HELDERSCH Jtieums- en Woensdag <flÖüertentie--6faÖ. 13 Januarij. M 796. Negende Jaargang 1869. Werkverschaffing, Verschijut DINGSDAG- ea VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post n u 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren, en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Aovertentien van 1—4 regels is 60 Centen voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag eu Vrijdag middags 12 uur gelieve men de Advertentien intozende s Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Verslag van de Vergadering gehouden in het Café Bellevm op Vrijdag avond jl. De president de heer rar. Ch. Bosch Reitz opent de ver gadering en verzoekt den Secretaris-Boekhouder, den heer rar. S. P. J. Kros aan de vergaderiug mededeeling te willen doen van den stand van zaken, deze leest daarop het navol gende RAPPORT der Commissie uit de Vereeniging lot Werkverschaffing aan behoeftigen te Helder. De commissie uit de vereeniging tot werkverschaffing aan behoeftigen heeft de eer omtrent hare werkzaamheden en de daardoor verkregene resul taten het volgende te berigten De werkzaamheden der commissie waren als volgt geregeldde heeren mr. Ch. Bosch Reitz, voorzitter; S Reiubach, secretarisK. Lastdrager en J. T. Tinkelenberg penningmeesters en nir. S. P. J. Kros, boekhouderterwijl de hli. S. Reiubach, S. Giltjes en mr. S. P. J. Kros, tevens als directeuren der werkzaamheden zouden werkzaam zijn. Dc leden der commissie waren bovendien om beurten dagelijks tegenwoordig bij afgifte van touw cn ont vangst van het afgeleverde werk. De Commissie begou hare werkzaamheden met een bedrijfkapitaal, be staande uit 57 rentelooze voorschotten f 2855. I vrijwillige gift 10 te zamen 2865. Terwijl later, toen er geene genoegzame gelden aanwezig waren om de arbeidsloonen uit te betalen door dc commissie eene som vau f 1000.voor den tijd van 6 m. a 5 pCt. is opgenomen f 1000. zoodat bet gehecle bedrijfkapitaal bestond uit f 3865 De werkzaamheden hebben bcstnnn in het doen verpluizen van slapping tot bruimverk, liet maken van matten, spannen en pekkransen en het ver vaardigen van hamer- en mokcrstelen. Daartoe is aangekocht van de directie der marine alhier, eerst eene partij van 60U0 kilo slapping voor f 12.per 100 kilo, dus f 720. ccno tweede partij van 10,000 kilo's voor f 13.50 per 100 kilo 1350. cu van anderen eene kleine partij oud touw en kabelgaren 34 84 f 2104.84 terwijl voor bet vervaardigen der hamer- en mokcrstelen is aan gekocht eene partij esschenhout, met de vracht kostende zoodat voor grondstoffen is besteed 2486.76 Vervolgensjjs door de Commissie betaald aan Touwpluizers f 1233.81 Spannen maker.-loonen 83.50 Maltenmakerslooneu p 100.76 Zwabbers 4.50 Pekkransen 5.73 Stelen 244 94 Hakken, koken, wegen opbossen, enz. V 446.73* 2119.97* aan verschillende uitgaven voor brandstoffen en licht, onder houden vau meuhelair en gereedschappen, kuipen, bostafels, ke tels, voor zegel- eu registratie-regten, enz.; 352.26* voor de restitutie vau geleende gelden ten bedragen van f 1000 met 6 maanden rente ad 5 pCt. 1025. te zamen f 5984.00 Het uitgeven van touw om te verpluizen is geschied gedurende 35 dagen, wanneer steeds een aantal behoeftigeu verlangeud was om iets te verdienen, terwijl de commissie zich veroorloofde hen, die hetzij onwillig, hetzij on bekwaam waren goed bruinwerk op te leveren, te verwijderen. De commissie zorgde zooveel mogelijk dat vooral weduwen met kinderen en hoofden van groote gezinnen arbeid verkregen. Dagelijks werd uitgegeven 10 kilo touw, dat vooraf gebakt, uitgedraaid, gekookt en geklopt was. De ondervinding had geleerd, dat dan gemiddeld 6^ kilo goed droog en zorgvuldig behandeld kon terug gebragt worden. Voor het kilo dat teruggebragt werd, werd betaald f 0.08, zoo dat bij goeden arbeid en goede behandeling, aan dc bewerking vau 10 kilo, gemiddeld verdiend werd f 0.52. Aan geplozen werk is afgeleverd 15240 kilo, waarvoor is uitbetaald in 2409 daglooncn f1233 SI, terwijl daaraan gedurende korter of langer tijd werkzaam waren 125 personen; meest hoofden van huisgezinnen. Verder zijn er vervaardigd 840 koespannen, 14 zwabbers, 533 pekkransen en 90 matten, waaraan 17 personen arbeidden. In de werkplaats waren gemiddeld werkzaam 12 personen, mannen en jongens,voor het hakken, uitdraaijen, koken, kloppen en opbossen van het touw, dat door de behoeftigen moest bewerkt worden cn opgeleverd werd. Het vervaardigen van hamer- en inokersteleu, geschiedde onder de bij zondere leiding der lik. van Veen cn