Jïteums* rn v $1* ^<ftÖöei1entie--6faÖ. M 769. Achtste Jaargang. 1868, ZATURDAG 10 OCTOBER. pbcelte. J2iet~offiricd gebrdtr. ELDBBSCHS CO Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Oentenvoor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bij deze bekend, dat, even als vroeger, van den 16 dezer tot en met den 15 April 1869, de quarantaine zal gehouden worden achter in het Nieuwe- diep bij het Nieuwewerk, en dat alle vroegere bepalingen opzigtelijk het stoppen of ankeren en in quarantaine liggen in den mond van de Iiaven, van volle kracht blijven; zullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeten oudergaan, na welke visitatie de visiteur der quarantaine, indien daartegen geene bedenkingen bestaau, vrijheid geeft om haar het Nieuwewerk te ver halen of te zeilen; doch ingeval er onverhoopt ziekte of besmetting aanwe zig of te vermoeden is, zoodanige schepen zal gelasten om in den mond der haven aan den Steenendam te meeren, alwaar zij tot nadere orders van Hoogerhand steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts, aan visitatie zonder quaran taine onderworpen ziju, vrijstaan, om de visitatie op de reede af te wachten, indien het met hun belang in strijd is om in het Nieuwediep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwd, .om zich zonder schriftelijke vergun ning van den Heer Directeur en Kommandant der Marine, aan boord van quarantaine-schepen te begeven, ten einde zich te vrijwaren voor de toepas sing der zware straffen, welke op de overtreding zijn vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 8 October 1868. L. VERHEY, Secretaris. POLITIEK OVEP.ZIGT VAN DEN DAG. De ongunstige geruchten, door sommige bladen omtrent den toestand in Spanje verspreid, hebben zich tot heden niet be vestigd. Men kan niet voorzeggen wat de toekomst zal baren, doch elk een zal moeten bekennen, dat tot heden toe de Spaan- sche revolutie met zooveel orde als mogelijk en bijna zonder bloedvergieten is bewerkstelligd. De correspondentiën, die der omwenteling het meest vijandig waren gezind, voorna melijk de Patriegeven thans ook loffelijke getuigenissen van den toestand te Madrid. Wat het optreden van de Carlistische partij in Spanje betreft, werd haar nooit de overwinning toe gedacht; alleen de mogelijkheid, dat zij het land eenigen tijd in spanning zou houden; zelfs dit is haar echter mislukt. De vader van den pretendent, laatstgenoemde reist onder den naam van hertog van Madrid, moge al de voordeelen, die voor hem uit de revolutie mogen ontspruiten op zijn zoon hebben overgedragen, 't zal dezen zeker weinig baten of aan zijn candidatuur kracht bijzetten. Men hoiidt zich te Madrid op dit oogenblik bezig met de kwestie van ontwapening, derge- nen, die door de zorg van kolonel Escalante, later door de geestdrift des volks tot generaal benoemd, van wapenen zijn voorzien. Tot heden heeft echter de volmaakste orde geheerscht en vervult die gewapende menigte op uitstekende wijze de dienst der politie. Mogteu de cortes tot de republiek beslui ten, dan zal het niet moeijelijk vallen, die lieden over te ha len eene blijvende militie te vormen, daar in hunne gele deren het republikeinsch element het heerschende is. Doch het zou misschien geheel anders zijn, zoo de constituante be sloot den monarchalen regeringsvorm te behouden. Men moet echter den Spanjaarden ter eere nageven, dat zij tot op dit oogenblik door geen enkel woord gezocht hebben, invloed uit te oefenen op het te nemen besluit hunner vertegenwoordi gers. Tot heden zijn de hoofden der partijen het nog eens, en zoo dit blijft voortduren, zal het Spaansche volk zeker eiken vorm van regering aannemen, die door zijn vertegen woordigers wordt aanbevolen. Prim is Woensdag ten 2 ure te Madrid aangekomen, 't is onmogelijk de geestdrift te beschrijven en de