NIEUWSTIJDINGEN^ •voor riolen wordt mode goedgekeurd en besloten daarvan aan Ged. Staten kennis te geven 2). Vacature van hulponderwijzers. De Voorzitier deelt mede, dat de hulponderwijzers D. Westhoff en A. Bommelwegens vertrek naar Oost-Indie hun ontslag hebben aangevraagd en stelt voor dit ontslag •eervol te verleenen. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter vraagt verder autorisatie aan den Raad, tot oproeping van sollicitanten, zoo mogelijk op eene bezoldiging van f375.Daartoe wordt besloten. 3). Mede deeling van ingekomen stukken. a. Een uittreksel van bef besluit van Gedeputeerde Staten, om de goedkeuring van de begrooting der gemeente te ver dagen en de gewone uitgaven voor de helft toetestaan uit de heffing van belastingen, voor zoo verre geene nieuwe magtiging van Z. M. vereischt wordt; teneinde alzoo in de loopende dienst te kunnen voorzien. b. Goedkeuring van de rekeniag door Ged. Staten over 1867. c. Dat de uitgeloten obligatien met de daarbij behoorende ■en nog niet vervallen coupons ter inwisseling zijn aangebo den. Tot de vernietiging daarvan en van nog een aantal andere ingewisselde coupons wordt overgegaan. d. Wordt besloten tot het verleenen eener gratificatie van f50.aan den in 'de gemeente-apotheek dienst doende leer ling A. B. Pastoor. Op de gewone rondvraag bekomt de heer de Lange het woord, die de vraag doet of er bij de afschaffing van belasting op de turf met 1 Meiaan de handelaren restitutie zal y worden verleend voor de aanwezige voorraad. De Voorzitter zegt, dat bet voornemen daartoe niet bestaat. De heer Maalsteed vermeent dat bet billyk zou zijn. De Voorzitter geeft dit toe, wanneer de afschaffing onver wachts geschiedde en de voorraad groot was, thans hebben de handelaren voldoende den tijd zich er naar te regelen en kan men verwachten dat de voorraad op 1 Mei zeer gering zal zyn. Daarna wordt jde vergadering gesloten. 'Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 15 Jan. 1869. ■De opkomst in de uitgeschreven vergadering, te houden in het Café -Bellevue op Woensdag avond j.1., was zoo gering dat de heer mr. Ch. Bosch Reitz, die, op verzoek zijner medeleden van het voorloopig comité, de leiding der vergadering op zich zou nemen, niet noodig oordeelde om de vergadering te openen, daar van de weinig betoonde be langstelling geene voldoende resultaten te wachten waren. .Be werkverschaffing, die gepasseerde jaar, met bijna niet noemenswaardige geldelijke opoffering zoo menig behoeftig, maar arbeidzaam huisgezin, te gemoet is gekomen en voör ■den bedelstand heeft gevrijwaard, zal dus nu uit gebrek aan •zedelijke en stoffelijke ondersteuning van den meer gegoede in deze gemeente, gedurende dezen winter werkeloos blijven. Een treurig verschijnsel. Mogten wij nu twee jaren geleden met de geheele j gemeente juichen bij het 50jarig jubilé van den heer Jb. van der Haar, thans treuren wij bij het plotseling afsterven an den waardigen man. Zijne veel omvattende wetenschappelijke kennis, verkregen oor onverpoosde studie, wist hij, in zijne dubbele betrekking, ot opleiding van de jeugd, voor het maatschappelijk leven •en -ook tot vorming van toekomstige onderwijzers, op eene hem alleen eigene wijze en met de allergunstige resultaten dienstbaar te maken. En niet alleen in zijne ambtsbezigheden ©f in den kring zijner familie, maar ook in het maatschap pelijk leven, was hij eeti nuttig burger, wiens adviesen immer op hoogen prijs werden gesteld. Zijn opregt karakter en pasitive beginselen verschaften hem de achting, wij