RIT m HM TE KOOPf EENE VISSCHUIT, Amstel-Hötel-Amsterdam. BURGERLIJKE STAD DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. ADVERTENTIE N. ^^zich in de vloer bevonden met een Jang stokje ^Mjle werkplaats bezig, te plagen. Men veron- J^^^g eens deze plagerij willende uitoefenen, ffy^voorschoot ongemerkt rondom de spil is gedraaid en hij verbrijzeld is, alvorens hij zich aan de omstrengeling der verschrikkelijke machine heeft kunnen losrukken. Het Duitsche spreekwoord zegt te regttusschen den beker en de lippen is plaats voor een ongeluk. Des morgens van 3 dezer begaf zich een jeugdig paar, met ouders en vrien den der wederzijdsche familiën te Morseille ter kerke, allen hoogst gelukkig en zeer ingenomen met den huwelijksband, thans door de kerkelijke huwelijksinzegening bevestigd. De dag ging in ongestoorde vrolijkheid voorbij, en des avonds ten elf ure begaven de jonggehuwden zich naar hunne woning in de Grand-Rue, vergezeld van den vader en de moeder der jeugdige vrouw. Aldaar aangenomen, nam de laatste eene lamp om in eene naburige kamer te gaan, toen eensklaps hare bruidsluijer op de lamp vloog en onmiddelijk vlam vatte. Men had den tijd niet, zoo spoedig der jonge vrouw ter hulpe te snellen, of reeds hadden de vlammen zich met eene verrassende snelheid tot hare overige kleederen uit gebreid. De jonge man, de vader en de moeder zochten te vergeefs met hunne handen, die deerlijk verbrandden, het vuur te doo- ven. Zij mogten daarin niet slagen dan met behulp van een deken, welke zij om haar sloegen en waardoor het hun ge lukte, de vlammen eindelijk te blusschen. Maar zij hadden reeds hun werk voltooid, want de jong gehuwde, een oogenblik te voren vol levensgeluk, kromp thans onder de vreeselijkste smarten ineen. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, en al het mo gelijke beproefd, doch niets mogt baten, reeds den volgenden morgen, zijnde haren vijfentwintigsten verjaardag, overleed zij na een vreeselijk lijden. EEN NIEUWE REDDING-TOESTEL. Sedert eenigen tijd zijn te Havre proeven genomen met een reddingpak en daarbij behooreude doos, uitgevonden door den lieer J. B. Stoner aldaar. De eerste maal werd daarmede op liet midden vau den dag, ten aanschou- we van honderden geuoodigdeu, aan boord vau de stoomboot Courrier, de eerste proef genomen". De tweede proefneming had 's avonds plaats in een visschersvaartuig, met een kleiner getal getuigen. Deze laatste werd later eveneens des nachts op de reede vau Havre aan boord var» den Courrier, herhaald. Daarbij had de aandoenlijke bijzonderheid plaats, dat eene jeugdige doch moedige vrouw, mej. Craddoek, mede niet geaarzeld heeft, zich in den stikdonkeren nacht, terwijl de zee vrij onstuimig was, in het diepe water te werpen en haar leven aan de uitmuntendheid van het reddingpak toe te vertrouwen. Ieder oogenblik waren de proefnemers uit het gezigt, of door de golven van den Oceaan voor ieders oog verborgen, terwijl men aan boord der stoomboot niet wist waar zij zich bevonden, tenzij men hier eu daar seinen, als vuurpijlen of bengaalsch vuur zag opgaan, die op grooteu afstand volkomen zigtbaar waren. Het hoolddeuk beeld van het stelsel Stoner is, zoo als men uit het vorige bemerken zal, den hulpcloozen schipbreukeling te begiftigen met een gedeelte der hulpmiddelen, door den vooruitgang ter beschikking der zeevareuden gesteld. Eene vierde proefneming had in het begin van September plaats, in de badinrigting vau Decker, waarbij wederom vele badgasten en nieuwsgierigen op het strand getuigen waren. Ook deze zoowel als de vorige proeven, liepen allen met het beste gevolg af. Aan het reddingpak, dat geheel van gomelastiek is vervaardigd is een blikken doos verbonden, welke inhoudteene vlag met vijf voet