De Oost-Indische berigten loopen tot 5 Sept. In de Java-Bode leest men het volgende Op grond van berigten, afkomstig van chinesche reizigers en handelaren, is te Sourabaija door sommigen beweerd, dat de rust op Bali niets te wenschen overlaatzoodat de feiten, waarop kort te voren de stelligste berigten omtrent het te gendeel gebouwd werdenalleen zouden bestaan hebben in de verbeelding der berigtgevers. Dit laatste stemt evenwel niet overeen met de mededeelingen der regering zelve in de Ja- vasche Courant. Deze toch hielden indat een gedeelte der mohammedaansche bevolking op Boeleleng onwillig bleef haar wettig hoofd te erkennen, en dat eenige raddraaijers, wier aanhang op 2000 man geschat werd, het bestuur wilden dwingen om Ida Madè Bahi, het ontslagen hoofd van Bandjar, in die waardigheid te herstellen. Thans meldt dan ook de Soerabaija Courant van 31 Aug. dat aldaar den vorigen dag per telegraaf uit Batavia het be vel ontvangen is om alles in gereedheid te brengen voor het aanstaand vertrek der troepen. Uit nadere berigten van Celebes blijkt, dat na den gevoe- ligen slag op 6 Augustus aan den opstandeling Bonto-Bonto toegebragt, deze het niet gewaagd heeft zich op nieuw in de vlakte te vertoonen. De orde in Labakkan is dan ook op alle punten hersteld, ofschoon Bonto-Bonto en de zijnen zich nog altijd aan de grenzen van ons grondgebied ophouden. Bij de terugkomst der troepen te Macasser heeft de majoor Veenhuizen eene toespraak tot hen gehouden, en beloofd verslag te zullen doen van hun loffelijk gedrag. Yan de buitenbezittingen valt verder niets bijzonders te melden, als alleen, dat de cholera in het Amoenthaysche (Z. en O.-Afd. van Borneo) in de eerste dagen van Augustus met vernieuwde woede uitgebroken is en vele offers eischt. De Spectator zegt in zijn ^Pluksel", naar aanleiding van de nparalyseerende parlage in 't parlement", bij gelegen heid der driedaagsche discussie over de beantwoording van één enkele paragraaf der troonrede, dat onze Staten-Generaal ten onregte een ligchaam genoemd wordt »Een ligchaam zegt de Speet. beeft lengte, breedte en diepteen nu vind ik wel tandradigheid en èreed'sprakigheidmaar naar diepte zoek ik te vergeefs. Zij hebben dus hoogstens de afmetingen van een plat vlak. Men heeft zich tot nog toe over het algemeen over den staat van zaken in Spanje niet te beklagen, behalve dat Prim en de andere leden der voorloopige regering, doch vooral Prim, bestormd worden door de redders van het vaderland, die hun loon voor die redding vragen. Elkeen doet zijne min of meer wettige aanspraak gelden; deze vragen posten, gene sinecuren. Het ergste daarbij is echter dat de fatsoenlijke, eerlijke manDen, die hun land en der regering van veel dienst konden zijn, daardoor worden afgeschrikt en zich achteraf houden. Doch een land, dat geleden heeft als SpaDje en ge demoraliseerd is door het bestuur van een troep eerloozen wordt niet in eens herboren. Het zoude een wonder zijn als 4e zaken zich anders toedroegen en voor alles moet men dus zich niet te ongeduldig toonen. Men spreekt te Madrid van de bijeenroeping der Kortes tegen 15 November. Alle octrooijen in geheel Spanje en de Balearische en Kanarische eilanden worden afgeschaft. Deze belasting, die alleen voor het gedeelte door den staat ontvangen, op ruim 198,759,000 realen werd geschat, wordt vervangen door een belasting op het personeel, die van alle burgers boven den leeftijd van 14 jaren zal geheven wordende officieren van leger en marine, tot den rang van kolonel, de armen, dege nen die door een geregtelijk