llliir.ElllJ.IKR STAM) m liEMftTE TEXEL. dringen dan door het onverwacht bezoek, liep ijlings uit het wachthuis, sloeg de denr toe en had nog de bewust heid, die af te sluiten. Hij zette het vervolgens op een draf naar de stad, om versterking in te roepen, en kwam het eerst in eene herberg aan den Mallemolen het gebeurde verhalen. Een zestal personen, waaronder een rijksveld wachter, begaven zich terstond met hem naar de plaats van het voorval. Maar toen zij" daar kwamen was de vogel gevlogen. Het valt niet te betwijfelen, dat een en ander met de gebeurtenis van Zaturdag avond in verband staat. De justitie stelt, naar wij vernemen, ijverige pogingen in het werk, om de daders op te sporeu. Ingevolge ontvangen uitnoodiging, heeft dr. Pock, die met den heer M. Wollf Mz. te Amersfoort de directie der op te rigten maatschappij voor zijdeteelt in Nederland vormt, dezer dagen aan Z. M. den Koning op het Loo de monsters van zijde vertoond, in zijne bijzondere inrigtiug van zijde wormen gesponnen. In een brief in de Tijd doet de heer Roorda van Eijsinga, als //poging tot vrede", het voorstel, om het onder wijs in de geschiedenis, van de verpligte leervakkeu uit te sluiten en het onderwijs daarin, even als in de godsdienstleer, over te laten aan speciale onderwijzers van de verschillende gezindten. De Tijd zou dit niet voldoende achten en meent dat dan ook het onderwijs in de christelijke deugden en in de natuurkunde moet worden geschrapt. Uit een overzigt van de thans in Nederland bestaande scherpschuttersvereenigingen blijkt, dat het getal daarvan in het begin dezes jaars tot omstreeks zeventig geklommen is, gezamenlijk met 5248 werkende leden. Van dezen wordt onderwijs gegeven in de behandeling van het geweer aan 4984, aan 305 (bij vier vereenigingen) in de behandeling van het geschut. Het aantal leden dat zich tot georgani seerde korpsen vereenigd heeft, beloopt 1892. Het getal hoofd- en verdere officieren beloopt 60, dat der onder-officie ren 226. Bij de oefeningen der scherpschutters zijn in 1867 ver schoten omstreeks 144,000 scherpe patronen; van de 100 schoten waren gemiddeld raak 53. Het getal achterlaadge- weren in gebruik bedroeg 79. Een 27tal vereenigingen hebben ondersteuning van het gemeentebestuur erlangd. Door de Mikado van Japan is den 21 April 1S68, het volgende hesluit uitgevaardigd: Daar de verfoeijelijke godsdienst der Christenen streng verboden is, zoo is ieder verpligt om bij de bevoegde magt alle personen aan te klagen die hem verdacht toeschijnen. Daarvoor zal hern eene belooning worden toegekend. Allen te Ourakaui nabij Nagasaki zouden ten gevolge van dit en nog een dergelijk besluit ruim 3000 personen gevangen zijn genomen. De K'óln. Zeitnng bespreekt thans ook het beweerde verbond tusschen Frankrijk, Nederland en Belgie. Een han delsverdrag, zegt het Duitsche blad, kan niemand aanstoot geven: een militair verdrag echter sluit men niet zonder eenig bepaald doel voor oogen en men moet toestemmen dat er op dit oogenblik volgens de officieuse fransche bladen geene re den bestaat om een oorlog te verwachten, terwijl den eenig denkbaren oorlog, tusschen Frankrijk en Pruisen, te bevor deren een zelfmoord zou wezen voor Nederland en Belgie. Deze bestaan door het evenwigt tusschen de mogendheden in midden- en west- Europa en het is dus volstrekt tegen bun belang om de schaal naar de eene of andere zijde te doen overhellen Zulk een verbond tusschen Frankrijk en de beide kleine re staten zou ook strijden met het nationaliteits-beginsel door Frankrijk vooropgezet. Nederland is volstrekt niet romantisch en Belgie slechts voor een