BURGERLIJKE STAM DER GEMEEXTË HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE VLIELAND. BURGERLIJKE STAXD DER GEMEENTE W1ERIXGEN. Port Natal nog een tweede en rijker goudveld ontdekt, dat ten oosten van het eerst gevonden en op liet gebied van den Mosina-stam ligt, waar men siuds onheugelijke tijden naar goud heeft gegraven. -- Uit Namen wordt dd. 29 September geschreven: In andere steden is een dienst georganiseerd tegen brand. Daar onze stad zich echter in vele zaken onderscheidt, zoo bezit zij eene dienst om den brand te bevorderen. De herdclijke zorg van het gemeente-bestuur heeft deze nieuwe inrigting tot stand gebragt. Eergisteren nacht ontstond brand te Salzinnes. Een der notabelste inwoners dezer voorstad ijlt de stad in, naar de wacht der pompiers, ten einde personeel en brandbluschmid- delen ter beschikking te bekomen. Die zaak schijnt zeer eenvoudig, doch onze man had buiten de nieuwe verordening van het bestuur gerekend. De gewekte pompiers zeggen aan stonds dat hij zich hiertoe tot de politie wenden moest. De politie verklaart dat de brandspuiten niet mogen vertrekken, ronder bevel van den wethouder van publieke werken. Men schelt aan bij dezen magistraatspersoon, en doet onderzoek naar de zaak »Het is goed" zegt deze »ik zal naar den architect zenden, die naar de uitgebreidheid der ramp een on derzoek zal instellen, want ik wil niet dat men de brandspui ten voor niets zal laten vertrekken." Men verwittigt den architect van den brand, die zich naar de plaats der ramp begeeft en oordeelt dat eene tusschen- komst der brandspuiten noodig is. Deze ambtenaar doet zijn rapport aan den wethouder, welke ten laatste aan het hoofd der pompiers met hun materieel, twee brandspuiten uitrukt. Een groot uur tijd was intusschen met dit gaan en komen verloopen, en het vernielende element had intusschen tijd ge had zijne vernieling te volbrengen. Toen de hulp eindelijk bij het tooneel van den brand aankwam, was alles verteerd, zoodat er niets meer te verbranden viel. Zekere vrouw, genaamd M. V., oud 82 jaar, wonende te Ittenbeek (Pruisen) en bekend staande als een bovenma tig gebruik van sterke drank te maken, is geheel tot kolen verbrand in haar huis gevonden, 't Vuur, dat haar verteerd heeft, had de rondom haar aanwezige goederen in 't minst niet aangeroerd. Maandag gaf een Italiaansch opera-personeel eene voor stelling te Dublin. Men voerde met mevr. Titiens en den tenor Mongini de Hugenoten op. In de laatste acte (de be kende scène van den Bartholomeus-nacht) vloog mevr. Titiens plotseling naar het voetlicht en riep om geneeskundige hulp. Dadelijk klommen een paar geneesheeren, te midden van een groote agitatie van de zijde des publieks, op het tooneel. Het bleek toen dat mevr. Titiens om hulp had geroepen voor Mongini, die bewusteloos tusschen de coulissen lag. Een der figuranten had hem namelijk bij ongeluk een sabelhouw ach ter het regteroor toegebragt! Heelkundige hulp bragt den lijder weldra buiten gevaar, die evenwel door belangrijk bloed verlies zeer verzwakt is. Eene gehuwde dame had steeds de gewoonte in de keu ken te snuffelen, waar zij een groot gedeelte van den dag doorbragt, op alles loerende en vittende. Laatst verscheen zij weer in de keuken, maar trof er tot hare verwondering de keukenmeid niet aan. Na lang zoeken vond zij de meid in den salon in een voltaire voor het raam zitten, met een roman in de hand. »Wat voert gij hier uit?" riep de dame bleek van verontwaardiging, maar de meid antwoordde kalm »Als uwe plaats in de keuken is, dan is mijne plaats hier!" In de wetgevende vergadering van Georgië, waarin zoowel blanken als negei'3 zitting hebben, kwam het onlangs tot heftige onaangenaamheden. De leden geraakte onder el kander slaags en het gevolg van het vuistgevecht was dat de negers op straat werden gesmeten. Daarmede was dit parlementair incident niet ten einde. Onder de