zoudeu durven zeggen, van allen die hem kenden. Zijn gemis zal in vele corporatien nog dikwijls gevoeld worden. De plegtige ter aarde bestelling zal morgen plaats hebben. Het Amerikaansche fregatschip Transitkapitein W. E. Whitmore, van Callao naar Antwerpen, geladen met 1600 "ton Guano, den 3 Januarij alhier met gebroken fok- kemast en wegens ziekte ouder de equipagie binneugeloopen,-~ is gisteren den 14 Januarij, na alvorens zijne equipagie te hebben afgemonsterd, met zeelieden uit deze gemeeute en met behulp der Belgische sleepboot Oscarkapitein Wei- aremans, naar de bestemmingplaats Antwerpen vertrokken. Zr. Ms. monitor Cerberusin aanbouw op 's rijkswerf te Amsterdam, is in den voormiddag van gisteren met goed gevolg te water gelaten. De luitenant ter zee 2e klasse A. Werumeus Buning, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie en van daar den 8 dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien tijd op non-activiteit gesteld. Het door de heeren Polak in dc nabijheid van het sta tions-terrein daargestelde gebouw, tx-ekt in den laatsten tijd, hoe meer het zijne voltooijing nadert, een ieders aandacht, vooral was dit bij ons Woensdagavond jl. het geval, toen wij het geheele front, vanaf de binnenzijde verlicht zagen; inde veronderstelling men nog met eenige werkzaamheden bezig was en ons de hei-haalde invitatie van de heeren Polak, om eens een kijkje te komen nemen, herinnerende, meldden wij ons aan. In de vestibule werden we door de heeren Polak welwil lend ontvaugen en in de zaal binnengeleid, daar vonden wij, wat wij in het minst niet hadden kunnen veronderstellen, de geheele familie Polak en nog eenige verdere genoodigden fees telijk vereenigd. Niet gaarne eene familie partij willende verstoren, maakten wij onze excuses en verzochten ons tot nadere gelegenheid te verwijderen, te meer daar men ons mededeelde dat, zoo als bij Israëliten gebruikelijk is, om véér het betrekken van een nieuwe woning, die godsdienstig te wijden en de zegen over dat huis van den Almagtigen afte- smeken, die plegtigheid hier juist dien avond plaats had. Doch welke pogingen wij ook aanwenden, om ons te verwijde ren, uit vrees van onbescheiden te zijn, ze waren vruchteloos. Na in de zaal met de meeste vooi-komenheid te zijn rond geleid, de boven- en neven vertrekken te hebben bezigtigtigd, het comfort en nette arrangement, waarin wij de goede smaak van de heeren Polak herkenden, te hebben bewon derd, werden wij uitgenoodigd, om een deel van de gods dienstige plegtigheid in een der nevenvertrekken bij te wonen, die uitnoodiging was weder te beleefd en te dringend om ge weigerd te kunnen woi-den. Al de aanwezigen vereenigden zich aldaar in een eerbiedig gebed tot den God van Abraham, Isaak en Jacob, waarin werd voorgegaan door den kerkelijken voorlezer M. J. van Tijn, die zoo welwillend was, om ter wille van ons beide, niet Israëliten, de Hebreeuwsche text by iederen volzin in het Nederduitsch te vertolkeDna afloop daarvan namen wij onder vele geluk- wenschingen afscheid van de aanwezigen. De indruk die deze plegtigheid op ons gemaakt heeft, zal ons welligt immer bijblijven. Zonder twijfel zullen wij ons die nog dikwijls hex-inneren, wanneer wij den drempel van dat gebouw voortaan van tijd tot tijd eens mogen betreden. Niettegenstaande men het eene huisselijke plegtigheid kan noemen, gevierd in besloten kring, kunnen wij niet nalaten er opentlijk melding van te maken de echte voorvaderlijke godsdienstzin, en ware verdraagzaamheid ten opzigte van andersdenkendenaan