De Consumenten BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE TEXEL. CARGA-LIJST. ADVERTENTIES. I 3® Jarige Eclttvereeniging I Neringdoende Ingezetenen met cenigzins verschillende bedoeling. Wil men elders ^^^ntstaan of de regeling van een voor allen bruikbaar Hffoolon der wij 3 verhinderen, hier is het streven, ons te ont nemen, wat wij, gelukkiger dan anderen, reeds meer dan zestig jaar bezitten. Niettegenstaande onze openbare scholen, door de grondwet van den staat en verdere organieke wetten ons gewaarborgd, gedurig in deugdelijkheid van inrigting en vruchtbare werking toenemenniettegenstaande zij mét ieder jaar hare weldaden over een grooter aantal ingezete nen uitbreiden; niettegenstaande de schoolautoriteit steeds een geopend oor toont te hebben voor billijke klagten over schen ding van het onzijdig karakter van het onderwijs, waaraan alle regtstreeks kerkelijke rigting vreemd moet blijven- niettegenstaande dat alles, zien wij hoe de zeden van wrevel en ontevredenheid worden uitgestrooid daar waar enkel in genomenheid en dankbaarheid moesten wonen zien wij, hoe de steeds luider en stouter toon, waarop enkele woordvoer ders hunne grieven doen hooren, bij velen de vrees doet ont staan, dat de opgewekte volksbeweging de burgers van Ne derland dreigt te berooven van hetgeen voor hen en hunne kinderen eene levensbehoefte mag heeten. Tegenover deze allezins bedenkelijke verschijnselen hebben wij ons zeiven met hoogen ernst afgevraagd, wat ons als hoofdbestuurders te doen stond. Hoezeer uit den aard onzer betrekking ook tot krachtiger maatregelen geroepen, en door den last ten vorige jare ons vooralsnog van openbare stappen te moeten onthouden, zoo lang het niet blijkt dat de kracht van den aanval geëven- redigd is aan het strijdgedruisch, waarmede men dreigt; en 's lands hooge regering zelve niet gedrongen wordt het in genomen standpunt te verlaten en het behoud der tegen woordige wetten op te geven. Toch achten wij den tijd ern stig genoeg, om u tot waakzaamheid aan te sporen en uw oog te vestigen op de magten die, hoe vreemd ook aan el kander, in tijdelijk verbond schijnen zamen te spannen tegen het bestaan en den bloei eener instelling, welke teregt be schouwd wordt als eene levensvoorwaarde voor het eendrag- tig en onafhankelijk Nederland. Geen opregt Nederlander kan hierbij geheel lijdelijk toezien geen onzer mag met on verschilligheid laten aanranden wat de maatschappij sedert meer dan drie vierde eener eeuw heeft zoeken tot stand te brengen waarvoor zij gewerkt heeft en gestreden met onver poosden ijveren waarvoor zij niet te vergeefs de sympa thie der natie verlange, en de hulde van gansch Europa verworven heeft. Leverde nu reeds het lager en middel baar onderwijs niet te versmaden uitkomsten op en wierp het schoone vruchten af voor de ontwikkeling van alle standen,wij mogen nog veel rijker oogst te gemoet zien, als wij, leden der maatschappij, duizenden in getal, eendrag- tig de hand blijven houden aan deze treffelijke instelling, en met alle andere wakkere volkeren der hedendaagsche be schaafde wereld wedijveren in het streven, om het