COURANT. Jïteuras» en Zaturdag <flitoerteiifte--6faÖ. 16 Januarij. NATIONALE MILITIE. Negende Jaargang Zitting van den Gemeenteraad, M 797. 1869. Verschijnt DINGSDAG- ea VRIJDAG-AVOND. Aboanemcnisprijs voor 3' maanden 1.30 Franco per post g a B. 1.50. Men abonneert zich bij alle Boekhandelarenen Post- directenren. Brieven franco. oV\opï l! ,'t ..I .1 V De prijs der Advertentien van 1—4 regels is CO •Centen; voor eiken meer 15 Centen. Zcgclrcgt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdag0 'middags '12 uur gelieve men de Advertcntien intezende Ingezonden stnkkea minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Officieel gedeelte. BURGEMEESTER en AVETHOÜDER8 der gemeente HELDER Gelet hebbende op het Koninklijk besluit van den 1 December 3865 (Staatsblad No. 131); Roepen bij .deze op de personen dio in de gemeente een tak van nijver heid uitoefenen, waarvan zij de voortbrengselen met certificaten van Neder» landschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlandsch Indie kunnen en voornemens zijn in te voeren, om zich vóór het einde dezer maand aan te melden ter Secretarie der gemeente, ten einde hunne namen te plaatsen op de lijst bedoeld bij Art. 3 van het boven aangehaalde Konink lijk besluit. Helder11 Januarij 1S69. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. VERHEY, Secretaris. - BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER Gezien art.26 dér Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Brengen ter kennis van de belanhcbbënden, dat het inschrijvingsregister en dc daarbij behoorendealphabetische naamlijst, betrekkelijk de jongelingen die zich binnen [deze gemeente in 1868 hebben doen inschrijven voor de ligting der Natiouale Militie van 1869, op de Secretarie der gemeente voor elk ter lezing is nédérgelegd, van heden tot den 21 Januarij aanstaande, van des morgens negen tot des namiddags een ure, en dat tegen register en lijst binnen „genoemden tijd bezwaren kunnen w orden ingebragt bij den Commis saris des Konings in deze provincie, door middel van een bij den Burge meester in te leveren, door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier en onderteekend door hen, die ze inbrengt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 12 Januarij 1869. L. VERHEY, Secretaris. KIEZERSLIJSTEN- De VOORZITTER van den RAAt) der gemeente HELDER; Gelet hebbende op het bepaalde bij art. 7 der Wet van 4 Julij 1830 (Staatsblad No. 37), betrekkelijk het opmaken der LIJSTEN, aanwijzende de personen, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn. Noodigt de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directs belastingen zijri aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februarij a. s. te doen blijken. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 12 Januarij 1869. STAKMAN BOSSE. iSiet-offictëcï gedeelte. op Dingsdag 12 Jan. 1869. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Bakker en van Strijen. De potuien der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd De Voorzitter deelt aan den Raad mededat ingevolge zijne plaats gehad hebbende herbenoeming tot Burgemees ter dezer gemeente, hij den 22 December jongstleden op nieuw den eed heeft afgelegd in handen van*den Commis saris des Konings. Z. E. A. beveelt zich aan en rekent tevens op de gunstige medewerking van de leden van den Raad en vooral op die der "Wethouders, ten einde hem in de uitoefening zijner dikwijls zeer moeijelijke taak ter zijde te willen staan. 