M 7 76. Achtste Jaargang. 1868. Jlieums- en WOENSDAG <flÖoertentie--6fttÖ. 4 NOVEMBER. (fëjfiriërf Qcüccïte. Biet-officieel rjebeeïte. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenf 1.30 Franco per post #1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Auveeïentiicn van 14 regels is 60 Centenvoor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden: een Boekwerk en jen Sleutel. De regtmatige eigenaars kunnen ze terug bekomen ten bureele van den ondergeteekende. HelderS Nov. 1868. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. 1TÏ 3 TT VT 3 7 D X 1T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 8 Nov. 1868. Gisteren namiddag is alhier door de Harlinger sleep boot Mognet in de haven ge'oragt een mastelooze Noorsche Schoouerbark, komende van Harlingen, alwaar dit vaartuig was binnengesleept ua in de iaatste storm zijn masten te hebben verloren. Men schrijft ons nit Schagen De plegtigheid der uitreiking van het vaandel aan de Scherpschutters-Vereenigiug alhier, is vastgesteld op Zondag 8 November aanstaande, en wel des namiddags ten 1 ure. Dit uur is gekozen om de leden der Heldersche Vereeuiging die de plegtigheid door hunne tegenwoordigheid zouden wil len opluisteren, gelegenheid te geven tot dat einde gebruik te kunnen maken van den middagtrein, welke te Schagen arriveert ten 12 ure 48 ra. Welke festifiteiten er overigens in den loop van den dag zullen plaats hebben is alsnog een geheimdit alleen is bekend, dat er 's avonds een prachtig vuurwerk zal worden afgestoken en het Bestuur onzer Vereeuiging ijverig in de weer is, alles wat tot de plegtigheid van den dag in be trekking staat, voortebereideu en te orgauisereu. De ongeregeldheden, die sedert eenige dagen te Rotterdam hebben plaats gehad, hebben Zaturdag avond en nacht een zeer ernstig karakter aangenomen. De N. Rott. Ct. deelt dien aangaande het volgende mede "Tot omstreeks acht ure was het nog overal tamelijk rustig, doch op dat uur begon er langs de Hoogstraat weder een op loop, die weldra in verschillende andere straten gevolgd werd door zamenscholingen, waarbij onder uitbundig getier onop houdelijk de politie op allerlei wijze werd uitgetart. Het ru moer nam daarop gestadig meer en meer toe, tengevolge waar van* onderscheidene ingezetenen, uit vrees dat het volk hunne huizen zou binnendringen, hunne winkels sloten. De heeren burgemeester en wethouders met den secretaris der gemeente vertoonde zich op verschillende plaatsen, om het volk tot rust aantemanen, doch het tumult had spoedig zulk eene uitge breidheid verkregen, dat die aanmaning in het gewoel der massa verloren ging. Later in den avond concentreerde zich het rumoer meer be paaldelijk naar de zijde der kaasmarkt, alwaar ten laatste, onder een oorverdoovend geschreeuw, een aanval werd gedaan op het politie-bureau en het stadshuis. Dit begon met het werpen van steenen, die hier en daar uit de straat opgebroken, naar de ramen van het bureau geslingerd werden. De aldaar aanwezige politie scheen aanvankelijk daarin nog geen aanleiding te vinden om van scherp gebruik te maken, maar weerde zich slechts met het plat der sabels, waarop het volk, blijkbaar in den waan dat de politie niet met scherp der sabels durfde werken, met alle kracht op het gebouw aandrong. De agenten maakten daarop gebruik van alle wapens, die zij ter hunner beschikking gereed hadden, en bragten het door eene vereenigde charge zoo ver, dat de geheele markt in een oogenblik als 't ware was schoongeveegd. Toen evenwel brak het rumoer eensklaps zooveel te heviger uit. Men kon in waarheid zeggen dat het steenen regende, zelfs zóó dat de agenten genoodzaakt waren zich naar het gebouw terug te trekken terwijl velen hunner door de steenen verwond werden. De menigte daarop steeds voorwaarsts dringende, was weldra het gebouw binnengekomen en maakte aldaar aanstalten om het bureau in