlei rang eu stand te onderhouden, die, niet te vredeu met vier honderd millioen realen, hen op de rijks en provinciale budgetten toegestaan, het land altijd volgens bedoelde proclamatie uit zogen, voor zoo ver het wulpsche hof en het slechte staatsbeheer daartoe nog mogelijkheid lieten. En wat nu waren van dat alles de resultaten P Het land werd doodarm; het had sints lang rijk kunnen wezen, hoog in aauzieu bij iedereen; het werd schier tot den bedelstaf gebragt. De immo raliteit, die in de hofkringen heersclite, woekerde in de lagere standen voort. Het godsdienstig onderwijs in Spanje althans mogelijk omdat de bevolking er uitsluitend Catholiek is het godsdienstig onderwijs kweekte bijgeloof eu dweepzucht aan. Domheid en bigotterie zwaaiden den scepter. Zóó ging het jaren achtereen. Maar de tijdgeest is niet te breidelen. Van lieverlede kwam het volk tot inkeer. Het had niet meer te kampen met theoriën, die, mooi voorgepraat, der goê gemeente zand in de oogen werpen en tot middel kuuneu dienen om eeue kunstmatige agitatie tegen een liberaal gouvernement in het leven te roepen. Het Spaausche volk had die thcoricn in praktijk zien brengen. Het had zich gebaad in de feitelijke toe passing van de conservative leer. Het had de moderne rigting met tak en wortel zien uitroeijen. Het had den banvloek zien slingeren tegen de open bare godsdienstlooze school. Het bad de zegening genoten van het godsdienstig ouderwijs, het uitsluitend godsdienstig onderwijs, het ouderwijs geheel in de magt der geestelijkheid. Het had geen scheiding beleefd van kerk en staat; de geestelijkheid was in Spanje de steunpilaar van den staat, en de kerk voerde in de staatsaangelegeuheden het hoogste woord. En trots al dat heil of juist door al dat heil, was het land in alle opzigten aan den raud des afgronds gebragt. Aan iederen Spanjaard drong zich zaclitkens aan de overtuiging op, dat hij op zedelijk gebied was misleid, dat hij op stoffelijk gebied letterlijk was geruïneerd, dat zijn land bovendien in de vreemde werd geminacht. En ten laatste ontwaakte de leeuw en schudde de manen. Hij behoefde zelfs de klaauwen niet uit te slaan; hij behoefde zich niet aan de ingewanden zijner vijanden te verzadigen; hij behoefde slechts op te staan en alles vlood vol schrik naar bet buitenland. Men kan dan ook niet zeg gen, dat de koningin van Spanje met hare intendant Marfori cn zuster Pa trocinio-van den troon zijn verjaagdzij hebben zich vrijwillig in balling schap begeven of het hoofd in den schoot gelegd, klaarblijkelijk omdat zij van de volkswoede het ergste vreesden. Mogen die feiten ook in Nederland aan het volk de oogen openen. Ook in Nederland hebben de behoudsmannen en de clcricalen een verbond geslo ten. Zij strijden wel is waar nog met theoriëu, maar Spanje leert waar heen men een land en een volk voert, wanneer die theoriën ooit door het monster-verhond in praktijk gebragt kuuncn worden. Het is waar, de eind uitslag moest ook in Spanje de overwinning aan de liberalen bezorgen, maar middelerwijl is bet volk in zedelijken en stoffelijken zin verarmd; middeler wijl is Spanje een eeuw ten achter geraakt; middelerwijl is er het vorsten huis verjaagd; en op dit oogenblik zullen de Spanjaarden nog een beroep moeten doen op al hunne vaderlandsliefde, wil het land niet aan regering loosheid ten prooi en eene altijd hatelijke en gevaarlijke vreemde interventie noodzakelijk worden Ziedaar de gevolgeu vau de heerschappij van den hoog adclijkcn Camarilla, ziedaar de