hoogen stok, die zich door middel vau 5 scharnieren ontrolt, welke vlag het woord van Archimedes „Eureka", voert; eene doos met romeinsche kaarsen, eene andere met bengaalsch vuur en vuurpijleneen revolver, lucifers, een bijbel, papier eu potloodlevensmiddelen, brood, vleesch, vruchten, eene flesch ale, en water, alles voor eene proviandering voor den tijd van 8 dagen. De waterverplaatsing dezer doos, die ondoordringbaar voor water en her metisch gesloten is, is zoo kraebfig, dat daaraan twee personen boven wa ter kunnen blijven, door zich aan de doos bevindende haken vast te houden. Daar nu het reddingpak sterk genoeg is om niet alleen den bezitter die er mede bekleed is, maar ook bovendien nog een ander persoon te dragen, kunnen vier menschelijke wezeus hun behoud vau een enkelen toestel van Stoner verwachten. De prijs voor kleed en doos, met inbegrip van alles, beloopt slechts 175 fr. Het is hier echter thaus de plaats om te doen uitkomen dat de uitvinder met dezen toestel geeu winst beoogt, maar alleen het geluk der menschheid bedoelt, waarom hij voor een zeer matigen prijs deze toestellen voor eiken togt op den oceaan in huur wil afstaan. Hoe vaak gebeurde het niet (wanneer men zich slechts de talrijke groote zeerampen in de laatste jaren voor den geest roept), dat honderde slagtoffers zijn omgekomen, doordien zij niet eenige uren wachten konden op de hulp der booten of op het voorbij stevenen van eenig vaartuig langs de zoo da gelijks veelvuldig bevaren wegen van den grooten oceaan. Daar tegenwoordig de meeste scbipbieuken door aanzeiling plaats vinden in die zeestreken waar de zeevaart steeds meer en meer toeneemt, kan men zeggen, dat eenigen tijd winnen, de kans tot redding grootendeels vermeerdert in eene verhouding die eene volstrekte veiligheid het meest nabij komt. Een zoodanige, uitmuntende reddiugtoestel van den heer Stoner zou een mededinger der levensverzekering kunnen worden Tegen betaling der pre mie vergoedt de maatschappij bij eene ramp eene som gelds aan de familie, die den persoon moet vertegenwoordigen, welke daarbij is omgekomen, ter wijl door een toestel Stonor dit gevaar wordt voorkomen. Ten minste volgens het gevoelen van deskundigen, wordt het gevaar niet alleen tot op de helft, maar tot negentien twintigste gedeelte bij iedere ramp teruggebragt. Hoe verdwijnt hiermede alle gevaar op kleine zeetogteu, vischpartijen eu spelevaren, genoegens, die onder vreugdezangen aanvangen, helaas al te dik wijls eindigen in een droevig geween, bij 't aausehouwen der bleeke lijken, die werden opgevischt of op het strand werden gedreven. Jaarlijks vinden voornamelijk aan de zeehavens zulke droevige voorvallen plaats, en sinds de ramp van Villequier, waarbij de dochter en schoonzoon van den beroemden Victor Hugo omkwamen, is menige aanzienlijke familie op deze wijze in diepen rouw gedompeld. Een plotseling opgekomen rukwind, ééne verkeerde manoeuvre, eene on- voorzigtigheid, en vele andere kleine omstandigheden kunnen oorzaak zijn, dat een vaartuig omslaat en allen die zich daarin bevinden verdrinken. Het zal onnoodig zijn op te merkeu, dat deze uitvinding met groote aan dacht door vele deskundigen wordt gadegeslagen De uitvinder is dan ook van alle zijden met vele hartelijke gelukwenschingen te gemoet gekomen. "Wij hopen dat meer en meer het nut van dezen uit muntenden toestel zal blijken, eu deze alom in praktijk zal worden gebragt. (JOURN. DU HAVRE). Correspondentie. Een nader verslag, aangaande het vaandel en het vnurwerk te Schagen, is voor de plaatsing te laat ontvangen. Van 6 13 November 1868. