ELDERSCHI COURANT 3Iteutos- en Zaturdag «flUnertentte-öfaö. 9 Januarij. M 795. Negende Jaargang 1869. Een orthodox Staatsman. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 0 0 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren^ en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden Ingezonden stukken minstens écu dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Wie kent Mr. L. W. C. Keuchenius niet? De boezemvriend van den heer Groen van Prinsterer de man van de bekende motie in de Tweede Kamer, ter af keuring van de gedragslijn van het ministerie van Zuylen- Heemskerk- Schimmel pennïck ten opzïgte van de uittreding van den minister van koloniën mr. P. Meijer, den dag na dien waarop hij in de Kamer nog allerlei beloften had af gelegd, terwijl hij tehuis reeds bezig was zijne koffers te pakken, om als Gouverneur-Generaal naar Oost Indie te vertrekken de aanneming van welke motie gevolgd werd door de ontbinding een er Kamer die aldus op echt Holland- sche \vijze, rondweg verklaarde, dat zij dit schandelijk bedrog der geheele Nederlandsche Natie door eenige zelfzuchtige aristocraten niet dulden konde en dus hoogelijk afkeurde. Die man, wien men den Lumeij noemde in de plaats ge treden van den Marnix van Sint Aldegonde (Groen van Prinsterer) werd voor deze handelwijze door den even on- bekwamen als onbeduidenden, maar arroganten minister Tra-Kranen, uit de staatsdienst ontslagen en alzoo tot ar moede gebragt. Het gevolg was de nederleggïng van zijn mandaat als volksvertegenwoordiger en zijn vertrek naar Oost Indie, om daar als practïserend advokaat in de behoeften van zijn gezin te voorzien. Inmiddels gewaagde het geheele land van zijne ontzaggelijke welsprekendheidvan zijne ongemeene kennis en van zijn verheven karakter. En het was voor de uitgevers van het Nieuw Bataviaasch Handels blad weggelegd er op bedacht te zijn, om een zoo schitterend vernuft aan hun blad te verbinden. In November jl. aan vaardde hij de redactie met een woord, dat hij wenscht ook in Nederland gehoord te zullen worden. En nu meenen wij, als blijk van vereering en ook uit achting voor onze lezers, niet beter te kunnen doen dan uit dat woord medetedeelen, hetwelk ons daarvoor als het meest aangewezen toeechijnt. Dit doende rekenen wij vooral op de belangstelling van die genen onzer medeburgers die zich zelve orthodoxen of anti- revolutionnaire noemen, als zijnde de taal van een gelijkge zinde. Wij bepalen ons in dit eerste gedeelte tot de aanha ling vnn eenige woorden gerigt tot hen, die hem bij de aan vaarding der redactie waarschuwden, om toch de godsdienst met rust te laten, onder bedreiging zelfs, dat anders het abonnement op het Nieuw Bataviaasch Handelsblad zoude worden opgezegd. Ziehier zijn treffend antwoord «Hun, die mij waarschuwden of dreigden, geef ik dit wei- «rnige ter overweging. Het zij wij zijn dagbladschrijvers, het zij wij zijn staats dienaren, geleerden of beoefenaren der wetenschap, wij schrij ven ons leven lang en boeken vol; en wij achten ons ge lukkig, indien het ons te beurt valt, eene gedachte of mee ning in schrift te brengen, die waardig is de aandacht van één enkele onzer tijd- en landgenooten gedurende eenige korte oogenblikken te trekken. Wanneer wij spreken van christelijke godsdienst, denken wij aan eene persoonlijkheid, die nooit iets schreef, die slechts drie jaren van zijn leven met een klein getal ODgeletterden en eenvoudigen omging, en wiens woorden en werken voor een zeer gering gedeelte door zijne vrienden, lang na zijnen dood, in zeer weinige bladzijden zijn opgeteekend. Verklaart het raadsel, hoe die weinige bladzijden eene godsdienst hebben kannen doen ontstaan, die tegen de eeu wen bestand is, en thans in ongeveer twee honderd talen overgezet, overal haren herscheppenden