menige christelijke vereeniging en christelijk individu ten voorbeeld stellende. Zaturdag jl. zijn de nieuwe regeringsplannen betref fende het centraal personen-station en centraal goederen- en steenkolen-station te Amsterdam, verkrijgbaar gesteld. In hoofdzaak komen zij overeen met die van de vorige regering. Het centraal personen-station is in het open havenfront ge plaatst langs de aanplemping in Ooster- en Westerdok zijn jaag- en wandelpaden, breed 6 meters, ontworpen, aansluitende aan de Aanlegplaats van stoombooten. Het ontworpen centraal goederen- en steenkolen-station in de stadsrietlanden wijkt van het oude plan daarin af, dat eene regtstreeksehe spoor wegverbinding van dit station met het entrepót daarin ^is opgenomen, alsmede eene verdieping tot 2.50 m. A. P. eu eene verbreeding tot 20 meters op den waterspiegel van het oostelijk gedeelte der Nieuwe vaart en van de dijksloot langs de oostzijde der rietlanden, woordoor eene regtstreeksche gemeenschap te water wordt verkregen van het spoorweg- bassin met de stadsgrachten. In plaats van, zoo als in het vorige plan ontworpen was, eene vaste doorvaart van 6 meters opening te maken, is thans eene draaibrug aangebragt met twee openingen in den spoorweg over de Singelgracht, elk Wijd 10 meters. Het verlies van meer of minder diep water door de aanplemping van gedeelten van het open havenfront en van de Ooster- en Westerdokken wordt opgewogen door de buitenzijde van den Oosterdoksdijk, voor lig-, los- en laadplaats bestemd, door uitbaggering op de diepte van 5.50 meters A. P. te brengen en aldus te verbinden met de bestaande diepe geul voor de Oosterdoksluis Wij vestigen de aandacht op het volgende stukin de N. R. C. voorkomende en onderteekend: Ce nest quune idee d'un soldat. Wij lezen dagelijks, alsof er niets buitengewoons in gelegen wasdat eene klasse van misdadigersde sluikhandelaars zich tegenwoordig tot gewapende benden vormen van 40 k 50 pei-sonen, en op die wijze het aan de moedigsten onder de ambtenaren onmogelijk wordt hunne plig£ te betrachten. Het zijn niet de uitvoerders van de misdaad, die zoozeer te ver- ooi-deelen zijnmaar wel degenen die achter de schermen zitten! Hoeveel wordt er wel ieder jaar gesmokkeld? Beloopt dit naar matige berekening niet wel een vierde van het gehee le verbruik? Is dit zoo, dan zouden wij, militairen, ons productief kun nen maken nu reeds in vredestijd, wanneer de regei-ing ons daartoe in de gelegenheid stelde. De nieuwe wet op de in kwartiering maakt de kosten gering, die noodig zijn om de brandpunten van den smokkelhandel door detachementen infan terie onder een officier te bezetten; deze konden dan in on derlinge verbinding worden gebrrgt door onderofficiersposten op minder belangrijke punten. Deze detachementen zouden om de drie maanden voor de helft moeten worden afgelost, zoodat iedere detachering slechts zes maanden zou dui'en. De officieren eveneens, b. v. lo. Februarij, lo. Augustus enz. en de onderofficieren lo. Mei, lo. November, enz. Dan had men altijd een half personeel, dat geheel met de omstreken, bijzonderen toestanden, enz. van iedei'e standplaats bekend was. Werken deze detachementen met de ambtenaren mede tot we ring van den sluikhandel, dien zij dan tot een minimum zullen kunnen terugbrengen, dan klimmen de inkomsten ze ker met 1 k 2 millioen gulden minstens per jaar, die in mindering kunnen worden gebragt van het eindcijfer voor het departement van oorlog. Het geldt hier het te keer gaan van

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2