Jg 7*75.Achtste Jaargang.1868, ZATURDAG 31 OCTOBER. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advebtentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiênintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. (fëffidërf gcbceïte. B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER breugen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het TWEEDE SUPPLETOIR KOHIER van den Hoofdelijken Omslag voor het jaer 1868, gisteren door hen voorloopig vastgesteld en van heden af gedurende de eerstvolgende veer tien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd is. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 16 Oct. 3868. L. VERI1EY, Secretarie. JJiet-officiëd grbeeïte. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Ofschoon de omwenteling in Spanje zich kenmerkt door eene kalmte, die nog nimmer is gezien, waar het een omme keer van zaken geldt van zoo grooten omvang als thans in dat rijk wordt voorbereid, is het duidelijk, dat toch kleine buitengewone feiten nu en dan moeten plaats grijpen, die niet geheel ordelijk zijn. Zoo een was de aanval op Gonz. Bravo's secretaris Ruiz, en thans het in brand steken door het volk van het schavot, dat te Madrid vast was opgesteld. Die laatste gebeurtenis toont, hoe het volk reeds rijp zich gevoelt voor de groote schrede, welke men het op den maatschappe- lijkstaatkundigen baan voorwaarts wil laten doen. Ook te Cqba moet een klein oproertje zijn beproefd, door personen die de negers wilden opruijen; de zaak moet spoedig geheel zijn bedwongen. Een telegram uit Madrid zegt, dat Frankrijk, Engeland en Portugal het nieuwe bewind in Spanje hebben erkend, Pruisen betrekkingen heeft aangeknoopt en zelfs de roomsche nuntius verklaard heeft, dat Rome in goede verstandhouding met Spanje wenscht te blijven. De erkenning is echter alleen van Noord-Amerika stellig. Dat is intusschen slechts een zaak van vorm. In den tegenwoordigen tijd kan elk volk zijn binnenlandschen toestand regelen, gelijk het zelf wil, en waar dat geschiedt op eene wijze als nu in Spanje, kan er wel geen sprake zijn van verzet van vreemde mogendheden. Zelfs vreemde invloed bij de keuze van een vorst zou misplaats zijn. Wat die keus betreft, niets duidt nog aan in welke rigting zij zal wezen. De oudkoniDg van Portugal zou voor velen de meest gewenschte zijn, en men beweert dat de Cortes hem zuller^ kiezen, 't Is evenwel waarschijnlijk, dat hij dan zal blijven weigeren. De hertog van Montpensier zal, om de regering niet te bemoeijelijken, nog geen gebruik maken van zijn regt, om zich in Spanje te vestigen. Middelerwijl dringt Victor Hugo op de uitroeping van de republiek, die echter vooreerst voor Spanje nog niet geschikt schijnt. Dit blijkt ook uit de woorden van het manifest, dat nu door het Spaansch bewind is uitgevaaadigd, waarin het weder zich bepaald voor den monarchalen regeringsvorm verklaart, ofschoon het zich aan de volksstemming zal onderwerpen. De republikeinsche partij in Spanje heeft haar programma openbaar gemaakt. Zij wil de federatief-democratische re publiek, als regeringsvorm e'éne vergadering, jaarlijks met uitoefening van het algemeen stemregt te benoemen, als wet gevende magt; een President, door die vergadering voor onbepaalden tijd benoemd en afzetbaar naar den wil dier vergaderingals uitvoerende magtpersonen onafhanke lijk van bedoelde vergadering en van de uitvoerende magt, benevens een speciale jury voor noodige gevallen, als reg- terlijke magt. Voor volkomen vrije uitoefening van alle staatsburgerlijke regten voor alle ingezetenen;afschaffing van de slavernij, van de maritieme conscriptie; van het monopolie op zout en tabak; van de goederen in de doode