5. Achtste Jaargang. 1808. ni unii ïïteums- en ZATURDAG <ftÖoerteiitie-6faÖ. 24 OCTOBER. HELDERSC j Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. N1 53 TT W S T IJ D 11T 3- B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 23 Oet. 1868. Naar wij vernemen bestaat bij de commissie tot werk verschaffing in deze gemeente het voornemen, om eene ver loting zonder nieten te organiserenzoodra de daartoe benoodigde vergunning is verleend zal zij eene lijst doen circuleren. De prijzen zullen bestaan uit van touwwerk gevlochten vloermatten en andere artikelen voor huishoudelijk gebruikallen voorwerpen die nog overgehouden zijn van den enormen grooten voorraad die in den vorigen winter door hulpbehoevenden in deze gemeente zijn vervaardigd. Deze loterij wordt zoodanig ingerigt dat ieder waarde ontvangt voor zijn geldzoodat het volstrekt de bedoeling niet is om bovenmatige prijzen te maken. De eenige reden, waarom men tot deze maatregel de toevlugt neemtis daarin gelegen, dat de commissie in November a. s. rekening en verantwoording wenschonde te doeude nog voorhanden zijnde artikelen voor dien tijd te gelde wilde maken, om van de opbrengst, gevoegd bij die van het breeuwwerk (welk artikel geheel is uitverkocht), bij diezelfde gelegenheid, de in Januarij 11. aan de commissie gedane rentelooze voorschotten zoo mogelijk ten volle, te kunnen restitueren. Wij verwachten dus dat de commissie, die in Januarij 11. zoo vele blijken van belangstelling mogt ontvangen, ook in deze de medewerking der ingezetenen zal mogen oudervinden. De afloop der verkooping bij inschrijving, heden gehou den bij de Directie der Marine alhier, is als volgt. lo. voor de Sehooner de lBesp zijn 6 biljetten ingekomen als van de heeren:S. Gooien f 5,910; W van der Wooning f5,900; van Veen van der Meulen f4,510; Gebr. Goedkoop te Amsterdam f 4,350; S. I. Groen f 4,000; B. M. Springer te Amsterdam f3,500. 2o. Voor de Stoomketels; Vlampij pen, Disteleerketels, enz. zijn ingekomen 6 biljetten van de heeren: L. H. Vrieslander f 6,201.25; H. E. Nijkerk te Am sterdam 5,861.36; Gebr. Goedkoop te Amsterdam f5,400; S. Gooien f 5,208; Gebr. Schutte te Amsterdam f 5,200; M. Manheim f 2,800. Woensdag jl. is bij de directie der Marine alhier aan besteed: de uitvoering der werken voor het onderhoud der dok-, sluis- en andere waterwerken van het Maritime Eta blissement alhier, gedurende het jaar 1869. Ingekomen 8 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: T. Lanser f6200, R. Vos f 5289, Gebr. Moorman 4850, P. Spruit f 4486, P. Dekker f4148, S. Gooien f4100, Gebr. Jauzen f 3977, J. de Graaf f3695. De. luit. t/z. 2e kl. jhr. S. F. T. de Vaynes van Brakell, behoorerde lot de rol van het wachtschip alhier, wordt met den 22 dezer op non-activiteit gesteld. Aan J. v. Overbeek, kwartiermeester op de 1'imor, B. van Vliet, en J. W.Blesgraef, schiemansmaat en matroos op de den Briel, J. de Vries bootsman, W. Kloppert, tim merman, K. Vreeken en II. C. Hoppendaal, matrozen allen op de Coehoornzijn medailles verleend voor het redden van schepelingen. Ten behoeve van het marine-etablissement op het eiland Onrust, nabij Batavia, is eeu bekwaam onderbaas-draaijer, tevens bankwerker, benoodigd. De Staals-Couraut deelt hierover nadere bijzonderheden mede. De minister van koloniën, de heer de Waal heeft thans aan de Tweede Kamer mededeelingen doen toekomen omtrent de zaak van den heer Busken Huet. Uit het on derzoek, of in de laatste 8 jaren aan meerdere personen vrije overtogt was verleend, zonder daarop aanspraak te hebben, bleek dat dit tweemalen plaats had, eens aan een Chineeschen docter, die twee met hem