vonnis van hunne persoonlijke vrijheid zijn beroofd, zijn van het betalen dier belasting vrij gesteld. De Times maakt in eene correspondentie uit Spanje gewag van een dapperen Engelschman, die deelnam aan het gevecht bij Alcolea. Zijn naam is John E-outledge, en hij is als ingenieur verbonden aan den spoorweg ïd Andalusie. Geheel ongewapend liep hij te midden der strijdenden, terwijl de geweerkogels hem om de ooren floten, en wel met het doel om de dooden en gekwetsten weg te dragen. Den ge- heelen dag zette hij zijn liefdewerk voort en ging daarna we der aan zijn gewonen arbeid. Serrano vereerde hem op het slagveld met de orde van Isabella, welke hij echter dood bedaard in zijn zak stak. Iieeft Engeland dus vraagt de Morning Star geene belooning over den ongeloofelijken held, op wien de natie zich kan verkoovaardigen.« Yan Londen 14 October meldt men: Maandag jl. had eene proefneming plaats met het zooge naamde Dorsett's patent, hetwelk eenvoudig beoogt om de steenkolen door eene oneindige goedkoopere liquide brandstof te vervangen tot het voortbrengen van atoom. Behalve het voordeel van den goedkooperen prijs, heeft zij nog dit, dat deze brandstof veel minder ruimte inneemt. Bij deze proef neming werd dit stelsel voor 'teerst op eene boot toegepast, ■en de ingenieurs, die daarbij tegenwoordig waren, verklaren unaniem, dat het middel is gevonden om de steenkool op behoorlijke wijze te vervangen. Er werden per uur gebruikt vijf en dertig gallons olie (het schip mat 500 ton en had machines van 90 paardenkracht), die 1 d. per gallon kost. De onkosten bedragen dus per uur 2 sh. 11 d., tegen 7 sk. 8 d. kosten aan kolen. Er is slechts een vierde van de ruim te noodig, die voor kolen wordt vereischt, en de arbeid is oneindig minder. Bovendien maakt dit stoomschip thans een knoop meer per uur dan vroeger het geval was, toen erjco len werden gestookt. Een brand, die verschrikkelijk in zijne gevolgen was, is eenige dagen geleden, omstreeks 11 ure des avonds, in eene woning te Brest uitgebarsten. Deze woning op eene effene vlakte opgerigt, was slechts met eene verdieping, en werd door negen personen bewoond. Een tuinman en twee dienstmeiden bedienden de familie, die zich in eene groote welvaart mogt verheugen. Gelijkvloers sliepen in gescheidene vertrekken, de drie be dienden des huizes. Hunne meesters hadden met hunne kin deren de bovenverdieping in gebruik. Na een bedrijvigen en welbesteden dag, lagen deze negen personen allen in een diepen slaap gedompeld,] toen madame Ie Cante eensklaps werd gewekt door een buitengewoon ge luid, dat zij aan den heviger, stormwind toeschreef die bui ten loeide. Dit was evenwel het geknetter der vlammen, die de mantel van den trap hadden verslonden, aan wiens voet een hoop gedroogde takkebossen lag. Madame wekte verschrikt haren echtgenoot, die, een schijnsel tusschen de deur en de afsluiting ontwarende, in allerijl opstond, om de oorzaak te ontdekken. Hij opende de deur, en aanstonds drongen de vlammen met vreeselijk geweld de kamer in. De trap en de afsluiting stonden in volle vlammen. Zonder de tegenwoordigheid van geest te bezitten, de deur weder te sluiten, snelt de heer le Cante tot zijne vrouw en de kleine Clemence, en hen op de armen nemende, loopt hij met hen naar de canapé. Met hun drieën hierop geklom men, wilde hij met hen van daar in het kruisraam stappen. Doch naauwelijks was het venster hiertoe geopend of de vlam- menzuil, thans door den togt voortgezweept, bereikte hen. De heer le Cante viel voorover uit het raam, werd in zijne val ernstig