negers waren een paar kleurlingen, gekruist ras, die in verzet kwamen, bewerende dat men hen niet de deur had behooren uit te smijten daar zij blanken waren. Er ontstond daarover eene woordenwisseling, De blanken beschuldigden daarbij de kleur lingen dat zij zwart wit noemden, terwijl dezen daarente gen staande hielden, dat de blanken wit zwart noemden. Tot eene beslissing kwam het vooralsnog niet. Het feit verdien de niettemin vermelding, daar men er uit leert, dat er wer kelijk over de vraag wat wit of zwart is verschil kan ont staan. IJk van maten en gewigten. enz. Bij de weder-indiem'ng van het wetsontwerp betreffende de maten, ge wigten en weegwerktuigen, heeft de minister van Biunenl. Zaken, na een naauwkeurig onderzoek, voorgesteld het stelsel van het ontwerp van den minister Heemskerk, met betrekking tot de namen der maten en gewigten te moeten blijven volgen. Hij is de overtuiging toegedaan dat alleen door uitsluitende erkenning der iuternationale terminologie, geleidelijk hier te lande in te voereu, eene zuivere toepassing van het metrieke stelsel te ver krijgen is. In plaats van de namen, zal overigens de waarde, die daardoor wordt uitgedrukt, mogen gebezigd worden. Alleen den naam van den bun der heeft de minister onveranderd gelaten. Het beginsel in het vorige wetsontwerp omtrent de grondslagen der maten en gewigten aangenomen, was, dat de platina mètre en het platina kilo gramme, vermeld in het Kouinkl. besluit van 12 April 1839, de standaar den zouden zijn. De minister meent dat de wet moet verwijzen naar de oorspronkelijke Parijsche staudaarden als grondslagen der maten en gewigten en kopijen daarvan als standaarden in Nederland voorschrijven. In dien zin zijn thans de artt. 1 en 2 vervat. Met betrekking tot de ijkregten, acht de minister het. wenschelijk deze af te schaffen voor de maten cn gewigten en balansen, maar ze te behou den voor de gasmeters. Het tarief der ijkregleu voor die gasmeters is van 50 op 25 cents voor de kleinste soort teruggebragt, met opklimming van 5 cents voor eiken kub. decimeter meer inhoud, en tot een maximum van f 20. De bepalingen omtrent gasmeters worden binnen 2 jaren na de in voering der wet ingevoerd. Het vaatwerk is, volgens de beginselen van de tegenwoordige voordragt, buiten elk toezigt geplaatst en zal derhalve nimmer het karakter van maat kunnen aannemen. Een voorschrift tot vestiging van een cursus voor opleiding van ijkers acht de min. in deze wet niet te huis te behooren. De daartoe betrekke lijke bepaling in het vorig wetsontwerp, is derhalve weggelaten. Van 2 9 October 1S68. ~f ONDERTROUWD A. Houpt, klerk, 27 jaren, wonende thaus te 'Am sterdam, oulangs alhier en A. van Campen, 21 jaren N. H. Edcius, zeeman, 21 jaren en E. Sluijs, 25 jaren. J. Noot, landmau, 25 jaren en C. Blom, 24 jaren, wonende te Callantsoog. GEHUWD: L. de Wilde en R G Weijss. BEVALLEN J. L. Sleutel geb. Koch, Z. H. P. Lonws geb. van der Poel, Z. N. Schilder geb. Wiering, D. A. van de Poll geb. Roodt, D. II. Bruiju geb. Crabbërfdam, D. C. Abeln, geb. Nobbes, D. W. van Brederode, geb. Beers, Z. C. M. van Smirren geb. van Zuijlen Z. J. Klik, geb. Quak, Z. K. Jausen geb. Schuitemaker, D. E. C. van Haren geb. Swart, Z. G. lloornsraan geb. i-Ioogvorst Z, D. M. Smids geb. Ligthart, D. H. C/Moonen geb. Huppen, D. OVERLEDEN J. van Dissel, 24-jaren. J. G. Leijer, 5 maanden. M. van Dok, 3 dagen. M. Pruppel, 24 jaren. D. R. A. Böhnhardt. 