klein gedeelte. Eindelijk, zoo de koningen van Nederland en Belgie al sym pathie hebben voor het imperialismus, het volk is er volstrekt tegen en de herinnering aan vroegere naauwere betrekkin gen tot Frankrijk wekt niet op tot eene naauwe aansluiting. De staten-generaal zouden geen cent geven voor een bondge nootschap met die mogendheid. Do K'óln. Zeil. stelt dat telkens wederkeerend gerucht gelijk met de zeeslang, die ook telkens gezien wordt, maar altijd weder verdwijnt en verborgen blijft voor hen, die er onder zoek naar doen. De in Madrid verschijnende Gaceta bevat een decreet van het voorloopig bestuur aldaar, waarbij Rios Rosas benoemd wordt tot president van den staatsraad. De minister van justitie heeft een besluit genomen, strekkende tot onmiddelij- ke opheffing van de kloosters, de colleges, congregatiën en andere godsdienstige instellingen van beider sekse, die sedert 29 Julij 1837 gesticht ziju. Al de goederen dezer instellin gen, roerende zoowel als onroerende, komen aan den staat. De geestelijke broeders en zusters van gezegde kloosters zul- en hun ordekleed kunnen behouden en in andere kloosters overgaan, of, zoo zij hun ordekleed afleggen, de gaven bij het intreden van het klooster door hen gegeven, kunnen op- eischen. De kloosters, die vóór 1837 gesticht zijn, zullen tot de helft, verminderd worden. De civiele gouverneurs zullen in overeenstemming met de bisschoppen bepalen, welke kloos ters zullen blijven bestaan. Alle vrouwen-congregatien zullen in wezen blijven onder juridictie der gewone geestelijkheid, ieder in zijne diocese. Het is voortaan verboden om novices in de vervallen verklaarde kloosters op te nemen. lijke zusters, die de voorrechten van seculiere willet" gen, moeten zich tot den burgelijken gouverneur wenden. De geestelijke zusters die zich aan het onderwijs willen wijden, blijven als zoodanig bestaan. Het Fransche blad Temps eindigt zijn overzigt van de berigten uit Spanje met de vinnigen zet: «Vreemd is het, dat men in Spanje, wanneer er van den nieuwen regerings vorm sprake is, slechts gewaagt of van de constitutionele monarchie, of van de republiek. Niemand denkt aan het keizerrijk, de Fransche instelling sedert 1852. Hetzelfde was in Italië het geval. Het lijdt geen twijfel of wij moeten dit opvatten als eene hulde aan onze meerdere voortreffelijkheid. Een ieder benijdt ons onze staatsregeling, maar men benijdt ons in stilte; niemand oordeelt zich nog waardig de staatsre geling over te nemen." De Londensche Times ontleent aan de New- Tori: Times de volgende belangrijke bijzonderheid: Een en twintig jaren geleden kwamen 33 Nederlanders aan in de Vereenigde Staten en kochten een stuk lands in eene ruwe wildernis, welke zich langs de oostzijde van het meer Michïgan uitstrekte. Op zes mijlen afstands van de plaats, waar de Black rivier in het meer valt, bouwden zij van boomstammen twee zoogenaam de log cabins, groot genoeg om hen allen te bevatten. Met ijver en volharding bebouwden zij de woestenij, en langza merhand werden de hutten door goede en gemakkelijke woon huizen vervangen. Emigranten uit Holland vergrootten hun getal en zaagmolens werden opgerigt, terwijl weldra eene fabriek verrees van ijzeren werktuigen voor den landbouw. Dus ontstond de stad Holland aan het meer Michigan, welke thans béstuurd wordt door een burgemeester en een raad. Drie hollandsche dagbladen worden in de stad uitgegeven en een theologisch seminarie, benevens verscheidene scholen, ver- keeren in bloeijenden toestand. De geheele kolonie telt 15,000 inwonersvan welke 4/5 Hollanders zijn. In drie van de vier kerken heeft de