_je; BMLIJKE SIM» BEK GEHEIME TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. BTTTrSTLTDIUTGm 1T. in TTÏÏer, Nieuwediep, Willemsoordeuz. 18 Dec. 1868. jezer dagen heeft alhier een, voor deze gemeente, zeer .dzaam feit plaats gehadeen diefstal met inbraak. Het is iude'daad opmerkingswaai^ig, dat in deze uitgebreide en volktKe gemeente, waar men schier alle natiën vertegen- w0(Jigd ziet, dergelijke misdrijven zoo weinig voorvallen. iet' is daarom dat wij van deze zaak melding maken en rt om de groote waarde, die slechts ongeveer f70.be- oeg, bestaande in eenig huisraad en verdere huishoudelijke /enoodigdheden. De zaak heeft zich als volgt toegedragen: Eenige goederen, voor een nieuw in te rigten huishouding war^i in eene ledige woning gebragt, om die daarna te rang schikken. Een schildersknecht, in die woning werkzaam, en met de situatie van het huis goed bekend, had daarvan nota genomen en gezorgd, dat een aan de straat uitkomend kel derluik ongesloten was gebleven. Des nachts is hij het kelderluik ingekropen, heeft een kaars aangestoken en uitgezocht wat van zijn gading was, alseen spiegel, twee dekens, zes nieuw zilveren lepels en vorken, een doofpot, eenige borden, een fleschje bier en een pakje manilla sigaren, welke goedereu hij, een achterpoort uitgaande, naar zijne woning heeft gebragt, in twee gangen. Den volgenden dag heeft hij het grootste gedeelte der goederen bij een uitdrager verkocht voor de som van f 6.25. Nadat door de belanghebbende eenige vergeefsche pogin gen waren aangewend tot ontdekking van den dief werd Maandag avond ten 8 ure aan het bureau van politie aan gifte gedaan en reeds den volgenden morgen te 10 ure was aau onzen activen Commissaris van Politie de dader J. d. 1. C bekend; deze was echter in de naburige Anna Paulowna Polder om eenige werkzaamheden te verrigten. Terstond werd een agent van politie daarheen gezon den, die dan ook na verloop van eenigen tijd met den ■delinquent kwam opdagen. Deze zag zeer spoedig in dat de bewijzen overtuigend genoeg tegen hem waren en deed daarop eene volledige bekentenis en algeheele beschrijving van de wijze hoedanig hij had gehandeld. Deze spoedige ontdekking is weder te danken aan de in der tijd door den Commissaris van Politie voorgestelde ver ordening op het vak van uitdrager; en hoofdzakelijk aan de verpligting, die daarbij wordt opgelegd, tot het houden van registers, waarin de goederen en de namen der verkoopers moeten worden aangeteekend. Door den Majoor-Kommandant der Genie in de 5e Stelling te Helder, heeft gisteren bij inschrijving en opbod de aanbesteding plaats gehad van: 1°. het bouwen van een Wachthuis in het fort Dirks Admiraal te Helderaannemer de heer J. van der Woude, voor f4630; 2°. het maken van Traversen en Afsluitingen op de batterij aan het Wierhoofd; aannemers de beeren Gebr. Moorman, voor f2460. Bij de heden ter directie der marine plaats gehad hebbende aanbesteding, van het daarstelleu van eene over- dekkingskap over het ramschip de Stier, zijn ingekomen 7 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren: P. Dekker, f7694; Gebrs. Moorman, f 7096; Gebrs. Janzeu, f 6624; P. Spruit, f6540; Ch. Bosch Reitz, f6499; R. Vos llz. f6479; W. Hoven, f6417. Bij Z. M. besluit van den 16 dezer, zijn de officieren van gezondheid der 3e klasse bij de zeemagt J. P. Manikus en C. J. A. de Groot, met ingang van den 11" bevorens, bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse, met bepaling, dat zij in genoemde volgorde zullen rang nemen tusschen ■de officieren van gezondheid 2e klasse C. Enthoven en H. Moermans. Z. M. heeft herbenoemd de burgemeesters der gemeenten den Helder, mr. K. J. C. Stakman Bosse; Aalsmeer, mr. J. Tak, secretaris dier gemeente; Abbekerk en Tjvisk, K. Zijp Mz.de Beemster C. Hartog; Bergen en Egmond aan Zee, S. C. S. Holland, secretaris der gemeente Egmond aan Zee; Bovencarspel, P. Schuurman, secretaris dier gemeente; Callantsoog en de Zijpe, A. J. van Doom; Edam, G. J. Ver- steegh; Katvvoude en Monnikkendam, E. Nooy, secretaris der gemeente Katwonde; Medemblik, C. Gerdeuier: Muiden en Naarden, G. C. Eabius; Opmeer en Spanbroek, P. E. van der Steen; secretaris dier gem.; Opperdoes, H. Idema, secretaris dier gem.; Veizen, J. C. Enschedé; Zaandam, mr. H. J. Smit. De hoofdonderwijzers E. E. Nunnink, P. Inklaar, G. J. Sieverdink, G. Koldewijn, H. J. Zuiderhoek, A. J. Gouka, H. E. A. Vechtinann, J. J. Eonteyn, N. Stark, M. Valk Lz., D. Westhoff en D. M. Kruseman en de hulponderwijzers P. H. A. Steenbeck, C. A. Valk, W. E. G. L. Haanstra, A. Bommel en J. Knaap, zijn ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië gesteld, om te worden be noemd de 12 eerste tot onderwijzers 2e kl. en de overige tot ouderwijzers 3e kl. daar te lande. Ter Kuste van Gninea wordt door het ministerie van Binnenl. Zaken een hulponderwijzer