nationale onderwijs steeds beter te doen beantwoorden aan zijn ideaal. Als hoofdbestuurders gevoelden wij behoeften en rekenden wij het pligt te zijn, deze denkbeelden uit te spreken, en daarmede allerwege tot gewenschte werkzaamheid op te wek ken. Onbescheiden of voorbarig misschien zou het zijn, in eene nadere aanwijzing te treden van de bijzondere maatre gelen, die in uwen kring zouden kunnen genomen worden, ten einde daar buiten te doen blijken van de gezindheid, waardoor alle leden der maatschappij tot Nut van Alge meen zich in dezen ernstigen tijd behooren te onderscheiden. Wij moeten er niet aan twijfelen of uwe belangstelling in de zaak van het onderwijs uwe wijsheid en ondervinding, en uwe bekendheid met hetgeen in uwen omtrek geschiedt, zul len in deze uwe veilige gidsen en raadslieden zijn. En allen, daarvan houden wij ons verzekerd, allen tot wie ons tegen woordig woord gerigt is, stemmen met ons mede in den wensch, dat onze maatschappij na haar 80jarigen strijd voor volks beschaving, onverzwakt bevonden worde in ijver, ongeschokt in hare overtuiging, dat de eendragt en grootheid onzer natie voor een goed deel berust op de wel ingerigte volksschool. Door het onafhankelijk en luide verkondigen van die over tuiging is het onzer maatschappij gelukt de openbare school te grondvesten en door de wet te doen bestendigende zelfde overtuiging zal in staat zijn haar ongeschonden te helpen bewaren, zoo wij allen, ieder in zijn kring, haar steu nen met gelijke kracht als nu wordt aangewend tot hare on dermijning. Beleefdelijk verzoeken wij u den inhoud dezes aan de leden van uw departement kenbaar te makenterwijl wij zeker niet te veel van uwen ijver verwachten, wanneer wij er op rekenen, dat gij ons wederkeerig uwe inzigten en de uitkomst uwer bemoeijingen zoodra mogelijk zult mededeelen. Ontvangt inmiddels de verzekering van onze hoogachting en vriendschap. Hoofdbestuurders der maatschappij voornoemd, AUG. PHILIPS, Tijd. Voorz. P. M. G. van HEES, Algem. Sec. Vau 4 11 November 1868. ONDERTROUWD.- Petras Zoetelief, weduwnaar van Antje Kopjes en Maria Elisabcth Barhorst, weduwe vau Jan Slot. GETROUWD Kleis Wetsteen en Jantje Knol. GEBORENAdriaantje Cornelia, dochter van Pieter Bremer Nz. en Haartje Wuis. Dirk, zoon van Cornelis Huisman en Gerritje Hopman. OVERLEDEN: Geene. M ARKTBER1GTEN. SCHAGEN 12 Nov. 6 Ossen f45 a, 100; 4 Stieren f 50 a 75; 50 Magere Gelde Koeijen f 70 a 120; 60 Vette Gelde Koeijen i'150 a 210; 80 Kalfkoeijen 4' 100 a 170; 30 Vaarsen f 60 a 100; 30 Graskalveren f 16 a 35; 5 Nuchtere Kal-» veren f9 a 18; 4 Rammen f9 a 18; 150 Magere Schapen f6 a 12; 300 Vette Schapen f 18 a 23; 100 Lamineren f 10 a 14; 3 Bokken en Geiten; nen 25 f 2.50 a 5; 10 Magere Varkens f 10 a 12; 80 Biggen f4 a 6; Konij 10 a 55 ets.; Kippen 25 a 65 ets.; Eenden 25 a 55 ets.; Duiven 10 a ets.; Boter f 1.07£ per kop of f 1.43 per N. pd.; Kaas 17£ a 30 et. per Ned. pd.; Kipeijeren 1'4a 4.50 per 100 stuks. PÜRMER]#JDE, 10 Nov. Aangevoerd 141 stapels Kleine Kaas, 5 Middelbare. Boter. Van fl.40 tot f 1.50 per Ned. pd. Gemiddeld f 1.45 per ned. pd. Aangevoerd 272 Runderen. Vette Koeijen waren ruim aangevoerd; de beste kwaliteit is goed te plaatsen; met de mindere soorten gaat het slepeude. Iu Melkkoeijen is de handel redelijk; de Hoornsche markt was weder ruim voorzien; bij den aan vang was de handel vrij goed; toen evenwel de beste soorten opgeruimd waren, werd de handel lusteloozer. Kalfkoeijen waren weinig meer aange voerd. 