dienst in het Nederduitsch plaats en de gemeente zingt eiken Zondag de psalmen volgens de oude berijming. Graan, vruchten en hout zijn de voornaamste producten dezer Hollandsche kolonie, waarvoor te Chicago aan de andere zijde van het meer eene goede markt wordt gevonden. De New-Torle Times zegt, dat de Nederlanders te voorspoedig en tevreden in hun eigen land zijn om te willen emigreren, maar dat allen die willen komen van harte welkom zijn. Hun karakter en hunne gewoonten zouden een element van onwaardeerbare kracht en voorspoed schenken aan het land hunner keuze. Een strike van minder aangenamen aard heeft Phila- delphia in het duister gehuld: de werklieden namelijk van de gasfabrieken staakten den arbeid, om hooger loon te verkrij gen. Ten gevolge daarvan heerschte er eene egyptische duister nis, de schouwburgen waren gesloten en de particulieren brandden olie en kaarsen. Het verkeer was natuurlijk geheel en al gestremd. GElHElfiDE BE II I Gl T KV Professor Bisschoff heeft berekend, dat de aarde 353 iuil- lioen jaren heeft noodig gehad om door afkoeling tot de te genwoordige temperatuur aftedalen, en dat de tijd, waarin de aarde, ook aan de polen nog een tropisch luchtgestel had 1,300,000 jaren van de tegenwoordigen tijd verwijderd ligt. De heer Sax (een Israëliet) te Rotterdam ontving, als Nieu- wejaars geschenk, van den gemoedelijken en bekeerzuchtigen heer G. Willenk van Bennebroek 6 exemplaren van een werk, dat dienen moest om hem en zijne geloofsgenooten te bekee- ren! Hij zond het echter terug, omdat hij niet kon bereke- ren er beter door te zullen worden en ook omdat het zóó saai en vervelend was geschreven, dat de lezing van een bladzijde reeds genoeg was, om het met walging weg te wer pen, die zielen werverij zoo noemt de heer Sax het, is dus niet opgegaan. Te Utrecht eet men thans goedkoop Rot- terdamseh brood, hetgeen den kooper wordt toegewogen. Zoo ver hebben die vrome Utrechtsche bakkers het met hun knij pen gebragt. De revolutie in Spanje, zal oorzaak wezen van een te kort op het budget te Rome, van 5 a 6 millioen fr. voor kerkelijke recognitiën en 120,000 fr. tot onderhoud van de St. Pieterskerk. In de Volksbode no. 378 leest men, dat koningin Isabella bij vertrek uit Madrid hare ju- weelen heeft medegedeeld. Zou dat ook moeten wezen medegenomen? De civiele lijst van die koningin c. s. be droeg f5,731,250-daar kan Spanje nog al een aardig gaatje mee stoppen. Keizer Napoleon III is tegen een nieuw volkslied. De heeren Eng en Chang. de Siameesche broe ders willen maar volstrekt scheidenIn de Amerikaansche burgeroorlog was Eng Noordelijk en Chang Zuidelijk ge stemd, dit is de reden hunner oneenigheid, die zóó hoog liep dat men op het punt heeft gestaan van te duelleren. Kladderadatsch wil dat de Paus een paar honderd vasten dagen zal uitschrijven, ten einde Spanje voor hongersnood te waren, die de regering niet zal kunnen lenigen, omdat Iszabelia catholica in der haast met andere kleinigheden ook de schatkist heeft ingepakt. Het getal der te Madrid ingeschreven werklieden, die onderstand verlangen bedraagt thans 13,000. Van 15 22 Oct. 1868. ONDERTROUWD Jacob van Heevwaarden en Aagje Huisman. GETROUWD Cornelis van der Ploeg en Bercudina Koenraad. GEBOREN Neeltje, dochter van Dirk Zoetelief Gerbd. en Anna Catba- rina Blaukers. Willem Jacob, zoon van Sijbrand Koning en Dienwertje Braus. Marfje, dochter van Aris Eelman en Grietje Bakker. Wilhel- mina, dochter van Kasse Zegel en Jannetje Kooger. OVERLEDEN: Jan Koorn, oud 19 jaren, zoon van Jacob Koorn en. Trijntje Bakker.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2