brand te steken, hetgeen ook aanvankelijk gelukte, vooral toen eenige personen een kist met stroo aanbragten, om de vlam dadelijk te kunnen aanwakkeren. De politie, geheel opge sloten, geen middel meer ziende om het verder indringen te keer te gaan en het leven zoo duur mogelijk willende verkoopen, nam de wijk naar het bovenste gedeelte van het gebouw, van waar zij de menigte, door het nederwerpen van dakpannen en andere harde voorwerpen, van het gebouw trachtte af te houden. Nog zou dit welligt niet gelukt zijn, zoo er niet van het derde kwartier (bureau Goudsche Weg) eene versterking van 48 man was komen opdagen, die, onder komando van 2 inspecteurs, langs de Lom bardstraat onverwachts de menigte in den rug aanviel. De in het bureau aanwezige agenten qeden daarop met de aangekome- nen vereenïgd een uitval, waardebonen het zoo ver bragt, dat ,4e volksmassa van daar werd veïwljderd. "Doch hiermede was het niet afgedaan, want nu vereenig- de het volk alle krachten, om den inmiddels aangevangen aanval op het raadhuis voort te zetten, met het gevolg dat aldaar weldra al de glasruiten vernield en in de benedenverdieping- de gordijnen afgescheurd waren, terwijl echter alle pogingen om door de deuren of ramen naar binnen te stormen, aan vankelijk mislukten. De agent, die aldaar binnen het gebouw de vaste wacht heeft, zich naar het politie-bureau willende begeven, hoopte zich door verkleeding onkenbaar te maken, doch had in den haast niet opgemerkt dat een gedeelte van zijn sabel van onder uit zijn jas zigtbaar was, ten gevolge waarvan hij dan ook als agent herkend en deerlijk mishandeld werd. Terwijl inmiddels, tot een sein voor de politie, de klok op het raadhuis werd geluid, werd door eenigen uit het volk de lantaarnpaal op den hoek der Hoogstraat uitgebroken, om daarmede op de ramen te rammeijen. Daarop gelukte het eindelijk eender aanvallers om het al daar aanwezig kantoor binnen te klimmen en dat lokaal in brand te steken. Doch juist daarmede bezig zijnde, werd hij door een agent gegrepen. Hierbij ontstond eene worsteling, waarbij de agent wel aan de hand werd gewond, doch den dader zoo stevig vasthield, dat deze weldra, met behulp van anderen, met de nog niet gebluschte papieren in de vuist in arrest werd gebragt. De ontstane brand werd onderwijl, even als in het bureau aan de Kaasmarkt, nog tijdig gebluscht. Voor het overige had de politie nog slechts zooveel mogelijk het aanhoudend werpen van steenen tekeer te gaan. Dit bleef evenwel met het nog overig tumult tot ruim drie ure aanhou den, waarna de menigte langzamerhand aftrok. Op verschillende andere plaatsen in de stad zijn mede de lantaarns het mikpunt der steenen geweest, terwijl bij vele particulieren, vooral iu den omtrek van het stadhuis, de rui ten verbrijzeld werden. Dit was evenzeer het geval met enke le ramen van het Museu.n Boymans alwaar een vijftigtal agen ten geposteerd stond, die mede herhaaldelijk eene charge van de menigte hadden af te slaan, waarbij het voornamelijk ge munt was op het bureau van het eerste kwartier in de Pau- wensteeg. Op het bureau van het derde kwartier werd om streeks denzelfden tijd tweemaal achtereen een aanval gedaan, doch met goed gevolg afgeslagen. Het bureau aan den Goudschen weg bleef ingelijks niet vrij, doch ook daar was het betrekkelijk spoedig afgeloopen. Langs de Hoogstraat, den Goudschen Weg, het Hang en andere straten werden insge lijks ruiten ingegooid. Ook voor het bureau onzer courant stond ten 9 ure eene volksmenigte verzameld, die met bedreigingen er op aandrong, dat eene door den heer Jacob de Vletter ingezonden, doch door ons geweigerde advertentie geplaatst zóu worden, waar aan evenwel niet voldaan is. Daar er inmiddels naar 's Gravenhage om militaire hulp ge seind was, arriveerde hier Zondag morgen ten half 5 ure een

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1