gevolgen van de alliantie tusschen conservativen en clericalen; ziedaar de gevolgen van de vermenging van Kerk en Staat; ziedaar de zege ningen vau het godsdienstig onderwijs In Nederland vormen de liberalen iwyer-ministcries; in Nederland, hebben de liberalen zich steeds tegen de theorien van conservativen en clericalen aangekant; in Nederfand zijn kerk en staat van elkander gescheiden; in Ne derland bestaan openbare scholen waarop godsdienstloos onderwijs wordt ge geven, latende men het verder aan de ouders en aan de geestelijkheid over, om voor de godsdienstige ontwikkeling der kinderen te zorgen. In Nederland doet men onder een liberaal bewind en een vrijzinnigen koning, precies het tegenovergestelde van hetgeen tot dus ver in Spanje plaats had. En hoe is nu de stand van zaken in Nederland P Terwijl Spanje en zijn vorstenhuis te gronde gingen, i3 de kouing van Nederland bemind en vindt men in ons land vooruitgang op zedelijk en stoffelijk gebied. Men leze en herleze daaromtrent het schitterend tafereel, dat hierboven wordt opgehangen, niet door ons, maar door den clericaal-catholieken Maasbode. Indien nu dat contrast tusschen Nederland en Spanje den Hollauder niet tot in de ziel treft, dan achten wij de goede zaak ook in Nederland ver loren en dan zulleu de Nederlanders zóó diep moeten zinken als de Spanjaar den reeds gezonken zijn, vóór tot het besef te geraken, dat alléén vrijzinnige beginselen de ware zijn en dat de Hollaudsche Marforis en Patrocinios de Nederlanders en hun vorstenhuis in een afgrond hebben gestort, waaruit dynastiën zich bijna nooit en volkeren zich niet zoo gemakkelijk weêr we ten te verheffen. Het Nederlaudsche volk spiegele zich aan Spanje en leere den afgrond ontwijken voor het te laat is Het Hoofdbestuur van het ANTI-DAGBLADZEGEL-VERBOND heeft dezer dagen den Minister van Finantiën, zijn iugenemenheid betuigd, met de toezegging van de Troonrede, dat in dit zittiugjaar aan het oordeel der vertegenwoordiging zal worden onderworpen, eeu WETSONTWERP TER AFSCHAFFING VAN HET ZEGELRECHT OP DRUKWERKEN. Wij zijn in staat gesteld den inhoud van het adres mede te deelen. Het luidt alflus Eenigeu tijd geleden, mogten wij de optreding van Uwe Excellentie aan het hoofd van het departement van Financiën begroeten, als het vooruitzigt openend, op een spoedige afschaffing van het zegelrecht op de dagbladen. Slechts weinige maanden zijn er sedert verloopen en reeds heeft de troon rede het bewijs geleverd, dat wij niet zonder grond vertrouwden van Uwe Excellentie een daartoe strekkend voorstel aan de Staten Generaal te kunnen verwachten. Schroomden wij toen niet, die verwachting in een opzettelijk schrijven aan Uwe Excellentie te kennen te geven, des te meer gevoelen wij thans de behoefte, om Uwe Excellentie den dank en de erkentelijkheid over te brengen van ons „verbond" voor den ijver en den spoed waarmede de re geling dezer belangrijke aangelegenheid door U werd ter hand genomen. Uwe plannen zijn ons in de bijzonderheden nog onbekend, bd met verlangen zien wij uit naar de indiening van het aangekondigd wetsontwerp. Zooveel echter is ons althaDs gebleken, dat Uwe Excellentie zich niet met halve maatregelen tevreden stelt, geen vermindering voldoende acht, die onder den schijn van allen dienstig te zijn, slechts zou komen ten voordeele van enkele weinigen maar voor zoover fiscale moeijelijkheden haar nog in den weg staan, de vrije ontwikkeling der drukpers bevorderlijk wilt zijn, door volkomen opheffing dier