hand; van de belastin gen op het verbruikvan de belasting op hypothecaire in schrijvingen van de preventieve gevangenschap, behalve voor gevallen van moordvan gezegeld papier; van locale servi tuten van de vergunning om wapenen te dragen. Geleidelijke afschaffing van alle in- en uitgaande regtenhervorming van het gevangenis- en regtswezen; onschendbaarheid van het domicilie en van de publieke briefwisseling; vrijheid van on derwijs en van beroepvestiging van crediet-banken en maatschappijen, met waarborgen tegen misbruikengeen an dere belasting dan éëne algemeene en directe door rijk, pro vinciën en gemeenten tc heffen. Voor de koloniën gelijke regten ais voor het moederland. Bekostiging van de uitgaven der posterijen, telegrafen, enz. door de inkomsten die zij afwerpen en vermindering van het tarief naar gelang van de vermeerderde opbrengst. Ver- ligting van de militaire dienst; geen veroverings-oorlogen t geen andere oorlogen dan voor de onafhankelijkheid des rijks. De Etendard beweert dat de koning van Denemarken eer-» lang eene nota zal rigten aan den koning van Pruisen om eene minnelijke schikking tot stand te brengen ten aanzien der grensregeling tusschen beide landen. TT I B tr 7T S g IJ D 11T 3- B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 Oct. 1863. Bij de opening der stembiljetten, op WoeDsdag jl., ter al hier gehouden verkiezing van 1-1 leden voor het kiescollegie der Hervormde gemeente is gebleken dat zijn uitgebragt 478 geldige stemmende volstrekte meerderheid was alzoo 240. Herkozen zijnde heeren L. Verhey, met 317; J. Klein, met 313; D. Heilema, met 312: Jb. Sevenhuijsen, met 312; P. van Twisk met 311 W. Bruin, met 310; J. J. A. Bedloo de Bronovo, met 310; D. de Lange, met309 P. C. de Win ter, met 309. Gekozen de heeren: A. van Dam, met 299: N. J. Leijer, C. Bakker Bz. en W. Kok, ieder met 298, en J. Venster, met 297 stemmen. Dezer dagen zijn op het strand te Huisduinen, tus schen de palen 4 en 5, aangedreven ruim 70 battings, ruim 500 nieuwe duigen en een balk. Het tusschen Zaturdag en Zondag nacht op de Zuid- wal geraakte Engelsche brikschip is gisteren avond, met hoog tij water en met behulp van sjouwerlieden, weder vlot geraakt en heden morgen met de sleepboot in de haven gebragt. In de publieke veiling gehouden door den Makelaar S. Th. Beets, ten overstaan van den Notaris B. Werend- lijn Smit, op den 27 Octoberjl. in het bierhuis de Brouwer, heeft de Vischsloep Visscherij No. 1, opgebragt f2300. kooper de heer L. M. Zachariasse. Het schoonerschip de Zwaluw, is op f1150.opgehouden. Bij de tooneelvoorstelling op Dingsdag avond jl. in het lokaal l'ivoli gegeven door het gezelschap van Noord en Zuid, betoonde het publiek herhaaldelijk en zeer luide zijne ingenomendheid met het spel van den heer Victor Driessens en zijne dochter Elisa Driesens. Wij vertrouwen dat het zoowel de directie als het publiek aangenaam is ge weest kennis to maken, en beiden elkander van harte toe roepen a revoir -Z. M. heeft met ingang van 1 Nov. a. s. bevorderd tot luits. t/z 2e kl. de adelborsten der 1° kl. J. P. Lubbe Bakker en L. C. Povers. Van Enkhuizen meldt men ons: Uit het tjalkschip Geertiena, schipper Schuuer, dat den 23 in het Oude Hoomsche gat gezonken is, zijn 205 vaten teerolie geborgen en aan wal gebragt, Het vaartuig is later uit elkander geslagen en zijn alzoo de overige vaten verloren. Een en ander is door en onder toezigt der hier thans be staande reddings-cornmissie ten uitvoer gebragt. Men leest in het Leidsch Dagblad: Het Ilaagsche Dagblad meldt: «Eene telegraphisehe de pêche, heden te Leiden ontvangen, brengt het treurige berigt

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1