ï81 Achtste Jaargang. Jlteutos- en "f? ,s ^.«döoertentic-öfaö. ZATURDAG 21 NOVEMBER. 1,7 Nov. "'Idelbare. Boter. Van f 1.25 "Pfi pd. Aangevoerd 196 beste soorten ondp>-< HELDEBSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertkntien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. gcbeeïtr. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd een Gouden OORBELLETJE. Helder20 Nov. 1868. I)e Commissaris van Politie A. C. BOONZAJEB. Jgfct-nffiriM ge&eeïte. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Alle Fransche bladen spreken het gerucht tegendoor den Gaulois verspreid, omtrent eene uitgebreide zamenzwering tegen het keizerrijk. De Pays erkent echter de waarheid van het .feit, maar niet van de voorstelling. De zamenzwering, zegt het blad, is niet geheimop de straten, in de dagbladen, op de kerkhoven vooral, vindt men er de bewijzen van. "Volgens den Pays is de oprigting van een monument voor Baudin de zamenzwering. Het blad hoopt,'dat wanneer de regter uitspraak gedaan heeft, de regering zoodanige maat regelen zal nemen, dat aan eene herhaling van den strijd tegen den oorsprong van het keizerrijk niet meer gedacht zal kunnen worden. v Odilon Barrot en Edgar Quinet hebben beiden schriftelijk kennis gegeven aan den Temps, dat zij deelnemen aan de oprigting van het monument voor Baudin. Een dubbele circulaire is door de HH Pinard en Baroche aan de prefekten en procureurs-generaal rondgezonden, met aanschrijving, om elke poging tot agitatie en inschrijving in de geboorte te smoren. Naar men wil; zou het in beginsel zelfs verboden zijn ge worden, over den 2 December te redeneren. Daarmede wordt werkelijk de coup d'dtat tot een dogma verheven. De Temps is in beslag genomen, doch, volgens de Patrie zullen de bla den, die, van het vonnis tot heden, voortgegaan zijn met het opnemen der inschrijvingslijsten, niet vervolgd worden. Men verwacht dan ook, dat men de vervolgingen tegen de Temps zal laten varen en daaruit laat het zich misschien verklaren, dat de Tribunedie in beslag was genomen, thans weer wordt uitgegeven. Zeer waarschijnlijk zal men van die luim van genadebetoon gebruik maken, om te gelijker tijd den 'Galois genade te schenken. Men spreekt ook van een brief dien de graaf de Montalembert in een der dagbladen zal plaatsen en waarin de roomsch catholieke oud-afgevaardigde verklaartvroeger de tegenstander van Baudin geweest te zijn, doch zich thans met zijne ideën te vereenigen. Doch het Journal de Pariswaaraan deze brief, even als die van den heer Berryer, is toegezonden, zal zich wel wachten dien op te nemen. Ondanks de maatregelen der regeringgaan de aan biedingen van bijdragen voor het monument Baudin steeds voort. Den 16 dezer werd nog aan het bureau van de Siècle eene som van 32 francs bezorgd namens eene kompagnie van het le reg. grenadiers der keizerlijke garde, dezelfde kompagnie, waartoe de kroonprins behoort. Volgens de laatste berigten uit Spanje, is het aldaar ge heel rustig, de onlangs verspreide geruchten van onlusten zouden uit de lucht gegrepeu zijn. In de provinciën toont men zich algemeen ingenomen met het manifest der demo cratisch liberale partij. Daarin worden, op grond der ge woonten en wenschen des lauds, de voorwaarden waaronder de omwenteling plaats greep en 't nieuwe staatsgebouw werd opgerigt, aan de eene zijde de democratische beginselen met zijne regten, aan de andere de monarchie, niet die werd om vergeworpen, maar die de souvereiniteit des volks als symbool heeft, als de grondslagen voor 't aanstaand gouvernement van S.panjejgesteld. Er wordt niet van een erfelijk koningschap gesproken. Dit zal echter wel bedoeld worden; anders zou men eene halve republiek verkrijgen. De keizerin van Rusland is te Berlijn aangekomen. Men werkt nog altijd aan de verloving van den koning van Beijeren met eene Russische vorstin. Als dat plan doorgaat, dan is de koningin van Beijeren dochter, de koningin van Wurtemburg zuster en de groothertog van Hessen, zwager van den Czaar. Hoe weinig men aan de verbindtenissen van souvereinen hechten moge, zoo'n familie-relatie zal toch zeker het overgaan der main-linie nog meer belemmeren, dan de Fransche chassepots. Pruisen heeft er te veel belang bij Rusland te vriend te houden. STIBTTWSTIJDISTgEir. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 20 Nov. 1868. Zijn Excellentie de minister van Marine bevindt zich in deze gemeente en zal waarschijnlijk morgen een proeftogt maken met Z. M. ramtoreuschip de Buffel. In den vroegen morgen van heden is van hier in zuidelijke rigting een hevigen brand gezien. Wij vernemen dat het is geweest t e Noordscharwoude, alwaar is afgebrand de boerenhofstede van den landbouwer Slotenmaker. De scherpsklerken J. C. van Reyn en S. J. A. Deyll, worden op 't wachtschip te Hellevoetsluis en op 't ramtoren- schip Prins Hendrik der Nederlanden geplaatst. De leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal, zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag den 26ste November, des avonds ten zeven ure. Men berigt ons uit Enkhuizen Alle haringschepen zijn behouden tehuis. De vangst be loopt 26 a 17 last per schip. De schelvischvangst valt, wat prijs aangaat, niet meê. Van Zaturdag op Zondag nacht werd hier een politie agent door een vroeger afgezette nachtwacht deerijk mishandeld. Het bestuur der vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, heeft bij adres aan de Tweede Kamer den wensch uitgedrukt, dat het ontwerp tot afschaffing der zegelbelasting in zijn geheel zal worden aangenomen, en dus het zegel niet alleen op de dagbladen, maar op alle ge drukte stukken zal worden afgeschaft. Men schrijft uit Zwolle dat door den burgemeester aldaar noodig bevonden is eene commissie te benoemen van toezigt op de openbare tooneelvoorstellingen, met het doel om alle vertooningen tegen te gaan, strijdig met de openbare orde of zedelijkheid. De Dingsdag te Gorinchem gehouden paardenmarkt was buitengewoon druk; ruim 3000 paarden waren aan de lijn, en de kooplust groot, vooral bij buitenlandsche koop lieden. Door de classikale vergadering der Chr. afgesch. ge meenten te Warffum is de heer P. Woudsma, van Ulrum, ontzet uit zijne bediening als predikant .en vervallen ver klaard van zijn lidmaatschap der afgesch. kerk. Door de classikale vergadering dier gemeente te Groningen is de heer J. Bos, van Haren, mede afgezet, om onzedelijk gedrag, als predikant in de afgesch. kerk. Hannes Hoogeveen, oud 44 jaren, bode van het be grafenisfonds te Utrecht "Let op uw einde", geboren te Leijer- dorp en laatst te 's Hage woonachtig, zou gisteren voor het provinciaal geregtshof in Zuidholland verschijnen, beschuldigd van valschheid in 41 onderhandsche geschriften, door het versieren (verzinnen) van overeenkomsten en het maken van handteekeningen en het desbewust gebruik maken van die valsche stukken. Aan de tegen hem opgemaakte acte van beschuldiging ontleenen wij de de navolgende bijzonderheden: De heeren Berkers en Geerliug respect, inspecteur en bode van genoemd fonds, hadden eenig vermoeden tegen den

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1