en heiligenden in vloed hebben uitgeoefend en onder alle tijdenvolken en geslachten blijdschap en vertroosting, kracht tot lijden en leven, en moed tot dragen en sterven hebben medegebragt. Kunt gij het niet, duldt dan dat ieder, die met u zijne onmagt erkent, die persoonlijkheid te voet valle en overal, ook bij de behandeling van maatschappelijke vraagstukken, hem belijde als zijn Heer en zijn God." Wat dunkt u lezers! van zulke taal? Mij gaat zij door merg" en been. Maar ook wat dunkt u van de conservatieve stokebran den, die dezen man in der tijd verachtelijk aanwezen als een revolutiemaker l (Wordt vervolgd.) Helder, Nieuwecliep, Willemsoord, enz., 8 Jan. 1869. Door drie Engelsche visch-kotters, geadsisteerd door een Scheveningsche bom is hier heden morgen binnengebragt een in de Noordzee, op 60 mijlen benoorden Egmond, drijvende gevonden Amerikaansche bark, door ds equipage verlaten. Uit de aan boord gevonden papieren blijkt, dat het schip is genaamd Ada, gevoerd geweest door kapt. C. L. Murphy, komende het laatst van Middlesbroo, bestemd naar Amerika en geladen met spoorwegstaven. Dingsdag jl. gaf het Concertgezelschap Apollo het tweede concert van dit saizoeu, waarop de heer Egbers en me- jufvrouw Boekelman zich als solisten lieten hooren. De verwachting die wij van het spel des heeren Egbers koes terden is verre overtroffen. Niet alleen dat wij den lieer Egbers als een uitstekend directeur hebben leeren kennen, wij bewonderen iij, hem thans ook een vaardig solist, die voor zijn partij instaat. Zijn spel is lief en harmonieus en boeit van het begin tot het einde. Een krachtige streek en vaste applicatuur gepaard aan sierlijke voordragt; ziedaar het vioolspel van den heer Egbers geschetst. Mejufvronw Boekelman speelde meesterlijk. Wij weten waarlijk niet wat meer te bewonderen hare verbazende techniek of hare keurige voordragt, die zoo fijn genuanceerd en geacheveerd is. De aanwezige leden van Apollo gaven beide solisten telkenmale bewijzen van groote tevredenheid. Het orchest onder leiding van den solist-directeur speelde de symphonie in de beide ouvertures met aplomb en vaardig heid en voldeed ook wat accompagnement aangaat uitmuntend. Wij kunnen niet anders dan onze regtmatige hulde brengen aan het Letterminnend Genootschap: uliefde tot Kunst", die hulde is geene laffe vleijerij, maar ten volle ver diend. Ieder die de openbare vergaderiug van dit genoot schap op gisteren avond in het lokaal Tivoli bijwoonde zal met ons moeten erkennen, dat de hoofdvertoonërs zich van hunne rollen hebben gekweten als tooneeispelers van pro fessie, niet als dilettanten. De keuze van het stuk: rde Vergeldingwas dan ook voor de krachten van dit gezel schap eene zeer gelukkige. Wij hopen dat het vuur van nLiefde tot Kunstbij dit gezelschap steeds moge aanwak- kere en wij ons in dien gloed nog dikwijls mogen verheugen. Uit het verslag van de vereeniging tot werkverschaf fing in deze gemeenre, heden avond in het Cafe Bellevue aan belangstellenden mede te deelen, nemen wij voorloopig het volgende over: Bedrijfkapitaalf3865.zamengesteld uit rentelooze voorschotten van f 2855.eene gift van f 10.en genegoti- eerd gedurende 6 maanden, tegen 5 pCt, de somma van f1000. Uitbetaaldf 5,984.01. Aan touw f 2104.84hout 381.92; restitutie der genegotieerde gelden met de rente f 1025. arbeidsloon f2,119.985; verschillende andere uitgaven f352.265. Productie: f15240 kilo bruinwerk, 4400 verschillende hamer- en mokerstelen, 90 verschillende soorten van matten, 840 koe-spannen, 530 pekkransen en eenige andere voor werpen van gevlochten touw. Werkverleend aan125 gezinnen touwpluizers, 10 matten makers, 6 spannenmakers en 12 personen in de werkplaats. Gemiddeld dagloon-. 52 Centen

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1