1). Brief Gedeputeerde Staten over de belasting en begroo ting 1869. De Voorzitter acht het noodig, alvorens dit punt te be handelen, dat de openbare zitting voor een oogenblik worde geschorst. Na het weder openen der zitting, deelt de Voorzitter aan den Raad mede* dat betreffende dit punt andermaal een schrijven van Gedeputeerde Staten is ingekomen waarin mededeeling wordt gedaandat na de be komen inlichtingen de Minister van Binnenlandsche zaken berusten kan in de niet heffing van schoolgeldendat ZExc. echter niet terug kan komen van zijne meening, dat de be lasting op de turf met den 1 Mei a. ff. behoort te worden afgeschaft. Van welk schrijven B. en W. worden verzocht mededeeling te doen aan den Raad. De Voorzitter stelt voor, tengevolge van deze mededeeling, de belasting op de turf afteschaffen en voegt er bij dat de som van f5,000, waarop die belasting voor het loopende jaar is ge raamd, niet geheel zal vervallen, daar de heffing der belasting eerst met 1 Mei zal ophouden, terwijl de opbrengst gedurende de vier eerste maanden van het jaar kan gesteld worden op f800.tot dekking van het eventueel te ontstane te kort, stelt de Voorzitter namens B. en W. v<5ór, twee op de be grooting voorkomende posten van uitgaaf voor publieke wer ken te doen vervallen; als de post van f1200.voor be strating en die van f8,000. voor riolen. De heer de Breuk zegt te herhalen, dat onze gemeente in eene zeer exceptïonelen toestand verkeert, waarin de pu blieke werken nog groóte sommen vereischen dat de wegen op sommige plaatsen in jammerlijken toestand verkeeren; dat het zeer gemakkelijk is om' toetegeven aan hot verlangen van den minister, maar dat de ingezetenen daar niet medo gehaat zijn. Spreker blijft persisteren bij zijn vroeger geuit gevoelen en zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Graat zegt, dat ieder lid met hem het met leed wezen ziet, dat tot de afschaffing van de verbruiksbelasting worde overgegaanen wanneer de directe-belasting hooger zou moeten worden opgevoerd, de last voor de ingezetenen zeer drukkend zou zijn; daar echter uit de stukken blijkt, dat noch bij Gedeputeerde Staten, noch bij den Minister de gewenschte ondersteuning gevonden wordt, begrijpt spreke, niet hoedanig eene betere regeling mogelijk is, dan door eenïgr inkorting in de posten van uitgaaf, het. evenwigt te herstellen Wel is waar dat gedurende dit jaar geene nieuwe openbare werken zullen kunnen worden uitgevoerd, maar dat dan ook de lasten der ingezetenen niet verzwaard wordent dat, wanneer in een volgend jaar, de werken aan het Heldersche kanaal zijn afgeloopen, er weder f 10,000 'sjaars disponibel zal komenop grond waarvan spreker van oordeel is, om aan het verlangen van den Minister te moeten toegeven. De heer de Breuk repliceert dat hij wel overtuigd is, dat B. en W. gedaan hebben wat in hun vermogen is, maar dat hij den Raad beschouwt als staande op een geheel ander stand punt. Spreker wil echter niet influenceren op het gevoelen van de andere leden. Wat het vrij vallen der f10,000 aangaat, waarop de heer Graat gewezen heeft, daarbij moet men niet vergeten, dat die som direct met f5,000 Verminderd wordt, wanneer de be lasting op de turf wordt afgeschaft ,en dat men ook aan de turftonsters eene toelage zal moeten verleenen. Hierbij komt nog dat, wanner de werken dit jaar stil staan, de behoefte een volgend jaar des te grooter zal zijn. Spreker acht voor nieuwe openbare werken in deze gemeente, wel een tonne gouds noodig. De heer Graat heeft eerbied voor het personeel gevoelen van den heer de Breuk, doch herhaalt bij het straks door hem aangevoerde, dat er door de afschaffing van de belasting op de turf geene stagnatie in de dienst zal ontstaan. De heer Zur Muhlen vraagt waarom de tweede helft dor toegestane geldleening niet genegotieerd wordt. De Voorzitter antwoordt dat dit in deze vergadering geen punt van overweging uitmaakt, spreker laat er op volgen, dat thans aan de orde is het voorstel tot afschaffing van de belasting op de, turf, en brengt het in omvraag. Wordt aangenomen met 9 .tegen 6 stemmen, tegen stemmen de heeren: Janzen, Zur Muhlen, Berghuijs, Haagsma, Hu- genholtz en de Breuk. De Secretaris leest daarna een concept besluit tot afschaffing der turfhelastiug met 1 Mei a. s.; wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De voorgestelde wijziging op de begrooting, het doen ver vallen nl. van de post van f1200 voor bestrating en f3,000

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1