uitgelatenheid der bevolking; er was eene ontzaggelijke menigte op de been 't schouwspel overtrof al wat ooit te voren van dien aard plaats hadbij werd door deputatiën van de geheele stad, van het leger en de vloot verwelkomd en begeleidmen had vier uren noodig om de stad door te trekken de passage was geheel gestremd. Voor het hotel van Prim op de Puerta del Sol zijn verscheidene menschen dood gedrongen. Deputatiën van Franschen, Italianen en Zwitsers, benevens muziekkorp sen vergezelden den trein. Prim heeft van het balkon van het ministerie het volk toegesproken en gezegd, dat tusschen hem en Serrano de in nigste overeenstemming heerschte; de eendragt moet bewaard blijven onder de liberalen, het volk en het leger, want de eer der zegepraal komt aan de marine toe. Serrano en de verbannen generaals der unie hebben Prim na het eindigen zijner rede, omhelsd, terwijl Serrano uitriep: «Weg met de Bourbons!" hetwelk luide werd toegejuicht, de stad is prach tig geïllumineerd. Ook de admiraal Topete is aangekomen. 3TIBTT WS TIJD I1T&BIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, euz. 9 Oct. 1868. Donderdag morgen omstreeks 9 ure viel een spelend knaapje van den Molenbrug midden in het Ileldersche ka naal. De brugwachter J. ltitter snelde onmiddelijk toe met een haak die hij den knaap toestak en door deze werd ge grepen en krampachtig vastgehouden. Bij het ophalen werd de brugwachter geassisteerd door den broodbakker J. Yer- faille en den schipper Betblehetn, die het kind grepen en ondersteunden. Inmiddels sprong ook de schippersgezel M. van der Hoeven, ter redding, gekleed te water; daar echter zijn moedig hulp betoon hier een oogenblik te laat kwam, zwom hij weder naar den wal, en sprong kort daarna nog eens te water om het nog drijvende hoedje van het kind te redden, dat hem dan ook gelukte. Woensdag avond, omstreeks 8 ure, had in de kazerne der Infanterie, in het fort Erfprins, alhier, een aller treurigste omstandigheid plaats. Een onder-officier, tot wanlioop ge dreven, is tot het noodlottig besluit gekomen om zich door middel van een geweerschot van het leven te berooven. De ongelukkige had de tromp van het geweer in de mond ge- geplaatst, de laadstok op den trekker gelegd en die met den voet afgedrukt. De aanleidende oorzaak is slechts bij weini gen bekend en wordt geheim gehouden.' Het bleek ons gisteren avond bij de voorstelling van het jeugdig operetten gezelschap, dat het publiek zijne eischen hiér wel wat al te hoog gesteld had, vandaar dat beide eerste stukjes Martin de Vioolspeler en de twee Blinden weinig bijval vonden; hoewel de rol van Beter, een boeren zoon, door Mej. Marianna niet onverdienstelijk werd uitge voerd. In het laatste stukje de Verloving bij Lantarens werd echter de bijna verloren reputatie, geheel herwonnen; dit stukje waarin meerder actie ligt dan in de beide vori- gen werd vlug en levendig afgespeeld. De jeudige leden ga ven daarin blijken dat zij voor dit vak zeer veel aanleg be zitten, en dat voor een gunstig succes in deze, zeer veel afhangt van de keuze der stukken. De luits. t. z. 1. en 2. kl. C. E. T. van Woelderen en O. J. Marinkelle, behoord hebbende tot't eskader in Oost- Iudië en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gebragt. Door den gemeenteraad van Texel is benoemd tot hoofdonderwijzer te Oost aldaar, de heer J. B. Quant, van Bergen. In de bekende zaak van dr. Zaalberg heeft alsnu de volle Synode der Nederlaudsche Hervormde Kerk het vonnis der Synodns Contracta bevestigd, met bepaling dat de Haag- sche kerkeraad de kosten der herziening zal dragen. Deze beslissing bragt te 's Ilage zekere spanning te weeg. Men vraagt zich af, of de kerkeraad nieuwe middelen zal beramen, om de wederoptreding van dr. Zaalberg toch te beletten.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1