mr. Bosch llcitz, dc laatste had daar voor de hem toebehoorende werkplaats, vroeger vau Gebs. Schneider, wel willend afgestaan. De stelen bestaande in voorhamerstelen, mokerstelen no. 1, 2, 3 en 4, klinkhamerstelen, handhamerstelen en bankbamerstelcn wetdeu vervaardigd door 8 personen en ten getale van 4400. Ongeveer de helft is daarvan afgeleverd aan de directie der Marine alhier, terwijl de toezegging bestaat dat ook de overigen aan die directie zullen afgeleverd worden De commissie mag zich verheugen in de betrekkelijk zeer gunstige resultaten door haren arbeid verkregen, cn welke voor eene eerste maal vrij goed geslaagd is. Zij heeft echter ook in sommige opzigten door de ondervinding moeten leeren. De commissie zal de renteloos gedane voorschotten geheel restitueren, wat zij op dit oogenblik kan doen uit de in de kas zijnde gelden tot 75 pCt.. De overige 25 pCt. zal gedekt worden uit de opbrengst der nog voorhandene hamer- en mokerstelen, ver koop van eene kleine partij oud touw, afval van esschenhout en uit eene verloting van nog aauwezigc voorwerpen, welke van touw vervaardigd zijü. Voor dit laatste heeft de commissie reeds vergunning bekomen van Z. M. den Koning en stelt zich voor die te doen plaats hebben tot een maximum van 4C0 loten, a f0.50 per lot, op nader aan te wijzen plaats, dag eu uur. En hiermede MM. HII. vermeeut de commissie aan hare taak voldaan tc hebben, vertrouwende, dat wanucer men ook weder dezen winter, op verbeterde grondslagen, aan behoeftigen arbeid wil verschaffen, ook van uwe zijde de stoffelijke ondersteuning niet zal ontbreken. De president vraagt of ook iemand ten opzigte van dit rapport het woord verlangt. De heer mr. L. J. Bouricius zegt, dat wanneer ook dezen winter de werkzaamheden weder worden opgevat hij er zeer scherp op blijft aandringen dat, vooral ten opzigte van de geldelijke administratie, het eene jaar niet in het andereloope maar zeer streng worde afgescheiden. Ook vraagt spreker inzage van de rekening en verantwoording. De president antwoordt daarop, dat er niet de minste kwestie bestaat, om het eene jaar in het andere te doen loo- pen, getuige het gelezen rapport waarin het afgeloopen jaar ten duidelijksten wordt afgesloten; dat ook de noodzakelijkheid daarvan buiten alle twijfel is, omreden de leden der commis sie, die slechts voor een jaar benoemd zijn, aan het einde dezer vergadei'ing het geschikste oogenblik achten om afte- treden, behoudens natuurlijk de likwidatie der nog loopende zakende voortzetting der werkverschaffingzoo daartoe wordt besloten, aan eene op nieuw te benoemen commissie overlatende. Op de vraag om inzage van de rekening en verantwoording antwoordt de president, dat het de penning meesters in de laatste dagen door drukke bezigheden en door het nog inkasseren van eenige openstaande posten, niet mo gelijk is geweest om een afzonderlijken balans op te maken, dat echter zoo als hij voornemens was straks mede te deelen, doch daartoe thans deze gelegenheid aangrijpt in den loop der volgende week op nader te annonceren dagen de ha- lans en verdere rekening en verantwoording ter inzage zal liggen ten kantore van de penningmeestersde heeren Last drager en Tinkelenberg, bij welke gelegenheid zij tevens zul len zitting houden tot het restitueren van de voorloopige 75 pCt. De heer Bouricius repliceert daarop, dat hij niet gaarne zou zien, dat aan zijne woorden eene verkeerde uitlegging wordt gegeven, dat hij de handelingen der commissie zeer appreciëert, maar slechts alleen wilde waarschuwen tegen het loopen der rekeningen van het eeue dienstjaar in het andere. Na nog eenige discussien, en het verleenen van gevraagde inlichtingen, neemt de heer Bouricius daarmede genoegen, als mede de andere aanwezige heeren, die hunne tevredenheid betuigen over den gunstigen uitslag. De president verklaart, aan het einde der werkzaamheden gekomen, dat de commissie thans hare taak nederlegd en stelt voor, om nog staande deze vergadering eene voorloopige commissie te benoemen, waaraan het worde opgedragen, om de belangstellende ingezetenen in het lot der behoeftigen bij een te roepen, ten einde te beraadslagen wat er ter verbetering van dat lot gedurende dezen winter zou kunnen worden aangewend. De heer Bouricius stelt voor, om aan de afgetreden leden der commissie die taak weder optedragen. De president verklaart zich daartegen en zag die taak liever aan andere heeren opgedragen ten einde des te beter Zie advertentie hierachter.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1