OPRIGM VAN AVONDSCHOLEN. M 770. Achlste Jaargang. 1808. /v JlicutoS' en i j A<ftöoerleiifie--6faö. WOENSDAG 14 OCTOBER. Zitting van den Gemeenteraad, HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post H 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Diugsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. gcbccïtc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen, ter uitvoering van het raadsbesluit van den 19 Mei 11.ter kennis van de ingezeteneu dezer gemeente, dat aan de vier openbare lagere Scholen No. 3, 4, 5 en 6, zullen worden opgerigt AVONDSCHOLEN VOOR JONGENS, en bovendien aan de Scholen No. 3 en 5 AVONDSCHOLEN VOOR MEISJESdat het onderwijs op die Avondscholen kosteloos wordt ge geven en zal aanvangen op Maandag den 19 October aanstaande, des avonds ten ure. Op deze Avondscholen worden toegelaten leerlingen die den ouderdom van 12 jaren hebben bereikt, behoorlijk kunnen lezen en schrijven en be kend zijn met de bewerking der tiendeelige en gewone breuken. De JONGENS bezoeken de school in de wijk waartoe zij behooren, en de MEISJES uit de school wijken 3 en 4, de School No. 3 en die uitdeschool- wijken 5 en 6, de School No. 5. Burgemeester en Wethouders achten het noodig de Ouders te wijzen op het groote nut dat aan het bezoeken dier Scholen voor hunne Kiuderen ver bonden is, vooral voor JONGENS, die later, op 14jarigen leeftijd, gebruik wenschen te maken van het onderwijs op de Industrieschool. Helder, den 6 October 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. JSiet-offiriM ge&eeïtt. op Vrijdag 9 Oct. 1868. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Janzen. 1). Rapport omtrent het onderzoek der begrooting voor 1869* De heer Braaksma tot algemeen rapporteur benoemd, brengt het verslag der afdeelingen uit, waaruit blijkt I. Dat verhinderd zijn geweest aan het onderzoek deel te nemen de heeren Zur Muhlen en van Strijen. II. Dat tot rapporteurs zijn benoemd geworden de heeren de Breuk Boomsma en Braaksma. III. Dat tegen de raming der ontvangsten in geen der af deelingen bezwaren zijn geopperd. IV. Dat ten opzigte van de raming der uitgaven, geringe wijzigingen worden voorgesteld als a. Art. 6 van hoofdstuk I met f100.te vermeerderen. In een der afdeelingen was de bemerking gemaakt, bij de bespreking der post tot verhooging van de jaar wedden van de tweede, derde en vierde ambtenaar ter secretarie, ieder met f50.om ook de eerste ambtenaar, bij zijne vele werkzaamheden, eene verhoo ging van f 100.toe te staan. Dit voorstel is in de algemeene vergadering van rap porteurs met B. en W. geapprecieerd. b. Bij de behandeling van Hoofdstuk (Onderwijs), de post van f500.uitgetrokken voor de industrieschool, over te brengen bij die voor het uitgebreid lager on derwijs. En voorts op het verzoek van den heer J. H. Polak afwijzend te beschikken. c. Artikel 9 Hoofdstuk IV met f 50. te verhoogen tot ver betering der jaarwedde van den Opper-Brandmees- tervoor meerdere bemoeijingen wegens uitbreiding van het brandwezen. V. Dat ten opzigte van het adres van den beer E. Kindt, om toelage voor bestfating in al de afdeelingen is te kennen gegeven dat adres te stellen in handen van de commissie voor gemeente-werk en. VI. Dat de commissie voorstelt de begrootingbehoudens deze aanmerkingen, goed te keuren. Vervolgens wordt door betzelfde lid rapport uitgebragt aan gaande de begrooting van bet Burgerl. Armbestuur en het Alg. Weesbuis, waaruit blijkt dat geene bezwaren zijn gerezen en alzoo de goedkeuring voorgesteld. Daarna wordt door den Secretaris de begrooting artikels- gewijze voorgelezen. De voorgestelde wijzigingen worden be handeld daar waar ze behooren en met meerderheid van stemmen aangenomen. Eindelijk wordt door den Voorzitter de geheele begrooting in omvraag gebragt en met algemeene stemmen vastgesteld. Voor de gemeente tot een bedrag van f 159,648.56^. Voor het Burg. Armbest. 11,100. Voor het Alg. Weeshuis 14,071.23|. 2)Voorstellen tot heffing van belastingen op verbruiksvoor werpen. Het ontwerp-besluit met bijbeboorende memorie van toe lichting wordt met algemeene stemmen goedgevonden ter goedkeuring aan de Ged. Staten in te zenden. In de memorie van toelichting wordt nader aangetoond dat de beffing van verbruiks-belasting meest overeenkomstig de finantiëele gesteldheid der ingezetenen is en dat de hoof delijke omslag voor deze gemeente de meest drukkende belasting is, die bet moeijelijkst is te innen, zoo dat B. en W. groot bezwaar zien om die belasting te verhoogen. Van de 1996 clliDgeslttgcucu bcLuoixn or 1600 tot clo do drie laagste klassen de overige 396 zijn over de 8 overige klassen verdeeld. 3). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat de beer Egberts beeft verklaard de benoeming tot plaatselijk muziekmeester aan te nemen en met medio Octo ber zijne betrekking hoopt te aanvaarden. b. Dat de beer dr. Lamping zijne benoeming tot lid van de commissie voor middelbaar onderwijs beeft aangenomen. c. Dat de beer dr. Krol de benoeming tot commissaris van bet gemeente ziekenhuis en de apotheek heeft aangenomen. a, b en c worden voor kennisgeving aangenomen. d. Dat een verzoek is ingekomen van den beer J. Blokziel om bet beurtveer van bier op Amsterdam tijdelijk te mogen staken. Wordt toegestaan. Op de gewone rondvraag niemand bet woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. ITIBÏÏWSTIJSI3.T3S1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord euz. 13 Oct. 1868. Zondag morgen is de gezagvoerder van het alhier in de haven liggende Engelsehe fregatschip Golden Dream, wegens schulden, in verzekerde bewaring genomen en naar Alkmaar overgebragt, alwaar hij op kosten van den schuldeischer voorloopig in gijzeling wordt gehouden. Aan de zeemiliteins die met 1 Mei jl. in dienst zijn gekomen en blijken hebben gegeven van genoegzame erva- rendheid in de verschillende dienstzaken; wordt thans groot verlof verleend. Van Zaturdag tot op heden zijn er suc- cessivelijk 230 vertrokken. Volgens de Staatscourant van heden is Z. M. moni tor Heiligerleekommandaut luit. t/z. le kl. H. A. Ridder van Rappard, den 12 dezer te Hellevoetsluis aangekomen en is Z. M. ramschip Schorpioen kommandant kapt. luit t/z. W. IC. van Gennep den 11 dezer van Lissabon vertrok ken met bestemming naar hier. De luits t/z. le kl. D. A. Coomans de Ruiter en W. H. F. van Oordt, de luit. t/z. 2e kl. H. A. Schippers en de offic. van gez. 2e kl. J. Lamie, allen behoord heb bende tot het eskader in Oostindie en van daar den 2 dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dat tijdstip op non activiteit gebragt. Z. M. heeft benoemd bij de scherpschutter-vereeniging West-Friesland te Schagen, tot le luit. J. Jansz. Denijs, thans 2e luit.; en tot 2e luit.offic. van kleeding en wapen. J. Dirkzu. Roggeveen.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1