moeijelijkheden. Dat vooral, dwingt ons de betuiging af van onze hulde. Moge liet Uwe Excellentie gegeven zijn in dit zittingjaar der Staten Ge neraal, Uw voorstel tot wet te zien verheven, en gij de zelfvoldoening sma ken van voor altijd Uw naam verbonden te hebben aan een maatregel, die, hiervan zijn wij overtuigd, den gunstigen invloed zal uitoefenen, op den staatkundigen zoowel als op den socialen vooruitgang van het Nederlandsche volk. GE 1EI&DË BERIGTEf, Aangekomen in het groote logement te Leeuwarden J. Graus, van Utrecht, de man die zoo uitmuntend zijn vak van lijkbezorger heeft uitgeoefend, dat hij thans beloond wordt met een vrijlogïs voor den tijd van 20 jaren. Er wordt verzekerd dat koningin Isabella van Bourbon, behalve haar particulier ver mogen, ook bij vergissing de juweelen der kroon heeft doen in pakken, benevens 23 milioen realen, die liaar door een gedien stigen minister uit de schatkist zouden zijn voorgeschoten, de voorloopige regering was voornemens een en ander terug te vragen. Door de familie Schuijmert wordt hartelijk dank betuigd voor de vele bewijzen van deelneming bij het over lijden van den weled. heer Jan Rutgert. Door de voor loopige regering van Spanje is bevolen dat ijverig zal worden voortgegaan met de oprigting van een standbeeld ter eere van den minister van finantiën Mendezabel. Volgens do Utrechtsche crt. heeft de maatschappij van weldadigheid stof tot groote tevredenheid, over de uitmuntende smaak der aard appelen en over de opbrengst, die varieert van 200250 mud per bunder. De katoenoogst in Georgia, Alabama en Flo- rida, heeft veel geleden door den worm en den regen. Bij Jos. J. Kievits, op Rapenburg, te Amsterdam, zijn ontvangen «warme! warme! warme! ligchamen a, fl.het paar, (zie Handelsbl. adv. no- 24879) en Theophile in de St. Nicolaas- straat, no. 403, is van meening, dat alle meDSchen rood of grijs haar hebben, hij noodigt neen ieder uit om een doosje chromopoeder te komen halen, zeer dienstig tot verwing van het haar, of om in den vuilnisbak te gooijen «zoolaüg de voorraad duurt" zal hij het cadeaux geven, later f2.de doos, «dus uiterst goedkoop!"Uit Bruinisse wordt berigt, dat de gunstige weêrsgesteldheid van dezen zomer ook voor- deelig gewerkt heeft op de ontwikkeling der oesters, die dit jaar uitstekend mooi zijn. De handel is dan ook, ondanks den vrij hoogen prijs, zeer levendig. De vloot van 21 schepen met 143 kanonnen gewapend, welke Engeland aan de westkust van Afrika laat kruisen, om den handel in slaven te onderdrukken, heeft in de laatste vier jaren zoo weinig slavenschepen bemagtigd, dat iedere vrijgemaakte slaaf ge durende die jaren aan Engeland 32800 p. st. kost. Slechts negen slaven werden op vrije voeten gesteld en de kosten der Afrikaansche vloot bedragen meer dan 295255 p. st. Zaturdag ochtend ten 9| ure heeft eeD jeugdig Franschman in het hotel de Saxe te Brussel een zelfmoord begaan. Men zegt dat deze wanhopige daad wegens eene liefdes-geschie denis is gepleegd, en nog wel wegens eene liefde voor eene dame, die alles behalve onberispelijk van zeden is. De verkoop van exemplaren der Lanterne neemt bij de verschij ning van elk nummer, meer en meer af. Als dit zoo voort gaat, dan zal de lantaarn wel binnen kort uit^ gebrek aan olie uitgaan. In sommige streken van Amerika hebben de brievenbestellers ten platte lande tegenwoordig velocipedes of trapwagentjes, waarmeê zij op hun gemak 12 mijlen per uur kunnen afleggen.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3