Achlsle Jaargang. 1808. Jlteums- en WOENSDAG <ftÖoertentie--6faÖ. 2 DECEMBER. <®fftctëri gcöcclte. SCH0UW1XG VAN STOOKPLAATSEN, 0Y1S, ENZ, l^ict-uficlcd geberite. 1TI 53 TT W 3 IJ P11T 3 531T. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post B 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post «'irecteuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is00 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdag» middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezendem Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Aan nieuwe abonnenten op het volgende kwartaal, ingaande 1 Januarij a. s., wor den de nummers die deze maand nog ver schijnen gratis verstrekt. Aan de Ingezetenen wordt kennis gegeven, dat, te beginnen op Maandag den 7 December aanstaande, door Brandmeesteren eene SCHOUWING zal gehouden worden over de SCHOORSTEENEN, OVENS, VUURPLAATSEN enz. Ieder wordt uitgenoodigd die ambtenaren in de gelegenheid te stellen, om zich. te kunnen overtuigen, dat de schoorsteenen behoorlijk geraagd en de stookplaatsen zóó zijn iugerigt, dat er geene vrees voor brand bestaat. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. den 28 November 1868.;L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd een FLACON met zilveren dop. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVEKZIGT VAX DEX DAG. De zaak Baudin wordt voor Frankrijk van dag tot dag ernstiger. Indien Napoleon met dezelfde gestrengheid blijft vervolgen, provoceert hij buiten twijfel een openbare opstand, eene van die droevige tooneelen, waaraan Frankrijk reeds zoo dikwijls ten prooi is geweest. Bij de kracht die de re gering tegenwoordig in staat is te ontwikkelen, waartegen over staat het bewustzijn van haar goed regt, bij het in ver zet komende deel der natie, is te voorzien dat wanneer het tot eene uitbarsting zal komen, de worsteling ontzettend moet zijn; zoodanig als Frankrijk welligt nog nimmer zal hebben aan schouwd. Het is Vrijdag jl. bij het pleidooi van den heer Favre gebleken waartoe overmoed en onvoorzigtigheid voert. Een jong lid van het openbaar ministerie had den eersten advo caat van Frankrijk getart zijn oordeel over den coup d' dtat vau 2 Dec. te zeggen, en deze riep uit: nmisdaaden meineed." De Castagny, dezelfde die aangaande de Mexicaansche aan gelegenheid zoo een treurige herinnering heeft achtergelaten, had tijdens de teregtzitting achter den president plaats ge nomen, en liep thans in woede met den sabel op den grond rinkinkende, de geregtszaal uithet korte maar stoute woord van den advocaat zal echter nog luider door geheel Frankrijk, door geheel Europa weêrklinken, meer nog dan de reeds vrij heftige pleidooijen der heeren Gambetta, Arago en Cre- mieux. En nu moet den 2 December, op den jaardag van den coup d' dtat, het hooger beroep plaats hebben van de vrijspraak door den regter te Clermont wegens de inschrijvingslijst ge geven 1 De inschrijving moet 30,000 fr. hebben opgebragt Men beweert dat het gouvernement de oprigting van een ge- denkteeken ter eere van Baudin, wil verhinderen. Er loopen de tegenstrijdigste geruchten over Spanje. Slechts omtrent één punt is men het eens, namelijk dat Prim de man is, die den Gordiaanschen knoop zal doorhakken en aan den toestand zijne beslissing geven; sommigen willen, dat hij van zijn invloed gebruik zal maken, om een coup d' e'tat ten gunste van den prins der Asturiën te slaan, hoewel dit gerucht zoo ongerijmd is, dat het geene bespreking verdient. Volgens andere, veel waarschijnlijker veronderstellingen, zou generaal Prim aan de Iberische Unie denken, of ten minste aan de candidatuur van koning Ferdinand van Portugaldie vroeg of laat daartoe zou leiden. Verder, hoewel zonder eenige zekerheid, gewaagt