gekwetst en bleef uitgestrekt op den grond liggen, terwijl zijne vrouw en dochter, waarschijnlijk oogenblikkelijk gestikt, in de kamer terug vielen, waar zij de vreeselijksten dood ondergingen. De bedienden op hunne beurt door het vlammengeknetter gewekt, redden zich ongekleed door de vensters. De heer le Gendre had te vergeefs beproefd, zijne vrouw mede te voeren. Uitgeput door die pogingen, had hij nog kracht het kruisraam te naderen, dit open te stooten en buiten de vuuroven te springen. Ondanks de nabijheid van de kazerne der Pontazézen en den ijver waarmede de soldaten ter hulpe waren gesneld, is niets kunnen gered worden. Men heeft de verkoolde lijken der ongelukkige slagtoffers in de puinhoopen gevonden. Een nieuw bewijs van het gevaar aan petroleum-ver- voer verbonden, is het verbranden bij de Iersche kust van een schip hetwelk van Liverpool kwam. Eenige petroleum vaten op het dek begonnen door het stooten van het schip, te lekken. De olie vloeide langs het dek, geraakte in brand, door het vuur van de kombuis, en binnen weinige sekonden was alle gemeenschap tusschen den voor- en den achtersteven van het schip afgebroken. Aan blusschen was niet te denken. De bemanning had slechts even den tijd om in de sloepen het schip te ontvlugten. Gelukkig waren er geene passagiers aan boord, want alles ging zoo snel te werk, dat deze niet gered hadden kunnen worden. Met lo. November zal er waarschijnlijk een nieuwe verlaging in het tarief van de transatlantische telegrammen plaats hebben, in dien zin, dat dan de prijs niet meer naar het aantal lettersmaar naar het aantal woorden zal worden berekend. Afschaffing van liet Zegelregt op de ge drukte stukken en de advertentiën in de nieuwspapieren. De aangeboden wetsvoordragt bepaalt dat bovengenoemd zegelregt met den laatsten April 1869 wordt afgeschaft. In de Memorie van Toelichting wordt ais onmiskenbaar aangenomen dat gegronde bezwaren bestaan tegen het zegel regt op dagbladen en tijdschriften. Verschil van gevoelen kan alleen bestaan over de vraag of het regt geheel moet worden afgeschaft, dan wel verminderd. En nu meent de minister dat bij eene vermindering van het zegel, met de daaraan verbonden gevolgen, de bate die de schatkist uit het zegelregt op de periodieke pers zou blijven trekken, veel te gering zou worden om het handhaven van het regt in beginsel te kunnen regtvaardigen. De Minister meent dus dat het zegelregt op de dagbladen en tijdschrijtenzoowel als het regt op de ad verten tien in de bladen welk laatste voornamelijk op den kleinhandel en de handwerksnijverheid drukt en bovendien een ongunstigen invloed op de dagbladpers uitoefent behooren te worden afgeschaft. Bij die afschaffing moet ook het zegelregt dat van cata- logussen, prospectussenaankondigingen en berigten geheven wordt, vervallenHet brengt te weinig op om als afzonderlijk middel te kunnen wordeö geheven; de toepassing der van dat regt verleende vrijstellingen levert vele moeijelijklieden op en het werkt evenzeer belemmerend op handel en nijverheid. Genoemde middelen hebben in 1167 met de opcenten f710,742.12| opgebragt. Bij den tegenwoordigen toestand der geldmiddelen valt zonder voldoend aequivalent niet te denken aan hunne afschaffing. Met 't oog op den tegenstand dien vroeger in de Tweede Kamer heeft gevonden het middel om door beteugeling van de ontduiking van het handelszegel eene vergoeding voor het verlies der schatkist te vinden daar gelaten de vraag of het middel wel een voldoend aequivalent

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2