2 maandeiw H. P. Klasing, 21 jaren. G. Rumpff, 6 jaren. Hi E. Tiemann, 62 jaren.. Levenloos acngegen 1. Van 1 Sept. 10 Oct. 1868. ONDERTROUWD Jan Groendijk, zeeman, 25 jaren en Wietske Swart 26 jaren. Gerrit van Asselt, weduwnaar van Justina Jobanna Blad, rijks-ambtenaar, 51 jaren en Japke Alberst Roos, weduwe van Jan Jacobs Schol, 4S jaren. Reinder de Beer, zeeman, 23 jaren en Reintje Zuid mulder, 26 jaren. Rijn Kleijn, zeeman, 27 jaren en NVietske Luidiuga, 23 jaren. GEHUWD: Gerrit Gerrits Buil, weduwnaar van Grietje Jacobs Kleijn, en Trijntje Stobbe. GEBOREN Cornelis, zoon van Jacob Schaap en Neeke Spanjer. Picter, zoon van Cornelis Pieters Cupido en Jantje Si plees Cupido.Willem, zoon van Sake de Vries en Grietje Kuijper. Joukje, dochter van Dirk Pronker en Grietje Gerrits Buil. Willem, zoon van Andries Andnes Bos en Trijntje Cornelis Kuijper. Jemke, zoou van Willem Pieters Kooijman en Neeke Pieters Pronker. Cornelis, zoon vau Pieter Pieters Cupido en Grietje Alberts Smit. Aukje, dochter van Pieter Heertjes Schroor en Pietje Brouwer. Jense, zoon van Cornelis Bouue en Baukje Pieters Bakker. Pieter, zoon van Pieter Willems Smit en Anna Cornelis Schaap. Jantje, dochter van Jan Semkes Roos en Anne Pieters Cupido OVERLEDEN Jetske Gerrits de Beer, gehuwd met Jan Willems Cupido; 74 jaren, Ambtshalve ingeschreven 1. Van 20 Sept. 8 Oct. 1868. ONDERTROUWD Klaas Visser, 31 jaren, zeeman en Trijntje van Keulen, 33 jaren.Gerrit Visser, 28 jaren; zeeman en Martje van Keulen, 24 jaren. GETROUWD Klaas Visser en Trijntje van Keulen. Gerrit Visser en Martje van Keulen. GEBOREN Klaartje, dochter van F. Laribij en Sibella Visser. Pieter zoou van G. Duinker en Maartje Disper. Pookje Baukje, dochter van Engel de Boer en Klaartje Molenaar. OVERLEDENTetje Grol, weduwe Klaas van Keulen, 67 jaren. Gedurende de maand Sept. 1868. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD T. Smit met Marijtje Boersen. GEBOREN Gerardus Arius Johaunes, zoon van A. J. Kloos en Gijs- berta Zaal. Aaltje, dochter van N. Wagemaker en Trijntje Dovis. —'Dirk, zoon van N. Lont en Neeltje de Haan. OVERLEDEN Antje Scheltus, 1 jaar, dochter van S. Scheltus en Geertje Vermeulen. Maartje Kool, 56 jaren, echtgcnoote van E. Hellingman. Neeltje Tijscn, 4 maanden, dochter van Jb. Tijsen en wijlen Grietje Kooij. Pieter Kaan, 84 jaren, weduwuaar van wijlen Jannetje Kuijt. Jan Spreukeling, 7 weken, zoon van KI. Sprcukeling en Maartje Koster. Jan van Ilarteveld, 4 maanden, zoon van A. van Harteveld cn Lijsebet Boersen. MARKTBËRIGTM, AMSTERDAM 12 Oct. Prijzen der aardappelen. Zaudaardappelen f 2.50 a 4.40, Zeeuwsche Jam men f2.30 a 2.70, Friesche dito f2.40 a 2.50, dito Munstersche f 1.90 a 1.95, Geld. Stoelematters f2.20 a 2.40, Geld. Ronde Wolkammers f 1.80 a 2.Pruisische f 2.30. Veel aanvoer, tamelijke handel. ALKMAAR, 10 Oct. Aangevoerd 13 Paarden f 60 a 150. 3 Koeijen fllOa 180. 6 Nuchteren Kalveren f6 a 14. 413 Schapen f8 a 26. 6 Geiten f4 a 6. 27 Magere Varkens f 8 a 20. 280 Biggen f 4 a 7. Boter per kop 80 a 90 ct. HOORN, 8 Oct. Kleine kaas f34, comm. 34.50, aangevoerd 196 stapels, wegende 43477 ff? 's GRAVENHAGE, 12 Oct. Boter. Kleine aanvoer bij hoogere prijzen en vlugge handel, vroege markt besteed van 64 tot 66; later iets slapper en slepend, enkele vaten van de baud gegaan, terwijl er door houders hooger geëischt werd. LEEUWARDEN, 9 Oct. Tarwe weinig aangevoerd en als voren opgeruimd; puike f 11.30 a 11.70; knappe f 10.80 a 11.Rogge in de buitenlandsche soorten iets hooger inl. als voren; Petersb. f7.30 a 7.35; Tagaurog f7.50 a 7.55; inl. f 8.80 a 9.Boekweit met beperkte vraag als voren. Friesche zand 1' 9.a 10. Fransche per 2100 kilo f240.a 250.Gerst bijna niet ter veil en ver kocht: winter f7.10 a 7.40; voersoorten f 6.25 a 6.75. Haver ruim prijs houdend: korte voer 4 5C a 5.20; lange voer f4.20 a 4.40. Boter. Aanvoer 802/4 339/8 27/16. Prijs: le soort f61; 2e soort f55.50. Kaas. Aanvoer 1437 Ned. kanterk. f36.25 a 36.50; andere soorten niet verkocht. Aan de veemarkt waren heden aangevoerd: 626 runderen, 336 varkens, 770 schapen, 26 paarden. Trage markt. ANTWERPEN, 10 Oct. Granen. Markt onverauderd; weinig affaire. Wol. Markt onveranderd. Heden verkocht 25 b. vet-wol van la Plata; 86 b. Afrikaansche cn 22 b. vau dc Kaap de Goede Hoop.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3