gevraagd op eene bezol diging van f1200 's jaars. De heer H. Elders wordt, op zij slagen als visiteur der quarantaine op Vlieiandj" door den heer A. P. van Tooren, geneesheer aldal Van Terschelling dd. 16 Dee. meldt men In den morgen van den 14 dezer is in de buitengronden tusschen Vlieland en Terschelling verongelukt het Bremer barkschip Fidesgezagvoerder A. D. Harjesmet stukgoe deren, bestaande in wol, tabak en hout, van New-Tork naar Bremen bestemd, de equipagie 14 man sterk, is door een #tot hulp toegeschoten loodskotter en andere vaartuigen ge red en alhier aan land gezet. Van de tuigagie is een wei nig geborgen, zoomede van de lading; het schip is bereids stuk geslagen en zit geheel onder water. -Men schrijft ons van Enkhuizen 17 December: Heden werd in eene buitengewone raadsvergadering de nieuw benoemde burgemeester dezer gemeentede heer Bruinis, als zoodanig geinslalleerd. De heer J. de Koningh Cz., oudste wethouder en waar nemend burgemeester dezer gemeente, heette ZEdA. met een hartelijk woord welkom ter dezer vergadering en droeg de belangen der gemeente en de goede burgerij bij deze aan ZEdA. op. Met korte maar kraehtige woorden werd deze toespraak door den heer Bruinis beantwoord; te kennen ge vende dat het zijn ijverig streven zal zijn de belangen der gemeente te behartigen, ook dat hij daarbij rekende op de hulpde eendragtige zamenwerking en vooral op het ver trouwen van den gemeente raaddat hij daarop steunende en zich daarvoor aanbevelende de leiding dezer vergadering als voorzitter aanvaarde. Deze openbare vergadering werd door vele ingezetenen bijgewoond. Te Gouda hadden gedurende eenige avonden jongens lust in 't houden van zingende optogten en 't brengen van serenades voor de woning van een meisje van slechte re putatie. Men liet dit toeeindelijk werd de bent te groot de militaire magt bezette de straat en deed de menigte uiteengaan; dit is twee dagen achtereen geschied, waarbij ook de schutterij in de wapenen kwam; thans is alles tot orde teruggekeerd. -Het schoolbestuur te Philadelphia heeft besloten alle leesboeken uit de openbare scholen te verwijderen en te ver vangen door daarvoor geschikte dagbladen. »Zoo zal het op komend geslacht zegt het schoolbestuur bekend worden met de beraadslagingen van het congres, met staatszaken en openbare aangelegenheden, oorlogen en hunne oorzaken, met rampen, overstroomingen en brandongelukken, met de groote verbeteringen van algemeen nut, kortom met zaken die beter voedsel voor den jeugdigen geest uitmaken dan schoone rede voeringen of aandoenlijke verhalen van verzonnen voorvallen". LIJST VA5T BRIEVENgeadresseerd aan onbekenden, verzouden door het Postkantoor alhier, gedurende do maand October 1868. NAMEN DER GEADRESSEERDEN. PLAATS YAN BESTEMMING. Doesburg Hoschulte H. v. Luit J- v. d. Hoeven Ward Paris (Frankrijk.) Batavia (Oost-Indiën). Londen (Engeland.) Wolverhampton (id.) Van het Hulpkantoor te Wieringen: J. E. Sloog Boston (Noord-Amerika.) De Directeur van het Postkantoor DEKETH. Vau 10 37 December 1868. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: Willem Johannes Driessen en Manna Jakoba van der Kloot. Jan Kuijper en Aafje Boon. GEBORENJan zoon van Cornelis Witte Dz. en Marretje Verberne. Cornelia, dochter van Cornelis Kooger en Trijntje Boon.Pieter Mar- tinus, zoon van Cornelis Zunderdorp en Antje Huisman. Johannes, zoon van Dirk Keijser en Antje Roeper. Antje, dochter van Cornelis Gorter en Autje Dekker. Antje, dochter van Jacob Tuinder en Maaijke Kou denburg. OVERLEDEN Harmeu Halsema, 26 jaien, zoon van Lammert Halsema en wijle Neeltje Smit. Pctronella Anna Koning, 2 maanden, dochter van Jakob Koning en Grietje Kuiper. Vau 1 15 December 1868. ONDERTROUWD: C. Abbo, weduwn. euT. Kok. GETROUWD Geeue. GEBOREN Gerard Jan, zoon van H. C. van MUI en A. M. C. G. Becker. Hendrik, zoon van J. Groot en G. Molenaar. Jan, zoon van P. Kapitein en T. Balsema. Alïda Jannetta, dochter van J. Kuilman en T. van Oord. Jan, zoon van R. Klein enen A. Glinthorst. Aagje, dochter van A. Dekker en T. van der Aarde. Maartje, dochter van P. van der Busse eu M. Balsema. Trijntje, dochter van H. Borst en T.Schoen maker. Cornelis, zoon van P. Kater en N. Smit. Cornelis, zoon van J. de Wit en H. Kampers. Margaretha, dochter van C. Kos en P. Philipsen. Jannetje, dochter van J. Visser en A. Veer. Anna Eli- zabeth, dochter van C. Waijboer en E. Jemminlc. Pieter, zoon van L. Gootjes en Smits. Jacob, zoon C. Swarthof en G. de Boer. OVERLEDEN Wijbrand, 10 weken, zoon van W. Schermerhorn en N. Slooten. Jan, 4 jaren, zoon van P. Kruijer dn A. Busscher. He- lena Maria Cornelia, 1 maand, dochter van A. W. Schrieken en R. Koster. Aaltje, 9 weken, dochter van J. Glinthorst en K. Bak. Arie Breed 56 j., echtgenootc van A. Ruiter. 1 Levenloos aangegeven.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2