20 Paarden. 47 Vette Kalveren. Prijs van 10.75 tot 1.per ned. pd. Handel vlug. 40 Nuchtere Kalvereu Prijs van 1' 10 tot 22 per stuk. Handel vlug. 146 Vette Varkens. De prijs was van 47 tot 56 cents per ned. pd. Handel vlug. 10 Magere Varkens van f 13 tot 18 en 255 Biggen van f3 tot 5. Handel matig vlug. 1212 Schapen en Lammeren. Vette Scha pen gingen vlugger van de hand; de prijs was hooger. In Overhouders blijlt de handel fiaauw. Kip-Eijeren f5. Eeudeijeren f 6.per 100 stuks. 180 Ganzen van f 2.75 tot f3.25 per stuk. 160 Zwanen van f8.— tot 10.50 per stuk. 200 mud Appelen f2.tot 2.50 per mud. 71 mud Peren vau f3.tot 8.5'Q per mud. Verleden Diugsdag zijn ter waag gebogen 137 stapels Kaas, wegende 34738 ned. pd. De hoogste markt was voor Kleine Kaas f35.Middel bare f 39.—. Aangevoerd 1123 ned. pd. Boter. ENK HUIZEN, 12 Nov. Kaas aangevoerd 21 stapels, wegende 5384 Ned. ponden. Hoogste prijs: f33.25, Laagste f30.Mosterd per mud f21.50. Karweij per 50 kilo f 19.50. Maanzaad per 50 kilo f 15.Graauwe Erwten per mud f 16. Capueijnders per mud f 13.Bruine Boonen f13.Witte Erwten fl2. Wijkcr valcn 10.50. Prijs der Boter, f 61g. SNEEK, 10 Nov. van 6 tot en met 12 Nov zijn te Helder tot lossing ingeklaard Naam vau Schip. het Gezagvoerder. Plaats van herkomst. Lading. Voor wien bestemd. Gothenburg .Elisabeth Harraton Etherly Harmonie Deodata Pieter J. Hust E. Whirte R. Joulles J. Lecgert W. Wooler L. Andersou Petterson Rotterdam Sunderland Charleslod Newcastle Hudikswall Koopmansseh. en Steent. Steenkolen Hout Diverse Tiedeman &M. B. Hagedoorn J. Leggert Wolterb.v.Bag Blikman Co. Idem Zondag 15 November vertrekt van hier de Oost-Indische landmail met de messagerie Im periale via Marseille en Dingsdag 17 dezer via Triëst. van C. C. S T I I S e n L. B U T T E R. wie rin g e r w a a r d 14 November 1868. Heden overleed ons geliefd jongste Zoontje SIMON, sleclits negen weken oud. Helderden 10 November 1868. C. METIERS. A. MEIJERS—GOOLEN. Heden overleed te Zaandijkten huize van haren schoonzoon, mijne geliefde Moeder A. STOLP, wed. E. W. van der BURGH, in den ouderdom van 71 jaren. Helder10 November 1868. G. A. VAN DER BURGH. genegen tot de levering van benoodigde Gort, grooiio Erwten, Boter, Spek, Koevet, Zout en Peper aan bet BURGERLIJK ARMBESTUURin de gemeente Heldergelieven zich vóór of op Zaturdag den 28 lovember 1868, schriftelijk aan het lokaal der Werk- inrigting aan te melden, alwaar acht dagen te voren de voorwaarden der levering ter lezing liggen. van de Stollwerck'sche Borst-Bonbons worden we gens de veelvuldige nabootsing der verpakking, welke zich zelfs groote firma's veroorloven, op den waren naam en de verzegeling der pakjes opmerkzaam gemaakt.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3