men er van, dat het voorloopig bewind besloten zou hebben de algemeene verkiezingen voor de Cor tes uit te stellen, omdat het ontdekt zou hebben, dat tot nu toe geene andere dan carlistische en republikeinsche comite's zijn gevormd. Andere berigten van het Schiereiland spreken er van, dat de kansen van de republiek volstrekt niet ver minderen. De carlisten toch hebben minder hoop dan ooit, en men verzekert zelfs dat don Carlos, door zijne onbedui dendheid, zelfs de welwillendheid, die men beweerde, dat de keizerin voor zijne zaak koesterde, heeft verloren. Na het onderhoud, dat H. M. met hem gehad heeft, moet zij verklaard hebbeu, dat zij zelfs niet meer van hem wil hooren spreken. Zaturdag 28 November heeft op het plein Bos de Mayo te Madrid eene republikeinsche manifestatie plaats gehad. Bij het voorbijtrekken van het koninlijk paleis sprak Castelar «Zweren wij dat nooit een koning daar weder zetelen zal." Op genoemd plein teruggekomen hebben Castelar en twee andere personen het woord gevoerd. De vergadering ging uiteen onder de kreet: nLeve de republiek!" De orde is geen oogenblik gestoord. Eene nieuwe manifestatie, waaraan ook de provinciën zul len deelnemen, is aangekondigd tegen den 15 December. Men zegt ook zelfs dat de dag der verkiezingen nog wordt uitgesteld, omdat de republikeinen en Carlisten overal hunne kiescommitees reeds gevormd hebben, en deconstitutio- nelen oog niet klaar zijn. Men blijft er overigens bij, dat. de. meerderheid in Spanje de republiek niet wil. Helder, Nieuvvediep, Willemsoord enz. 1 Dec. 1868. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier, eene vergadering gehouden van ruim dertig beoefenaars der muziek, leden van verschillende thans bestaande gezelschappen en van de vroegere Liedertafel, die zich onderling hebben verbón- den tot het geven van een vocaal- en instrumentaal- concert, ten voordeele van de nagelatene betrekkingen der bemanning van de in de vorige maand verongelukte Ter- schellinger loodsboot No. 4. De regeling voor dit concert werd opgedragen aan de HH Buhse, Dyserinck, Egbers, Krol, Laurey en Weckesser; ter wijl de heeren Egbers en Weckesser tevens de muziekale leiding op zich hebben genomen. Daar vooral in deze gemeente, dergelijke mensehlievende pogingen krachtig worden ondersteund, bestaat er niet de minste vrees, dat deze onderneming, door mannen van energie bestuurd, gelukkig zal slagen- Wij weuschen die heeren, die staande de vergadering, zich bereid verklaard hebben om de inteekenlijst den ingezetenen aantebieden en daarmede reeds morgen een aanvang zullen nemen, een goed succes. Wij kunnen onze lezers mededeelen dat bij het let terminnend genootschap Liefde tot Kunst" het voornemen bestaat, om eene openbare tooneelvoorstelling te geven ten voordeele van de nagelatene 9 weduwen en 23 weezen der bemanning van de Terschellinger loodsboot No. 4, die in den storm van 24 October jl. is omgekomen. Inteekenlijsten circuleren sedert gisteren in de gemeente; de entree is bepaald op slechts 75 centen. Daar dit gezelschap uitstekende elementen voor het tooneel bezit, die herhaalde malen zeer gelukkige proeven hebben geleverd, kan men verwachten, bij het bewijzen eener weldaad aan hulpbehoevenden, een avond van kunstgenot zeer ge zellig door te brengen. Gij allen die aan de zeevaart en aanverwante vakken uw middel van bestaan te danken hebt overlaadt de lijsten met uwe handteekeningen. Terschelling heeft Uwe, hulp noodig, en Liefde tot is uwe ondersteuning in hun pogen ten volle waardig. Gisteren is een matroos (militien) van Z. M. ra torensehip de Buffel, liggende aan de Hors bij Texel, het naar de wal gaan aldaar uit de sloep misgestapt verdronken.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1