Op de kust alhier is aangedreven eeu zware ronde paal, lang 30 Amsterd. voeten, aan het eene einde voor zien van een gegoten ijzeren schoen; uien vermoedt dat hij afkomstig is van de werken van Holland op zijn smalst. Bij het departement van marine is berigt ontvangen dat het transportschip Javaden 24 November in de Ta felbaai is binnengeloopen en bij gunstig weder den 2 De cember zijne reis naar Indie zou vervolgen. Z. M. schroefstoomschip de Amstel onder .bevel van den luit. t/z le kl. K. C. Bunnik, is in den voormiddag van 7 dezer van Hellevoetsluis vertrokken ter opvolging zijner bestemming: de kust van Guinea. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den kapt.-luit. t/z. J. A. van de Yelde, onder-directeur der marine te Amsterdam; den luit. t/z. 1° kl. H. van Goens, adjudant van den minister van marine; en den kapt. le kl. bij het corps mariniers F. G. H. Hornborstel, belast met de opleiding der kadets bij genoemd corps. Z. M. heeft de ingenieur 2e kl. bij de marine B. W. Tideman, op zijn, verzoek, met den laatsten dezer maand, eervol uit 's rijks dienst ontslagen. Dezer dagen is te 's Hage vergaderd eene commissie tot het ontwerpen van een nieuw schijfschiet-reglement, be staande uit den majoor Luclitmans, de kapiteins W. H. Door man en Riethagen en den 1D luitenant Bresier, van de nor maal-schietschool. Het kieskollegie der Ned. herv. gemeente te 's Bosch heeft het volgende 12tal predikanten geformeerd: dr. Boon te oude-Pekela; v. Doesburgh te Zuidzijpe; v. Konijnenburg te Hoogeveen; Moorrees te Yianen; Mossel te Nederhorst •den Berg; Moulijn te Weesp; Nijhoff te Drimmelen; Pier- -son te Heinenoord; Dr. Rutgers te Brummen; Snellen te Nieuwveen; Yliegenthart te "Vreeland; v. Borssum Waalkes te Joure. Men verneemt, dat onlangs door den Nederlandschen Weerbaarheidsbond besloten zou zijn, om in het aanstaande itaajaar een tweeden nationalen wedstrijd voor scherpschutters <enz. te houden, en wel op de Bildtsche vlakte, in de on- «niddelijke nabijheid van Utrecht. In de Schager Ct. leest men: Gepasseerden Zondag arriveerden te Schagen, per eersten trein uit Alkmaar, de officier van justitie, de regter com missaris en de griffier der arrondissements-regtbank, verge zeld van een med. docter, ten einde in loco onderzoek te doen, naar de oorzaak van het overlijden van een zeer jong kind van J. W., die onlangs een tweede huwelijk had aan gegaan met A. Z., welke vrouw naar men zeide, het wicht van 13 maanden had mishandeld. Vele getuigen werden ten raadhuize verhoord, de zitting hield aan tot in den avond; den volgenden morgen is het corpus delicti naar Alkmaar opgezonden. Het laat zich hooren dat de Schager bevolking naar den afloop zeer nieuwsgierig is. Het Ned. schip Sourabaije Packetkapt. S. C. J. Oli- vier, van Batavia naar Amsterdam, is, volgens telegram uit Londen, met assistentie te Ramsgate binnengebragtheb bende op strand gezeten. Het in ballast zijnde schip Andrew Jacksonkapt Mc'Callum, is, volgens te Londen ontvangen telegram, van Point de Galle 29 Dec., den 4 dito in straat Gaspar totaal verongelukt; het volk is gered. Men schrijft uit Vlissiugen, 6 Jan. Op de voormalige uitrustingswerf der marine alhier, is men begonnen met het afbreken der houten kappen die zich aldaar bevinden; men schijnt voornemens te zijn al de daar aanwe zige houten getimmerten op te ruimen. Naar wij vernemen zou eene Engelsclie maatschappij aan de regering aanbiedingen gedaan hebben om de constructie werf alhier over te nemen. De begrooting voor de Nederlandsche bezittingen ter Kust van Guinea voor 1869 bedaagt in ontvang f24,000; in uitgaaf f183,000, zoodat het subsidie f159,000 beloopt. Voor 1868 bedroegen de ontvangsten f17,525, alzoo voor 1869 meer f6,475 geraamd. De uitgaven zijn daarentegen voor 1869 ook met f37,475 vermeerderd. In onderscheidene dagbladen als de Ulr. Cl., het Dagbladenz. is dezer dagen gemeld, dat de onder-adju dant Marquinie van het regement rijdende artillerie, die, na den te Amersfoort plaats gehad hebbenden brand in de stallen, gedegradeerd was, in zijn raug hersteld is. Dit is wel waar, maar niet de geheele waarheid. Het heeft min of meer den schiju alsof de kolonel hem weer hersteld heeft. De man die met onbegrijpelijke strengheid door den ko- jonel-kommandaut van het regiment is behandeld en meer dan 100 dagen in arrest heeft gezeten, heeft regt, dat zijne zaak eerlijk en onpartijdig wordt vermeld. De onder-adjudant Marquine van het regiment rijdende artillerie, die door den kolonel-kommandant van het regi ment tot kanonnier was gedegradeerd, is uit arrest ontsla gen en bij vonnis van het hooge militaire geregtshof in zijn rang van onder-adjudant bij het regiment hersteld. Men leest in het Dagblad van 's ffage van 8 Jan.: In den nacht van 16 op 17 September des vorigen jaars, had te dezer stede in de Spuistraat eene aanranding plaats van twee heereu, geëmployeerden bij de posterijen, die des tijds veel sensatie