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD J. de Haan en S. Valk. K. Schol en G. Bood. J. Koopmans en H. Koster. A. H. Driesen en A. van Bast. J. W. de Wekker en H. T. L. van der Kolk. K. de Haas en J. Hopman. L. Weermeier en N. KoniDg. J. S. Spigt en G. Bras. BEVALLEN T. Groen, geb. Geertvliet, Z. C. Minneboo, geb. Zwis- selaar, Z. D. de Boer, geb. Haak, Z. K. Drijver, geb. Duinker, Z. J. Kluft, Z. A. G. Zitwiug, Z. P. C. W. Dienaar, geb. van Stipriaau, D. L. Heespelink, geb. van den Berg, Z. J. M. E. van Amesfoon, geb. Willems, Z. G. T. C. Zur Mühlen, geb. Boelen, D. V. C. Re iner, geb. de Waeij, D. J-. Sinjewel, Z. C. M. Remmers, geb. Rik- kert, D. K. Akkerman, geb. Krijgsman, D. M. Dijker, geb. Mooij, D. A. Klerk, geb. Kwast, Z. C. van Dam, geb. Coppé, Z. A. C. Hendriks, geb. vau Keulen, D. A. Nelis, geb. Valk,D. Vermeij, geb. Broekhuijsen, Z. OVERLEDENJ. Groen, 14 uren. A. Doornbos, 73 jaren. P. de Wilde Moor, 5 maanden. C. J. de Graaf, 3 maanden. S. Meijers, 9 weken. J. Walgreen, geb. Tietges, 83 jaren. C. Veerreschild, geb. Hendricx, 70 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 1 15 November 1868. ONDERTROUWD C. Keijzer, wed. en A. Kuijt, j. d. L. Liefheb ber, j. m. en G. Rampen, j. d. GETROUWD G. F. Vasbinder, j. m. en D. Kuijlman, j. d. GEBORENJohannes, z. v. J. Schouten en J. van Twnijver. Hele- na Marie Cornelia, d. v. A. W. Schrieken en R. Koster. Geertruida An na, d. v. J. van Buisekom en J. M. Stuijt. Trijntje; d. v. J. Kleijer en N. Bruin. Dirk, z. v. H. Delver en T. Peper. Jan, z. v, J. Man en W. Waker. Cornelis, z. v. C. Vader en T. Kos. Aaltje, d. v. A. Schou ten en G. Polder. Cornelis, z. v. J. Jonker en K. Praat. OVERLEDENCornelia, 3 m. d. v. W. v. d. Vliet en C. Veen. Marijtje, 5 j. d. v. L. Strijder en T. Kuul. Cornelia, 4 w. d. v. D. de Graaf eu G. Smit. Jan, 5 m. z. v. H. Oosterman en N. Prins. Grie tje van Buuren, 71 j. echtgen. van C. Scheltis. Jan, 10 m. z. v. K. Hopman en van T. de Jong. Lourcns Jongebloed, 64 j. echtg. v. A. Noorden. Arie, 6 m. z. v A. de Waard en J. de Jong. M AKKTBËRIGTES. ALKMAAR, 14 Nov. Aangevoerd 4 Paarden f50 130; 4 Nachteren Kalveren f8 a 14; 155 Schapen f7 a 24; 4 Geiten f4 a 6; 30 Magere Varkeus f 8 a 16; 221 Biggen f4 a 7, Boter per kop 87-^ a 92| ct. HOORN, 12 Nov. Kleine Kaas f 34.25; commissie dito f 39.aangevoerd 134 stapels, wegende 30777 N.P. BRAKEL, 12 Nov Zalm f 1.a 1.10 per pond. Deze visehvangst heeft hier reeds in 10 a 12 dagen p. m. f430 opgebragt. Er wordt Dog vee'l hooi verzonden f18 per duizend halve ponden. De late aardappeloogst is niet zeer be vredigend. Hoewel niet zoo als andere jaren eene partij moet weggeworpen worden wegens bederf, zoo is toch een groot deel onbruikbaar wegens ver glazing of doorgroei, hetgeen men toeschrijft aan den warmen zomer. De prijs is f 2.80 per mud, waarvoor ze gereedelijk worden opgekocht. Donderdag 19 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Marseille. "Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER Vrouwe A. M. KOOPMAN FABIUS. Den Helder14 Novemher 1868. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen DOCH TER, J". B. BIENHOFF, geliefde Echtgenoote van L. AARSEN. Helder, 16 November 1868. Bevallen van een ZOON, M. MERKELBAG, geliefde Echtgenoote van W. L. F. GRIMBERG. 16 Nov. 1868. Dit Hötelverwarmd door Calorifêresis bijzonder geschikt voor Winterverblijf. "Verminderd Tarief voor logeergasten die zich verbinden om eenigen tijd in het Hötel verblijf te houden. Te bevragen bij den Heer R. WILDHACK, Amstel-Hótel. geschikt om in de Zuider- en Noordzee eu naar de Maas te te varen, met zoo goed als Complete inventaris, voor alle soort Visscherij. Dadelijk te aanvaarden. Nadere informatiën zijn te bekomen met franco brieven, onder letter Sbij den Uitgever dezer Courant of bij J. SPANJAARDT te Enkkuizen.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3