vertrekkende amb tenaren (tolken voor het Chineesch) in zijne moedertaal ge durende de reis zou oefenen, en in Mei 1868 aan eene in Indie geboren, gescheiden weduwe van een Ind. ambtenaar, die in behoeftige omstandigheden verkeerde. Deze opgave is vergezeld van de voordragt door den minister Hasselman in der tijd aan den Koning gedaan, om aan den heer Cd. Busken Huet vrijen overtogt te ver- leenen. De taak die de heer B. H. aldaar zou te vervul len hebben blijkt genoegzaam uit deze woorden van de voordragt: //die zich bereid heeft verklaard om, tegen ge not van vrijen overtogt naar Java voor zich en zijn gezin, met den zoogenaamden overlandweg, de taak op zich te nemen om, na zich ook in Indie met de journalistiek van nabij te hebben bekend gemaakt, het Indische bestuur te dienen van consideratie en advies omtrent de vraagwelke maatregelen daar te lande van bestuurswege worden ver- eischt tot breideling van de uitspattingen der drukpers, zonder de vrijheid oin zijne gedachten en gevoelens te uiten en openlijk mede te deelen meer te belemmeren dan tot verzekering der openbare orde gevorderd wordt." Reeds meermalen heeft men melding gemaakt dat er in de laatste dagen in- en buiten 's Hage brutale aanran dingen hebben plaats gehad. Vrijdag avond jl. te 11 ure werd in de nabijheid van de bekende Witte Brug, op Was- senaers territoor een tuinman, die van 's Gravenhage naar zijne woning terugkeerde, onverhoeds door twee mannen, die eensklaps uit het kreupelhout te voorschijn kwamen, aangevallen. Zij betastten hem, deden een naauwkeurig on derzoek naar hetgeen de tuinman bij zich droeg, en waar schijnlijk wrevelig dat zij niets van waarde bij hem vonden, wierpen zij hem over de leuning der genoemde brug in eene sloot. Gelukkig heeft hij, hoezeer het duister was, lang zamerhand kruipende den wal weder kunnen vinden en zijne woning bereikt. De tuinman houdt het er stellig voor, dat de aanranders zich in zijn persoon vergisten, en op een ander tuinier het oog hadden gevestigd, die wekelijks met eene aanzienlijke som gelds van de stad terugkeert. Korten tijd daarna heeft een van deze onverlaten op den zelfden weg een koetsier aangerand, die met eene vigilante den heer Dr. P. had weggebragt en naar de residentie terugkeerde. De stoute aanrander greep de teugels en ver langde dat de koetsier stil zou houden en van den bok stijgen, en hij zijne plaats daarop zou innemenmaar de koetsier eensklaps van de zweep gebruik makende, bragt den overmoedige eenige welverdiende gevoelige slagen toe, nam de verwarring van het oogenblik te baat, zette de paarden in den draf en ontkwam aldus het gevaar dat hem dreigde. Toen hij op hel einde der laan nabij de stad gekomen was, waarschuwde hij eeuige personen, die den weg opgin gen, om op hunne hoede te zijn. Het waren juist de bloedverwanten van den tuinier, die. zich huiswaarts wilden begeven. Deze hebben toen de hulp der politie en van nachtwachten ingeroepen en zijn door een behoorlijk geleide huiswaarts vergezeld. De volgende avond omstreeks denzelfden tijd legde waar schijnlijk weder een van deze personen eene proef af op het //Proefveld" in de vlakte van Waalsdorp. Nabij het kruit huis is een wachthuis geplaatst, waarin gewoonlijk twee kanonniers als vaste post, verblijf houden. Een van hen was toevallig naar de stad. De achtergeblevene, een 17jarig jongeling, zag eensklaps door het venster eene hand te voor schijn komen, die de kruk greep en de deur opende, waarop terstond een onbekend manspersoon binnentrad. De kanon nier hevig ontsteld, meer nog door de wijze van binnen-

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1