heeft verwekt en op dit oogenblik nog wel aan geeu onzer lezers uit het geheugen zal zijn gegaan. Men weet dat de daderstwee jonge menschen, in beschon ken toestand onmiddelijk door de heereu inspecteurs Har den berg en Mertz werden gearresteerd en zij dien ten gevolge heden voor het Provinciaal Geregtshof in Znidhollaud teregt stonden. De teregtzitting van heden heeft echter geene nieuwe bijzonderheden aan den dag gebragt. De verschillende ver klaringen kwamen allen, in 't kort, hierop nedernadat eerst eene vrouw door de beide aanranders aangesproken en na eenige bedreigingen was losgelaten, ontmoetten zij de twee heeren, aan wie ze geld vroegen, met wie ze aan het wor stelen geraakten, en van wie er een eene wonde aan het hoofd bekwam, tengevolge van een val tegen een trottoir. Na de aanhouding der aanranders verminste een der heeren zijn horologie, dat een der arrestanten bekende ontvreemd te hebben. De beschuldigden, Pieter Jacobus Bakker en Johannes Cornelis Hansen, bekenden ook heden volkomen hunnen schuld of ontkenden althans niets, maar gaven voor in hun dronkenschap niet te hebben geweten wat ze gedaan hadden De Adv.-Gen. rnr. van Maanen achtte hunne schuld be wezen aan moedwillige mishandeling en de eerste bovendien aan diefstal met geweldpleging, waardoor kwetsing is veroor zaakt en requireerde mitsdien hunne veroordeeling, wat den eerste betreft tot tuchthuisstraf voor den tijd van 5 tot 20 jaren en voor den tweede tot gevangenisstraf van eene maand tot twee jaren en eene geldboete. De Adv. mr. Gaade, de verdediger van de besch., trachtte in het breede aan te toonen dat in casu de dolus ontbrak en de besch. alzoo niet strafbaar waren. Hij concludeerde mitsdien tot vrijspraak. Morgen ochtend ten 10 ure doet het Hof uitspraak. liet Limburgsche blad Le Courrier de la Meuse heeft eene inschrijving geopend ten behoeve van het pauselijk leger. De ontvangen bijdragen bedroegen bij het eindigen van het jaar 1868 de som van 1804 francs 58 centimes. Omtrent den beambte bij den Rijnspoorweg te Arn hem, die verdacht van diefstal van een trommel met geld uit een der goederenwagens in hechtenis genomen is, loopen aldaar vele geruchten. De plafformist, zoo als hij genoemd werd, omdat hij dienst deed op de platform bij de aankomst der treinen (hij haalde de plaatsbiljetten op) moet zijn be drijf reeds sedert jaren uitgeoefend hebbeu. Het werd echter niet ontdekt, omdat hij de voorzigtigheid had voorwerpen van waarde liever te verduisteren dan te verkoopen, daar dit zijne ontdekking ten gevolge had kunnen hebben. Hij eigende zich slechts het geld toe en wierp het overige in sekreetputten of grachten. Zoo moeten er thans uit het heimelijk gemak een aantal voorwerpen van waarde, die se dert jaren daarin verborgen lagen, te voorschijn zijn geko men. Hunne zwaarte heeft hen doen zinken, tengevolge waarvan zij bij vroegere ruimingen achter zijn gebleven. Men verhaalt ook, dat een aantal gouden kettingen, enz. in der tijd door hem geworpen zijn in het thans gedempte paardenwed, zoodat deze kostbaarheden wel als verloren kun nen worden beschouwd. De beschuldigde moet, zegt men, volledig bekentenis doen van al hetgeen hij bedreven heeft. Uit het rapport van den heer Wellis, secretaris van den Noord-Amerikaansche marine, blijkt dat de zeemagt der Vereenigde Staten op 36 oorlogschepen is gebragt. Het te genwoordig effectief is 206 schepen met 1,743 kanonnen en aldus verdeeld35 schepen van de eerste klasse, met 662 kanonnen: 37 van de 2e kl. met 483 kanonnen; 76 van de 3e kl. met 414 kan.; 38 van de 4e met 184 kan. Van dit getal zijn 52 gepantserd met 129 stukken en slechts 40 van die schepen zijn gestationeerd of op kruisvaart. De heer Wellis wijdt uit over de door de oorlogsmariue aan den zeehandel bewezen diensten en constateert, dat admiraal Far- ragut gedurende zijn kruistogt in de Europesche wateren geen enkele aanvraag om bescherming van Amerikanen heeft ont vangen. Overal in Europa wordt de bloote titel van burger der Vereenigde Staten geëerbiedigd. Volgens het jaarlijksch rapport van den adjudant-generaal is de geregelde landmagt der Vereenigde Staten tegenwoordig 43,741 man, zoowel blanken als negers, na aftrek van 4,340 personen van het corps ingenieurs en ander bijzondere takken van dienst. De Secretaris van Oorlog geeft de verzekering, dat de le- gervermindering elke maand voortgezet wordt, zoodat in het volgende jaar het effectief op een minimum van 20,000 man zal worden gesteld. Tengevolge van de buitengewone uitga ven voor den Indiaanschen oorlog, zal er een supplementair crediet vereischt worden van 13,975.000 dollars. Voor de eerstvolgende dienst zal het oorlogsbudget waarschijnlijk 65,682,000 dollars beloopen. In de Nederlandsche Spectator van Zaturdag leest men onder het pluksel: Mijnheer de Spectator! Mijn vader is geabonneerd op het bijblad en ik snuffel daar wel eens in.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2